Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

jondoe

Satira na nasilie. Malcom McDowell predvadza exceletny vykon. A podla mojho nazoru je Mechanicky Pomaranc najlepsmi Kubrikovym filmom. Spievanie v Dazdi uz nikdy nebude take ake bolo predtym. ()

hEmy_

Mechanický pomeranč je film, ve kterém se neobjevuje žádný mechanický pomeranč. Místo toho tam najdete pochybně uvažující post-pubertální individua v čele s panem "řasenkou", které se nejraději opíjejí z mléka a pak dělají různé výtržnosti, které nejsou vůbec "cool". ()

KoRner

Extrémna psycho "komédia" o jednom nenapraviteľnom delikventovi a jeho pohľad na svet. Je skvelé, že spoločnosť sa ihneď hlási k jeho napraveniu, lenže zabúda kto ho vlastne stvoril. Film ma rozosmial, znechutil, šokoval. K tomu pomohla aj dobrá hudba, krásne dokresľujúca čo sa deje v Alexovej hlave. ()

Han22

Komentář obsahuje SPOILERY. Bez spoilerů se to totiž komentovat nedá. Pamatuju jak jsem film viděl před nějakými lety. S partou kamarádů jsme chodili do podobných pajzlů jako je Moloko a v opileckých debatách proběhla jedna i o tomto filmu. A vzpomínám, že jsem chápal jeden Alexův pocit - to když táhnou nočním městem s partou kamarádů a pocitem, že jsou mladí, můžou cokoliv a noc patří jim. Čas tohle sebere. Kubrick je perfekcionista a génius a o tomhle určitě netočil. Je to film o klasické hudbě? Podivném (a geniálně otitulkovaném) nářečí? Mládí? Geniálním Malcomu McDowellovi? Ne je to film o ultranásilí. Alex a jeho banda se v něm vyžívají - znásilnění, bitky, přepady, home invasion až to skončí vraždou, zatčením, vězením a převýchovou. A po ní se stává Alex obětí. Myšlenka je jasná - násilí je špatné, ale bez něj jste bezbranní. Tedy myšlenka která je zatraceně platná v dnešní přecitlivělé, politicky korektní době, kdy se díky vrstvě civilizovanosti neumíme bránit hrozbám. Doopravdy špatně se mi udělalo až při finále, kdy se ze zločince stává oběť a celebrita, tedy něco co vidíme dnes a denně. Šílenost filmu nespočívá v na dnešní dobu krotkých scénách, ale jeho myšlenkách. Je to sci-fi? Podle mě ne, protože doba je současná, vymývání mozků není nic neznámého, takže do žánru to patří velice okrajově. Ale jako drama je to prvotřídní. ()

Zagros

Hodně silný film, který dokáže odradit svým rozjezdem nejednoho diváka. Z počátku je totiž hodně násilný až brutální, navíc si hlavní hrdinové násilí užívají a líbí se jim. Z vlastní zkušenosti vím, že je problém se přes to dostat. Když ale divák vydrží, bude odměněn silným zážitkem. Snaha o proměnu hlavního „hrdiny“ netradičními metodami je pozoruhodná a přivádí diváka k mnoha zamyšlením. Některá z nich se z myšlenek do slov převádějí obtížně. Proto doporučuji všem filmovým fanouškům vydržet a popřemýšlet si o vlastních myšlenkách, které vás při sledování tohoto geniálního díla budou napadat. Také parádně vystavěná atmosféra a skvělé herecké výkony rozhodně stojí za vidění. ()

iXtr3m3

Videné v časoch detských, kedy to pre mňa určite určené nebolo. Nepochopil som to vtedy moc, ale čo si pamätám, tak to wtf momenty, ktoré ma doteraz odrádzajú od opätovného zhliadnutia, napriek tomu, že by som rád prišiel na to, v čom bola pointa. Dnes je spomienka na tento film zahmlená a vybavujú sa mi len dve tri absurdné scénky, nič viac, nič menej. ()

borec999

Uletená divnosť, ktorá až na svoje hlavné posolstvo je vcelku o ničom a poväčšinu času dosť nudí alebo (najmä v úvode) prekvapuje násilnosťou. Neviem čo viac k tomu dodať- s hlavnou myšlienkou sa stotožňujem, no cesta k nej cez čudesné postavy a ich ešte čudnejšie vyjadrovanie sa (dialógy a všeobecne slangový jazyk vo filme je kapitola sama o sebe) bola dosť zdĺhavá a nezaujímavá. Vyzerá to tak, že s Kubrickom som sa na rovnakú vlnu dokázal naladiť len pri Shiningu... 40% ()

Theraphosa

Myslíte si, že není možné litovat muže, který znásilňuje ženy před zraky jejich manželů? Myslíte si že nepocítíte soucit s vrahem a nejspíš i maniakem? Taky jsem si to myslel... 85% ()

Jancll

Ačkoliv je Kubrickovo zpracování ohromně zajímavé a vizuálně se jedná o pastvu pro oči, neodpustím si jedno doporučení: Přečtěte si nejdřív knihu! Tak jsem učinil i já a film jsem poté nejen chápal, ale také bral jako jakousi alternativní interpretaci díla. ()

1860

Co dodat, můj nejoblíbenější režisér Stanley Kubrick natočil kultovní snímek, donutí každého k zamyšlení, neuhýbá před násilím, nutí nás prožívat emoce vyvolané sledováním jeho filmu.,. prostě už nevím, co bych chtěl od filmu čekat víc.. ()

Castorr

Po dokoukání tohoto filmu jsem seděl ještě chvilku v křesle a měl jsem v hlavě jen ultranásilý při písničce Dancing in the rain. Stanley mě zavedl do futuristického světa plného násilí, na který se jen tak nezapomíná. Malcolm McDowell zahrál vůdce party na jedničku s hvězdičkou. Nejvíce mě překvapilo, že Stanley chtěl podat film jako komedii. Nakonec je z toho film, který je dodnes zakázaný v některých zemích. ()

wosho

Klenot světové filmové tvorby. Po 2001: A Space Odyssey byl mistr Kubrick ve sbé nejlepší formě a dal nám tento film, který je spíše než citrus, tak cibule:-). Mýslím jeho bohatost na vrstvy. Když už člověk si myslí, že po 20tém vzhlédnutí už jej nic nemůže překvapit, omyl. Vždy v něm nacházím nové a nové detaily, které mě nutí se nad tím filmem pozastavovat a dumat. A to j dle mě dělá z obyčejného filmu (Kubrick se při jeho tvorbě musel neustále bavit a je to na něm vidět-je to asi nejlehčí a nejzábavnější film tohoto velikána) opravdu VELKÝ FILM, který bourá představu o nedostatečné umělecké hodnotě kinematografie. ()

Sgt.Pepper

Hodnotit filmy Kubricka jako normální filmy nelze..to nejsou filmy, ale samostatné umělecké dílo geniálního tvůrce..stále opakovat jak jsou jeho režijní dovednosti nepochopitelné, jak umí vybírat a pracovat s filmovou hudbou, jak umí skvěle zachytit scénu do kamery, jak umí vést herce k užasným výkonům, je nošením dříví do opravdu velkého a nepokáceného deštného pralesa..Clockwork Orange je špičkou nejvyšší hory, jakou kdy naše filmová a umělecká planeta měla..mrazivý výkon Malcolma McDowella, Ludwig van a jeho božská hudba, mléko, ultranásilí, nešťastné náhody..pro mě číslo 1, když se řekne filmový klub nebo kultovní filmy..It had been a wonderful evening and what I needed now, to give it the perfect ending, was a little of the Ludwig Van.. ()

xmozek

Húúú.....film plný sexu, násilý, zločinu...Nechápu jak se mi může něco takového může líbit.Asi za to může Stanley Kubrick, Malcom McDowel.5 * ()

Dronte

Ultrasilná nálož Kubricka s molokem. Zpívání v dešti a nůžky. Hrdinové klasické hudby a pan Linderman. Tolčoky, rejzry, najfy a čejny. Velkou část slovníku z knihy jsem přebral do tajné mluvy, kterou jsem s jednou kamarádkou skutečně používal. Gražny bračny, čajiny, bajati, kartáče. ()

baXter

Je to parádní šílenost, ale přecejen nějaký ždibeček něčeho mi tam scházel. Část o ultranásilí je úchvatná. Naopak vězení mě docela nudilo. A zbytek byl takový napohodu. Jako celek pěkný, poučný :) ()

Vitoušek

"Příběh mladého muže, jehož hlavními koníčky jsou loupeže, ultranásilí a Beethoven." Alex má svůj vlastní styl, jehož jediným cílem je pořádně se pobavit. Se svojí partou po návštěvě mléčného baru přepadavájí nevinné a znásilňují. Zvrat nastává, když při jednom pokusu o znásilnění poprvé zabije. Při útěku je zrazen svojí partou a dostává se za vřaždu do vězení. Jedinou možností na zkrácení 14ti letého trestu je radikální převýchova „vymytím mozku“. Po úspěšné „léčbě“ se vrací spátky do společnosti, která ho za jeho činy odmítá přijmout zpět. JEDEN Z MÝCH NEJOBLÍBENĚJŠÍCH FILMŮ, NAPROSTÁ LAHŮDKA V DĚJINÁCH KINEMATOGRAFIE!!! ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse