The Looming Tower

(seriál)
  • Velká Británie The Looming Tower
Trailer
USA, 2018, 8 h 13 min (Minutáž: 46–51 min)

Předloha:

Lawrence Wright (kniha)

Will Bates

Jeff Daniels, Ken Arnold, Alec Baldwin, Samer Bisharat, Bill Camp, Louis Cancelmi, Bijan Daneshmand, Jennifer Dundas, Eugene Khumbanyiwa (více)

Epizody(10)

Nový seriál streamovací služby Hulu nás zavádí mezi bezpečnostní a zpravodajské služby USA, konkrétně FBI a CIA. Sledujeme boj těchto organizací proti teroristické organizaci Al-Kajdá, který na konci devadesátých let nabývá na intenzitě úměrně tomu, jak roste počet útoků proti USA, zatím mimo americkou půdu. Problémem je špatná kooperace těchto organizací, jež v důsledku vede k událostem z 11. září 2001, kterým se možná dalo zabránit. Seriál je adaptací knihy Lawrence Wrighta, který za ni získal Pulitzerovu cenu. (frenkie)

Trailer

Stillborn83

Mojím najobľúbenejším seriálom je Homeland, pričom stále tvrdím, že tak dôveryhodne podané príbehy o vyšetrovaní terorizmu a prívržencov islámu, s rozohratím zákulisných hier všemocnej CIA, tu už jednoducho nebudú..........   Takže téma tejto minisérie ma okamžite zaujala. Jeden veľký a najpodstatnejší rozdiel medzi Homeland a The Looming Tower je ten, že táto 10-dielna miniséria je podľa skutočných udalostí, natočená na základe rovnomennej knihy. Doteraz mám v živej pamäti, ako sa dozvedel o páde dvojičiek..........   A až do vzhliadnutia tohto seriálu som o nejakých veciach nemal ani len potuchy (nie som zas hltač informácií o 9/11). Snímka sleduje niekoľko ročný sled udalostí pred samotným 11. septembrom (bombový útok v Nairobi – 1998 alebo útok na loď USS Cole v Jemene). Najpodstatnejšie ale je niečo úplne iné. Vnútorné, a treba napísať, že úplne nezmyselné boje medzi CIA a FBI, honenie vlastného ega, miesto spojenia sa v mene ochrany vlastných obyvateľov, iba rozkoly a zatajovanie informácií. Možno to nemuselo zájsť až tak ďaleko..........   Všetci od začiatku vedia, ako dopadne tento seriál, no sledoval som ho zo zatajeným dychom. Parádny rozbeh, zoznámenie sa aj so súkromím jednotlivých agentov, mierne potom ideme ako z rýchlika a zo dve časti sú možno menej záživné, aby to opäť vyvrcholilo skvelým a dramatickým finále. Jasné, pár chybičiek sa nájde, ale ja som to zhltol veľmi rýchlo. Taktiež je niekoľko faktov prekrútených, kvôli dramatickosti seriálu, ale vôbec mi to nevadí. Údajne aj v postave agentky CIA Diane Marsh sú znázornení až traja agenti ..........   Nad všetkými vyčnieva absolútne skvelý Jeff Daniels (hlavne po minisérii Godless som začal tohto herca vnímať úplne inak), výborne mu sekunduje Tahar Rahim (pre mňa nová hviezda, v krátkom časovom rozmedzí som s ním videl tretiu vec v tomto poradí – The Serpent, The Mauritanian a The Looming Tower). Okrem toho tu nájdeme vskutku hviezdne obsadenie – Alec Baldwin, Bill Camp, či Peter Sarsgaard.. ()

KevSpa

Vynikající drama zpracovávající obecně nepříliš známé skutečnosti, které vedly k teroristickým útokům z 11. září 2001. Velmi zajímavý pohled na rozkoly mezi CIA a FBI a zatajování důležitých informací, na základě kterých možná bylo možné útokům předejít. Nezájem politiků byl už jen vyústěním celé byrokratické mašinérie, v níž vítězila lidská ega a následky všichni známe. Vskutku povedená "rekonstrukce" událostí vedoucích k útokům, okořeněná skvělými hereckými výkony v čele s Jeffem Danielsem. Sice se děj v některých dílech maličko táhne, ale rozhodně to výsledný dojem nijak nekazí. 90% ()

Fr

„ODPOVĚĎ NA VAŠE POSELSTVÍ BUDE PSANÁ ŘEČÍ, KTERÉ POROZUMÍTE A BUDE DORUČENA AŽ K VÁM DOMŮ...“ /// Politikaření uvnitř služeb USA, Džihád, Jeff Daniels, Tahar Rahim, vyšetřování útoků 11/9, politika a způsob vedení války s teroristy, kterej se moc neosvědčil. Spojené státy před rokem 2001 – to je spousta hrabošení na vlastním písečku, rochtání se ve spermatu Clintona (ze šatů Lewinské) a víra ve vlastní neohroženost a velikost. Postupně je to víc a víc o těch frajerech, co se nemuseli učit s letadlem přistávat a velkým zjištění, že „MY NEVÍME, PROTI ČEMU STOJÍME!“ Politicko – dramatickej seroš připomíná události a hlavně upozorňuje na TO, proti čemu stále stojíme. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11“, kterou v roce 2016 napsal Lawrence Wright, neznám. 2.) Bůh mi dláždí cestu. 3.) Thx za titule „gongis, Umpalumpa3, Lucifrid a KevSpa“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

dO_od

// "...your government failed you. Those entrusted with protecting you failed you. And I failed you. We tried hard, but that doesn't matter because we failed. And for that failure, I would ask, once all the facts are out, for your understanding and for your forgiveness." Omluva Richarda Clarkea to tak nějak shrnuje perfektně. Po desíti hodinách cítím vztek, frustraci, a bezmoc z toho, jak snadno se tomu všemu dalo zabránit, kdyby jen určití lidé chtěli. Tahle minisérie vám pak neukáže únos letadel, pád dvojčat, ani odvážné hasiče, místo toho začne bombovým útokem v Keni z roku 1998 a následně se vydává na dlouhou, nesmírně klikatou a často zdánlivě nikam vedoucí cestu za poznáním, proč a jak se to vše stalo. Pokud na to máte sílu, rozhodně se na tu cestu vydejte, stojí to už jen za ten další senzační výkon Jeffa Danielse. Jen se připravte, že tady happyend fakt nehrozí. 8/10 ()

Slasher

Co předcházelo 9/11 ve velmi kvalitním TV podání. Útoky na ambasády a USS Cole, vzájemná rivalita, nevraživost a zadržování informací mezi CIA a FBI, alláhovský brainwash, úspěšná snaha vyprovokovat USA k válce a tím pádem přílivu dalších radikálů. Extrémně konzistentní (4* každý samostatný díl), chytře poskládané (užití archivních záběrů, časová rovina vyšetřování) a deviza #1: postavy a herci. Primárně šarmantní, morálně pružný Daniels, charakterní uhrančivý Rahim, kancelářský šmejd Sarsgaard, ale také zbytek obsazení - předloha, tvůrčí tým a právě tohle byl klíč k úspěchu celé série. Je v ní krásně vidět, co se posralo. "Wherever you are, death will overtake you, though you are in lofty towers in the sky." ()

• V úvodnej scéne môžeme vidieť amerických pohraničiarov v zelených uniformách US Customs and Border Protection. Táto jednotka má však v skutočnosti modré uniformy (zelené má US Border Patrol). Navyše v roku 1999 ani neexistovala, pretože bola zriadená až v roku 2003 ako súčasť US Department of Homeland Security. (uncle_sam01)
  • Časť tejto epizódy sa venuje útoku na americkú loď USS Cole. V seriáli sú na útočiacej lodi traja pasažieri, avšak v skutočnosti na nej boli iba dvaja. (Real Tom Hardy)