Vzpoura strojů

Maximum Overdrive

Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Horor

USA, 1986, 97 min

Dlouho se mi tenhle oldschol kousek válel doma než jsem se na něj podíval a teď si říkám, že to byla škoda. Ano existují i lepší filmy podle Kinga, ale tenhle mě dostal nápadem přímočarostí i podařenou hudbou. Samozřejmě, že pokud zrovna stroje nemasakrují lidstvo, tak je to místy trochu nuda. O hereckých výkonech moc nemá smysl mluvit, ale zase těžko bych u snímku podobnýho ražení něco takovýho očekával. Je to prostě čistokrevný osmdesátkový béčko a taky film z doby kdy ještě o kvalitní náměty nebyla nouze a to úplně stačí.70%(9.9.2014)

možno by som mal tajiť, že som chvíľu uvažoval až nad piatimi hviezdičkami, ale tento predchodca všetkých terminátorov a matrixov o tom, ako sa nami vytvorené prístroje vymkli spod našej kontroly a postavili sa bezmocnej ľudskej rase, sa mi bohovsky páčil; kingovi fanúšikovia isto zatracujú tento film, pretože by čakali, že keď dostane autor možnosť sfilmovať si svoju vlastnú predlohu, tak staví na svoje silné zbrane, ktoré ho preslávili - psychológia, vykreslenie postáv, viacplánový príbeh a pútavá téma, vyšinutí jedinci a mrazenie na chrbte, no nestalo sa tak a nepripravení možno zažili šok; kto však vie, že pán king má okrem nadania na mrazivé príbehy a originálneho rozprávačského talentu aj nesmierne vyvinutý zmysel pre humor - a ak sa viete poriadne odreagovať pri béčkach - tak si maximum overdrive zaručene zamilujete ako ja, pretože je to skvelá jazda plná odkazov, vtípkov, nekorektného čierneho humoru, béčkovej uvoľnenosti, správneho drsňáka esteveza a hardrocknrolu v podaní AC/DC, má to šťavu a nesmierny nadhľad;(15.1.2009)

Luxusní béčko od krále literárního hororu Stephena Kinga, což je mimochodem prozatím jeho jedinný samostatný režijný počin. Příběh divákovi předhazuje osudy náhodně setkané skupinky američanů uvězněných na čerpací stanici s bistrem haldou kamiónů, které se pod vlivem kosmického záření přeměnily ve vraždící stroje. Pozor nevraždí zde pouze tyráci, divák se dočká i parního válce, který semele malé děcko i s jízdním kolem, vraždící sekačky na trávu a dokonce i elektrického kuchyňského nože, který se rozhodne naporcovat uječenou servírku ve výše zmíněném bistru. Celý snímek se nese v klasickém trash béčkovém stylu za doprovodu ustralské hard rockové smečky AC/DC. Béčkově jsou pojaty i samotné postavy filmu, opravdu ošklivou nomanželkou počínaje a idiotským majitelem řerpací stanice, který má ve sklepě hotový muniční sklad, který se zrovinka hodí k boji proti vzbouřeným strojům, konče. V dílku se mrtvolami, krví a výbuchy vskutku nešetří, takže fanoušek béček z 80-tých let bude zajisté nejednou pokvikávat blahem. Já jsem kvičel na plný počet.(25.1.2011)

Od snímku,který režíroval sám veliký Stephen King,jsem čekal daleko víc.Možná mi dojem kazí to,že je až moc zřetelně vidět,jak King bere film hodně s rezevou a ne příliš vážně.Rozhodně se jedná o originální nápad,to bezesporu,ale pořád mi v tom chybělo něco,co by to všechno pořádně rozhoupalo.Celých 97 minut se nese v jednom tempu,které ani negraduje,ani neklesá,což vás po chvíli začne solidně nudit.Pár fajn ,,smrtí´´ je v tomhle případě jasnou věcí,to je ale asi tak,kromě již zmiňovaného originálního nápadu,vše.(14.7.2009)

Jediná povídka Stephena Kinga, kterou si mistr sám zrežíroval, trpí ve své druhé polovině přílišným ubráním na tempu. To je však jediná výtka, kterou vůči tomuto filmu mám. První část filmu je brilantní přehlídkou soubojů strojů proti lidem a 80ky z toho smrdí na sto honů. A celým filmem vás navíc provází hudba výhradně od AC/DC. Takhle si představuji ultimátní béčkovou nálož a jen marně přemýšlím, proč si zrovna tento snímek "nezasloužil" DVD vydání v ČR...(22.3.2011)

• - Na začátku filmu, kdy se zvedá most nad řekou, sesune se ze zvedacího mostu i dodávka s polepem tvůrců hudby - rock 'n' rolloví AC/DC. (DruidKarel)

• - Stephen King natočil film podľa vlastnej poviedky "Náklaďaky". (shimik77)

• - Sám Stephen King si pro nahrání soundtracku vybral AC/DC. (Dreadd)