Kursk

• Francie Kursk (více)

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

Renfield

Po z mého pohledu dvojici slabších filmů je Thomas Vinterberg zpět, jeho pojetí známého příběhu je tak silné, až člověk doufá, že to protentokrát skončí jinak. Velký podíl na tom má samozřejmě kamera, stále se svým způsobem držící manifestu Dogma. Tedy, roztřesené záběry z ruky dodávají příběhu na ještě větší autenticitě, proto některé scény působí až dokumentárně. Naopak tu jsou i takové, které svým "hollywoodským pojetím" překvapí, nemohu napsat potěší, přesto neurazí. Naštěstí se drží při zemi, či pod vodou, právě zde jich je nejvíce, v ostatních liniích filmu nejsou až tak patrné. Klaustrofobní atmosféra ale zůstává i při těchto scénách, na čemž má velkou zásluhu dvojice Anthony Dod Mantle a Alexandre Desplat! Herecky je Kursk taktéž zajímavý, v titulní roli sympaťák Ryan Gosling, tedy samozřejmě Matthias Schoenaerts, ale ta podoba tam je, alespoň v této roli. A z velkých jmen za to v menší roli Max von Sydow! Ruštinu bych až tak neřešil, i když by samozřejmě celkovému dojmu ještě pomohla. Více mě dráždí záběry na Kursk ležící na hlubokém, až příliš hlubokém mořském dně. 80% ()

filipvrbik

Poněvadž si to pamatuju, tak to ve mně nevzbudilo tolik emocí jako Černobyl, a navíc to ani není tak dobré (hlavně výkony herců jsou jen průměrné). Ale i tak to má pár hodně silných momentů a je to dobrý film...70% ()

petikacka

Má očekávání byla zřejmě příliš vysoká...Natočeno zručně, ale větší drama se odehrávalo venku...Poslední scéna v kostele byla velice silná...Jinak celkem průměrný film...Za mě 65% ()

TheSpearCZ

Před Černobylem se nám dostavuje dost nejspíše druhá nejznámější katastrofa v dějinách Ruska. Řemeslně je všechno natočeno dobře, ale chybělo mi nějaké větší zapojení posádky, protože kromě hlavní postavy nedostal skoro nikdo čas se ukázat a za mě by zrovna oni měli být tím středobodem filmu. Bez toho musím ale herecké výkony vyzdvihnout. Matthias Schoenaerts skvěle zahrál hlavní postavu a starý Max von Sydow byl jednoduše úžasný záporák. Jinak se tu opět potvrzuje, že nejhorší katastrofy jsou ty, které se doopravdy staly a už jen ta představa, že od téhle katastrofy neuběhlo ještě ani 20 let a už v té době byl prezidentem Putin je opravdu děsivá a já jen doufám, že tahle ta ruská nadřazenost nezpůsobí žádné další oběti. Čisté 3* ()

Pawlisman

Hodně zmaštěné a hodně nepovedené. Nevěrohodný cajdák, kterému věřím snad jen půlku ohlodané kostry. Pár světlých momentů by se našlo, ale spíše jde o mé znechucení.. ()

Majkak

Katastrofický film, který skončí, jak mu velí historická skutečnost. Slušné filmařské dílo se soustředěním na akci a povinně dojemným rodinným zázemím. Velmi dobře charakterizuje systém, kde život vojáka nemá žádnou cenu. Jsou to vojáci, tak musí být připraveni zemřít. A je holt jedno, že by mohli být zachráněni druhou stranou. Ruské šrotiště totiž není schopné účinné záchranné akce a všechny pokusy jsou marnost nad marnost. Ústřední problém vystihuje jeden z úvodních dialogů: „Naše loďstvo je dobře připraveno na boj s nepřítelem.“ – „A teď ještě zbývá zjistit, kdo je náš nepřítel.“ ()

krabatt76

Ubírám jednu hvězdičku z hodnocení tohoto velmi emotivního snímku jen za to, že byl film uveden v anglickém jazyce. Ruština by mu "slušela" mnohem víc... ()

Rathalos

Kursk je velmi smutna drama podla skutocnej udalosti o tragickom potopeni ruskej ponorky,ktora skoncila katastroficky len vdaka ruskej vlade,ktora dlho odmietala pomoc druhych statov,film je vyborne natoceny,realisticky,herci su presvedcivi,cize nemam dovod,aby som daval nizsie hodnotenie,pre mna skvela zalezitost,ktora ma chytila za srdce...:-) ()

MickeyStuma

Události kolem ztroskotané ruské ponorky Kursk jsou tak dramatické, že by byl div, kdyby o tom nějaký snímek natočen nebyl. A stalo se. Ne však u ruských tvůrců a kupodivu ani u amerických. Chopila se toho Evropa v Belgicko-lucemburské koprodukci a to striktně ve vší skromnosti. Neznámí herci zvyšují autentičnost a na výpravě se dalo také záležet. Kamenem úrazu je však scénář. Vypadá, jakoby byl sepsán na základě mediálních zpráv a tak divák, který případ pozorně sledoval, se ze snímku v podstatě nic nového nedozví. V koncepci příběhu je samozřejmě hlavně kritika vlády, ale co se týče samotných námořníků a jejich rodin, u kterých nic neočekávatelného nenastane, je příběh jako celek vyrovnaný. Děj je ale hodně zkratkovitý a takřka bez napětí. Jakoby se jednalo o hraný dokument, jen bez doprovodného komentáře. A tak v rámci katastrofických snímků nijak zvlášť nenadchne. Vyznívá jen jako filmová rekonstrukce oné tragické katastrofy s pohledem na veškeré základní dění, které by se více hodilo na televizní obrazovky, než na plátna kin. ()

Rockerman

" Nas mnogo" a na nějakém vojákovi nebo několika desítkách nesejde. Vždyť jak Stalin vyhrál válku? Především vojenskou převahou a to konstatuje i Jára Cimrman. Ale vážně. Na těchto filmech je blbé, že předem víte jak to skončí. Můžete těm chudákům fandit, jak chcete, stejně to nepomůže. Co přesně se odehrávalo v potopené ponorce pochopitelně nikdo neví (ikdyž pochybuji, že si tam vyprávěli vtipy o ledních medvědech), ale muselo to být takzvaně k posrání. Co se týče "pomoci " z ruské strany, překvapivé to není. Dnešní údajně demokratické Rusko je ve všem podobné Sovětskému svazu, protože Rusové viděli demokracii z ponorky, když byla kalná voda a chobotnice čůraly na okna. Vidíte jak se ten starý vtípek hodí? ()

agassi68

Na pamiatku tých chudákov námorníkov za 5. Pamätám si to, boli toho plné noviny. Tých generálov, čo odmietli pomoc by som posadil do sudov a nechal zabetónvať na dne mora.. ()

P.J.2

Zrovna u tohohle filmu mi hrozně chybí časová osa, která by mi přiblížila délku záchranné mise, jinak vynikající drama, míchané s nudnou pasáží manželek které jsou i v dnešní době na přesdržku, se divim že je RUsáci nepostříleli. ()

BOURQUE

Film o jednom z najväčších ponorkových nešťastí všetkých čias. Veľká katastrofa, ktorá si vyžiadala veľa ľudských životov. Keď už len polovina z filmu je pravda (arogancia a pýcha si prosiť o pomoc, zanedbanosť techniky, atď.), tak potom je to taktiež katastrofa (a úplne v iných rozmeroch). Najsilnejší moment je ponechaný na záver, ktorý sa paradoxne neodohráva v ponorke (scéna v kostole pri „podaní rúk“). Z hereckej stránky jednoznačná dominancia trojici M. Schoenaerts, L. Seydoux a C. Firth. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Faila

Další skvělý příběh, který stál za natočení. Pokus o vhled do mysli posádky ponorky, jejich blízkých i méně a více sympatických velitelů. Z filmu bylo podle mě dost cítit, co si o tom všem myslí jeho tvůrci, ale nejsem si jistá, že jiný názor je zde i možný. Tragédie, která je o to horší svou naprostou zbytečností. ()

Ombak▼Penari

Pocit zoufalství a zmaru ještě silnější než už Černobylu, člověku se chce až křičet vzteky, jak se tohle může stát a jak to takhle někde může fungovat, respektive nefungovat. Naprosto dokonalé zpracování, které doslova chytí za srdce a vzbudí obrovské emoce, což je u tohoto typu snímku nejpodstatnější. Nenacházím vady. ()

mala_kea

Další katastrofický film natočený podle skutečné události. Kursk mě ale vůbec neoslovil, nevtáhl do děje, zásluhu na tom mají i nevýrazní herci. Daleko víc mi dalo, když jsem si přečetl po konci filmu o téhle události na wilkinpedii. Tady na csfd pro mě nepochopitelně v červených číslech. ()