John Wick 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2019, 131 min

9/10. Ksakru... tohle je umění. John Wick je i potřetí naprostou špičkou svého oboru a z akčního baletu, jenž choreograficky naprosto všem nakopává prdel, jsem měl čistou eufórii a úsměv od ucha k uchu jak malé dítko sledující svůj první akční film. Choreografie jak z jiného vesmíru. Nápady sršící v každičké scéně. A technická stránka koketující s dokonalostí (daného žánru) je třešničkou na dortu. V Hollywoodu v současnosti neexistuje konkurence. Naprostý žrádlo. Více: https://www.youtube.com/watch?v=dyz9jTu2j88(18.5.2019)

Říkal jsem si: Kam se dá asi po dvojce stoupat? Bohužel se ukázalo, že v podstatě nikam a trojka je zopakování toho samého. Jen souboje působí o něco méně variabilně a ano, ke konci už to je úmorné. Choreografie navíc působí nacvičeněji a uměleji než minule. Vysypal jsem toho najednou docela dost negativního - ale jak ukazuje hodnocení, nakonec si mě to opět ukradlo, opět si to ode mě vysloužilo pár zasmátí, pár uznalých pokývnutí. Ten film se za sebe nestydí a přitom se přímo neshazuje. Nechá člověka kochat se svou okázalou bujarou nesmyslností. Je mi to pořád sympatické, i když už tomu dochází síly a představa čtvrtého dílu se mi jeví jako hodně blbý nápad.(14.5.2019)

„DĚLEJ TO, CO UMÍŠ NEJLÍP, JONATHANE!“... /// Chad Stahelski stvořil svůj vlastní filmovej žánr. Z příběhu mu stačí jen pár řádků, takže si občas (nebo spíš hodně často) připadám, jako bych sledoval video s počítačovou hrou (– a nejedná se o žádnou adventuru.) Nejzajímavější na tom je, že mu to hodně lidí (včetně mě!) žere. Je totiž důležitý vědět, že mu jde jen a jen vo to jedno – vo akční zábavu, při který nestačí zabít jednou, ani dvakrát, a kolikrát ani třikrát – i kdyby to mělo za následek prázdnej zásobník. A tak nesmrtelnej Wick střídá „komnaty“ ve kterejch s různorodejma přednmětama likviduje různý počty a rasy lidí. Občas mu s tím někdo pomůže – třeba Halle Barry, která to taky chápe (jakože jim všem jde jen vo to jedno…). Vznikl tak akční masakr, kterej doufám vydělá dost peněz, aby přesvědčil i ostatní a erková akce se stala samozřejmostí, ve kterým nikdo neřeší hromadící se mrtvoly na veřejnosti nebo přestřelky za bílýho dne. Možná je tý akce až zbytečně moc – jakože dlouhá stopáž, ovšem jedno Stahelskimu nikdo upřít nemůže – má prostě akční koule! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, proč číst ruský pohádky. 2.) Nesnáším příběhy. 3.) Vždycky jsem si přál někoho sejmout knihou. Nebo koněm. Nebo mečem. Nebo nožem. Nebo … /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ *(24.5.2019)

Trojka má ukrutný nástup. Podobně jako dvojka chrlí své absolutní top momenty v prvních minutách filmu a vytváří tak omamný zážitek pro fandy akčních hitovek. Bitka s obrem v knihovně, potažmo vrcholná sekvence s noži je absolutní top highlight a ultimátní reference žánru pro Hollywood. Jediné co se Vickovi vyrovná je v ženské kategorii Charlize Theron na schodech v Atomic Blonde a potažmo kluci z východu (The Raid), jenž ostatně režíruje podobně nadšený akční fanboy. Bohužel po Casablance se film překlápí do jakéhosi arkádového pojetí a stupňujících se bitek, které jsou sice výtvarně nápadité a poctivně odvedené, ale zároveň to trochu ztrácí tempo a nabývá na monotónnosti. Potěší camea pro milovníky akce dobře známá a samozřejmě užasná práce kaskadérského ansámblu, avšak víc by to fungovalo jako sestříh jednotlivých scén, než film jako celek. Pro nefandy určitě utrpení, protože když divák na 5 minut zavře oči, vlastně o vůbec nic nepřijde. Dvojka byla méně okázalá, ale konzistentnější s pěvnějším rámováním příběhu a zdravě chycenými otěžemi. John Wick 3 je na druhou stranu technicky a koncepcí akce jednoznačně nejdál, ale zároveň nejvíc utržený ze řetězu. Možná chtěl být jako The Raid 2, ale zapomněl na příběh.(21.5.2019)

(72%) Viděno v kině. No sláva, konečně díl, který mi paradoxně sedl z celé této trilogie nejvíc. Sám se tomu divím, asi jsem byl nějak moc pozitivně naladěn. První film mě moc nechytl, přišlo mi to moc přeakčnělé a příběhově poměrně slabé, takže slabší 3*. Zato druhý díl mi přišel už jako úplná blbost. Akce nebyla špatná, bavila mě teda méně jak v jedničce, ale ten příběh a to absurdní pojetí postav atd – to mě teda fakt netankovalo. No a na tohoto třetího Wicka jsem už vůbec do kina nechtěl, ale kámoš mě ukecal, tak jsem se do toho teda chtě nechtě vrhl. Ve finále jsem dost překvapen a spokojen. Váhal jsem mezi 3 a 4*, ale nakonec jsem zvolil lepší hodnocení. Co se týče toho absurdního pojetí postav a moderně vytvořeného světa zabijáků – toho jsem se obával nejvíc. Naštěstí to nebylo tak zlé jako ve dvojce, takže jsem i ty některé pasáže a dialogy co mě moc nebavily, přežil. Příběh je takový obyčejný a naštěstí jednodušší. Jen je tu pár zvratů a asi tak 1 – 2 věcí, které mi moc nedávali smysl, ale to přecházím bez nějaké větší kritiky. Co můžu tentokrát na tomto snímku vyzdvihnout, tak je velmi slušná akce. Jednak měla víc nápadů a jednak byla skvěle natočena, byla rozmanitá, akční a v někdy i dost přehnaně ujetá (ale tentokrát v dobrém slova smyslu). Úvod jasně pokračuje tam, kde skončila dvojka. Scéna v knihovně je luxusní. Nebo pasáž, kdy koně kopyty likvidují Wickovi protivníky, to jsem se docela zasmál. A asi nejbláznivější pasáž filmu byla ta s těmi bojovými psy – to jsem jen zíral, že něco tak šíleného a zároveň skvělého mohli tvůrci natočit. Takže po akční stránce mi cca ½ filmu přišla dokonalá. Ta druhá část už neměla takové tempo a finále už také nebylo nejúžasnější, ale stále tomu nemohu nic hlubšího vytknout. Mělo to i dost nadlehčených scén, takže jsem se skoro vůbec necítil trapně jako u druhého filmu. Nevím, asi jsem si na tento styl zvykl, ale stále se nemůžu k dvojce prokousat. Krátce před návštěvou tohoto třetího dílu jsem dvojku znova viděl a názor asi jen tak na něj nezměním. No, aspoň mi konečně sedl tento film. Herecké obsazení je na tom tak nějak normálně. Reeves zvládá svůj standart, ostatní herci bez připomínek. Závěrečný fight s Dacascosem byl slušný, čekal jsem, že bude dynamičtější, ale stále to bylo slušné. Krom přestřelek tu máme i plno soubojů a i jiných zajímavých úmrtí. No, takže jsem z toho vykouzlil koukatelný a slušný nadprůměr.(21.5.2019)

• - Na roli Johna Wicka se Keanu Reeves připravoval opravdu důkladně, protože ho trénoval Shawn Ryan, zakladatel a výkonný ředitel Vigilance Elite od prosince 2015. Shawn Ryan je bývalý příslušník U.S. Navy SEAL a CIA Contractor, který má za sebou čtrnáct let bojových zkušeností. (Rominator)

• - Chad Stahelski se nechal slyšet, že pokud budou mít diváci zájem, tak Johnovi Wickovi zasvětí celou svoji kariéru. [Zdroj: filmkult.refresher.cz] (Bioscop)

• - John (Keanu Reeves) řekne Winstonovi (Ian McShane) hlášku „Guns, Lots of Guns“. Tuto hlášku řekl i Neo (Keanu Reeves) ve filmu Matrix (1999). (AffectedFace)