John Wick 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2019, 130 min

Nezahrávejte si s Babou Jagou. Nikdy si totiž nemůžete být jisti, zdali John Wick s mimikrami výborného Keanu Reevese nestojí zrovna za rohem s nabroušenou katanou a nabitou devítkou u pasu. John Wick: Chapter 3 – Parabellum totiž všem skalním fanouškům této krvavé série, která úžasným způsobem restartovala akční žánr, přináší všechny atributy předchozích snímků na skvěle soustruženém podnose a v mnohem brutálnějším podání. Režisér Chad Stahelski, ač se to zdá téměř nemožným, zde ukazuje nádherné, precizně nasnímané, avšak hlavně opět inovativní akční scény, které až snově lícují s neonovým podkladem a pošmourným počasím ve městě New York. A i když se z těchto líbivých exteriérů přesuneme dovnitř budov, stájí či zapadlých uliček, akční scény vypadají pořád stylově a dokonale chirurgicky přesně. Samozřejmě, tento úspěch by nebylo možné zopakovat bez Reveese, z něhož jde z každého filmového políčka vidět láska k řemeslu, potažmo k této sérii. Právě tento detail totiž činí z třetího Johna Wicka hluboce osobní záležitost, kdy budete mít pocit, že byste za něj klidně schytali i pár ran. Co tedy dodat na závěr? John Wick: Chapter 3 – Parabellum je opět dalším mistrovským zářezem do pažby dua Stahelski & Reeves, které Vás bez sebemenších problémů opět strhne a už nepustí. John Wick je totiž pořád drsňák, v jehož rukou se i obyčejná kniha či pásek mění v smrtonosnou zbraň. Výborná práce! PS: Doufám, že další díl bude ještě o něco lepší! Ačkoli to tentokrát bude mít režisér vážně, vážně těžké. (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Would you help set the mood for our new guest?“ (19.5.2019)

Akční brutalita v perfektním formálním provedením, s prohloubením mytologie a efektním pojetím všeho, co divák chce vidět. Pro mě je však John Wick 3 po prvním shlédnutí mírné zklamání. Přepálená akce, které je tolik, že to chvílemi nudí, jindy zase jde do krajnosti, kdy jsem se musel smát, protože to ztratilo jakoukoliv vazbu na realitu (záměrně?). Příběhově velice slabé (NY - Casablanca lodí za pár hodin, rozsudky arbitra a jejich fatálnost), o to stylovější. Právě stylovosti a kaskadérům a choreografům nelze říct jediné špatné slovo. Všimli jste si však, všech těch bitek? Kde se odehrávají? Kolem chodí lidé, ale nikdo si mrtvol ani přestřelek nevšímá. Je vůbec John Wick v tomhle vesmíru nebo v nějakém paralelním (schválně přeháním;-))? Pro mě to začíná být vytržené z reality až nepříjemným způsobem, kdy jsou lidé a města jen kulisou, pro větší zábavu. Skoro mi to připomíná Denní/Noční hlídku nebo nějaký "stínový svět". Tohle je už prostě mimo realitu (a komiks to není, nebo ano?). PS: Halle Berry potěší, Dacascos dvojnásob, ovšem, kdo z diváků ho zná?(20.5.2019)

Po sračkovitě monotónní jedničce a vynikající pestré dvojce Jonatán Tampón satanžel znovu zbytněl v neinventivní díře a vrací se zpět ke kořenům. Kínovi tentokrát ani nesežrali psa, ani nevypálili Tugenhát, on jen šlápl na kuří hotel mezinárodní odborové organizaci nájemných vrahů, a tak si užívá intenzivní honění, při kterém se zase jen tupě dvě hodiny chová jako nesvéprávný pičus, unyle válí sudy a nezáživně střílí do hlav. Natočeno je to sice opravdu fantasticky, s baletní choreografií si fuckt vyhráli, aby to vypadalo jako úpa reálné kočkování v Mumulendu, ovšem už tak po hodině to furtdokolové, nachlup stejné scifi-džitsu ad absurdum bez výraznějšího děje jednoho dost otráví. Oproti druhému dílu i kulisy stojí za vyližscénografa, a kromě tří vskutku vypečených momentů – kulohryzní pejsci, koňské kungfení a zabijácký tandem indonezských chcípáků – se není moc čím kochat a je to téměř stejně nevýrazná kolovrátková pruda jako jednička, byť skvěle nasnímána.(20.5.2019)

Dva roky ubehli ako voda, príbehovo však nabiehame bezprostredne na udalosti po druhej časti. Štýlovejší, prepálenejší a nadupanejší číry akčňák som asi ešte nevidel. Treba sa pripraviť na to, že každá tunajšia akčná scéna trvá asi 3 násobne dlhšie, než je bežné. Je však na škodu, že atmosféra prvej pol hodiny vyprchala a všetka tá akcia (hoci baví kráľovsky) pôsobí až repetitívne. Keanu je každopádne obrovský frajer a to jeho "yeaah!" je až komicky úžasné. Parabellum je zážitok! Pevne verím, že Jonathan Wick ešte nepovedal posledné slovo.(17.5.2019)

Pro mě jsou ve filmu stěžejní dvě věci – nápady a atmosféra. A obojího má John Wick 3 na rozdávání. Při scénách v New Yorku jsem si připadal, jako by Blade Runner splodil dítko s frenetickou akcí typu Hard Boiled. Opravdu dlouho nepamatuju tak nádherně nasvícený, atmosférický, obrazově výživný akční kousek, který by v kontaktních bojových scénách tak překypoval nápady, a ještě k tomu tak fantasticky ozvučený, že cítíte každý úder a slyšíte rozdíl, když Jonathan střílí z Magnumky a pak přejde k brokovnici s jejími typickými dutými zvuky. A ještě jednou musím zopakovat to stěžejní slovo – nápady!! Nikde jinde, v žádným jiným filmu, jsem neviděl tak invenčně použitou sílu koní, v žádným jiným filmu jsem neviděl tak dobrou bojovou scénu s nožemi (konkurovat by tomuhle mohla snad pouze kuchyňská scéna v Evansově The Raid 2) a zároveň blahořečím cvičitelům pejsků, ti co tam předváděli, to je na dlouhý potlesk. A víte, čekal jsem, že dějově to bude převařený čajíček, ale i v tomhle ohledu to dávalo smysl a ta mytologie, se svými zákona a pravidly, které nelze překročit, má cosi do sebe a baví mě. A Keanu Reeves? Jeho kondici v 55-ti letech obdivuju, já když se potřebuju dostat do 2.patra, raději jedu výtahem a on tady seká fyzicky náročné hmaty jak na běžícím pásu a to je o 8 roků starší :o) Těším se na čtyřku, sem s ní!(24.5.2019)

• - Podtitul je odvozený z latinského citátu „Si vis pacem para bellum“ – „Chceš-li mír, chystej válku (připrav se na válku)“. Tuto větu řekl i Thomas Jane ve filmu Kat (2004). [Zdroj: fandimefilmu.cz] (CrypzzXD)

• - Film se odehrává hodinu po událostech z druhého dílu John Wick 2 (2017), přičemž Winston (Ian McShane) ve druhém díle dal Johnovi (Keanu Reeves) hodinu na to, aby utekl. (AffectedFace)

• - Natáčelo se od 5. května do 17. listopadu 2018. Natáčelo se v New Yorku, Rusku, Maroku a Španělsku. (Varan)