Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

Dreadd

Dokonalý plán? Stanley Kubrick se buď teprve jako scénárista hledal nebo psal s nějakými postranními úmysly, protože v zápletce má i přes svou značně nadprůměrnou inteligenci občas menší logické mezery, které příběh trochu sráží. Naštěstí filmařsky je Zabíjení lákavé hned v několika momentech a struktura vyprávění je strhující. ()

zigíš

Metodický, odtažitý, úsporný na jedné straně, na druhé skvěle v tempu plynoucí raný Kubrick. Žánrově spřízněnou Asfaltovou džungli mám přeci jenom raději. ()

weselow

Film noir o průběhu takového normálního zločinu z dostihového prostředí. Velmi pěkně natočeno (jak jinak) - nevím proč, ale u Kubrickových filmů mám zvláštní pocit, že některé z postavy jsou v situaci, kdy bych já na jejich místě bych byl přesně na hraně svých psychických sil a teď jestli bych to zvládnul s přehledem nebo vybouchnul - těžko říct. Krimi filmy mě moc nelákají, ale na tento žánr to pro mě byla i tak luxusní zábava. ()

ethos

Trosku mi to prislo ako starsia ale lepsia verzia Dannyho 11. Aj akcne, ale aj celkom hlboke. A na tak stary film aj celkom rychlo plinuce. ()

ArdathBay

Noirová krimi extra kvality. A opět důkaz, že "Gauner" by bez těchto perel nenatočil ani zblo. Čím více vidíte mustrů, tím více chápete nesmyslnost adorování plagiátora. Jediné co mě trochu rušilo byla snad až místy příliš vojenská hudba. Závěrečná scéna na letišti je geniální. ()

Thurin

Určitě to není nejlepší Kubrick a ani nejlepší noir, ale přesto jde o vynikající snímek nabitý akcí. Perfektní kameru a nasvícení, na které jsem si u Kubricka již zvykl, doplňuje skvělé vedení snímku, v němž se ani přes časové skoky neztratíte. ()

Sdoom

Brilantní stylová žánrovka v režii největšího filmového mistra všech dob. Je to mezi 4 a 5 hvězdičkama, ale vzhledem k ostatním dílům mistra dám "jen" 4. Kam se hrabou dnešní přepadové akčňárny. Edit 26.12.2016: Podruhé viděno v rámci festivalu Kubrickových filmů v Aeru a musím se přiklonit spíš k původním 4 hvězdičkám. Je to skvěle vypointované, inteligentní, ale napodruhé už to nemá to kouzlo. Nicméně je to nestárnoucí brilantní žánrovka, což je vzhledem ke stáří 60 let obdivuhodné. (kino Aero, orig.) ()

Maynard.

Po Spartakovi sem si řek, že zkusím ještě nějakýho toho Kubricka no... Nemám rád černobílý filmy, ale mám samozřejmě pochopení :o). Řekl bych, že na jednom jednoduchým příběhu se dá postavit celej film. A tady se to zatraceně povedlo. Asi nejlepší a snad i nadčasový je to střídání jednotlivejch časů v tom jednom dnu. To bylo hodně originální, a při tom taková blbost. Nemyslím si, že budu potřebovaat ještě někdy v životě vidět tenhle film a proto dám 4. ()

dukeman

Americký sen a la Kubrick. Tragikomická kriminálka si bere na paškál lidi s hlavama s oblacích. Všichni účastníci spiknutí mají své vlastní představy o svém ideálním životě a přece jsou všechny stejné a mají jednoho společného uskutečnitele - peníze. Bohužel dokonalý zločin neexistuje a v Kubrickově filmu už teprve ne. Hlavní hrdina, roboticky působící zlodějíček Hayden, ustupuje do pozadí téměř na polovinu filmu a iniciativu přebírá neschopný manžílek jehož sadomasochistické snahy uspokojit svojí ženušku jsou absolutně odzbrojující. Tohle přesně s lidmi dělá zamilovanost. Děláte ze sebe vola, snažíte snést modré z nebe, ale ženušce je to málo, páč má na místě srdce vytetovaný znak dolaru. Kamera je skvostná, ještě že si Kubrick prosadil svou a pořádně zprdnul Luciena Ballarda za to, že ho neposlouchá a dělá si, co chce. První film, kde mi navadil hlas vypravěče, ačkoliv zde působí jako ohlašovač příjezdů na hlavním nádraží. Skání v časových rovinách skvěle udržuje diváka ve střehu a polopaticky říká: "Tenhle dílek patří sem a ten zase támhle." Poměrně krátká stopáž je našlapáná k prasknutí a po mé zkušenosti se spíše dvouhodinovými a někdy i delšími snímky, jsem tuto změnu uvítal s otevřenou náručí. Závěrečná scéna v hotelovém pokoji a pointa na letišti my v mysli navodila jedinou myšlenku: "To nasere" Je mi zcela jasné, že The Killing nemohlo být v tehdejší době úspěch. Pohled do nepokřiveného zrcadla je přeci tak bolestivý. ()

keoma26

"Zavři hubu nebo zavolám Fischera" ... a pak, že Kubrick neměl smysl pro humor, však taky možná že jedinej Bobby by dokázal všechny tahy a protitahy téhle hry odhadnout dopředu;-) ()

Miksilak

Některé scény už sice působí vyčpěle, ale to nic nemění na tom, že se jedná o vynikající film s pěkně hutnou atmosférou. ()

simbaslon

Oldskulový Dannyho parťáci, skvělá dobová atmosféra a zápletka. Jen finále mě trochu překvapilo, seběhlo se to dost rychle... ()

Han22

Od prvního filmu se Kubrick znatelně zlepšil, ale stále to není ono. Zabíjení navzdory názvu je tradiční lupičský film, ve kterém parta plánuje vykrást dostihové závodiště. Plán je vymyšlený slušně a dokonce i celkem bez problémů vyjde, jenže zbytek selhává. Otravný voiceover, nesympatičtí hrdinové včetně jedné neskutečné zlatokopky - to by se dalo překousnout. Co nepřekousnu jsou zkratkovité řešení - asi třísekundová přestřelka, kde se vyřeší většina postav a naprosto ultimátně dementní konec. SPOILER To si takhle přijdete s kufrem peněz na letiště a kufr (nezajištěný) je naložen na vozík (rovněž nezajištěný). Najednou jedné paničce uteče pes, řidič vozíku udělá smyk, kufr spadne, otevře se a vítr z vrtule rofouká všechny chechtáky do okolí. Připomělo mi to konce filmů se Spencerem a Hillem, což byly crazy komedie, ve vážně míněném thrileru podobně dementní scénu opravdu nechápu. KONEC SPOILERU. Nebýt toho konce, byly by to slabší 4*, protože to není špatný film, ale ten konec mě tak nasral, že nemůžu více než 3*. ()

Hopper

Film-noir, v ktorom Stanley ukázal priamy ťah na bránku, bez akýchkoľvek zbytočností. Aj ten najdokonalejší plán dokáže stroskotať na drobnostiach, ktoré sú dopredu prakticky nepredvídateľné. Zaujímavo vystavaný príbeh (na rok 1956), len ten záver mi tak trochu nesadol... tu som čakal o čosi viac fantázie... ()

Kovaja

Tak tenhle kousek sem ze začátku sledoval jen 1 okem a dělal při tom něco jinýho ale postupem času sem se pořádně usadil a už se neodlepil.Byl to fantastický kousek o loupeži na dostizích v podání starejch koumáků,kteří to měli promyšlené do posledního detailu ale.....:-)Skvělá je scénka kdy jeden z gangsterů vyprovokuje u terminálů rvačku s policajty.Kurnik těm to trvalo něž opičáka spacifikovali, holt přírodní samorost ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci