• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2018, 147 min

Ethan Hunt už opravdu začíná být pojem jako James Bond. Navíc Mission Impossible je jedna z mála sérií udržující stále vysokou kvalitu. Znovu produkce vybrala úžasné lokace a herecká skvadra se též povedla. Huntova parta je stále akčně zábavná a přitom komická ve správných dávkách. Akční scény a kaskadérské kousky Toma Cruise jsou neuvěřitelné. Díky tomu se Mission Impossible - Fallout stává akční událostí roku a jasně naznačuje, že komiksové filmy jsou na Ethana Hunta krátké!:o)) Kdo měl rád minulé díly, musí tohle také milovat! 5 hvězd!(2.8.2018)

Na vteřinu načasovaná akce pokračuje, atrakcí mají tvůrci plný kufr a Tom Cruise se pro diváka nejednou solidně zadýchá. Už pošesté přijímá nebezpečnou misi, ovšem přiznejme si, že těch vládních agentur a teroristických organizací, zvratů, veletočů a podrazů je krapet hodně. Věrohodnost tak jde hodně stranou, což bomba (stejně jako ve čtyřce, ač tam to byla tuším raketa) zničená v poslední vteřině jen potvrzuje. Banda šílenců hodlá rozsévat po světě neštěstí, vracejí se staří kámoši, kteří Ethana ve štychu rozhodně nenechají (ani on je), i smrtelně nebezpečná Švédka Rebecca Ferguson v roli energické britské agentky, která to má zase rozdělané na několika místech. A potěší i Huntova osudová láska. Záporáci jsou fajn, výprava je excelentní. Samotná akce je poctivá, staromódní, nápaditá, ale absolutní údernost má jen někdy. Už třeba díky Arnoldovým Pravdivým lžím si velmi dobře pamatujeme, že na fyzickou akci na pánských záchodcích bývá radost pohledět. I tady má propracovanou choreografii a fajn vyústění. Honička v pařížských ulicích rovněž dokonale strhne (včetně milé vsuvky s francouzskou policajtkou) stejně jako finále na úpatí útesu. Šestapadesátiletý Tom Cruise je pořád obrovské lákadlo, které se o svou kariéru stará s maximální pečlivostí, všichni navíc pochopitelně víme o jeho smělých kaskadérských úchylkách. A platí, že je nadále i výtečný herec. Oscarový autor thrilleru Obvyklí podezřelí Christopher McQuarrie coby scénárista stál za Valkýrou i třeba sci-fi Na hraně zítřka, navrch coby režisér koučoval velmi příjemného Jacka Reachera i minulou nemožnou misi. Plní tak Cruisovy ambice objevovat se v inteligentních žánrových kouscích. McQuarrie i tady potvrdil pevné režijní otěže i cit pro dávkování humoru a akce, scénář ale tentokrát přepálil. Možná i proto je šestý díl „jen“ velmi dobrým akčním thrillerem.(3.8.2018)

Vynikající špionážní hitech film. Rozhodně povinnost zajít na něj do kina, kochat se šílenstvím Toma Cruise (všechny ty youtube features si pusťte po, stejně ten hype cítíte už dlouho, že?). Řazení filmů série MI podle kvality nechám na ostatních, co tím chtějí strávit nekonečné hodiny času, a mě stačí, že se série ubírá jasným směrem, buduje okolo Ethana i ostatní postavy a nebojí se věnovat v podstatě celý film, pro vytvoření základního charakterového pilíře hlavní postavy. Proč ne. A proč ne plné hodnocení, no, výtky tu jsou, především příběh mi přijde extrémně prokouknutelný (ano, nechodím na takový film, aby mě překvapil v příběhu, ale znát většinu zápletek a hlavní twist během cca 15 minut mě mrzí). Dále se film podle mě až příliš spoléhá na kaskadérskou odvahu Cruise a je pro mě otázkou, zda by bez některých těchto scén fungoval. Akce je perfektní, o tom žádná, ale občas je prostě na efekt. Poslední bod je délka. Zde se podle mě nejvíc podepsala určitá schizofrenie filmu (spoiler:Ethan zabije zabijáka, pak se za něj vydává, někdo zfalšuje důkazy a chce dokázat, že on je tou osobou odjakživa atd... a navíc se podívejte na trailery, co ve filmu chybí). Na závěr bych pomrkl, fanoušci trailerů si jistě všimli, kolik materiálu se nedostalo do finálního střihu, dobře, bunkr a mrtví v Kašmíru, budiž, ale ten náklaďák versus vrtulník? Druhý Tie fighter z Rogue1? Jsem zvědav na bonusy a vystřižené scény.(6.8.2018)

McQuarrie je prostě jinde. Hezky nastavené zrcadlo všem těm CGI chujovinám od Marvelu, ve kterých se digitální obluda mlátí s digitálním hrdinů v digitální krajině. Fallout místo toho nabízí "real thrills and real fun" a výsledkem je kulervoucí napínák, který je výbornou sólovkou, famózním sequelem a v zásadě geniálním (potenciálním) zakončením série, od které ale logicky chceme ještě mnohem víc. Říká se, že v nejlepším by se mělo přestat, já říkám, kálet na to a rychle hrnout aspoň ještě jednu trilogii, dokud Cruiseovi drží kosti.(3.8.2018)

Zopakovaná esence okázalého špionství, která je opět nejsilnější ve chvíli, kdy jde proti obvyklým pravidlům a odvážně staví celý příběh na lidskosti, na síle postav, na hojících se jizvách zdánlivě nezničitelných forem. Šok z nově viděného přístupu se sice pochopitelně nekoná, na to McQarrie až příliš opatrně kráčí po vlastní vyšlapané cestičce a dělá z Falloutu spíš M:I 5.5, ale kombinace dalšího vnitřního pnutí několika organizací a velkolepého bondovského finále je natolik perfektně do sebe zapadající, že mi na takovém přístupu nakonec nevadí vůbec nic.(13.8.2018)