Lolita

Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a plánuje se oženit s Charlottou Hazeovou. Avšak jen proto, aby byl navždy blízko svému miláčku – Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě! Filmař Stanley Kubrick prozkoumává téma sexuální posedlosti (námět, ke kterému se vrátí o 37 let později ve filmu Eyes Wide Shut) v této hořce komické a dojemně jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova. James Mason hraje záludného a pošetilého Humberta, ženatého z nouze s Charlottou (Shelley Winters), který musí soupeřit s všudypřítomným a otravným Clarem Quiltym (téměř chameleonský Peter Sellers), když jeho duši polapí bezstarostná dospívající dívka (Sue Lyon) s oním „nádherným, poetickým a melodickým jménem“ – Lolita. (Magic Box)

Sista

Peter Sellers exceluje pokaždé, když se objeví na plátně. Jinak když porovnám s Lolitou z r. 1997, tak tato mi přijde kultivovanější, uhlazenější než její pozdější verze. ()

Saur.us

S porovnáním s Lolitou z roku 1997 velice zdrženlivé, od Kubricka bych čekal větší skandálnost a otevřenost v pohledu na jejich vztah, i když chápu, že je to film z roku 1962. Jeremy Irons v nové verzi byl naprosto geniální, Jamesu Masonovi jsem tu jeho posedlost prostě vůbec nevěřil. Bylo to pojaté jako komedie, kde v jeho pár scénách naprosto zazářil geniální Peter Sellers. Kdybych je tedy měl srovnat, tak bych radši novější verzi, i když tato ji velice dýchá na paty. ()

Gastovski

Mé první setkání s Lolitou proběhlo ve filmu z roku 1997 a musím říct, že to bylo docela hrůzostrašné. Proto jsem se trochu obával "originálu". Ale Stanley nezklamal - režijně i herecky perfektní a hlavně nenudící. I když je škoda, že ji museli sestříhat, trochu té skándálnosti by neuškodilo. Přeci jenom je znát, že to je až přehnaně decentní. ()

ashtangi

No...bylo to strašně zdlouhavé. Ukončit to po hodině a půl, tak bych byl nadšený. Moc mi tam neseděla hudba jako z Angeliky. Hlavním mínusem filmu a pro mě naprosto rušivým a nepříjemným článkem bylo obsazení Petera Sellerse, který je mi nesympatický snad všude. Celkově jedno velké zklamání. ()

TomasKotlant

Pěkná práce se vztahy, několik velmi pěkných detailů, ale jako celek to působí trochu zdlouhavě a až příliš decentně, i přes velmi silné momenty v průběhu děje. Docela dost dialogů, viděno v angličtině, takže mi něco málo možná uteklo... *** Ve zkratce: Slib mi, že se mnou zůstaneš navždycky. Že navždy se budeš trápit kvůli mně. ()

jane1106

Scenáristicky takřka identické, zato konverzačnější a divadelnější než Lyneův remake (nebo samostatná adaptace?). Právě pro onu teatrálnost mi Sellersovy ukecané exhibice nic moc neříkaly a když už, vyzdvihla bych spíše umírněný a civilní výkon Jamese Masona. Bohužel, touto formou se snímek stává dost odtažitým a nevím, zda ho chápat spíše v komediální či dramatické rovině. Osobně mi scházela ona rozháranost a fatální romantická poloha, která je tak pěkně zvládnutá v novějším díle. Jak mám Kubricka ráda, v tomto případě zůstal trochu na půl cesty. I tak je to ale pořád dost dobrý film.:) ()

Eratashi

To je první film, kde je Lolita (Sue Lyon) skutečně uhrančivě okouzlující. Napoprvé není tak hezká, ale čím déle na ni koukáte, tím víc je vábivější. Nejlepší Lolita všech dob. ()

Hapretor

Celkem nudné, ale výkon Jamese Masona stojí za to. Ten byl opravdu vynikající. Peter Sellers naopak byl šíleně otravný, nejen jako postava ve filmu. Celý ten koncept je tak absurdní, až je šokující i teď, po tak dlouhé době. Lolita byla prostě prototyp mladé sexy mrchy, co doslova chlapa přivede k šílenství. Já ale radši "mature". A nepřišlo mi, že ani tento film byl opět bůh ví jaký kumšt pana super režiséra všech dob Kubricka. ()

GOREGASM

Černobílá Lolitě velmi sluší, ale ještě více dává vyniknout Peteru Sellersovi, který svou kreací Clare Quiltyho, totálně zastiňuje i samotnou Lolitu. A když jsem o tom chvíli přemýšlel, tak to vnímám jako geniální záměr dvojice Kubrick/Nabokov, protože přesně o tom vyznění celé Lolity je. James Mason v hlavní mužské roli je sice na plátně nejčastěji, ale divák postupně chápe víc a víc, že on nikdy nebude ten první pro Lolitu a celá ta komicky laděná hra s divákem nakonec krásně zapadne do sebe. Lolita možná nedosahuje naléhavosti a intenzity pozdějších Kubrickových děl, naopak ale disponuje hravou lehkostí, která se projevuje nejen v brilantně zahraných dialozích (Sellers je famózní, ale třeba taková Shelley Winters mi vyrazila dech). Zoufalost, neopětovaná láska, žárlivost, tahle kombinace na plátně fungovala vždy a násobte stem, pokud jde o Kubricka. Stejně jako většinu mě překvapilo odlehčené pojetí, dvojnásob když to točil Stanley, ale tím více jsem si to užil a hlavně se bavil. 90% P.S. Chci umět tancovat jako Peter "JsemBoží" Sellers. ()

MickeyStuma

Když v roce 1955 vyšel román 'Lolita' autora Vladimira Nabokova pojednávající o vysokoškolském profesorovi středního věku, kterého okouzlila dvanáctiletá dívka, vyvolalo to zcela pochopitelný skandál. Údajně snad dokonce v USA a ve Velké Británii dodnes nebyla kniha vydána v plné verzi. Odvahu něco takového převést na filmové plátno měl režisér Stanley Kubrick, který také měl ke kontroverzi hodně blízko, jehož vrcholem byl asi velmi šokující snímek 'Mechanický pomeranč' (1972). O scénář k filmu 'Lolita' se postaral samotný autor knižní předlohy Vladimir Nabokov, který obsahoval prý na 400 stran, což by vydalo na sedm hodin filmové stopáže. O zkrácení se však postaral tzv. Haysův kodex, vyžadující určité cenzurní opatření. Jinak hrozil absolutní bojkot filmu a dokonce i finanční pokuta. Tím tedy bylo znemožněno ztvárnění podrobných sexuálních aspektů lásky mezi profesorem a mladistvou dospívající dívkou. Ale i tak se i dnes snímek po nuceném umírnění jeví zajímavým. Sexuální prostupnost je sice jen naznačena, avšak v žádném případě neponechává pochybnosti o příběhu a jeho vzniklých důsledcích. Snímek byl na svou dobu hodně odvážným výtvorem, neboť se Kubrick snažil zpracovat na základě románu vše potřebné k diskuzi. Tedy určitou závislost vztahu k mladičké dívence, ve kterém je situace jednoho okamžiku podobná incestu. Vadou na kráse je snad jen představitelka Lolity Sue Lyon, pro kterou to byl filmový debut, které bylo v době natáčení sice čtrnáct let, ale rozhodně vypadá daleko starší. Jen tak pro zajímavost, naposledy jsme ji mohli vidět v ekohororu 'Aligátor' (1980). A druhá zajímavost, právě vlivem tohoto příběhu se od té doby mladičké nedospělé dívce v očích postaršího muže říká Lolita. ()

Dimo

Kubrickovu Lolitu jsem viděl dokonce na Velkém plátně, což lze brát jednoznačně jako plus, ale, nezlobte se na mne, viděl jsem tu příliš mnoho nudy. Ne, nebažil jsem po divokých scénách, jsem si naprosto vědom doby vzniku, a vlastně bych chtěl i vidět, jak šli dámy a pánové konzervativní páprdové do kolen, když se jim dostalo, jaký že to námět se zfilmovává. Nejkontroverznější scénou z celého filmu je ta, když Lolita (vzhledu dvacetileté infantilně oblečené ženy) vyběhne po schodech za Humbertem a obejme ho - a to ještě tak, že ho nijak nepřitiskne. To v remaku Lolity z roku 1997 skočí Lo přimo do náručí a kamera snímá její třesoucí se zadeček... Těžko říci, jaké by tohle bylo dílo, kdyby se Stanley Kubrick mohl rozmáchnout tak, jak chtěl. Každopádně tento film mě za srdce nechytl tak, jako zmiňovaný remake z roku 1997 od Adraina Lyneho, nebo jako samotná Nabokova kniha. Rád bych tu odkázal na komentář, který jsem napsal tam, protože jsem se u něj značně rozepsal a tak trochu se snažil vystihnout názor na Lolitu. K úctě ke Stanleymu tři hvězdy (50%) ale možná bych ještě změnil názor po další projekci. Lolitu z roku 1962 jsem přeci jen viděl jednou, tu z roku 1997 asi pětkrát. ()

Joeey

Vzhledem k délce filmu a autorovi jsem čekal, že to bude náročný film. Film je postaven takto: Po zápletce, v níž dojde k jakési rozepři, se vracíme do minulosti s klasickou otázkou "co k tomu vedlo?". Začátek opravdu nepředesílá, že půjde o kdovíjak záživnou podívanou, jenže po této úvodní zápletce se rozběhne velice pěkný příběh a dál už se film dá sledovat se zájmem a s napětím... ()

asfalt

Škoda že bol Kubrick donútený k vystrihnutiu scén, kedy to medzi Lolitou a Humbertom malo poriadne iskriť. Napriek tomu však ide o veľmi vydarenú adaptáciu, pri ktorej mi dĺžka snímky zbehla veľmi rýchlo. ()

Mr.FreeZer

Vynikající snímek Kubricka se všemi okolnostmi co k filmu náleží. Fantastické herecké výkony počínaje Lolitou a konše Quiltym v podání svkělého Sellerse. 100% ()

VerenaLord

Kubrickova Lolita - klasika, lepší než moderní verze, ale přesto má daleko do knižní předlohy. Nevím, chybí mi v tom typický Kubrickovský rukopis. Věřím, že tenkrát způsobil tenhle snímek pozdvižení, byť eroticky laděný není ani z desetiny, ale na tu dobu... ()

dainio

Filmová adaptace slavného Nabokova románu. Není mi záhadou, že se do zfilmování tohoto kontroverzního díla, pustil v raných 60.letech, zrovna maestro Kubrick. Málokdo by měl v té době, tu odvahu. Po velkofilmu "Spartakus", žánrově naprosto odlišná věc. Navíc s vědomím, že je to jeho, první britský film. A jak se toho zhostil ? No, jak jinak, než bravůrně. Stanley opět dokázal, že je fenomenální režisér. Pod jeho taktovkou, sledujeme příběh stárnoucího profesora, který je posedlý, mladinkou a provokující dívkou. Skrze manželství s její matkou, se dostane do blízkosti, terču své vášně. Píše si deník, kde se vypisuje ze svých erotických fantazií. Sbližuje se s Lolitou. Spřádá různé plány, jak se zbavit své ženy (matky) a být jenom s ní. Osud tomu chtěl a tak se i stane. Bez jakéhokoli jeho přičinění. S Lolitou, se vydává na dlouhou cestu, do míst, kde je pevně přesvědčen, že můžou společně a spokojeně žít. Ale jak to tak chodí, věkový rozdíl udá jednoznačný směr. Nemluvě o tom, jaké překvapení a zvraty, se derou na povrch, při konci filmu. Je to nadčasová myšlenka a zcela aktuální záležitost. Posedlost staršího muže, mladou pubescentkou. Denně se o tom dočítáme v novinách a časopisech. Slýcháme to v bulvárních magazínech. Pozorujeme to v našem okolí. A každý na to má, svůj názor a pohled. James Mason a Shelley Winters se zhostili ústředních rolí fantasticky. To je bez debat. Avšak, je tu ještě někdo, kdo je předčil. Postava, která je sice vedlejší ale i tak Vás ohromí a nadchne. Osoba, jenž i z těch málo scén, absolutně zpozorní Vaše oči. Není to nikdo jiný, než Peter Sellers v roli Quinta. Všechny jeho dialogy, jsem doslova hltal. Ta neskutečná dikce slov z jeho úst. Ta osobitost. Jeho sebejistota ve svém herectví. Dostal mě. Vším. Už jen kvůli němu, stojí Lolita za shlédnutí. ()

Biopler

Komédia s vážnymi prvkami v príbehu o posadnutosti a paranoji jedného chlapíka. James Mason si ma postupne získal, zo začiatku bol z neho nesmelý pánko, ale postupom času uveriteľným prerodom dotiahol celé dielo do tragického záveru. Film však paradoxne ťahala vedľajšia postava v podaní brilantného Sellersa čo je pre film, v ktorom zatieni hlavných hrdinov nie až tak dobrá vizitka. Jeho výstupy a reči priam na jeden dych boli niečím čo okamžite naplnilo plátno. Zároveň jeho postava bola opradená tajomnými zjaveniami a prevlekmi a musím sa priznať, že moc mi nedoplo aká je jeho rola v príbehu a to bolo, samozrejme, dobré pre sledovanie. Páči sa mi, že film je na tú dobu stráviteľne vrstevnatý a tým pádom zaujímavý. Sue Lyon bola fyzicky dobre zvolená Lolita, ale výkonom veru nenadchla, to skôr jej filmová mamina Shelley Winters, až na jednu scénu rozčúlenia s významným prehrávaním, bola znamenitá a skvele stvárnená mužská stíhačka. ()