Přírodovědec, který v ponuré aljašské zimě loví vlky, je obviněn z vraždy místního chlapce. Brzy se však dozví mrazivé tajemství. (Netflix)

majo0007

Deravý príbeh za deravý groš, bod za prírodu a haviňov, ale to som si zrovna tak mohol pozrieť niečo záživnejšie na Discovery channel. Holt, Netflix a jeho filmová produkcia je kapitola sama o sebe. Režisér sa nám snaží podať nejaké mysteriózne posolstvo, ale sám nevie aké, o ostatných zúčastnených ani nehovorím. Neviem, aká lobby tu funguje, ale na ostatných filmových serveroch sa hodnotenia pohybujú v hodne priemerných číslach. ()

dr.fish

Tak tohle není Wind River. Film je přístupný mně jako divákovi. Nechápu motivy jednání těch lidí a tudíž mi smysl celého díla uniká. Film jako takový má sice trochu místy atmošku, ale jako celek mi připadá prázdný. Poučení je asi takové, že mezi lidi kterým nerozumíte se nemá člověk plést. 55% ()

UhLee

(5/10). Tento film dokážu srovnat s o parník lepším Wind River jenom v jednom.. Ta neskutečná mrazivá krajina, která je tady zachycena opravdu ukázkově.. Pomalé záběry na bizony, nebo zubry..? To můžu sledovat celý den.. Ostatní náplň filmu mě vůbec nechytla a vyvrcholení mi přišlo dost ubohé a odfláklé. ()

Triple H

Sľubný začiatok, dobrá "windriverovska" atmosféra, správne strhany Wright, ale potom sa to celé začne sypať, dáva to stále menej zmysel, motivácie postáv sú stále hmlistejsie a koniec tomu veľmi nepomôže. Je jasné čo to asi chcelo byť, ale nejako to do seba nezapadne a napríklad 10 minútová scéna Indián + guľomet vs policajný zbor je z úplne iného sveta. ()

Qitek

Temná zvířecí metafora u které se nedejte zmást zdejším a už vůbec ne ještě horším podhodnocením tohoto snímku na imdb. Největší údajnou slabinou je jak dost často čtu horem spodem “nepochopil jsem, co se básník snažil říci” a pomalé tempo. K té první věci - “básník” se nám právě snaží říci (a několikrát to ve filmu přímo zazní), že ne všeche musíme chápat, byť se o to můžeme ze všech sil snažit. Ne vše totiž jede podle našich pravidel, natož tak podle našich zákonů. Zvláště na kraji civilizace. Zkoumání krutého (našim pohledem) zvířete v nás a apel na to nejpodstatnější... Naše děti - Budoucnost. A co je potom, nikdo neví. Každopádně kdo ví, nebo věří (v cokoli co nám je vzdálené) jedná dle sebe. Kdo je potom hoden soudit, kdo je schopen kdy pochopit? Prapodivný a nevyzpytatelný film bez odpovědí obsahující několik silných a opravdu výrazných scén. Kde já vidím slabinu (a je to čistě můj problém)? V první více jak půli filmu. Ta je totiž oproti druhé přímo geniální a tepe do žil. Nádherná kamera, skvěle tlumené herecké výkony, temná hudba a nekompromisní tvrdost. Pro fajnšmekry. Po Green Roomu opět další vykřičník a sem s dalším projektem. Jeremy Saulnier roste v dravou zvěř, stejně jako ji vytahuje ze "svých" postav. ()

Tosi

Hodně vážný a filosofický film, co se trochu ztrácí v metaforách a vyhýbá se snadným vysvětlením. Jak to tady čtu, metafory uměj pěkně zamotat hlavy, ale chápu, že nás géniů je málo. Nepobral jsem jen závěr proč vlastně Wrighta ušetřili, ale jinak mi to celé smysl dává. V tom podobenství mezi chováním lidí a zvířat je třeba vidět Skarsgårda jako nebezpečného nočního dravce v dřevěné masce, k němu jako protiklad logicky uvažujícího Wrighta, mrtvé dítě jako paralelu ke smečce, co zabíjí slabá mlád'ata, nebo očistnou koupel v horkých pramenech po spáchání brutálního násilí. U mě spokojenost. ()

Mrkvič

Fajnový aljašský kousek s hutnou atmosférou, co ale nedává moc smysl a je těžce k neuvěření. Proč jsou některé postavy takové? Proč ten konec? Vlci a vlčí muž si budují nějakou auru, ale konec s tím vůbec nepracuje. Ale co, zranění vypadají nepříjemně, akce je povedená a atmosféra severských krátkých dnů je opravdu hodně povedená. ()

oveckaoa odpad!

Pokud by se mě někdo optá ´´ viděl si thriller Hold the dark na csfd.cz to má 62 procent,, tak mu rovnou řeknu, že viděl a větší píčovina snad ani neexistuje. Celý film sledujeme jednoho magora co zjistí, že mu vlastní ženská zabila děcko (proč to udělala se nedozvíme) asi mu z toho přeskočí (už v Iráku pozabíjí jakési teroristy a jednoho amerického vojáka co znásilňuje ženskou) a rozhodne se, že ji najde. Po cestě pozabíjí několik policajtů jakousi starou indiánku a indiána a koronera a nakonec, když tu ženskou najde tak spolu odejdou kamsi do divočiny (pointa jak prase teda) . Celý film se neskutečně táhne (3 krát jsem u toho zaspal) a přišlo mě to nekonečné všichni zde mluví úplně potichu což je úplně zbytečné a smysl toho jsem nepochopil a tváří se důležitě jako by sežraly největší moudrost na světě. Herecké výkony 0 zápletka žádná jde se z bodu A do bodu B a konec žádný jelikož se nic nedozvíme. Zbývá otázka co zde pochválit tak možná maximálně přírodu, ale to si můžu pustit dokument rovnou z National Geographic a vyjde mě to lepší. Nejlepší komentář macejko1979 ()

mickyreed

Upřímně moc nechápu tady to hodnocení, protože jsem přemýšlel i o plným počtu. Je to správnou dávkou divný, surový a chladný. Ten pomalej styl vyprávění mi není vůbec proti srsti a prostředí tomu hraje do noty. Kdyby byla víc objasněná ta vlčí mystika, tak jdu vejš, ale i tak za mě 4,5. ()

bizz_mjc

Jeremy Saulnier je zajisté svůj, ale asi nemůže být pochyb, že od první vteřiny všichni budou srovnávat s Wind River. Děj Hold the Dark je ovšem úplně jiný. Je primárně o temnotě v nás, trošku mysteriózně pojat a především postaven na zvláštních charakterech, s nimiž asi nikdo nebude sympatizovat, a především u nich dost chápat - "Proč?" jsem měl na mysli několikrát. ()

Timak

So fucked up movie. Jako vážně - Wind River je naprostá, okouzlující pecka, která měla uspokojivý konec. Hold the Dark má podobnou atmosféru a rozhodně vás vtáhne do děje, ale tak trochu jiným, pro mě ne úplně fajn způsobem. Čím déle sledujete tento film, tím více wtf momentů a samozřejmě i více otázek. Nakonec se musíte podívat na google a zjistit si tam, co vlastně za význam tento film měl a co tím chtěl tvůrce říci. A až teprve potom si možná řeknete, že to je teda ujetý a začnete o tom filmu přemýšlet jinak. Za mě palec dolů za ten konec a Wind River pořád jasná volba, zatímco tohle si už nikdy nepustím. Přesto to není špatný film, jen to není úplně to, co bych asi chtěl. ()

Trustme

A tak jsem zase hledal nějaký ten přírodní film, rozumněj: napínavé drama v zimním exteriéru u kterého se budu tetelit přímým teplem přímotopu a v zádech mi bude mrazit. Netfilx and ČéeSeFDé Company mi nabídly "Zastavte temnotu". A děcka z čésefdíčka tu psaly, že to je prej něco jako Wind River a že prej je tam jakože skoro lepší přestřelka, než v tom slavným Heatu a jsou tam vlci, Indijáni, no a odehrává se to v pravé Aljašce! Uvelebil jsem se na gauč, nastavil domácí kino a těšil se na to jak, ehmm cituji: "Přírodovědec, který v ponuré aljašské zimě loví vlky, je obviněn z vraždy místního chlapce. Brzy se však dozví mrazivé tajemství." (Netflix) Realita/Resumé - Proč v tomhle filmu všichni mluví tak pomalu a šeptají a snaží se mít zastřený dramatický hlas?? Kdyby mluvili běžnou rychlostí a ne jak lenochodi ze Zootropolisu, mohl mít film 90. minut a já nemusel každých 10. minut usínat u toho ASMR šeptání. Celý se to tváří magicky a kriminálně, ale i já amatérský rozvědčík jsem brzy odtušil odkud vítr vane. Wind Rivru tohle nesahá ani po sněžnice a scéna kdy borec střílí ze stacionárního kulometu M60 z dřevěné kůlny na vyplašené policejní adjunkty patří spíš k porovnání s prastarými automatovými hrami. Celkově vyšinutý film, děj, postavy. Tuhle temnotu jsem měl zastavit už při prvním upadnutí do spánkové temnoty. ()

VanTom

Možná by neuškodila průraznější (resp. nějaká) pointa, jak to s pověrami či rituály v podobných, bohem zapomenutých místech/komunitách bývá, ale nevadí. Vražedná alegorická cesta pomsty (temnoty a vlků – zvířat v nás) je natolik prodchnuta beznadějí a krutostí, že z ní depresivní, pohlcující atmosféra jen kape. Zadumaná strnulost (netečnost) mrazivé aljašské divočiny ji ještě podtrhuje. ()

Tft

Mrazivá Aljaška a brutálně mechanická režie Jeremyho Saulniera. Jeho režijní práci bych přirovnal k tomu jak operují masový vrahové, mění prostředí kde se jeho díla odehrávají, každý jeho film je jiný svým příběhem a přesto mají jedno společné – vždycky se jedná o krvavě vražednou jízdu, v které si nikdy nemůžete být jisti kdo přežije, jednoduše řečeno jeho filmy mají podobný vzorec, ale každý nabízí trochu něco jiného a přesto vlastně to stejné. Ovšem Hold the Dark je prozatím nejvíce odlišným filmem jeho dosavadní tvorby. Důvod je naprosto očividný, nejedná se o jeho originální scénář, ten napsal jeho dlouholetý přítel, dvorní herec a teď už sám i režisér Macon Blair, vycházel přitom z knižní předlohy Williama Giraldiho. Je to tedy pro Saulniera nové prostředí, kdy si projekt neřídí od začátku sám a nápad nepochází z jeho mysli. Hold the Dark se liší hned v několika ohledech, nemá tak ostré tempo, naopak si bere hromadu času na to se někam posunout a Saulnier si daleko víc hraje s atmosférou a celkově mi přijde tenhle film z jeho portfolia nejvíce rozvrstvený. Je to ale úplně jedno, rychlé nebo pomalé tempo, Hold the Dark má pořád podmanivost jako všechny jeho předchozí filmy. Saulnier prostě ví jak na mě zapůsobit, neuvěřitelně precizně ve spojení s Magnusem Nordenhof Jønckem pracují s kamerou, ten vzhledem ke svému severskému původu byl naprosto skvělou volbou na místo kameramana. Přirovnal bych to k práci Hoyte Van Hoytemi v Let the Right One In, z Hold the Dark jde taky takový vražedný ledový chlad, že nejde jinak než se obrazem nechat naprosto vtáhnout do děje. Do děje, který je mysteriozní severskou baladou, která toho moc neřekne a pokud na ní člověk bude hledět jen povrchně a bude ignorovat všechny skryté náznaky, že za oponou příběhu se schovává daleko víc, jen těžko ho něčím zaujme. Tenký led, na kterém se děj odehrává nebude pro každého, pokud budete klouzat jen na povrchu Hold the Dark vás asi moc nevtáhne, jestli ale propadnete do hlubokých Saulnierovských vod, Hold the Dark vás chytne a do konce nepustí. Do toho se přidává už tradiční excelentní práce hereckého ansámblu, na který má Saulnier čuch, strunově škrtící soundtrack s indiánskými prvky a hlavně spousta explicitního násilí, jak ho dokáže podat snad jen Saulnier. Myslím si, že nad Hold the Dark hodně lidí vynáší unáhlené závěry, věřím že postupem času si tenhle film najde cestu k daleko víc lidem, je v něm totiž hodně co objevovat. 88% ()

vyfuk

Netflixové Wind River, bez Wind i River. Ve výsledku toho je Hold the Dark, bez hold i dark jakože. Tady chybí všechno. Včetně smyslu. Vždycky u něčeho takového musí být nějaká míra sebereflexe, kde člověk ví, že třeba nepochopil děj nebo pointu. V každém případě tu jde i o to, že by nás měl tvůrce provést příběhem, aby to bylo snesitelné. A hlavně k pochopení. Atmosféra zasněžené přírody je v prdeli v okamžiku, kdy jsme najednou v poušti, kde je tolik kolik na Aljašce, ale v kladných hodnotách. Tajemná atmosféra je pryč, když je hlavní zápletka vyřešena hned v první půlhodině a zbytek je zbytečný. Smysl je ztracen v moment, kdy postavy dělají blbosti. A vydrží jim to celý film. Zahozený potenciál, který je k breku. Smutný příběh. Celkově. ()

Skeksis

Vraj vlčí démon. Moja riť! V nejakej zasneženej diere na Aljaške začne žene zákonite hrabať, asi z nedostatku slnka a vitamínu D alebo čo, a "zachráni" syna pred "temnotou" mimo tej drevárne, v ktorej žijú, svojským spôsobom. A.S. hral kus blázna a kus retarda, nepáral sa so zabíjaním, konal úplne nelogicky a absurdne, a na to mu ani netrebala tá vlčia maska. Nebyť tej komickej prestrelky s policajtmi, kde asi dvadsiati nevedeli trafiť jedného chlapa, a kde zostalo viac mŕtvol ako na cintoríne, pribudol by u mňa bod. Mimochodom, vlci sa správajú aspoň nejako logicky, na rozdiel od ľudí. ()

zsn

Absolutní Topka. Livingdead - ne každý snímek je nutné pochopit, zapoj svou fantazii a udělej si vlastní závěr. Depresivní prostředí, causa mortis - máma, střílečky a smrt žhavící - 30° kosu tam někde v zimním království a k tomu dva krásní chlapi. No kdo by se tam s nimi dobrovolně neizoloval 🙈 ()

Soweek

Hold the Dark = Wind River. Atmosféra sice kapánek horší, ale zase je to kompenzováno brutalitou, která zde určitě není na škodu a možná mi vlastně u Wind River tak trochu chyběla. Obsazení je skvělé, byť vlastně kromě Skarsgarda neznámé. Režie je také ucházející, ale Saulnier mě už přesvědčil v jeho předchozích dvou filmech, takže se nejedná o žádné překvapení. Pro fanoušky žánru naprostá povinnost. ()

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii