John Wick 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2019, 130 min

Nezahrávejte si s Babou Jagou. Nikdy si totiž nemůžete být jisti, zdali John Wick s mimikrami výborného Keanu Reevese nestojí zrovna za rohem s nabroušenou katanou a nabitou devítkou u pasu. John Wick: Chapter 3 – Parabellum totiž všem skalním fanouškům této krvavé série, která úžasným způsobem restartovala akční žánr, přináší všechny atributy předchozích snímků na skvěle soustruženém podnose a v mnohem brutálnějším podání. Režisér Chad Stahelski, ač se to zdá téměř nemožným, zde ukazuje nádherné, precizně nasnímané, avšak hlavně opět inovativní akční scény, které až snově lícují s neonovým podkladem a pošmourným počasím ve městě New York. A i když se z těchto líbivých exteriérů přesuneme dovnitř budov, stájí či zapadlých uliček, akční scény vypadají pořád stylově a dokonale chirurgicky přesně. Samozřejmě, tento úspěch by nebylo možné zopakovat bez Reveese, z něhož jde z každého filmového políčka vidět láska k řemeslu, potažmo k této sérii. Právě tento detail totiž činí z třetího Johna Wicka hluboce osobní záležitost, kdy budete mít pocit, že byste za něj klidně schytali i pár ran. Co tedy dodat na závěr? John Wick: Chapter 3 – Parabellum je opět dalším mistrovským zářezem do pažby dua Stahelski & Reeves, které Vás bez sebemenších problémů opět strhne a už nepustí. John Wick je totiž pořád drsňák, v jehož rukou se i obyčejná kniha či pásek mění v smrtonosnou zbraň. Výborná práce! PS: Doufám, že další díl bude ještě o něco lepší! Ačkoli to tentokrát bude mít režisér vážně, vážně těžké. (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Would you help set the mood for our new guest?“ (19.5.2019)

Po sračkovitě monotónní jedničce a vynikající pestré dvojce Jonatán Tampón satanžel znovu zbytněl v neinventivní díře a vrací se zpět ke kořenům. Kínovi tentokrát ani nesežrali psa, ani nevypálili Tugenhát, on jen šlápl na kuří hotel mezinárodní odborové organizaci nájemných vrahů, a tak si užívá intenzivní honění, při kterém se zase jen tupě dvě hodiny chová jako nesvéprávný pičus, unyle válí sudy a nezáživně střílí do hlav. Natočeno je to sice opravdu fantasticky, s baletní choreografií si fuckt vyhráli, aby to vypadalo jako úpa reálné kočkování v Mumulendu, ovšem už tak po hodině to furtdokolové, nachlup stejné scifi-džitsu ad absurdum bez výraznějšího děje jednoho dost otráví. Oproti druhému dílu i kulisy stojí za vyližscénografa, a kromě tří vskutku vypečených momentů – kulohryzní pejsci, koňské kungfení a zabijácký tandem indonezských chcípáků – se není moc čím kochat a je to téměř stejně nevýrazná kolovrátková pruda jako jednička, byť skvěle nasnímána.(20.5.2019)

(72%) Viděno v kině. No sláva, konečně díl, který mi paradoxně sedl z celé této trilogie nejvíc. Sám se tomu divím, asi jsem byl nějak moc pozitivně naladěn. První film mě moc nechytl, přišlo mi to moc přeakčnělé a příběhově poměrně slabé, takže slabší 3*. Zato druhý díl mi přišel už jako úplná blbost. Akce nebyla špatná, bavila mě teda méně jak v jedničce, ale ten příběh a to absurdní pojetí postav atd – to mě teda fakt netankovalo. No a na tohoto třetího Wicka jsem už vůbec do kina nechtěl, ale kámoš mě ukecal, tak jsem se do toho teda chtě nechtě vrhl. Ve finále jsem dost překvapen a spokojen. Váhal jsem mezi 3 a 4*, ale nakonec jsem zvolil lepší hodnocení. Co se týče toho absurdního pojetí postav a moderně vytvořeného světa zabijáků – toho jsem se obával nejvíc. Naštěstí to nebylo tak zlé jako ve dvojce, takže jsem i ty některé pasáže a dialogy co mě moc nebavily, přežil. Příběh je takový obyčejný a naštěstí jednodušší. Jen je tu pár zvratů a asi tak 1 – 2 věcí, které mi moc nedávali smysl, ale to přecházím bez nějaké větší kritiky. Co můžu tentokrát na tomto snímku vyzdvihnout, tak je velmi slušná akce. Jednak měla víc nápadů a jednak byla skvěle natočena, byla rozmanitá, akční a v někdy i dost přehnaně ujetá (ale tentokrát v dobrém slova smyslu). Úvod jasně pokračuje tam, kde skončila dvojka. Scéna v knihovně je luxusní. Nebo pasáž, kdy koně kopyty likvidují Wickovi protivníky, to jsem se docela zasmál. A asi nejbláznivější pasáž filmu byla ta s těmi bojovými psy – to jsem jen zíral, že něco tak šíleného a zároveň skvělého mohli tvůrci natočit. Takže po akční stránce mi cca ½ filmu přišla dokonalá. Ta druhá část už neměla takové tempo a finále už také nebylo nejúžasnější, ale stále tomu nemohu nic hlubšího vytknout. Mělo to i dost nadlehčených scén, takže jsem se skoro vůbec necítil trapně jako u druhého filmu. Nevím, asi jsem si na tento styl zvykl, ale stále se nemůžu k dvojce prokousat. Krátce před návštěvou tohoto třetího dílu jsem dvojku znova viděl a názor asi jen tak na něj nezměním. No, aspoň mi konečně sedl tento film. Herecké obsazení je na tom tak nějak normálně. Reeves zvládá svůj standart, ostatní herci bez připomínek. Závěrečný fight s Dacascosem byl slušný, čekal jsem, že bude dynamičtější, ale stále to bylo slušné. Krom přestřelek tu máme i plno soubojů a i jiných zajímavých úmrtí. No, takže jsem z toho vykouzlil koukatelný a slušný nadprůměr.(21.5.2019)

Když duo Chad Stahelski a David Leitch vymysleli a dostali se k režii Johna Wicka, nenápadného akčňáku, který mohl v pokladnách dopadnout jakkoliv a taky to žádný obří úspěch nebyl (budget 20mil. - tržby 88mil.), asi ještě ani vůbec neměli v hlavách myšlenky na rozšíření mytologie ve dvojce (40 - 171mil) a naději, že tu může být John Wick s námi i po třetím díle (otvírák za 57mil) ještě hodně dlouho. A nyní jsou ze, lety sehrané a nerozdělitelné, dvojky dva skvělí akční režiséři, jež se separátně přehazují v hollywoodských nabídkách. Ačkoliv mi dvojka napoprvé v kině příliš nesedla, Parabellum s ní skvěle funguje jako takový plnohodnotný dvojfilm, který mimořádně skvěle vypadá a výjimečně umně variuje nekompromisně brutální akční scény a jejich bezchybnou choreografii. Keanu Reeves navždy zůstane s touto rolí bezpodmínečně spjatý, ovšem rád bych jej viděl oslavovat i u jiných filmů, které natočí (co to bylo ten propadák Replicas?). Takže zase nashle za dva roky, budu opět u toho.. PS : Halle Berry tu zazářila přesně tím způsobem, jaký jsem u ní očekával už u Kingsmana 2, ale je tu trestuhodně málo! A dokonce jsem vzal na milost Iana McShanea.(19.5.2019)

Nikdy by mě nenapadlo, že to napíšu, ale John Wick 3 má… ehm… moc akce. Chad Stahelski natočil fenomenální akční nářez, který většinu stopáže sype z rukávu krásné lokace a realizuje na nich bezchybné likvidační balety. V poslední půlhodině se ale těžkotonážní hollywoodský biják překlopí v čistě asijskou vybíjenou, která potěší fanoušky Raidu a… otestuje trpělivost všech ostatních? I já bych ve finále maličko stříhal, protože se tu (navzdory geniální choreografii a píli všech zúčastněných) přeci jen přešlapuje na místě. Třetí Wick je tak sice nejlepší díl série a opravdový akční svátek, paradoxně by mě však potěšilo, kdyby Stahelski na konci trochu ubral na kaskadérských hodech a přidal na skvěle rámovaném příběhu. (8/10)(16.5.2019)

• - Chad Stahelski se nechal slyšet, že pokud budou mít diváci zájem, tak Johnovi Wickovi zasvětí celou svoji kariéru. [Zdroj: filmkult.refresher.cz] (Bioscop)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. května 2019 v Brooklynu. (Varan)

• - Podtitul je odvozený z latinského citátu „Si vis pacem para bellum“ – „Chceš-li mír, chystej válku (připrav se na válku)“. Tuto větu řekl i Thomas Jane ve filmu Kat (2004). [Zdroj: fandimefilmu.cz] (CrypzzXD)