John Wick 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2019, 130 min

Vizuálně ohromná (lokace, barvy, svícení) přehlídka skvělých a ještě lepších akčních scén mnoha typů (od masivních videoherních přestřelek, přes výbornou motorkovou honičku, až po vybroušené "raidovské" souboje). V téhle rovině je třetí Wickova štace tak extrémně nabušená, že možná trumfuje i ty dvě předchozí (rozhodně však za nimi v žádném případě nezaostává). Pro žánru plně oddané fandy úchvatná óda na choreografii, zábavné násilí (sekyra!), černý humor a bezchybné nasnímání. A taky na práci nejen velice schopných, ale i očividně hodně nadšeneckých (nejen bývalých) kaskadérů... Když přehlédnu lehce křečovitý úplný závěr, vadí mi tu jediné - absence silnějších emocí. To je totiž nejspíš jediná věc, co dělí tenhle skvostný masakr od absolutního žánrového Olympu, představovaného např. nejlepšími fláky Johna Woo, dvojkou Raidu apod. Každopádně oba palce nahoru pro Reevese i pro nečekaně výtečnou Halle Berry a její dva ubercool čokly. Chad Stahelski je fantastický řemeslník a bude určitě zajímavé sledovat, zda (a popřípadě jak) se bude dál vyvíjet... 85 %(17.5.2019)

Tak si říkám, jestli tahle akční série náhodou není tou nejlepší, jakou jsem kdy viděl... A nejspíš vážně je. John Wick je i napotřetí ohromně zábavný, poctivý a co se týče příběhu i těch neskutečných jatek zase o stupínek výš. Představte si, že by v komediích Buda Spencera a Terrence Hilla stříkala krev po litrech a jejich klasické fackovačky "dva proti stu" by končily hromadou mrtvol... Nebo si to představte v grotesce Bustera Keatona, která se tu stejně jako v minulém dílu také mihne. Přesně tak vypadá většina akce v Johnu Wickovi 3 - nekonečno nápadů, do detailů vypilovaná choreografie a černočerný humor, kterému se snad ani nedá nepodlehnout. Zároveň ale musím dodat, že film opět není jen o akci, a že bez zajímavých, dobře zahraných postav a bez mnoha překvapení by byl sotva poloviční.(15.5.2019)

Dva roky ubehli ako voda, príbehovo však nabiehame bezprostredne na udalosti po druhej časti. Štýlovejší, prepálenejší a nadupanejší číry akčňák som asi ešte nevidel. Treba sa pripraviť na to, že každá tunajšia akčná scéna trvá asi 3 násobne dlhšie, než je bežné. Je však na škodu, že atmosféra prvej pol hodiny vyprchala a všetka tá akcia (hoci baví kráľovsky) pôsobí až repetitívne. Keanu je každopádne obrovský frajer a to jeho "yeaah!" je až komicky úžasné. Parabellum je zážitok! Pevne verím, že Jonathan Wick ešte nepovedal posledné slovo.(17.5.2019)

John Wick se vrací.... V roce 2014 dorazil nenápadný akčňák John Wick s Keanu Reevem v hlavní roli, který dohromady zrežírovali debutanti a dosavadní kaskadéři Chad Stahelski a David Leitch. Jednička se po své premiéře stala celkem oblíbenou záležitostí, která potvrdila, že se film dočká pokračování. Leitch od Wicka jako režisér utekl (postupně zrežíroval Atomic Blonde, Deadpoola 2 a letos od něj dorazí Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw) a u série zůstal jako producent ale Chad Stahelski zůstal i jako režisér. Po 3 letech jsme se tak dočkali Johna Wicka 2, který se pokusil jaksi rozšířit Wickovu mytologii a nastartovat dějový arch, který bude provázet i (minimálně) trojku. Já osobně oceňuji akční kvality prvních dvou filmů a Reeves je neskutečný sympaťák, jak jsem ale u obou předchozích filmů žral akci a hlavního hrdinu, tím spíše by mi bylo ukradené vše ostatní a takové vedlejší postavy nebo děj mě příliš netáhli. Stačilo to na to abych oba filmy dokázal ocenit a opatrně se těšil na trojku, rozhodně jsem ale premiéru nevyhlížel každým dnem a to i přesto, že mě trailery neskutečně bavili a po konci dvojky jsem si řekl, že jestli má nějaká část tu sérii konečně nakopnou ideálním směrem bude to právě trojka. Jakmile se ale objevili reakce, které se povětšinou shodovali na nejlepším dílu trilogie, mé těšení se zvýšilo a nemohl jsem se dočkat projekce. A po té projekci můžu hrdě hlásit, že je John Wick 3 nejen nejlepší díl trilogie ale také velmi povedený film! Nechápu jak je to možné, ale v Johnu Wickovi 3 vše šlape mnohonásobně lépe než v případě předchozích dílů. A to i přesto, že k nějakým výrazným tvůrčím změnám nedošlo- vrací se režisér obou předchozích částí Chad Stahelski, scénárista obou předchozích částí Derek Kolstad, kameraman dvojky Dan Laustsen, střih opět jako u dvojky dělá Evan Schiff..... a přesto mi John Wick 3 sedl mnohonásobně lépe než jednička i dvojka dohromady! Nejvíc mě těší fakt, že se na závěru dvojky ze kterého se dal vystavět naprosto skvělý příběh pro trojku opravdu vystavil skvělý příběh pro trojku. John Wick 3 si drží trademarky předchozích dvou částí, přesto je ale v rámci trilogie zároveň neskutečně svěží a svůj a může tak sednout i někomu koho předchozí dvě části úplně nepohltily. Samotný hrdina John Wick se výrazně posouvá dopředu- na konci dvojky se z něj stal psanec a tudíž John ví, že na žádném rohu uliček New Yorku a zbytku světa není bezpečno a jeho šance na přežití jsou 50: 50. Johnova vysvětlená motivace ohledně toho proč chce zůstat naživu i přesto, že vše ztratil dává smysl a především se i když opět v náznacích opět dozvíme více o Johnově minulosti. Tohle postupné odhalování Johnovy minulosti jeho charakter neskutečně obohacuje a zároveň neztrácí nekrade nic z Johnovy tajuplnosti. Především mají události Johna Wicka 3 na Johna i některé následky, které už nepůjdou spravit. Se svým hlavním hrdinou si trilogie od začátku hraje skvěle a nepřestává to ani u třetí části. Zatím co jednička byla ještě samostatná, dvojka se snažila více rozjet širokou mytologii a občas v tom silně tápala. Takové rozšiřování mytologie ve trojce ale oproti tomu funguje velice podařeně a divák si nikdy neřekne, že už je toho nějak moc a mělo by se s tím vysvětlováním okolo přestat. Člověk by vlastně rád věděl co nejvíc o Nejvyšší radě, fungování Continentalu nebo původu Johna Wicka, tvůrci ale tuto mytologii předhazují pořád jen v náznacích a pořád si některé části drží u sebe pro další části. Ve trojce ale rozšiřování mytologie funguje jednoduše solidně.... Stejně tak se ve Wickovi 3 lépe pracuje s již dávno představenými postavami (Winston, Cháron, Bowery King..) a zároveň si Wick 3 hezky vyhrává s postavami novými a dosud neviděnými- taková Halle Berry a její Sofia je kapitola sama osobě- postava, která je neskutečně zajímavá a člověk by si s ní hned dal její vlastní sólovku s její psí ochrankou. Sofia a její psí ochranka jedou neskutečně a kradou si prostřední půlku jen pro sebe. Po výborném Michaelu Nyqvistovi a slizkém Riccardovi Scamarciovi jinak otěže hlavního záporáka přebírá Mark Dacascos jehož zabiják Zero se nejenom umí neskutečně ohýbat s mečem ale především je Johnův velký fanda pro kterého by bylo velkou poctou kdyby to byl on kdo by Wicka zabil. Mezi ním a Wickem funguje jakási zvláštní chemie, která ve finále neskutečně působí když si ty dva jdou navzájem po držce. Tohle se nedá popsat, to se prostě musí vidět! John Wick 3 působí jako by měli tvůrci jeden velký kabát a ten kabát měl rukáv nacpaný neskutečnými vizuálními a akčními nápady, které film ze sebe chrlí neustále. Wickovo zabíjení je opět hrozně brutální i když má v ruce pistoli, nůž, propisku nebo pásek, i brutalita je ale v Johnu Wickovi 3 větší. John Wick 3 má v rámci trilogie nejvíce akce a nejvíce krve a zároveň nepůsobí přeplácaně. A těch nápadů je opravdu mnoho... a pokud se někdo po traileru bál, že poté co byli v traileru prokecnuty scény jako jízda na koni nebo meče na motorkách nemusí se bát. Spoustu z filmu se do traileru tak úplně nevešlo. A ty prokecnuté scény nebyli vůbec ukázány celé a když je člověk vidí ve filmu, musí mít pocit, že se trailerového spoilerování bál prostě zbytečně. Možná bych v posledních 30 minutách zkrátil finální fight s borci ze Zátahu a trochu více bych si vyhrál s jedním solidním zvratem. Ve finále je ale John Wick 3 jednoduše nejbrutálnější, dějově nejzajímavější a především nejlepší díl trilogie! John Wick 3 je super filmem, který si zaslouží chválu nejen za parádní zvukové efekty, parádní kamerové záběry, naprosto přehlednou akci a střih, geniálně rozkreslené postavy a nádherné lokality ale především také za to jak neskutečně drží při sobě. Ani ten kdo předchozím částem neholdoval by tentokrát mohl být spokojený. John Wick 4 s přetrvávajícím tvůrčím týmem snad už do dvou let. Chceš-li mír, chystej válku!(17.5.2019)

• orkadimenza

Nikterak se netajím svým negativním názorem na Johna Wicka a celou ságu. Zkrátka mi nepřijde nic záživného na neustále se opakujících desítkách headshotů, když víte, že Wick stejně neumře a navíc mi celá legenda hotelu Continental, Nejvyšší rady atd. přijde postavená na hlavu. I přesto jsem si řekl, že zkusím třetímu dílu dát šanci. A málem jsem se nestačil divit. Začátek se rozjíždí opravdu skvěle, až jsem se divil, že tvůrci dokázali vymyslet i jiné způsoby zabíjení a akční scény pro mě byly rázem záživné a zajímavé. Během nožních soubojů s Asiaty jsem si v duchu říkal "Aha, už možná chápu proč se lidem Wick tak líbí" a mě se v tu chvíli líbil taky. Jenže poté přišla hodina utrpení s pro mě naprosto nesmyslným příběhem a sklouzl jsem zase zpátky do starých kolejí a čekal na finální akci. Ta byla velmi úctyhodná, ale pachuť na jazyku z předchozího průběhu filmu zdaleka nesmyla. Konec mě namíchnul, ale už mi to bylo vcelku jedno, protože jsem od něj stejně nic neočekával. I třetí John Wick zůstává v mých očích špatným filmem, ale z celé série je určitě nejzajímavější. Takže komu se předchozí díly líbily, ten bude u trojky zažívat parádní akční orgasmus.(18.5.2019)

• - Keanu Reeves při rozhovoru s novináři řekl, že nechce, aby John Wick série byla zničena „sequelama“, proto chtěl, aby se série uzavřela třetím dílem. (AffectedFace)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. května 2019 v Brooklynu. (Varan)

• - Natáčelo se od 5. května do 17. listopadu 2018. Natáčelo se v New Yorku, Rusku, Maroku a Španělsku. (Varan)