Eliška s malou dcerkou se po mnoha letech vrací do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Kromě vlídného přijetí sousedů ji tu však čeká i setkání s místní podivínkou, ženou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Kolem Elišky, vystavené traumatům z osamělosti a postupně vysilované boji s nekonečnými úředními stereotypy, se postupně začínají spřádat sítě prokletí. Podaří se Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a nebo vlastní šílenství? (Falcon)

matmanX

V národní žánrové tvorbě jde určitě o krok správným směrem, ale na opravdu kvalitní horor to bohužel stále nestačí. Přílišná inspirace britským kolegou filmu spíš škodí, protože se předchůdci svou děsivostí a audiovizuálním zpracováním nedokáže vyrovnat. Formální nedokonalost bych prominul, pokud by byla vidět vynalézavost a originální nápady, ale těch tu divák moc nenajde. Naštěstí se tvůrcům podařilo skvěle využít prostředí rozžhavených letních luk a polí, které pro mně osobně ztratilo nevinnost už v Texaském masakru a Pikniku na Hanging Rock a jsem rád, že je i nadále využíváno a osvěžuje moře strašidelných temných domků, které vidíme ve většině současné světové produkce. Právě to všudypřítomné dusno, ať už způsobené sluncem, podivínskými sousedy nebo neviditelným nebezpečím, je největší silou celého snímku a vytváří nepříjemnou paranoidní atmosféru. Teď ještě napsat originální příběh, vypilovat řemeslné nedokonalosti a za pár let tady můžeme mít horor, který nezapadne mezi světovou konkurencí. ()

mira007

Technicky dobré, výborné herecké výkony, ale nejsem fanda hororů ( tohle ani nebyl horor ) přesto oceňuji odvahu pustit se do žánru, který v českých filmových hájích je vzácný jako šafrán. Většinu času se buduje napětí pro závěrečné vyvrcholení, ale bohužel ta tvorba napětí je systematicky narušována tlacháním sousedů což mi evokuje Slunce, seno ( .. to jsem možná přehnal, ale něco mi to tak evokovalo ). Vyvrcholení celého filmu asi věrné fandy hororu nějak zvlášť neohromí, ale u mne převládá takový pozitivní dojem, že jsem viděl něco odlišného od běžné produkce. Je to ale tak jednoduchý film, že spíš patří do televize než kin. ()

Wancohoff odpad!

vizual, a hlavna herecka OK. prvych 30 minut to bolo atmosfericke hlavne vdaka ocakavaniu. bohuzial cely film sa nikde neposuva a vo vysledku je to neuveritelka sracka na ktoru keby idem do kina, pytam si vstupne naspat ! azda len som necakal nieco seriozne od ceskej kinematografie ze ja blbec.... ()

Hepy13

Čekat nějakej top horor od českýho filmu může vážně jen naivní trouba. Já se těšil na psychologické drama, atmosféru a dokreslující hudbu, která je asi tím nejstrašidelnějším prvkem. A tohle všechno tam bylo, takže čirá spokojenost. Geislerová tradičně dobrá, Kolářová děsivě vypadající. A Jirka Štrébl stejně jako v Ulici se svým buranským vystupováním, on má na ty jednoduchý týpky trefnej vzhled. ()

Flopik

Tailer navnadil no a film odradil. Dokonca aj tých 80 min sa tiahlo strašne dlho a pri tom to mohlo byť super. Príbeh je od začiatku chabý a bohužiaľ postupom času je viac a viac deravý.Nič sa nedozvieme, postavy mi prišli zbytočné.Najhoršie je však je že po hororvej stránke vôbec nič.Koniec ma len uistil v tom že to bolo naozaj o ničom. Pre mňa 1* za Aňu. ()

abetu

Polednice rozhodně vybočuje ze zoufalé řady posledních českých filmů. Je to skvělá podívaná, vizuálnímu pojetí není co vytknout, kamera to podtrhuje. Herecky klape všechno taky skvěle. Ale pak je tu ten nešťastný scénář a hudba. Kvůli nim je film nevyvážený. Proč proboha ta sousedská "Slunce, seno..." vsuvka? Zbytečné tlačení na pilu v lekacích scénách kazí dojem z filmu, který mohl být mnohem víc lyrický a ničemu by to nevadilo. Kvůli zmatenosti a nejasnému ladění nemůžu dát víc než tři. Film neví, co se sebou a je to věčná škoda. ()

Venous666

Musím říct, že jsem od počátku nečekal od toho dle snímku žádné překvapení. Polednice se točí opravdu na nízkém rozpočtu o pár hercích a ve výsledku 5-10 dokola točících scén. Ze začátku jsem si říkal opravdu klobouk dolů před nováčkem v branži . Ale po nějaké chvilce se to okoukalo a nakonec jsem se přistihl , že se mi klíží oči před tím pidi plátnem. Aňa se sice snaží hodně hrát svou roli, ale to není vše. Průměrný český film ()

godycz

precizne natoceny psychohoror. do posledni chvile jsem nevedel, kdo ta polednice vlastne je. hodne mi to pripominalo naladou japonske Yu On. ()

noelcoward73

Na Polednici jsem byl celkem zvědavý, ale ve výsledku jsem dost zklamán. Fakt, že film nemá s Erbenovou básní, kromě tisknutí dítěte a pár fragmentů textu, nic společného, bych ještě bral. Kamenem úrazu je dost nelogičností hlavně v poslední třetině, která je dost zmatečná a také moc rychlá, delší stopáž by byla na místě. Na druhou stranu byla zajímavá vizuální stránka, hudba a našlo se i pár vtipných scén, dobré byly také herecké výkony. ()

dannyyy odpad!

Nechápu zde tak vysoké hodnocení. Nečetl jsem komentáře a ani už teď nebudu. Podíval jsem se na procenta a uvěřil jsem jim - má hloupost - toto patří mezi největší ptákoviny (hodně jsem se krotil s tímhle slovem) co jsem viděl. Aňa Geislerová - SUPER, o této herečce nemám nikdy pochyb, ale bohužel nemůže zachránit vše. Pan kameraman také to zvládl dobře a konečně to nevypadá jako klasický televizní film, ale co ten zbytek? Scénař? Děj? Píše se, že je to horor, ale já měl horor jen z toho, že jsem to vůbec viděl. "MOŽNÝ SPOILER" Ke konci filmu (a to jsem ani nevěděl, že je konec filmu) konečně se začalo jevit, že se něco bude dít.......a ono ano, začaly se dít konečné titulky "KONEC MOŽNÉHO SPOILERU". Nehorázná blbost! Edit: "6thSun" Bravoooo :D ()

Endavour

Absurdita by se v tomto rádoby-horroru dala krájet. Natočit film s dějem je asi pro pana Sádka nadlidským úkolem. Tahle slátanina postrádala bohužel všechno, co od dobrého filmu čekat vyjma hudební vložky, kvůli které film hodnotím jednou hvězdou a nepřiřazuji ho tím k odpadu. Bídných 15%. ()

Matli

Atmosféra je velice průměrná až obyčejná (na horor), od HBO bych čekal větší pecku. Ať se Aňička snažila sebevíc, tak jí to bylo prd platný, u rádoby lekaček by se nelekl ani někdo kdo se bojí i přivřených dveří. No prostě nic-moc. 22% ()

Bozvav

Film polednice se mi nelíbil stejně, jako se mi nelíbila kytice, která v sobě alespoň zachovala jistou poetiku. Aňa mi v té roli nějak neseděla přes to, že hrála dobře. Možná je to tím, že nemám ráda Erbena, ale byť hudba byla podmanivá, prostředí přirozené, tak to není můj šálek kávy. za mne 50%. ()

Extrakritik

Spíše drama,nežli horor.Takový průměrný film z českých hájů.Nicméně jsem rád,že se někdo alespoň pokusil natočit něco s hororovou tématikou.Ještě chybí klekánice. ()

GilanCZ

Není to špatný film, divák je dlouho v nejistotě a bývá těžké odhadnout další scénu, natož konec. Dost tomu ovšem napomáhá trochu zmatený scénář, který prostě není tak dobrý. Některé věci a jednání lidí jednoduše postrádá smysl, ve filmu je plno věcí zbytečně "navíc". Jestli je to horor? Jak se to vezme, hlavně je to drama, ale spíš než aby diváka děsila napjatá atmosféra, jsou ve filmu umělé lekačky, občas až moc umělé. Ale tak, ok. Zvukové efekty často pokulhávají, .. Herci ale dobří. Ve finále to špatná podívaná není, moderní zpracování klasických příběhů se mi líbí a tohle je v mnoha věcech originální, člověk ale nesmí očekávat moc. Tři hvězdy si zaslouží. ()

Majkak

První část se rozjíždí jako velmi stylový horor. Zhruba po polovině zjistíme, že hororová část skončila a Sádek přepnul na psychothriller. Hororové prvky přestávají fungovat. Zlom ve způsobu vyprávění a míchání prvků hororu a psychothrilleru by samo o sobě nemuselo extra vadit, jenže zbývající část filmu je opravdu nedotažená. Polednice začíná s fungující atmosférou, místo stupňování napětí se už v polovině zdánlivě vše vyřeší a co tedy se dál bude dít? Určitě ne překvapení. Ke kladům kromě půvabného vizuálu patří i velmi solidně zvolená typologie postav vesničanů. Sádek jim neubližuje ani je nezesměšňuje. ()

Ombak▼Penari

Nejlépe bych Polednici charakterizoval jako "dusný film". Neuvěřitelné dusno sálá nejen z vyprahlé letní krajiny a vyschlých polí všude okolo, ale i ze všech mezilidských vztahů. Za každým úsměvem a vlastně i čímkoliv jiným se skrývá něco znepokojivého. Dusno, dušení, udušení. Snad poprvé v životě jsem byl rád, že je mi teď zima. Jako horor to sice nefunguje úplně dokonale, je tu všehovšudy několik slušných lekacích scén, ale i dobře vystupňované napětí a strach, ale mnohem víc tohle hutné psycho způsobuje nervozitu a nedobré pocity. Aňa Gaislerová skvělá, malá Karolína zrovna tak a kvalitně vybrané a zahrané mi přijdou vesměs i všichni ostatní. Skvělá je i práce se zvukem a světlem, díky kterým by se v dramatických scénách v bytě dalo napětí doslova krájet a několikrát se mi díky tomu zježily chlupy i na dlaních. Pátou hvězdu nedávám, protože to není až tak objevné a zasloužilo by si to ještě trochu propracovanější příběh, ale v našich poměrech hotové zjevení a naprostá povinnost pro milovníky žánrových filmů. ()

Kolssteyn

Kamera, hudba, herecké výkony a zvláště malůvky Polednice s přeměnou Geislerové na Polednici byly výtečné. Rozvláčnělost s mírnou tendencí sestupu dynamiky a mdlým závěrem však tento pokus o mysteriózní film táhne k průměru. Je zde znát, že film má jistou nutkavost být "rozpínavějším" a vybočujícím ze zažité rutiny české kinematografie. Tvůrcům však v důsledku chybí odvaha vzlétnout... ()

Faila

Silná a tajuplná atmosféra, kterou se podařilo udržet až do samotného konce. Skvělé herecké výkony, díky kterým na mě všechny postavy působily velice přesvědčivě. Vesnické prostředí a horké léto vystižené dokonale, ne tak zcela dokonale pro mě byla vystižena přeměna hlavní hrdinky. Ano, nějaké mouchy to mělo (uspěchanost), ale velice oceňuji, jak jiný tento snímek oproti mnoha českým filmům je. ()

Deratizer

Vůbec se nedivím návštěvníkům kina, že sází odpady. Přece jen divák, co si film obstará jinou bezplatnou cestou může být tolerantnější i v hodnocení, než divák, který za kino vyhodil nemalé peníze a nedostal to, co očekával, aneb o horor který by naháněl mrazení či strach, se opravdu nejedná, jedná li se vůbec o horor. Herecký výkon Geislerové mi v určitých situacích přišel slabý, málo emotivní. Když ženu, kterou jednou vyhodí, přistihne u sebe doma podruhé, tak se jí klidně a bez emocí zeptá co tam dělá.... Kde jsou projevené skutečné emoce nevole a naštvanosti, kde je pořádné hraní? Geislerová se chovala jako těžký flegmatik. A děj, pointa? Tvůrci chtěli navodit psychologickou vizi, jak by to mohlo dopadnout, kdyby matka své nervy neudržela na uzdě a své dítě za neuspokojivé chování proklela v návalu negativních emocí třeba nabídnutím své dcery Polednici.. Vize, že by si pro ni mohla přijít Polednice, to tím asi tvůrci chtěli říct.. V originální básni od Erbena zavolá rozhněvaná matka v zápalu rozčilení na své zlobivé dítě Polednici, která na zavolání přijde a dojde k tragédii. Dítě zemře a matku v poslední chvíli vzkřísí příchozí manžel. Zde je to jinak. Zdejší tvůrci jednoduše natočili psychologické mysteriozní drama a nároční diváci čekali horor, strašení a tragický konec dle originální předlohy. Kromě toho je ve filmu nepochopitelně použito hororových klišé, jako jsou procházející stíny apod, jenž mají filmu dodat na efekt punc hororové atmosféry a strašení, přestože se dá těžko pochopit, jakou to má se zbytkem příběhu souvislost. Zkrátka je to jen křoví pro hororový efekt, aby se neřeklo, ale na to hororový fanoušek neskočí. Natočeno je to pěkně, ale s obsahem, který má nasytit a uspokojit hororové diváky, je to mnohem horší. ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)