Místo splněných přání

The Place

Miesto splnených túžob

Drama / Mysteriózní / Fantasy

Itálie, 2017, 105 min

"Jak mohu vědět, že nejste ďábel?" "Nemůžete." To byla jedna ze dvou základních otázek, kterou jsem si celou dobu pokládal. Je to ďábel? Bůh? Nebo jen obratný manipulátor? Ta druhá je celkem jasná. Co bych byl schopen udělat, aby se mi splnilo mé největší přání? Upřímně řečeno na ani jeden dotaz jsem nebyl schopen uspokojivě odpovědět. Ale to tom to asi celé je. Geniálně sestavené, fantasticky zahrané. 100%(29.4.2018)

Paolo Genovese mě před rokem vyřídil inteligentní konverzačkou Naprostí Cizinci a letos se mu to povedlo znova a jsem absolutně odrovnán genialitou režiséra, který opět jen pomocí jednoho místa a pár herců dokáže natočit film, který je inteligentní, napínavý,zvratovitý, skvěle zahraný a šokující zároveň. Tentokrát se film odehrává v restauraci, kde sedí tajemný muž s knihou ochotný plnit lidem přání, ovšem každé přání má svou daň a je potřeba spáchat něco většinou nekalého. Hezky ukázano, že lidská touha dokáže způsobit věci, které by normálně člověk neudělal. Některé úkoly jsou hodně drsné a líbilo se mi, že všichni lidé jsou vzájemně propojení a propletení. Hrají zde stejní herci jako v Naprostích Cizincích, což beru také za velkou výhodu a byť se o úkolech jen mluví pořád to má drajv a energii. Závěrečný zvrat je opět trošku na divákově představivosti, není složité jej rozlousknout. Skvělá zábava, při které jsem se dokonce i zapotil. Jsem zvědav s čím příjde příště.Doporučuji. 90%(12.4.2018)

Film postavený na dialógu jednotlivých postáv. Nemá to síce žiaden štandardný dej, no nudiť sa rozhodne nebudete. Psychológia v priamom prenose, kde v pozadí stojí jedna zo základných filozofických otázok - čo je v živote naozaj dôležité? Páčilo sa mi to široké spektrum charakterov, s ktorými tu autori narábali. Problém vidím jedine v tom, že sa tu nešlo do hĺbky a tak ma celý ten príbeh ani moc nezasiahol. Potešil, to áno, ale výrazne nenadchol. Lepší priemer. 65/100(6.5.2018)

Chvílemi výborné, tedy v momentech, kdy Paolo Genovese směřoval po koleji, jež byla vynikajícímu, leč nesmírně komplikovanému, tématu určena. Finální vykolejení osobně vidím hlavně v extrémní nedotaženosti a, musím použít to slovo, tragickém hudebnímu doprovodu, jenž skoro podtrhuje to nejhorší, co ve mně film vyvolal. Okatě propletená italská telenovela s happy endem? Ne, tak hrozné to nebylo. Tajuplný, věčný host restaurace The Place a jeho krmení démona v nás, který nám s úsměvem ukazuje cestu za našimi sny a touhami. Je lemována mrtvolami a na konci člověk visí pověšen na nitkách, které ovládá něco či někdo jiný. Pokus o zobrazení této skvělé myšlenky je pro mne až příliš fantaskní a divák ho může pobrat prakticky jakkoli, možná v tom lze hledat sílu filmu, nicméně po tvůrčí stránce je to laciné řešení. Nechat vše na udiveném divákovi, se občas nemusí vyplatit. Každopádně zajímavý zážitek s velmi slušným herectvím všech zúčastněných. [Filmový klub Citadela - Litvínov].(13.2.2018)

S tou muzikou si z nás evidentne strieľal...(30.3.2018)

Taliansky režisér Paolo Genovese preukázal svoj talent predchádzajúcim filmom ( Úplní cudzinci ) a touto konverzačkou ho potvrdil. Opäť si vystačil s jednou miestnosťou svojimi obľúbenými hercami a silným inteligentným nápadom. Film núti k zamysleniu, čo sú ľudia schopní urobiť, aby si splnili svoj sen. Hlavná postava, tajomný muž, o ktorom nič nevieme, stály zákazník kaviarne, kde za ním chodia rôzni ľudia so svojimi problémami a on im za protislužbu plní želania. Divák je držaný v napätí, očakáva nečakaný zvrat, ale hlavne premýšľa, prečo mu všetci veria, že im pomôže s ich problémami... Silná pointa však prichádza ticho a nebadane... Skvelý film má však do dokonalosti predsa len trošku ďalej, ako sa zdá. Po istom čase film trpí "opozeranosťou", lebo koncepcia príbehu s opakujúcimi sa hosťami v jednom interiéri môže pôsobiť únavne.(16.4.2018)

Vynikající! Mě to naprosto uchvátilo a hltala jsem každou sekundu. Sice mi přišlo, jak když se to odehrává na maloměstě, jinak by to nebylo možné. Nebo by to byla jinak hodně velká náhoda. Nicméně naprostá paráda!(8.4.2018)

• Lacike

Originalne pojaty koncept psychologickeho filmu v ktorom skumame cez rozhovory niekolkych jednotlivcov s tajomnym chlapikom moralne hranice toho kam su ochotni ludia zajst pre svoje stastie. Hlavny problem som mal so samotnym konceptom vsemocneho tajomneho chlapika, pretoze to az prilis smrdelo nabozenskymi motivmi, vyššou mocou a podobnymi kravinami na ktore neverim. Ani to nebolo podane prilis zaujimavo. Dozvieme sa absolutne minimum detailov. Druhy hlavny problem som mal s tym, ze ma ani prilis nezaujali pribehy jednotlivych ludi. Asi najviac ma bavil pribeh automechanika a potom toho slepca. Zvysok isiel mimo mna a tie ktore s tymito dvoma nesuviseli som po chvili pretacal. Ale inak to bolo dobre zrezirovane a zahrane, takze za vyskusanie tento film stoji. Je slusna sanca, ze ak mate radi dialogove filmy, ktore ponukaju eticke myslienky k zamysleniu, tak budete spokojni.(15.4.2018)

Po vynikajúcom Genoveseho kúsku v podobe Perfetti sconosciuti som sa pochopiteľne tešil na jeho ďalší film. Laťka bola síce vysoko, no po prečítaní popisu k tomuto filmu som tak či tak očakával niečo naozaj nadpriemerné. Bohužiaľ, ako sa napokon ukázalo, bolo to len moje zúfalé prianie. Mysteriózny koncept zasadený do kompozície útulnej reštaurácie vo forme konverzačnej drámy bol síce skvelý... Avšak samotný obsah a podivné okolnosti, ktoré sprevádzali jednotlivé prípady návštevníkov, to ma akosi skôr sklamalo ako nadchlo. Spočiatku som čakal, že to bude založené na tom notoricky známom biblickom príbehu, v ktorom Boh skúšal odhodlanie a vieru Abraháma, no napokon to tak bolo len čiastočne. Mnoho tých úloh mi prišlo úplne nelogických a scestných, rovnako aj niektoré priania (napr. tá krásna žena, čo si priala byť peknou?), a tak sa celková pointa často stratila kdesi na polceste. Takže z veľkých očakávaní sa nakoniec stalo mierne fiasko. Ale za ten koncept, kompozíciu, formu a dialógy dávam aspoň 3 hviezdy.(9.4.2018)

Klasický dialogový film. Odvaha režiséra ještě vzrostla po úspěšných Naprostých cizincích a opět testuje herce i diváka dějem od jednoho stolu, tentokrát s tajemnou postavou, která u stolu přijímá hosty s velkou touhou změnit svůj život. Tenhle typ filmů mám velmi rád, divák si musí sám představovat a domýšlet, a když přistoupí na tuhle hru se slovy, dostane sice vizuálně stereotypní, ale jinak skvělou zábavu.(30.3.2018)

• grizly007

Jedna hvězda za nápad, ze kterýho se ovšem dal vytěžit určitě zajímavější příběh. Po 10minutách to začne bejt nudný a nuda narůstá do obřích rozměrů, v podstatě můžu říct, že nudnější a předvídatelnější film jsem dlouho neviděl, k tomu přidejte soundtrack mimo mísu a máme "dílo" balancující mezi odpadem a 1*(9.4.2018)

Filozoficky-moralistická konverzačka, která ale netlačí na pilu a rozhodně nenudí. Pointa potěšila.(16.7.2018)

Musím říct, že jsem zklamaná, čekala jsem více.. Na film jsem se moc těšila, hlavně kvůli námětu, který měl velký potenciál, ale ze zpracování jsem těžce zklamaná. Myšlenku film měl, ale mrzí mě, že jak to začalo, tak to taky skončilo. Škoda...(30.3.2018)

Nezasáhlo mě to jako Perfetti Sconosciuti přesto vynikající konverzační psychologická hra. Kde se ukazuje kam až je člověk schopný zajít kvůli splnění svého přání.(15.4.2018)

Každý z nás má nejaké túžby a sny. Kam až sme ochotní zájsť, aby sa nám splnili? A existujú vôbec nejaké hranice, keď po niečom nebezpečne intenzívne túžime? The Place kladie veľa etických otázok, divák má dostatočný priestor k zamysleniu sa, čo je pochopiteľné a obhájiteľné a čo je už naopak ďaleko za hranicou ľudskosti. Film je o trošku slabší ako Úplní cudzinci, ale stále veľmi dobrý, je škoda, že ho videlo tak málo ľudí.(15.10.2018)

To je nádhera! Kamera prakticky neopustí zdi jednoho baru pod názvem The Place. A tam sedí muž, který si podle všeho hraje na Boha a plní lidem jejich přání. Je tu ovšem háček. Aby se přání vyplnilo, musí ten dotyčný splnit jeden úkol a ten bývá velmi nelehký a velmi nebezpečný. Zas hodinu a třičtvrtě "keců" jsem se vůbec nenudil, ale naopak se při této konverzační skládačce hodně bavil. Nevím, jestli ještě nepřidám tu pátou hvězdu? P.S. Moc se mi líbila Angela!(31.7.2018)

Nevím, co chybí do 4 a 5 *, ale asi dost. Je to dobrý film. Mám rád takové propletence, ale chvílemi to ztrácí tempo. Kdo je ten borec, co dává úkoly a že to na konci předá... Domysleme si. Ta kelnerka je kost.(9.10.2018)

Ještě o chlup minimalističtější a asi i lepší než Perfetti sconosciuti. Méně humoru, více psychologie.(13.4.2018)

Pro mě osobně velice silný filmový zážitek! ;) Bravurně zvládnutý děj, který se prostě žene dopředu, nenechá vás ani na moment vydechnout. Přitom nepoužívá mnoho extra věcí, stačí omezený prostor jednoho bistra/restaurace a různorodí herci a suprový podkres hudby. Taky bychom udělali něco špatného, pokud by se nám splnilo něco, po čem tak toužíme nebo nám schází?...Nevím. Ale režisér Genovese to moc dobře ví!(13.5.2018)

Dlouho jsem se takhle do filmu neponořil. V jednoduchosti je krása. I když se celý snímek odehrává jenom v jedné lokace a není v tom absolutně žádná akce, tak stejně toho má dost co nabídnout. U tohohle fakt stačí jenom poslouchat a sám si v reálu představovat jejich činy. U mě to zafungovalo až neuvěřitelně. Neuvěřitelná atmosféra, občas jsem se cítil, jako bych seděl s nimi v čele. Vážně nekecám. Všechny příběhy se poslouchaly strašně příjemně. Nejvíc se mi líbilo, že všechno krásně zapadalo do sebe, jako skládačka. Těch zvratů tam snad bylo nespočet. Možná teda kromě té jeptišky s bohem, to bylo ujetý, ale asi pro tuhle skupinu lidí pochopitelný. I přesto, že to má skoro dvě hodiny, tak to skončilo mrknutím oka. Vůbec jsem se ani na sekundu nenudil. Jediné, co bych dal jako takový mínus, tak byl závěr. Ten mi bohužel přišel neuvěřitelně uspěchaný. Prostě střih a konec. Což je docela škoda, měli to ještě o těch pár minut natáhnout. „Vy jste monstrum“ „Řekněme, že jenom krmím monstra“(1.9.2018)

Pokud bych měl jmenovat jednu jedinou věc, která dělá tento film tak výjimečným, nebylo by to to, že se celý film odehrává u jednoho stolu. Bylo by to to, že přestože se odehrává u jednoho stolu, mám v hlavě spoustu zajímavých scén, které natočené nikdy nebyly, přestože se ve filmu staly. A kdybych seděl naproti tomu fousatému záhadnému týpkovi, co bych chtěl, aby mi splnil? To, abych pochopil závěr filmu... >׀(7.4.2018)

<< předchozí 1 2