Eliška s malou dcerkou se po mnoha letech vrací do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Kromě vlídného přijetí sousedů ji tu však čeká i setkání s místní podivínkou, ženou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Kolem Elišky, vystavené traumatům z osamělosti a postupně vysilované boji s nekonečnými úředními stereotypy, se postupně začínají spřádat sítě prokletí. Podaří se Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a nebo vlastní šílenství? (Falcon)

kocik1

Nejdřív mě překvapilo to zrnění. Jasně, když se člověk kouká na pole s obilím, nějaké to zrno by asi čekal, ale co má pšenice společného se zrněním v obraze mi tak úplně nedocvaklo až do konce. Přitom ten film měl dobrou kameru, taky Kolářová byla ve své roli skvělá, vlastně ani ostatní herci nehráli špatně.... Jenže to je tak všechno. Úplně mi chybělo budování atmosféry. Pár lekaček jak z laciného hororu psycho opravdu neudělá a když se člověk mezi nimi nudí, tak to není dobré. Chyběla mi uvěřitelnost a motivace hlavních hrdinek, vážně bych chtěla vidět mladou ženskou, která půjde s malým děckem dobrovolně na samotu do domku ve stavu a vybavení snad ještě předválečném, když nemusí. Neříkám, kdyby to už měli s Tomášem koupené, to by jí asi nic nezbývalo...., jenže tak to přesně nebylo. O tom, že Eliška nevezme děcko na pohřeb vlastního otce a jen o pár týdnů později ho zatáhne na obřad úplně cizí sousedky vyšňořené v černých šatkách i se stylovou smuteční mašlí, snad ani nemá cenu mluvit. Nelogičnostmi se atmosféra vybudouvat opravdu nedá a o čem jiném by tenhle snímek vlastně měl být, když ne o atmosféře? Nedá mi to než nevzpomenout v této souvislosti na Antikrista, kde přesně to, co tady chybí, fungovalo dokonale. Tak třeba se to povede někdy příště.... Slabší 2* ()

HorrFi

Byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil co na týhlě slátanině byl horor.. já bych řekl, že s hororem to nemá prakticky nic společnýho, ale co se taky dá čekat od Čechů nicméně nechápu účel filmu.. půlku stopáže se tu chodí z bodu A do bodu B a nic moc závratnýho se neděje, ale přece jenom snaha se cení.. ještě, že se toho Erben nedožil.. ()

midget

Zapocený, zapařený letní horor, kde tvůrci pracují spíš s plným světlem než s tmou a který se příběhově snaží uhrát tzv. "na Babadooka". Jako horor to kulhá na obě nohy, pár tuctových lekaček chybějící atmosféru ohrožení moc nezachraňuje a konec je vyloženě nijaký. ()

dr.fish

Oceňuji to, že se v naší zemi takový film natočí. Každá změna potěší. Celý film totální divnost, ale ten Erben tam byl, to mi nikdo nevymluví. Navíc je třeba snímek vidět s opravdu dobrým ozvučením, jelikož audio složka je tu významným dramatickým prvkem. Závěr byl parádní, dost jsem se bál, že to dopadne nějak stupidně, ale zakončili to vkusně. Šílenství žen v domácnosti je pořád aktuální téma. 75% ()

vesper001

Dítě neposedí, natož aby postálo, táta s roboty nejspíš nepřijde, jedině matka je adekvátně na prášky. Poetické záběry na vlnící se klasy a nemytý skalp Daniely Kolářové jsou působivé, kombajn odvede dobrou práci, ale popravdě, silnější dojem na mě udělala Polednice vybrabčená Bolkem Polívkou – je větší, děsivější a nechutnější. Už jen čekám, který z filmařských lemounů dovrší tragickou trilogii adaptací tou s kafemlejnkem. (Renči?!) ()

Mylouch

Film o návštěvách, grilovačkách a zatmění - slunce @ seno. Příjemný pokus o rozpracování klasického tématu s atmosférickým potenciálem, který bohužel zadrhává na nerozpracování motivů a detailů s epickými možnostmi pro současný příběh v rozsahu celovečeráku, na menší zkušenosti s vedením herců, citem pro rytmus a občasné angločeštině i dalších aspektech. Naprosto ovšem v koncepci chybí možnost ztotožnění s pocity postav, které jsou pojímány objektivním pohledem kamery. Prostě koncept HBO. Místy hezky civilní herectví Ludvíkové. 2-3* ()

sator

Máma svým lhaním vystavěla zeď mezi sebou a dcerou... Strach, Hněv a neodpuštění, nízké energie které přivolávají zlé události... Nezpracována anima?! Plakejte spolu dokud je čas... ()

chelseaman22

Extrémně prostoduché. Zlomená mamina vytáhla dcerušku na výlet na rodnou hroudu zesnulého tatínka, jež se rozhodl nadýchat se výfukových zplodit. Dobrovolně. Mamina se tedy ve vsi, kde samý důchodce toť přežívá, nastěhuje do ruiny, v níž je krásné nic, aby mohla znovu začít ten svůj radostný běh životem. Že práci nesežene a škola je pět hodin pěšky ta naše krasotinka neřeší, za což dostává od vzpurné dcery pěknou čočku. V okamžiku, kdy se zjeví il loco caldo, tak se divák může domnívat, že horor začíná. Ale kdeže, tohle není žádný horor přátelé! Tohle je nepovedená letní tragikomedie, jež se točí okolo nadrženého montéra Josefa z kultovní Ulice, jež by nejraději obskočil každou kozu nebo hárající fenu. A závěr to perfektně zabil. Erben se alespoň dvakrát v hrobě obrátil. 19% ()

Doudis19

Roztažení povídky na celovečerní film, který z komerečního hlediska musel do kin pod nálepkou hororu, ačkoli jím ve skutečnosti tak úplně není. Tahle past na diváka, ještě podložená kvalitním hororovým trailerem sklapla alespoň podle tržeb na výbornou. Polednice jako psychologické drama by určitě takového finančního úspěchu nedosáhla. Pochybuju však, že by tenhle příběh, jen letmo inspirovaný onou povídkou někoho výrazněji uspokojil. Hodina kvalitně natočené nudy a dvacet minut nepřehledného šílenství. Navíc oproti povídce s alternativním, připosraným koncem. ()

Skuby47

Tentokrát půjdu v hodnocení s davem. Toto svým způsobem v českém filmu ojedinělé, nevšední, depresivní psychodrama mne spíše překvapilo, než oslovilo. Stejně jako většina ostatních hodnotím kladně vizuální stránku, venkovský kolorit postaviček, dusivou, vedrem sálající atmosféru zrajících obilních lánů a výbornou doprovodnou hudbu. To ale nestačí, je třeba příběh. Notoricky známá báseň byla pojata dosti netradičně, i Karel Jaromír by se divil. Líbilo se mi to, ale nebavilo mě to. Určitě se k tomuto filmu nebudu vracet, to si raději znovu přečtu báseň. ()

LadyPupu

Ani nevím, kdy přesně se to posralo, ale stalo se to. A je to škoda. Rozjezd byl velmi nadějný, ale finále stálo za starou belu. Ani horor ani psychodrama, jako kdyby tvůrci sami nevěděli, co vlastně chtějí natočit. ()

viperDavid

Anna doznala do vyšších kvalit a pochybuji že by předvedla něco lepšího. Už je na svém maximu a líbí se mi tak jak hraje teď. Bylo by fajn ji vidět v nějake hodně záporné roli, ale třeba se dočkáme. Jinak film je průměrně dobrý se zajímavými momenty. Není to však něco, co by si člověk pouštěl stále dokola ()

Avathar

Strašne nevyužitý potenciál! Tvorcovia majú evidentne radi BABADOOKA, ale jeho tenzii a psychologickej hĺbke sa teda ani len nepriblížili. Scenár je slabučký, dialógy dosť jalové, tempo také hodne podivné až nijaké. Geislerová to celkom uhrala, jej dcérka hyper otravná, trápna stará babka trúsiaca rádoby kryptické žvásty detto. Zvyšok hrá tak nejak znesiteľne. Psychológia je veľmi odláknutá, prerody v postavách neuveriteľné, finále nevygradované a podľa mňa vyložene zle zrežírované. Škoda, škoda. Ale napriek tomu som sa nenudil. Atmosféru to má a audiovizuálne je to na veľmi dobrej úrovni. Veľká škoda, že kultové strašidlo ostalo vlastne nevyužité. Čo by nevadilo, ak by to bolo vyvážené dôslednejšou prácou s postavami a ich psychológiou. Ale celkovo určite sympatický pokus. ()

Ryuuhei

Hororové je na tom leda to, že je to označené, jako horor. Čekal jsem víc než hodinu na to, než se něco začne dít a když začalo, bylo to sice chvíli lehce zvrácené, ale pořád na houby. Či mi někde unikla pointa? Neřekl bych. Atmosféra nefunguje. Lekačky nefungují. A že to vypadá dobře? Mnoho filmů vypadá dobře. Děj prostě pojednává o naprosto nesmylném a skoro ničím nepodloženém rozvíjení osobnostní poruchy. A že by v tom měl mít prsty nějaký ten „přízrak“? Nebo o žádný nejde? Hloupé. Jediné, co na tom bylo dobré, je rozepsání těch několika málo vesnických charakterů, ale i tak, ničemu to moc nepomohlo. A zdejší hodnocení? Probůh... to si tu zřejmě cucáte z prstu. 30% ()

Lachtaan

Snaha o ztvárnění jedné z nejděsivějších postav české literatury se proměnila ve více než psychotické klišé plné prapodivných grimas Aňy Geislerové. Ty totiž byly jediným strašidelným bodem celého chválabohu krátkého dramatu. Potřebovali bychom filmaře ze zemí, ze kterých čpí zkušenost s hororovou tématikou, aby se Polednice dočkala správného filmového provedení. ()

venison

Hezký nápad zpracovat moderní verzi balady "Polednice".. Kamera byla úžasné, hezky stylizované dobarvení snímku, příjemné obsazení, bezva muzika.. Kdyby ovšem tvůrci zůstali u psychologického dramatu a dál se nesnažili naroubovat prvky hororu, tak by udělali mnohem lépe.. Posledních 20 minut se mi vyloženě nelíbilo, ovšem začátek byl dle mého bezvadný.. ()

Micro41CZ

Na tomhle filmu nefunguje téměř nic, tedy kromě vizuální stránky, která mě naopak jediná bavila. Českej "psychologickej horor" (uvozovky, protože to oba termíny spíš zesměšňuje) nemůže konkurovat ani americkejm béčkům. Škoda. Velká. Vyškrtnout půlku dialogů úplně (nejenže některý dialogy vyloženě bolely, ale topornost jejich přednesu vše ještě vygradovala), vyjasnit si žánr (ne, formanovskej styl českejch manželů jako nadstavba žánrů hororu, psychologickýho dramatu a vesnický sondy byla trefná jako kácet tupou sekyrkou sekvoj) a šlo by to vejš. ()

hanagi

Tak o hororu bych se vůbec nezmiňovala, spíše je to hezké, pomalounku gradované psychologické drama. Výtky ke scénáři jsou oprávněné, což v závěru trochu kazí dojem, ale atmosféra je tak plíživě tísnivá a to horko až hmatatelně vyčerpávající, že jsem to v první moment úplně přehlídla. Vždycky, když si na tenhle film vzpomenu - dostanu žízeň! ()

lucascus

Nemůžu se zbavit pocitu, že tato látka by se lépe vyjímala jako středometrážní či krátkometrážní film, protože přílišná rozvláčnost filmu ubrala na kráse. Film potřeboval střídán dlouhých a krátkých záběrů, což je těžké uskutečnit na prostoru devadesáti minut. Co se kamery týče, nemám výtek, především mi utkvěl v paměti záběr na obilné pole, což hezky ladilo se sluncem v poledni, zrzavými vlasy Ani Geislerové, to vše přispívalo téměř ke hmatatelnému horku / polednice zase kontrastně ukazovala tajemno v tmavé postavě. Herecky mě mírně zklamala Geislerová, u které mi připadalo, že všechny její výrazy tváře znám už z jiných jejích filmů - bohužel tedy došlo k okoukání, prospělo by dlouho ji nesledovat, a posléze s odstupem alespoň deseti let se na ni s natěšením přijít podívat - neboť herečka je to dobrá. Neexcelovala ani Kolářová, ovšem zde je omluvitelný fakt, že prostor měla nevelký, její role byla předvídatelná, ale maskéři se na ni tedy opravdu vyřádili (tedy doufám). Co mi ale vyrazilo dech, byl herecký výkon v dětské roli - Karolína Lipowská, takový dětský talent už tu dlouho nebyl, kamera ji má očividně ráda, takže rychle toho využít, než nám vyroste a zase budeme horko těžko někoho shánět do kvalitní dětské role. ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)