• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2018, 147 min

Po mírně konzervativním Národu grázlů je tohle velký krok kupředu, posouvající Fallout někam k fyzičnosti posledního Šíleného Maxe. Dějově sice silně překombinované, ale zase sebeironické ke klišé série a funkční z hlediska epizodické vypravěcí struktury, která kromě zvyšování nejistoty mezi postavami slouží k přesouvání mezi jednotlivými set-pieces. A ty jsou naprosto fenomenální - jedna taková sekvence by stačila jako vrchol jiného filmu, tady je takových sekvencí klidně šest. Ve zkratce: vrcholná kinematografie atrakcí, které navíc z hlediska technické kvality (kamera, střih, ozvučení, ty MONTÁŽE) šlapou na paty snad jen nolanovky. Zatím film roku a zážitek, který je nutné co nejdříve zopakovat.(28.7.2018)

The Dark Hunt Rises. Impozantní, leč trojka stále nepřekonána. Byla ultra-svižná, napumpovaná hračičkami fan-boye. Fallout "pouze" plní ambiciózní očekávání současných náročných mainstreamových diváků. A plní je velmi zdatně. První polovina je pozvolnější, ale jakmile Cruise začne své dechberoucí představení veletočů a kaskaderských kousků při kterých se tají dech, vše je jak má být až do velkolepého finále. Maximální nasazení, minimální ztráty. Jeden z nejlepších dílů a zřejmě ten nejvíc špiónský, nejvíc oldschool a nejtemnější.(8.8.2018)

„NIC SE NESTALO. PROTOŽES TU BYL. A JÁ MŮŽU V KLIDU SPÁT, PROTOŽE VÍM, ŽE TU STÁLE BUDEŠ…“ /// To, jak dokážou bez zbytečnejch keců všechno říct a udržovat tak příběhový tempo by mohli někde vyučovat. Ethan Hunt se už dostal na level nadčlověka a fakt nevím, co by se muselo stát, aby byl nucenej vyhledat doktora (možná atomovka? Ale kurva fakt jen možná…), ale beru to, páč tahle zábava není vo chození po doktorech. Příběh, ve kterým jsou všichni spolu i proti sobě a věřit se dá snad jen těm Apoštolům (jakože fakt chtěj zničit svět) může bejt brán jako lehce pitomej, ale na druhou stranu se u toho dá zasmát i ve scénách, ve kterejch jde vo kejhák nejen Huntovi, ale celýmu světu. Cruise je blázen a tímhle tempem točení kaskadérskejch scén se určitě brzo zabije. Třeba nás tím ale přesvědčí, že je taky jen vobyčejnej člověk z masa a kostí. Tož, zatím žije, takže udává tempo akčním snímkům, ve kterejch patří série MI k tomu nejlepšímu, co se dá vidět. A my můžem klidně spát, protože tady stále je… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, jak se pozná kladnej a zápornej hrdina. 2.) Jsem herec a chystám se sám točit kaskadérský scény. 3.) Chcu zažít akční orgáč. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ *(17.8.2018)

Hodnotit jen akci tak říkám na akční trůn dosedl nový král a sesadit ho je Mission: Impossible, hroši byl ten našitej děj v tom byl trošku nepořádek jak v dámský kabelce, no seru na to. Jasně že jsem na plátno čuměl jak tele na nový vrata a fenomenálně natočenou motohoničku v Paříži z palici budu mít až do mého pobytu v domově důchodců .Na kolik kamer to jelo ? A kamera co zabírala Toma na motorce musela ject snad dvěstě v městě. Až uvidí Usain Bolt bežet a skákat Toma Cruise po sřechách, pokorně mu odevzdá všechny zlatý z OH. Rob Hardy v nasnímaní akce získal zlatou, stříbrnou i bronzovou v kategorii mistr obrazu a on i Lorne Balfe se svou hudební kompozicí by si zamedailil. No a Tom Cruise ? Za to, co tady předvádí má u mě pivo, kdykoli bude chtít.(1.8.2018)

Na vteřinu načasovaná akce pokračuje, atrakcí mají tvůrci plný kufr a Tom Cruise se pro diváka nejednou solidně zadýchá. Už pošesté přijímá nebezpečnou misi, ovšem přiznejme si, že těch vládních agentur a teroristických organizací, zvratů, veletočů a podrazů je krapet hodně. Věrohodnost tak jde hodně stranou, což bomba (stejně jako ve čtyřce, ač tam to byla tuším raketa) zničená v poslední vteřině jen potvrzuje. Banda šílenců hodlá rozsévat po světě neštěstí, vracejí se staří kámoši, kteří Ethana ve štychu rozhodně nenechají (ani on je), i smrtelně nebezpečná Švédka Rebecca Ferguson v roli energické britské agentky, která to má zase rozdělané na několika místech. A potěší i Huntova osudová láska. Záporáci jsou fajn, výprava je excelentní. Samotná akce je poctivá, staromódní, nápaditá, ale absolutní údernost má jen někdy. Už třeba díky Arnoldovým Pravdivým lžím si velmi dobře pamatujeme, že na fyzickou akci na pánských záchodcích bývá radost pohledět. I tady má propracovanou choreografii a fajn vyústění. Honička v pařížských ulicích rovněž dokonale strhne (včetně milé vsuvky s francouzskou policajtkou) stejně jako finále na úpatí útesu. Šestapadesátiletý Tom Cruise je pořád obrovské lákadlo, které se o svou kariéru stará s maximální pečlivostí, všichni navíc pochopitelně víme o jeho smělých kaskadérských úchylkách. A platí, že je nadále i výtečný herec. Oscarový autor thrilleru Obvyklí podezřelí Christopher McQuarrie coby scénárista stál za Valkýrou i třeba sci-fi Na hraně zítřka, navrch coby režisér koučoval velmi příjemného Jacka Reachera i minulou nemožnou misi. Plní tak Cruisovy ambice objevovat se v inteligentních žánrových kouscích. McQuarrie i tady potvrdil pevné režijní otěže i cit pro dávkování humoru a akce, scénář ale tentokrát přepálil. Možná i proto je šestý díl „jen“ velmi dobrým akčním thrillerem.(3.8.2018)

• - Henry Cavill v několika rozhovorech uvedl, že na účasti ve filmu Mission: Impossible: Fallout ho nejvíc lákala skutečnost, že mohl sám udělat několik kaskadérských kousků. Zároveň dodal, že příprava na takové scény se podstatně lišila od tréninku pro filmy, kde hrál Supermana. „U Supermana musím vypadat dobře ve scénách, kde si musím sundat tričko. V tomhle filmu o nic takového nejde. Chystáte se a cvičíte na kaskadérské kousky a snažíte se zajistit, že všechno proběhne hladce. Byl to úplně jiný přístup a to se mi moc líbilo. (JustMeeKatie)

• - Jedná se o první film ze série Mission: Impossible, kde bylo v anglickém znění použito oblíbené vulgární slovo „fu*k“. (JustMeeKatie)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Hunt (Tom Cruise) ukazuje Walkerovi (Henry Cavill), jak funguje zařízení na tvorbu masek, se ho Walker zeptá „jestli lidi na tohle vážně naletí“. Přestože ve funkčnost masek nevěří, sám je nakonec ve druhé půlce filmu napálen. Zároveň je tato scéna předzvěstí, že Walker je extrémista John Lark. (JustMeeKatie)