Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

Hoyt

Rozjezd je slabší ale kolem půlky se z toho vyklube solidní mysteriózní thriller s hororovými prvky. Řemeslně je to na výborné úrovni. Párkrát byla i husí kůže. Herecké výkony neurazí právě naopak Tomáš Maštalíř předvedl výborný výkon. V Česku si o něčem podobném můžeme jen zdát. Od Bebjaka si seženu další filmy. Silnejší 4*. ()

corpsy

Všemožne rozdávané herecké ocenenia v TV a kino produkcii ( OTO, Slnko v Sieti a rôzne festivaly ) by mali uznať aj opačnú stranu. To najhoršie. A týmto sa tento pomerne atmosférický snímok môže pyšniť. Okrem pána Maštalíra ( na moje prekvapenie ), je každý jeden herec hodný minimálne Zlatej Maliny ( ak by sa to určovalo medzinárodne ). A to je presne problém. Nie Bebjaková ´´smutná´´ réžia, slovenský prístup k látke, šablonovitosť. Herci. HERCI! Vymeniť 99% a máme tu ďalší skvelý žánrový príspevok z našich končín. ()

Ajinka126

Dobré ozvučení. To je asi největší tahák celého filmu. Když jsme u technické stránky, tak kamera a osvětlení scény bylo příšerné.Podařilo se jim vybudovat přijemně napnutou atmosfétu. Ale tak nějak to celé vyšumělo. Nic se vlastně nestalo, nic nevysvětlili. Mám z toho pocit zbytečnosti. ()

sidzej

Bebjak milo prekvapil. Na slovenské pomery veľmi dobre produkčne aj réžijne zvládnutý mysteriózny thriller za aký by sa nemusela hanbiť ktorákoľvek európska produkcia. Za málo peňazí veľa muziky. Oceňujem predovšetkým skvelé budovanie atmosféry ktorá vrcholí mrazivým záverom v pohorí Tribeč ktoré odhalí nejednú zaujímavú pointu. Herecky tiež ok a veľké uznanie patrí aj hudobnej stránke ktorá sa na výslednej atmosfére výrazne podieľala. Viac podobných kúskov poprosím. A bavilo ma to viac než dajme tomu Záhada Blair Witch z podobného súdka. ()

curunir

,,KEĎ MI NEVERÍŠ ANI SLOVO, AKO TI MÁM DOKÁZAŤ, ŽE HOVORÍM PRAVDU?" ,,NEVIEM... NÁJDI NEJAKÝ SPÔSOB." __ Už samotná kniha nebola žiadne literárne veľdielo, hoci sa čítala veľmi ľahko a nútila ma overiť si fakty, na ktoré sa v nej autor odvoláva. Film som si viac než pre jeho - na slovenské pomery - atraktívny námet, pozrel skôr pre porovnanie mojich čitateľských predstáv. Určite som urobil dobre, keď som na ,,Trhlinu" nešiel so známymi do kina a radšej som ju zhliadol až dodatočne doma, pretože som o nič neprišiel. Z môjho pohľadu má film ešte viacej nedostatkov než ukazuje jeho tunajšie pomerne slušné hodnotenie. Treba povedať, že nejde o nudný film, je však zle a zmätočne nakrútený. Predovšetkým pokiaľ by som nečítal knihu, v deji by som tu veľmi silno tápal a nechápal zmysluplnosť jeho postupného vývoja (načo sa vôbec trepú niekam do lesa?) alebo správanie sa postáv. Nepochybným kameňom úrazu je jeho zlé zostrihanie väčšieho materiálu z pripravovanej TV minisérie na kino verziu, ktoré si je možné povšimnúť napr. v zbytočnom rozčlenení na tri diely bez zmysluplnejšej dramaturgickej výstavby. Bebjak svojou rutinnou réžiou vytvárajúcou napätie tuctovým a predvídateľným spôsobom zrejme chcel mať všetko hneď rýchlo z krku, aby sa mohol plne venovať ambicióznejšej ,,Správe". Navyše ak film obohatí veľmi tradičnými - až trápnymi - zvukovými efektami (zvuk trezoru) zatĺka posledné klince do rakvy filmu. Z hereckých výkonov ma prekvapili najmä Hartl a Maštalír, absolútne vzdialený svojim literárnym predobrazom zahrali svoje postavy akceptovateľným a nijako nerušivým spôsobom (obsadenie Márie Bartaloš Havranovej som akosi čakal). Spätne oceňujem radikálne skresanie vulgarizmov, ktorých bola kniha plná a ktoré bývajú povinnou výbavou našej súdobej kinematografie, keďže by tu pôsobili ozaj zbytočne; inak ,,Trhline", snažiacej sa založiť u nás žáner mysteriózneho trileru, bude pre jej celkovú neobratnosť lepšie na TV obrazovkách, kde si ju možno raz znovu pozriem. (2546. hodnotenie, 209. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Vlastně docela prima překvápko.. Ze začátku to sice moc šustí papírem a celkově to rámování s uneseným spisovatelem se ukázalo jako naprosto zbytečné, ale od chvíle kdy se na scéně objeví postava Davida fackující sarkasmem svého neúnavného oponenta Andreje, začíná být film poměrně zábavný.. Samotné psycho v lese je zvládnuté vlastně lépe než většina podobně laděných pokusů které v posledních letech platformy jako Netflix chrlí jako na běžícím páse.... Jako odpočinkovka OK ()

kareen

Já tomu klidně ty čtyři hvězdičky napařím. Ale je to hodnocení od člověka, který četl knihu od Kariky, tak je možné, že bez této skutečnosti bych možná mohla mít z toho závěru tak trochu guláš. Dost mě překvapilo, jak tvůrci vystihli charaktery, dokonce i typově mi herci dost sedli na předlohu. Dovedu si představit, že by to mohlo být natočeno ještě o něco strašidelněji (scéna, kdy se rozjedou světla mě zklamala, noční návštěva blázince mohla být delší, atd.) a i z toho prostředí Tribeče by se možná dalo vyždímat trochu víc, ale při té bídě, co na poli česko-slovenských žánrovek panuje, to vůbec nebylo špatné. Vzhledem ke znalosti pointy to pro mě už nemělo samozřejmě takové napětí (při četbě navíc okořeněné skutečností, že jsem do té doby neměla tušení o slovenské lokalitě s pověstí druhého bermudského trojůhelníku), ale nenudila jsem se. ()

Sidonka

Horor mě dokázal zvláště ve své druhé polovině příběhu nahnat husinu a vyděsit. Mám raději psychologičtější horory, kde místo zombíků hraje hlavní roli bezmoc, ať už je důvodem šílenství, mysteriózní prvky nebo oba motivy dohromady. Zajímá mě točení se postav v nepřehledném, mučivém kruhu, z kterého nejde vystoupit. I zde platilo ono hororové pravidlo pravé bezvýchodnosti: čím víc se z tíživé situace pokouší hrdina či hrdinové dostat, tím více se jim utahuje smyčka kolem krku a dostávají se naopak do ještě horšího stavu. Lidé nechápou, co se s nimi děje a kdo je toho příčinou. Do tohoto motivu se dobře hodí budova psychiatrické léčebny, která v pomyslném trezoru skrývá nejedno tajemství o zpackané léčbě, kdy se nemocnému místo úlevy vlivem pobytu a zásahů naopak ještě přitížilo apod. I zde je léčebna určená k demolici zmíněná a o "lékařské" péči, která zde byla kdysi byla pacientům poskytována, by asi nikdo z nás nestál. Léčebna je však jen kulisou, která nás uvádí do počátečního příběhu a v "Trhlině" nehraje hlavní roli, je pro mě jen alegorickým prvkem. Pohoří Tribeč a ztracení se v něm beru jako symbol životní situace, z které není cesta ven. Člověk je jako zamčený v budově bez dveří, která nemá únikovou cestu, žádné dveře vedoucí ven, do té budovy se prostě neměl nikdy dostat. Utrpení pak nemá konce, není úniku ani řešení. Nevím, jestli jsem horor na první zátah správně pochopila, ale to nevadí, vše nemusí být vysvětleno, hlavně když to v divákovi nějak rezonuje. Je zde zmíněná i neschopnost komunikace se sebou samotným, kdy postava a její různé identity žijí na různých místech a navzájem o sobě nevědí (viz věta: "někdo za mě napsal článek do blogu, ale já to nebyl"). Těžko říci, jestli vysvětlení je ve sci-fi prvku nebo vlivem duševní poruchy. V závěru filmu bych uvítala trochu méně zamotané a přehlednější rozuzlení, v pointě jsem se trochu ztrácela. Možná to chtělo jen víc koncentrace, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že některé pasáže mohly být lépe rozpracovány. ()

Makky

Prepad spisovateľa v aute, pobehovanie po rozbúranom blázinci, nákupy na trhu a riešenie vzťahu... veď videl som na úvod nápis Trhlina, kukám správny film. Zívam. Trištvrte hoďka fuč, nastupuje Maštalír, idú do lesa, no konečne. Nerozumiem načo frajda hlavného hrdinu ide tiež na túru, budiš. Príchod Maštalíra je cítiť, jeho postava zaujme okamžite. Postupné budovanie napätia resp. paranoje úplne na jednotku. Čudné udalosti (svetlá, dievčatko, dvere) úplný highlight celého filmu, skvelé, atmosférou ma to krásne pohltilo. Nebyť sprasenej kamery a skratkovitého uchopenia motívov a aktuálneho psychického rozpoloženia charakterov, bol by som spokojnejší. Je to jednoznačne snímok na diskusiu a veľmi ma navnadil na knižnú predlohu, ktorú idem prevetrať. ()

Gorehound

Kvalitné postrašeníčko. Zrovnávať s knižnou predlohou nemôžem, pretože som ju nečítal, no filmová Trhlina je kvalita vo všetkom- zvuk, spracovanie, herecké výkony, príbeh(záhada je fascinujúca a tie večné otázky, čo z toho je naozaj skutočnosť a čo výmysel- pecka!). Kamerové nálety na lesy môžu konkurovať ľubovoľnému zahraničnému hororu a slovenskí herci hrať vedia, ak majú čo! Bodaj by sa blýskalo na lepšie časy, bodaj by takýchto filmov bolo viac a niekto by zlomil prekliatie politických drám a hlavne príšerných reality show a seriálov! Tu je vidno, že sa dá, ak sa chce! A keby sa zapracovalo aj na iných podžánroch hororu...Ale to už je len zbožné prianie. Filmová Trhlina ale pôsobí ako živá voda na naše oči doráňané spomínanými slovenskými výtvormi. A Maštalír výborný! Obsadiť ho do nejakého buranského exploitation alá Texas chainsaw massacre, by bola pecka(tak mi trošku jeho postava výzorom pripadala- každopádne super). Len tak ďalej! ()

topi

Knihu jsem četl jedním dechem a musím říct, že mě nadobro pohltila. Proto jsem se nechtěl zbytečně vytočit při sledování filmového zpracování a delší dobu to stále obcházel. Až nadešel čas, kdy Trhlinu vysílala ČT ART a s radostí konstatuji, že jsem dobře udělal, když jsem našel odvahu se na film podívat. Zpočátku mě vadily rušivé moderní střihy a televizní look, ale jakmile se děj přesunul do lesa, jmenovitě tribečského pohoří, atmosféra zhoustla na hodně vysoký level! Okamžitě jsem byl vtažen do děje, stejně jako u knihy. Dostavily se i nepříjemné a mrazivé pocity z neznáma a musím uznat, že působivost snímku opravdu nechyběla. Od knižní předlohy se film odchyluje v nepatrných detailech, vyprávění může chvílemi působit až chaoticky a je na divákovi, jak se k tomu sám postaví. Je faktem, že se režisérovi Bebjakovi podařila ta tíživá atmosféra z neznámého zla na filmové plátno zachytit znamenitě a téměř hmatatelně. Za zmínku stojí určitě i hudba, která kolikrát koliduje s ambientním pasážemi a příběhu dodává někdy až rituální polohu. Škoda toho televizního vyznění, ale i tak jsem spokojen. Možná by bylo lepší, kdyby místo filmu vzniknul televizní seriál, protože spousta důležitých věcí z knihy se do filmu nedostalo. ()

Helo

Rozhodně povedená a nadmíru věrná adaptace. Místama to teda trochu skřípe, sem tam něco málo chybí - třeba v prostřední části, která působí trochu zkráceně a proto se jí pořádně nedaří seznámit diváka s dvojicí přibyvších postav (věřím, že prodloužená TV verze, pokud se teda pořád chystá, tohle napraví). Nicméně řemeslně je to prvotřídní, práci s kamerou je radost sledovat a hudba a vůbec zvuková stránka je neskutečná. Poslední třetina je v obrazový verzi stejně napínavá, tísnivá, atmosférická a šílenstvím zavánějící, jako ve verzi knižní - navíc obohacená ještě o tu boží hudbu. Práce s atmosféru je tu věru povedená a to zřejmě i díky absenci klasických hororových lekaček. Ne, tady se po vzoru předlohy jede na šílenství, tísnivost, bezmoc, beznaděj a naprostou iracionalitu všeho, co se kolem (ne)hrdinů děje. Za 4*, pátou si šetřím na mnou vyhlíženou prodlouženou verzi. ()

Flipnic-RE

No já se teda bál ... Až sem to večer musel v půlce prostě vypnout a doject ráno, když svítalo. Už jako mladej jsem měl trauma z Blair witch, ty lesy prostě moc nedávám. A jak furt opakuju, prostě už měknu na starý kolena. Jako pokud tomu člověk odpustí nízkej rozpočet, tak to je prostě fajn a dobře to unguje. Už na tý zrušený psychiatrii to bylo zajímavý a v lese to pak byl docela mazec. Atmosféricky parádní a na jedničku. Herci mi byli sympatický, nesrali mě, byli ok. A hlavně to bylo zajímavý scénářem, odkud kam se to vlastně bude vyvíjet. Navíc plus aktuální i starší události v Tribeči to ještě víc podtrhují. Místo, kam bych vyjel s rodinou...kdybych nějakou měl ... ()

Remedy

Nemůžu říct, že by to chvílemi nemělo tu správnou zneklidňující atmosféru a že by se Peter Bebjak jako režisér nesnažil. Bohužel jako celek je Trhlina zbytečně rozvleklá, postavy působí nepřesvědčivě a dohromady to připomíná mišmaš (sakra) dobrého námětu s na oko rozvíjejícími se motivy, jejichž vyznění je přinejmenším problematické. Je mi jasné, že v tomto případě nelze čekat v narativní rovině žádné jasné závěry (už s ohledem na reálné okolnosti případu), bohužel největší problém tkví již v samotném přístupu ke zpracování látky, který působí chaoticky a nahodile. [40%] ()

runner85

Dlho očakávaný film sa konečne dostal do kín, a ja som mal možnosť ho vidieť. Keď vezme fakt, že kniha je skoro vždy lepšia, tak prakticky nemám čo by som vytkol. Možno, akurát mi vadil ten dlhší prológ a chýbala mi tam komunikácia s divákom, tak ako to bolo v knihe. Ale inak super, beznádej hlavných postáv bola skvelo vykreslená. Mia ( Mária Bartalos) parádna ()

Hamaradža

Môže to byť aj ovplyvnením čerstvo dočítanou knihou, no filmová verzia trhliny mi zatiaľ prišla ako neujasnený dramaturgický čurbes, ktorý zachytáva väčšinu najdôležitejších momentov knihy (niekedy akoby samoúčelne, bez pomyslenia na panenského diváka ktorému môžu byť niektoré väzby nejasné), no jej podstata, duch autenticity, ktorý nás (minimálne prvú polovicu knihy) donútil veriť v záhadné zmiznutia a tajomného genia loci malého pohoria pri Partizánskom, akoby zachytený nebol. Bebjak tému skôr rád tlačí do konzumnej zábavy, akoby povrchne kopírujúcej hollywoodske postupy (záverečný plot twist?). Casting postáv celkom presný, ich herectvo už podstatne menej. Predĺženej televíznej minisérii bude dúfajme tá polhodinka navyše svedčať. ()

Aiax

Sice drze obšlehnutý Blair Witch, ale hvězdu za odvahu natočit v našem rybníčku něco jiného než vztahovky a trapné "komediální" kašičky. ()

Trevor

Slovenskú Záhadu Blair witch mám úspešne za sebou. K príbehu samotnému sa bez toho, aby som knihu prečítal vyjadrovať nebudem, avšak filmové spracovanie samé o sebe toho vysvetlilo príliš málo. Herecké výkony tiež nemôžem označiť za zvlášť oslnivé. Trhlinu však možno pochváliť za vynikajúcu kameru, tá filmu z môjho pohľadu dominuje a vytrhla ho z možno ešte nižšieho hodnotenia. A obrovským plusom je fakt, že sa jedná o film bez politického podtextu a bol natočený na Slovensku, takže ľudia unavený z mainstreamu si môžu aspoň čas od času (prirodzene okrem chvíľ strávených s rodinou a na športoviskách) naozaj oddýchnuť. Balansovanie na hrane medzi mysterióznym thrillerom a hororom ( v slovenských skromných filmových pomeroch ) filmu celkom vyšlo a úprimne, ak by takýto film natočili súdruhovia v Štátoch a omylom by som naňho zablúdil do kina, bolo by to za 1*. Čo sa týka slovenskej tvorby najlepší film posledných rokov. ()

Petaxis

Knihu jsem zatím nečetla, ale to co jsem o ní slyšela mě hodně zaujalo, takže když jsem zjistila, že to někdo zfilmoval, bylo jasný, že to prostě musím vidět. Snažila jsem se předem nemít přehnaný očekávání, abych nebyla zklamaná, zvlášť po tom, co jsem viděla hodnocení na CSFD. Ale to co jsem za svých 100 Kč utracených v kině dostala, předčilo všechna moje očekávání. Hned na začátku filmu mě totálně rozbila kamera, a aby to bylo jasný, nechválím ji u filmů často, ani když je hodně dobrá, protože to prostě tak nějak považuji za samozřejmou součást kvalitního filmu. Ale teď udělám výjimku a pochválím ji, protože mě dokonale položila na kolena, při sledování jsem si říkala, že teď se dívám na umělecký dílo, úplně mě to dostalo. Pak se pomalu začal rozplétat příběh - případy záhadných zmizení, psychiatričtí pacienti s nevysvětlitelnýma ránama na těle, les ve kterým se ztrácí lidé. Jasně, můžete si říkat: "Kde už jsem jenom tohle viděl?". Jenže ono to funguje. Není to originální, ale tady to prostě funguje. Hodně se nabízí srovnání s found footage hororama, především se všem asi vybaví Blair Witch (kterou mimochodem docela můžu). Každopádně Trhlina na mě zapůsobila asi ještě o něco víc, je to taková Blair WItch říznutá s Lesem sebevrahů dotažená k dokonalosti (+ hlavní postava je takovej James Cole, lol). A to, že něco takovýho vzniklo na Slovensku, působí jako zjevení. Češi a Slováci se sice často snaží dělat různý kopírky, napodobovat to co v Holywoodu funguje, jenže obvykle to prostě dělají strašně špatně. Tady však ne. Tady to vyšlo. Když jsem šla včera v noci z kina domů, úplně mě mrazilo. Navíc je celej tenhle příběh vystavěnej na fakt dobře udělaný mystifikaci, kterou většina lidí sežrala i s navijákem. Jasně, můžeme Karikovi nadávat že z lidi dělá debily, ale osobně mi to v tomhle případě ani nevadí. Je to autor hororů, tak co jinýho by měl dělat, že jo. Každopádně vlastně ani nemám co bych vytkla - kamera, hudba, scénář - všechno do sebe skvěle zapadá a buduje naprosto neuvěřitelnou atmosféru. Jedním slovem VYNIKAJÍCÍ, nebo, chcete-li, VYNIKAJÚCI. / EDIT: Tak už jsem přečetla i knihu, která je mimochodem prostě výborná (ano, ještě lepší, než film), ale ani tak mě film nijak nepohoršuje a s filmovým zpracováním jsem vlastně celkem spokojená :) ()

corona

Trhlina je malý slovenský pokus o kinder horor pre deti 1. stupňa ZŠ (druhostupňáci letia na iných hororoch). Už prvé informácie, ktoré sa zjavili o Tríbeči tuším okolo r. 2000 boli čistá fabulácia a kde nič nie je, tajomné svetlá a divné zvuky na vyvolanie strachu nestačia. 8. diel 1. rady Knihovníkov z r. 2015 sa točí okolo toho istého, čo Karikova kniha, teda trhlina v časopriestore v lesoch pri Nitre, tajomný dom so zmenenou dispozíciou... atď. a "bála" som sa pri ňom určite viac. Tým pádom si treba položiť otázku, kto koho vykradol, odpoveď si každý dokáže nájsť sám. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží