Když mladé černošce Hortense zemře adoptivní matka, rozhodne se vyhledat tu skutečnou. V adopční agentuře ji čeká překvapenmí - v kolonce barva pleti stojí jasně napsáno - bílá. Zmatená dívka se rozhodne matku najít. Cynthia Purleyová žije v řadovém domku v dělnické čtvrti se svou další nemanželskou dcerou Roxanne. Setkání s prvním dítětem, jež po porodu ani neviděla, je pro ni šokem. Přesto mezi matkou, která tráví dny v osamění, a nově nalezenou dcerou, vznikne hezký intimní vztah. Cynthia nakonec představí Hortense své rodině. Toto setkání přinese pro všechny očištění od tajností a lží, jimiž téměř každý z hrdinů přehlušoval svou bolest či psychické trauma. Film vypovídá o nedostatcích ve vzájemné komunikaci člověka s člověkem, o neporozumění, jež často zbytečně způsobuje těžkosti ve vztahu i mezi nejbližšími. Mike Leigh pozvolna odkrývá charakter každé ze svých postav a naznačuje příčiny jejich chování. Činí tak svým typicky vyhraněným stylem, k němuž patří zájem o běžné lidské problémy, cit pro prostředí a zvláštně nenápadný, jemný humor. Pozitivní vyznění "bergmanovského" příběhu stojí především na velmi kvalitních hereckých výkonech. (oficiální text distributora)

Autogram

A všetci si nakoniec vyplakali oči v medzigalaktickom odpustení a uisťovaní, ako sa milujú. Až som si myslel, že je film americký, ale nesedel mi tam volant napravo. Keby sa trochu ubralo na tom prehnanom dramatizovaní situácie a nejaká trištvrtehodina filmu, tak by som dal aj štyri. Ale za taký dlhý čas dôjsť popri rodinných scénach k jednému zisteniu, ktoré je už v obsahu filmu, to ma trochu ubíjalo. Osviežením zase boli scény fotenia s komentármi, bolo ich dosť, a prinášali nejaký optimizmus do tých šedých životov. Nepochopil som niektoré vedľajšie zápletky, fotenie zjazvenej modelky, akoby sa to dostalo do filmu omylom strihača. Celkovo mi po filme napadlo, prečo sa musia aj obyčajné radostné zistenia vyvŕbiť do takýchto tragicky poňatých drám, že aj Chuck Norris by zaplakal. ()

JohnSmith

Drama ano. Komedie určitě ne. Nebyl tam snad ani jeden vtipný moment. a hledání cesty černé dcery a bílé matky k sobě nebyl nic extra. Krom toho je to strašně nudné a víceméně nezajímavé. ()

Madluska

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak se do informací o filmu dostalo slovo "komedie"? A kde byly k vidění nějaké vykreslené postavy? Pro mě afektovaná a hysterická ženština v hlavní roli nutně neznamená propracovanou psychologii... Ovšem uznávám, že možná jsem to prostě jen nepochopila. (S tím už ale dovedu žít. :-)) Takže poslední hvězda patří výhradně podmanivému hudebnímu doprovodu a scéně, v níž se - SPOILER! - Maurice vykašle na ohledy a konečně vypění. ()

klukluka

Ano, podobné věci se mohou stát. A v tomto případě se je povedlo přetavit ve filmový příběh, který působil velmi civilně a autenticky. Poukázal na to, že to jediné, co může mít v tomhle nelítostném světě smysl, je rodina. A kdo by se jí zřekl, ten se připraví o to málo dobrého, na co si může většina nás normálních smrtelníků myslet. Byl by sám proti sobě, nic by nezískal, hodně by ztratil. Jaká je ale šance, že metařka prozře během pěti minut? Jaká je šance, že švagrová přede všemi roky tají neschopnost otěhotnět, ačkoliv ví, že je kvůli tomu terčem pomluv, které ji viní ze sobeckosti? Jaká je šance, že bílá- chtěná dcera je totálně k ničemu, zatímco černá- nechtěná je vzorem všech ctností? Trochu to tady haprovalo. Nic zásadního, ale 5 hvězdiček by to ode mě nikdy nemohlo dostat. I tak si připadám dost štědrej. To slzavý údolí pro mě už bylo jednu chvíli neúnosný. Ale podobný situace jsem zažil, nepovažuju je tedy tím pádem za přemrštěný. Jen za umně vystižený. A dobře zahraný. Rozhodně to pro ty ženský nemohlo být jednoduchý. Věřím, že se u toho dost nasmály. Já už pak taky :) ()

wosho

Brilantní, malý, herecký film s neuvěřitelnou Brendou Blethyn-podává fantastický herecký výkon. Mike Leigh velmi pokorně uchopil scénář a natočil ho tak jemným způsobem, že nepotlačoval, ani nevyhrocoval silně emotivní příběh dvou žen a jejich rodin. Opravdová filmová událost roku 1996. ()

kolemjdouc

škoda že že hodnocení je limitováno jen pěti+ .Film jeden z mála kde jsou zobrazeny v reálu všechny emoce světa.Scéna kdy se matka s dcerou setkají aby si vypověděly co mají na srdci ta vás fakt dostane.Cynthie odvedla famózní výkon.A vůbec ,všechny ostatní postavy měly svoji stěžejní roli.Nic nebylo zbytečné.Některé filmy jsou po čase jak když na ně usedna patina.Tenhle je stále svěží.Dopotučuji ()

Rozjimatel

3,5 Film ma minimálne hodinu nejak zvlášť nebavil, ale zhruba od momentu prvého kontaktu ma to chytilo, postupne to naberalo grády, až som si na konci filmu povedal: "Tak toto bolo fakt dobré!". Škoda toho pomalého rozjazdu, kedy sa len pred kamerou striedali samé skrachované existencie a kedy som bol nútený sledovať ženské, ktoré boli buď permanentne namosúrené, hysterické, alebo príšerne naivné (veľmi mierne povedané). Ostávali tak len dve sympatické postavy, postava Hortense (výborná Marianne Jean-Baptiste), ktorú si nešlo neobľúbiť a strýko Maurice (výborný Tímothy Spall), veľký sympaťák a dobrák. Z ďalších hercov ma ešte zaujala skvelá Brenda Blethyn v roli matky, ktorej postava mi síce väčšinu filmu poriadne liezla na nervy, ale ku koncu filmu som si k nej nakoniec cestu našiel a začal ju chápať. Film sprevádza taká smutne-krásna hudba so sláčikmi a trubkou, ktorá sa síce dobre počúva, ale nie úplne korešponduje s náladou filmu. ()

Alf

konečně psychologický film, kde se jen akademicky nežvaní, postavám v tomhle filmu se dá věřit ! ()

Oralfabet

Nevím, kdy jsem naposledy viděl takhle reálně působící postavy. Zcela poctivá, nepodbízivá ždímačka emocí s fantastickými hereckými výkony. Brendu Blethyn jsem vůbec neznal (což té autentičnosti asi pomohlo), ale předvedla možná jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. Naked mě moc nebralo, ale tímhle si u mě Mike Leigh udělal obrovské plus. 10/10 ()

alenka

hodne stara a pravdiva zalezitost .) film jsem videla uz nekolikrat, ale az letos jsem zjistila, jak se vlastne jmenuje. to ujde, po 10i letech...dusinko, i to se muze stat! ()

ink flo

Znal jsem bezdomovce, co měl na ruce vytetovaný "můj život je omyl". Secret And Lies je 2,5 hodinová bittersweet symphony na tohle téma. Mike Leigh rozumí lidské podstatě..."If they say, "Why? Why? Tell 'em that is human nature" ()

Quijote

nevzpomínám si, že bych s nějakou filmovou postavou prošel takovým labyrintem pocitů od posměšného pohrdání až k naprostému uctivému respektu. ()

brumbrum

Asi do polovice som nevedel, o com to je, taziva atmosfera, ludska bieda, ponure prostredie. Herci naozaj skvele zapaduju do toho bezvychodiskoveho prostredia. Asi od polovice nabera film spad, zivoty znacne odlisnych protagonistov sa prelinaju a nakoniec sa splet vztahov podari prijatelne ludsky rozpliect. Cenim si vykreslenie postav, kde nie je jasne, kto je dobry a kto zly, kto skaredy a kto pekny. Zaujimava studia o hladani vlastneho povodu a identity, riskovani zranenia z pravdy a vyrovnavania sa s nou. Tazke otazky okolo adopcie a odhalovani roky zamlcovanych osudovych rozhodnuti. Kto tento film oznaci 'komedia', mal by skumat, comu sa zvykne v zivote smiat; smiesne boli asi len grimasy Hortenz na rozveselenie Cindy. ()

Carthorias

LFŠ 2018, Film 18: Film se klidně mohl jmenovat adoptovaní a neplodní. Hlavní hrdinka, adoptovaná černá optometrička, zjistí že její matkou je brit trash ženská pracující v továrně na krabice. Rasový úhel je přitom sympaticky neakcentován, to že Hortensie je černoška je spíše náhoda. Kromě téhle dějové linie se filmem vinou další dvě až tři zápletky, například fotograf Timothy Spall s manželkou, které všechny vybuchnou v epické závěrečné scéně, ne nepodobné např. Vinterbergovým Festen. ()

007.

Nudný film s otřesným dabingem. V hlavní roli hysterická ženská, která pořád hláškuje "dušinko, zlato, zlatíčko", její druhá dcera se chová, jí a pije jako dřevorubec z největšího zapadákova na světě. Jaký kontrast s její nevlastní sestrou. Komedie to taky rozhodně není, zasmál jsem se akorát ke konci filmu, když všechno prasklo. 18% ()

junxi91

K tomuto filmu jsem se musel patřičně nahulit, aby mě to bavilo. Jakmile vidím, že film je pouze "drama", tak podvědomě tuším, že to může být pěkná nuda. Tady to sice nudné nebylo, ale toho patosu tam byla fakt spousta. Chladná manželka Monica, která neumí ani uvařit, pak se začne vztekat, zavře se do ložnice a následně brečí. Její nic nechápající trouba manžel Maurice, který má roli utěšovatele všech. A hlavně jeho totálně labilní, ubrečená, uřvaná sestra Cynthia, která pořád říká své věčně nasrané dceři a všem okolo "dušinko", ta mi pila krev nejvíce. Prý má nohy jako šestnáctka, ale psychickou stabilitu jako Hitler v roce 1945. Její bílá dcera je v podstatě nula, která se živí jako zametačka chodníků. Jediná sympatická postava je tedy černoška Hortense, která se živí jako optometrička a je celkem klidná, rozvážná a rozhodne se najít svou pravou matku, kterou není nikdo jiný, než "dušinka" Cynthie. Podle mě byla na mulatku příliš tmavá - smícháním bílé a černé prostě musíte dostat světle hnědou, ne ebenovou barvu a obličej s velkými bulvami a širokými rty. Na závěr se dočkáme společného breku a vyjasnění všech rodinných problémů, které nemusely být, kdyby k sobě členové rodiny byli upřímnější. Ponaučení tedy dobré, jinak jsou to taková lepší Rodinná pouta nebo Pošta pro tebe. ()