Cesta časem

• Švédsko

Man Divided

Sci-Fi / Drama

Dánsko / Finsko / Švédsko, 2017, 87 min

Chytrý film se silnou myšlenkou a s vynikající atmosférou. Vzhledem k tomu, že se nám ledovce na pólech skutečně dál úspěšně rozpouštějí, bych hrozbu budoucího nedostatku pitné vody nebral na lehkou váhu, byť už dnes máme technologie, které ji dokážou získat z vody mořské. Otázka je, zda v dostatečném množství. Ještě nikdy jsem se nesetkal s myšlenkou, že by nás časem měla cestovat jen část (část nás samých, našich osobností). Tady to ale měla být pojistka pro nepřerušené spojení (s quedou- agentem vyslaným do minulosti). Pak se ale musím ptát, jak mohl selhat myšlenkový most mezi oběma Fang Rungy. Tohle je podle mě slabé (nejslabší) místo Cesty časem. Fang Rung budoucnosti by věděl, proč se zdráhal vrátit se z minulosti. Nemusel by sám sebe vyhledat, aby na to dostal odpověď. Jinak má tenhle temný a dusný film jednu báječnou schopnost- pozorný, citlivý divák si díky němu aspoň na chvíli znovu uvědomí, jaké skutečné (!) bohatství představuje fungující ekosystém. Bohužel na to za normálních okolností nemyslíme a nesmyslně se ho zbavujeme. A když vidíme vizionářský, katastrofický film, jehož tvůrci si nám dovolí připomenout, jak bláhově se dnes chováme a k čemu by to mohlo vést, tak mu v naší neskonalé pýše dáme hodnocení, které z něj dělá zaměnitelnou, nezajímavou věc (aktuálně 60%). Tato naše pýcha zabila Cestu časem, její skutečné následky ale budou mnohem tragičtější.(10.5.2018)

Ne úplně jednoduché dánské civilní sci-fi o cestování v čase, u kterého je potřeba jej pečlivě sledovat a doufat, že Vám z něj nic neunikne. Jinak se totiž v příběhu ztratíte a závěr Vám bude k ničemu. Nápad určitě oceňuji, ale problém je, že i když je film poměrně krátký, tak místy svojí depresivní náladou dost nudí a soustředění divákovi moc neusnadňuje. Závěr to ale naštěstí docela zachránil.(9.3.2018)

Záležitosť z chladného Severu, ktorú by som priradil k malej skupinke (aspoň podľa mňa) dystopických filmov. Mám rád podobné námety, hlavne ak je do príbehu zakomponovaný môj obľúbený motív cestovania v čase. Ani ten námet ohľadom prostredia, v ktorom ľudia budúcnosti fungovali nebol zlý, pričom sa podarilo dosiahnuť aj celkom solídnu atmosféru. Samotný obsah ma však moc nechytil. Oceňujem snahu o akési artové vyznenie a tiež že tu odznelo veľa pekných myšlienok, no hlavná os príbehu bola taká nemastná neslaná, málo prepracovaná, čo sa prejavilo hlavne v závere, ktorý bol pre mňa sklamaním. Samotný scifi motív cestovania v čase sa tu skrátka využil len minimálne, čo je obrovská škoda, pretože to začalo ozaj zaujímavo. Lepší priemer. 65/100(14.3.2018)

• Chrustyn

Nízkorozpočtové, komorní sci-fi, které vzhledem k mizivému rozpočtu ani sci-fi nepřipomíná a snaží se spíše o myšlenkové pochody, než o jakoukoliv zábavu.(28.8.2018)

Nápad skvělý, nicméně ztvárnění už tak úžasné není. Chtělo by to více akce, emocí a tak nějak všeho. Tohle je příliš pomalé a depresivní.(11.3.2018)

Film se skvělou atmosférou, kterou trochu sráží doslovný vypravěč (někde by se hodilo trochu ubrat) a trocha té nelogičnosti (tak jak to u filmů s cestováním v čase bývá). Jinak mi příjde, že častá výtka podobných filmů je pomalé tempo, přitom ale to je to, co zde funguje úplně perfektně a umocňuje to tíživý pocit a depku.(20.8.2018)

• Marze

Nezáživné a divácky únavné. . Snímek se opírá o styl šerosvětlosti. Jako by to napsal student jako bakalářské cvičení na sci-fi téma cestování časem.(11.5.2018)

Sci-fi depka s celkem originálním pojetím cestování v čase. Film mě oslovil i po herecké stránce, ačkoliv jsem si zpočátku nemohl zvyknout, že Sofia Helin není Saga Norén. Horší to je s pomalým tempem, které mi celkem dávalo zabrat, protože jsem měl potíž s pozorností, což umocňovala celková strohost. Co se vyústění týče, tak to mě potěšilo a posunulo celkový dojem lehce přes průměr. 60%(14.3.2018)

• bourec

Stěží dvě hvězdy!Vlastně jenom komorní drama,s přesahem do scifi.Scifi ovšem v tomhle filmu neuvidíte,žádný triky,prostě nic.Bez většího pohybu,bez akce,neni to dramatický,nemá to žádný větší emoce,jenom ucajdaný ,depresivní nic.Jedno to ale splnilo.že pokud se budu chtít kouknout na nějakej severskej film,tak jenom krimi.To jediný tomuhle kousku Evropy jde,jinak uměj hovno.30%.(8.5.2018)

• slunicko2

Zajímavý snímek ve mně zanechává rozporuplné pocity. 1) Spoiler. Film spojuje dvě nesourodá témata. Jedním je postapokalyptický svět s nedostatkem pitné vody. Druhým pak scifický projekt lidských dvojníků a cestování časem. Každé zvlášť mohlo být zajímavé. Dohromady ale vznikl poněkud zmatený a nedotažený obraz podivné budoucnosti. 2) Nikdy bych neřekl, že uvidím film, kde se mi bude stýskat po akci. Po jakékoli akci!(9.6.2018)

Žádné efektní sci-fi rozhodně nečekejte, tohle je spíš takové "filozofující ekodrama ve sci-fi pojetí" (tuto definici brát, prosím, s nadhledem). Každopádně pro mě film se skvělou strhující atmosférou.(10.7.2018)

Náročné psychologické sci-fi z Dánskej kuchyne o toku času a možných vplyvoch. Veľmi dark, veľmi psycho... ale celkom originálne.(22.4.2018)

Vyslovene depresívny sc-ifi film, ale treba uznať , že má solídne kvality. Dávam 70%, ale rozhodne si ho znovu nejak extra rád nepozriem.(10.1.2019)

75%(23.4.2018)

Seveřané se po úspěších s politickou krimi vrhli i na sci-fi. Čím nás překvapili: v roce 2095 se pohádka "Sůl nad zlato" celosvětově dostala na index a stala se pohádkou trezorovou; cestování časem může být velký problém pro neplavce; spousta deprese a nudy, žádná akce, žádná originalita, kromě námětu.(30.6.2018)

Depka jak sviňa, aneb co se stane, když Blade Runner potká 12 opic.(8.1.2019)

V tomto snímku ani nebyla nosná linka sci-fi, ale psychologie "rozdvojené osobnosti", kdy jedna část se vrátila do minulosti, aby zabránila zkáze světa, ale - jak už to tak bývá - "něco" se seběhlo jinak než by mělo a protože se se ona "půlka" (já) nevrátila, tak ta druhá se za ním vypraví... A pak to začíná být zajímavé ;-) Nejdřív to vypadá, jako kdyby byly dvojčata.. Jenže oni samozřejmě jsou na "molekulární bázi" takže stejně chodí, mají stejný hadry, dokonce i stejný tetování... a to už kužátka nemůže být samo sebou ;-) To už dvojčata nebudou ;-). Nakonec se to zvrtne úplně jinak, tak že výsledek "rezonance" už nebude jen 0,3% :-D(12.3.2018)

• JanniV

Pomalé, nudné, s divným koncem. Chápu, že filmy mohou mít špatné konce, ale nemusí to být samoúčelné a hloupé, jako v tomto výtvoru. Za mě slabší 2*. Tečka.(20.3.2018)

Občas u filmů přestanu dávat pozor a začnu dělat něco jiného, bohužel tenhle film nebyl výjimkou. Nebýt silnější vůle a slabosti pro tématiku cestování časem, tak bych to vypnul. Ale řekl bych, že dokoukání do konce za to stálo, přeci jen to byl jediný WOW efekt celého filmu. Akce zde moc není, ale už o začátku film vypadá jako komorní záležitost, takže nějak čekáte, že tu nebude. Snímek je se vším všudy originálním zpracováním cestováním v čase, u kterého musíte bedlivě dávat pozor, abyste o nic nepřišli, a stabilní depresivní atmosférou. Myslím, že tvůrci svá daná pravidla neporušili. 5.5/10(17.5.2019)