Lolita

Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a plánuje se oženit s Charlottou Hazeovou. Avšak jen proto, aby byl navždy blízko svému miláčku – Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě! Filmař Stanley Kubrick prozkoumává téma sexuální posedlosti (námět, ke kterému se vrátí o 37 let později ve filmu Eyes Wide Shut) v této hořce komické a dojemně jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova. James Mason hraje záludného a pošetilého Humberta, ženatého z nouze s Charlottou (Shelley Winters), který musí soupeřit s všudypřítomným a otravným Clarem Quiltym (téměř chameleonský Peter Sellers), když jeho duši polapí bezstarostná dospívající dívka (Sue Lyon) s oním „nádherným, poetickým a melodickým jménem“ – Lolita. (Magic Box)

Aleee89

Na starou Kubrickovu Lolitu jsem se těšila. Knihu jsem četla, novější verzi jsem viděla (kniha však rozhodně není pouhou hromadou kontroverzí, jak se neustále chybně uvádí). Ale což, každý si v díle hledá to své, a to je dobře. Na druhou stranu, jako puberťáka mě ona kontroverze kdysi na Lolitě přitahovala nejvíce, každý má rád to zakázané ovoce. V tomto mě stará Lolita trochu zklamala, nebyla tak třeskutě sexuálně výbušná jako kniha nebo nová verze. Ano, ta posedlost malou nymfičkou je tu stále, to téma je kontroverzní, ale střízlivější podání nebylo pro mě to pravé ořechové. Jeremy Irons z nové Lo měl taky něco do sebe, tady byla ale lepší herečka ústřední postavy. Matka tradičně nesnesitelná postava, na její smrt se těšíte od první chvíle. Nebudu Kubrickovu Lolitu zatracovat, po filmové stránce je dost kvalitní, ale blíže je mi, a docela se za to stydím (vyzdvihovat novou verzi oproti mistrovi), Lolita nová. Teda pokud nepočítáme knihu. Mimochodem, Nabokov, to není jen Lolita... ()

L_O_U_S

Fascinován vrcholnými díly jako 2001: Vesmírná odysea nebo Mechanický pomeranč, ke Kubrickovým starším filmům přistupuju vždycky opatrně. Nejsou špatné, v případě Lolity se spojuje příjemné herectví a dobře napsaný scénář. Možná by ale neškodilo menší zkrácení. (920., 18. III. 2014) ()

Fanucci

Myslel jsem, že ve snímku půjde o ještě lepší vystižení posedlosti hl. postavy než se objevilo v remaku z roku 1997. Bohužel tomu tak není. Především proto, že James Mason je v roli Humberta naprosto trapný a nepřesvědčivý. Nestává se to příliš často, ale remake (s Jeremy Ironsem) překonal (přehnaně dlouhý) originál. P.S Souhlasím s ostatními, že výkon Petera Sellerse je vynikající. ()

Laurent

Velmi decentní komedie, která z celého příběhu odkrývá jen kousíček. Dost věcí si musí člověk domyslet sám. Kubrick si sice vybral velmi odvážné téma, ale bohužel byl nucen většinu věcí ukázat jen v náznaku. Jinak opět zaujme Peter Sellers, který tentokrát ztvárnil jednu ze svých důstojnějších filmových rolí. ()

OG_Swifty

Zacne to perverzne scenou jak vystrizenou z noirovky Scarlet Street, ale nakonec to bylo docela mekky. Jako chybu to ale nevidim.. velmi rychle nas film hodi do vody, kde Shelley Winters tradicne hraje magora a Mason uz je zalaskovanej po usi od prvni vteriny, co v Lolite pomyslne smocil svuj studovanej dick.. Ackoliv se jedna o socialni drama, Kubrick to natocil spis jako komedii s dramatickyma prvkama. Nekolikrat behem filmu jsem se proste musel hlasite smat, a vzdycky u toho byla Shelley Winters (aka stihacka) nebo Peter Sellers (aka pan komik). Humbert je spravnej uchylak, kterej vetsinu filmu bavi, ackoliv s blizicim se koncem uz je to jen traged a komicky prvky se vytrati. Videl jsem i remake s Ironsem a musim rict, ze tahle Lolita, i pres sve stari, je proste herecky vyspelejsi. Ta devadesatkova je zase kontroverznejsi, takze kazdemu dle jeho vkusu. PS: Jedna se jednoznacne o lepsiho Kubricka! ()

Eldrick

Sellers hraje sice úžasně jako vždycky, ale je zároveň neskutečně rušivej až otravnej element filmu, protože si ho krade pro sebe. Film je na Kubricka docela připosranej, ale chápu, že za to může hlavně doba vzniku. Kubrickův odtažitý, chladný styl a rozvláčné tempo se k tomuhle tématu vůbec nehodí a adaptaci škodí a ve srovnání se šťavnatým remakem vychází hodně bezkrevně. Samozřejmě formálně je to pořád vypiplanej Stanley se vším všudy, i se svym suchym humorem, ale koukat se na to se zaujetím nedá. Kupodivu Lynchův nejoblíbenější film od Kubricka. Inu, určitá inspirace v groteskní naivitě dialogů je cejtit v TWIN PEAKS, ale tím to asi tak končí. ()

MartinNDL

To, co si Nabokov dovolil ve světě literatury, to samé si troufl předvést Kubrick u filmu, stejně jako mistr spisovatel je Kubrick naprosto precizní co se formy a detailů týče. Každý z nás má nějakou tu svou zváštní, neobvyklou, společností neuznanou a odmítanou zálibu. Jenomže o takovémto tabu se prostě nemluví. Jenom někdo statečný, někdo veliký dokáže otevřít pusu a dát najevo, že lidé holt nejsou dokonalý. Lidé jsou lidští. ()

SallyZen

Bál jsem se co s tímhle témátem Kubrick vyvede, ale nezklamal mě. Výborně ztvárněná a zrežírovaná látka, která sice není tak těžká na uchopení, ale určitě o to pracnější na vyobrazení hlavních postav a jejich emocí. A já si musim pochvalovat výběr herců. Jak James Mason, tak Sue Lyon zahráli naprosto parádně a úplně nejvíc mě potěšil Peter Sellers, který zase předvádí tu jeho vysokou laťku, kterou svými výkony nastavil. Občas mi sice přišla postava Humberta zmatená v některých chvílích, a to hlavně když šlo o mladičkou lolitu. Přišlo mi, že v sobě měl více roztroušenosti než by asi měl v reálnem životě, jelikož celkově vypadal jako člověk, který má své priority jasně dané. Ale samozřejmě to je jen dlé mého skromného názoru. Vizuálně oku lahodící, tak jak to Kubrick umí. Celkově jsem překvapen a potěšen. 85% ()

M.i.k.e

Nabokovovu knížku sem sice nečetl, ale i kdyby ano, tak by to nic nezměnilo na tom, že Lolita pro mě bude nejslabší z Kubrickových "klasik" (mistr promine, ale první dva filmy nebudu počítat). O špatný film rozhodně nejde, ale  stopáž přesahující dvě a půl hodiny je tady strašně moc a ta rozvleklost je skoro až ubíjející. Mít Lolita klidně o hodinu méně, vůbec by mi to nevadilo. Upřímně si neumím představit původní verzi, když tahle je už Kubrickem prostříhaná. Čtvrtá hvězda za Sellerse, jinak sem prakticky celou druhou polovinu filmu byl na třech...70% ()

Bláža

Kubrick měl velký cit pro literární předlohy a dokázal je bravurně převést na plátno, aniž by ztrácely na kvalitě, právě nopak (namátkou Mechanický pomeranč nebo Barry Landon). Lolita je přesně tento případ. Z knižní předlohy dokázal Kubrick zachovat lehkost, humor a smysl pro ironii. Připočítejte skvělý herecký výkon Jamese Masona a Petera Sellerse a máte výborný film. ()

ad

Mno... popravdě? čekal jsem víc... První hodina je dobrá,Peter Sellers je vynikající, ale celý zbytek mi přišel takový ... až moc přehnaný - nebo spíše poplatný době vzniku. Každopáně skvělý pokus, ale KNIHA zůstává v tomto ohledu nepřekonatelná... ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2018. Lolita otevírá kontroverzní morálně-společenské téma, dnes již není umělecké ztvárnění skandální a společensky nepřijatelné. Lolita se na první pohled tváří cudně, je to pouhé zdání, fyzická lascivnost byla zapovězena. Lolita je sarkastické pranýřování lidského svědomí. Výtvarná stránka vytříbeně doprovází nastolený styl vyprávění a škodolibě si pohrává s drobností. Jízlivý podtón znevažuje autority společenského pokrytectví, kritika s krutějším smyslem pro humor bloumá rozlehlou plání destrukce lidské duše. Nepátrá se po původu, nehledají se polehčující okolnosti, k dokonalosti se buduje atmosféra okamžiků extravagance lidské individuality. Posedlost, nenaplněnost, očekávání, chtíč, majetnickost, žárlivost, oboustranné využívání, touha, odevzdanost i pomstychtivost, každá emoce dostává vibrace oživení v obrazech prostředí intimních lidských pocitů. Niterný okamžik je zachycen v síle povznášejícího opojení i zkáze osamělosti beznaděje. Chvíle jedinečnosti vnitřního vnímání a cynická neúprosnost jsou podmanivou zbraní pro mé přijímání filmového prožitku. Hlavní postavou a vypravěčem nymfičkové fascinace je Humbert Humbert (dobrý James Mason), literární teoretik a univerzitní profesor. Osudem se mu stává posedlost rozvíjejícím se poupátkem. Mučednická odhodlanost udržuje vědomí ve střehu, uspokojení se rozlamuje v záchvatech strachu, vykoupením je citová osamělost a posedlost odplatou. Štěstí se mihotá, nestálost přivábila strach, destrukce zanechává své stopy za každého stavu a nedává vlastnímu nitru na vybranou a nemilosrdně ho vláčí intenzivní bolestí. Hlavní ženskou postavou a ústředním tématem je Dolores "Lolita" Haze (zajímavá Sue Lyon), vyspělé a dospívající školní dítko. Pubertální rebelie a vědomí pragmatického uplatnění ženských zbraní jsou prostředkem k bezelstnému ochutnávání života s vnitřním pocitem neohroženosti a jistého druhu dominance. Fascinace všude kam se podíváš. Nevinnost a neposkvrněnost je zkoumána i skrze optiku druhé, temnější strany. Život je bezcitným cynikem. Nejdůležitější postavou je Clare Quilty (vynikající Peter Sellers), úspěšný a obdivovaný scénárista a dramatik. Uvolněná morálka v opojení úspěchu nachází zálibu v nekonvenčnosti a zvrácenosti. Neskrývá nic ze svého soukromí pod maskou přetvářky, hra pletich ukájí, rozvíjející se nevinnost fascinuje a nenechává chtíč vydechnout. Sarkasmus nezná hranice a s duchapřítomnou nonšalancí se vysmívá maloměšťácké morálce. Výraznou postavou je Charlotte Haze (velmi zajímavá Shelley Winters), Lolitina matka, ztracená v osamělosti. Rozechvělá nenaplněnost nachází odvahu, naléhá a žadoní po důkazech. Bezprostřednost plyne z nezkušenosti, důvěřivosti a sázkou na jedinou kartu. Z dalších rolí: Lolitina závěrečná realita a zadlužený vesnický mechanik Richard "Dick" Schiller (Gary Cockrell), Charlottin přívětivý rodinný přítel John Farlow (Jerry Stovin), jeho svobodomyslná manželka Jean (Diana Decker), pečlivá zdravotní sestra Mary Lore (Lois Maxwell), svědomitá učitelka klavíru Starch (Shirley Douglas), či Quiltyho uvolněná společnice Vivian Darkbloom (Marianne Stone). Kubrick má několik tváří a pro vícero z nich mám slabost i pochopení. Sžíravá ironie nekompromisně udává směr, atmosféra jedinečných okamžiků vnitřní intimity je úchvatná. Pro mě uspokojující filmový kousek. () (méně) (více)

Wormboy

Povodnu knihu som necital, takze hodnotit jej adaptaciu nechcem. FIlm je to slusny, ved ide o Kubricka, pricom vsak pocas celeho snimku najviac bezpochyby zaujme vynikajuca kreacia Petera Sellersa. ()

danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - cena (1) - *Objev roku (herečka) - Sue Lyon + nominace (4) - Nejlepší herečka (drama) - Shelley Winters, Nejlepší herec (drama) - James Mason, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Peter Sellers, Nejlepší režie - Stanley Kubrick ()

MarekT

Nejvariabilnější komik a nejoblíbenější hollywoodský herec pod taktovkou nejoblíbenějšího režiséra. Byla by to pěkná pohádka, jenže ty se v normálním životě nevyskytují a druhý jmenovaný - tj. Cary Grant ze své role vycouval. Jeho náhradník James Mason není ani náhodou špatný, přesto by mě Humbert s Caryho tváří zajímal více. Proč? 1) Přece jen, Cary stejně jako jeho současníci působí dojem gentlemana, pohybujícího se v decentních kruzích. Humbert se zpočátku jeví podobně, o to více však by to byl zásadní zlom nejen pro něj, ale snad celý budoucí vývoj kinematografie. Také věřím tomu, že kritika by si k tomu řekla své a dráždit tento mohutný včelí úl je z mé strany lákavé. 2) Peter Sellers zde i přes serióznost tématu podává vynikající komediální výkon, nicméně na scéně se zase tak často nevyskytuje a mně taktéž blízký Caryho humor by to snadno vynahradil. Navíc bych byl zvědav na střet dvou odlišných a zároveň sympatických druhů komiky. Co se týče samotné adaptace, nepovažoval bych drobné odklonky od předlohy za nedostatek. Přece jen, i patnáctiletá Lolita dokáže zamávat s pohledem na věc - ať už je to počáteční nejistota, procházející všemi směry nebo následný souhrn všech pro či proti (stejně jako Mason také Sue Lyon podává vynikající výkon, tudíž divák občas hraje na dvě strany a může s jeho z konvečního pohledu sporným jednáním i souhlasit) v oblasti vztahu, osobně jsem se do těchto složitých otázek dokázal vžít i přes Abrahámoviny, uplynuvší od premiéry. Jedinou vážnější výtku bych měl možná až k ne úplně uspořádaném skákání časem v závěrečných minutách, kdy mi došlo až po chvíli, kam se přesouváme, jinak Kubrickův pověstný detailismus vychází z boje vítězně už podvanácté v řadě. 90% ()

zette

Vyborny scenar, ktery byl v dobe vzniku hodne odvazny. Jeden z mala filmu, kde kazda postava byla zahrana naprosto genialne. Skutecne nemohu na ukor jinych, vyzdvihnout zadny herecky vykon. Velmi dobre je vykreslen upadek Humbertovy osobnosti. Pro me jeden z nejlepsich Kubricku. ()

Juto

Tento film, inšpirovaný rovnomenným románom (Vladimira Nabokova), obdivuhodne opisuje  vzťah medzi spisovateľom v strednom veku a jeho nymfou Dolores Haze, alias Lolitou. Je to skvostná meditácia pre dospelých o mladosti, posadnutosti a sexe. Významnou súčasťou geniality Stanleyho Kubricka bola jeho schopnosť previesť literárny štýl do vizuálneho. 8/10 ()

miciveres

Peter Sellers bol uplne inde ako zvysok hereckeho obsadenia, ale az na Lolitinu mamu sa mi pacili vsetci. Lo stala za hriech a niekedy aj za poriadny otcovsky vyprask na zadok. Len skoda, ze v 1962 bola asi este prilis pruderna spolocnost. Neviem si predstavit, ako by tento film dopadol, keby ho Kubrick reziroval o 9 rokov neskor... ()