Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

lennyd

Je krátce před volbami, a na jednoho z kadidátů, současného prezidenta Spojených států se provalí sexuální skandál s jednou mladou dívčinou. Na rychlo je povolán Conrad Brean (Robert De Niro), aby se pokusil tento skandál nějak zahladit. Ten má jediný plán - za pomoci hollywoodského producenta Stanleyho Mottse (Dustin Hoffman) je nutné vyrobit větší sousto pro média, aby se přestaly zabývat sexuálními výstřelky prezidenta. A válka s (a v) Albánií je tím pravým mediálním počinem ... Film maximálně získává svoji originalitou a reálností (však zrovna v současné době (únor 2010) se někdo snaží zahrát do ztracena aféru s nákupem Grippenů tím, že se z ničehonic objevila aféra s nákupem transportérů Pandur - a na takovéto náhody nevěřím). Celou dobu filmu jsem sledoval úžasný herecký koncert obou hlavních představitelů - Roberta De Nira i Dustina Hoffmana (ve své roli výstředního hollywoodského producenta mi chvilkama připomínal Rainmana). Anne Heche (jako poslední z velké trojky) jim už stíhá jen zpovzdálí sledovat. Ještě zmíním snad "využítí" Kirsten Dunst do role mladé Albánky... ()

Nihlathak

"Je to pravda! Bylo to v televizi." Trochu mi vadí, když v amerických filmech někdo, kdo má mlčet po tom, co je uzeměn, nebo když skončil nějaký dialog, blábolí jako idiot. To tady dělal pořád Hoffman. Ale jinak ukázkový příklad legitimizace moci mediální cestou, dobrá práce. Mimochodem, ocas je vždy chytřejší než pes. Pes je totiž tupý sentimentální hovado. ()

Pavlínka9

Skvělý nápad, který se možná realizuje každý den - kdo ví :) Dvojice Hoffman a De Niro excelují a přitom to na mě působí jako by to byli jen kámoši, kteří si vyrazili na akci a plánují si, co by se dalo udělat :) Film je dost promyšlený a ukazuje, čeho se dá během chvilky dosáhnout a jak mocné médium je televize, jelikož když je přeci něco v televizi, tak to bude pravda,ne? :D :D Prostě paráda ;) ()

danoo

Politická satira by mala byť oveľa dynamickejšia (nedostihnuteľným vzorom je Dr. Strangelove), Levisonov inak nápaditý film je natočený a ozvučený ako sentimentálna dráma! ()

ywo666

Spin doctoring po holywoodsky. Nehovorím, že to je dokonalé, ale pre absolventa politického marketingu must see film. ()

progression

Před dvaceti lety natočil režisér Barry Levinson (Rain Man) brilantní satiru se skvělým hereckým obsazením, ve kterém excelují zejména Robert De Niro a Dustin Hoffman. Spousta vynikajících dialogů, nádherná hudba Marka Knopflera a poutavý příběh, který dokáže zaujmout i pobavit. Přesto, že je zde hodně nadsázky, film je hodně nadčasový a člověka občas zamrazí, když si uvědomí jak ohromnou moc mají media a co všechno mohou ovlivnit a neměl by na to nikdy zapomínat. A neplatí to zdaleka jen na americkou "kotlinu" ani tehdejší dobu a netýká se to ani náhodou pouze reklamy. A zrovna tak by člověk neměl zapomínat na to, že na historickém rčení "zloděj křičí chyťte zloděje" může být občas také poměrně dost pravdy... ()

mikestiff

V době vzniku bych asi hodnotil jinak, ale o čtvrt století později je film v dnešním globalizovaném světě zbytečný. Navíc je příliš komorní na navození atmosféry, že dva lidé mohou manipulovat světovými událostmi. ()

swe

Tak z tohoto filmu mám opravdu radost, tedy myslet si, že dnes v západním světě existuje demokracie ve smyslu, ve kterém před sto lety vznikla (resp. byla zavedena), si může myslet jen člověk hloupý. Média nás ovládají (a bůh ví kdo jejich prostřednictvím), to je bez debat, jen někoho méně, někoho více (zdravím příznivce TV Noha). Co se humoru týče, spíše než abych se smíchy válel po zemi, jsem s úsměvem na tváří žasnul, co všechno hlavní hrdinové vymyslí a jak jim to lidé baští. Jinak vidět Hoffmana s de Nirem hrát spolu - zážitek. Fajn satira a potřebný film! ()

zdenny

Vymyslet válku je přece jen silná káva, ale své opodstatnění to má. A přece jenom jde o komedii. Je fakt, že veřejné mínění dnes není problém ovlivnit a je fakt, že se to dá udělat i dost nestoudně. Tuto komedii tedy beru ne jen jako obyčejnou komedii, ale také jako jakýsi apel na lidský rozum. A Dustin mi tam připadal jako Rain Man - a zase jako Rain Man byl ve svém oboru geniální. Tři a půl hvězdy. PS: "Protikandidát ukončil válku. Válka skončila - bylo to v televizi". ()

Brain-D

Taková politická taškařice a ukázka toho, jak je to vlastně z dnešními válkami. Jako nenudil jsem, ale jako komedie mi to moc nepřijde. Je to převážně herecký koncert dvou výborných herců (Dustin Hoffman a Robert De Niro), kteří byly dokonalý. Filmu sice chyběl trochu spád, ale byl to jen pohled na to jak to je a spíše taková stiuační úsměvnost. ()

Mishqo

tento film mi zahral na moju strunu, zhltol som ho na jeden krát...dosť satirické zobrazenie americkej zákulisnej politiky a médií a brané s nadsázkou takže sa príliš nezamýšľajte nad logickosťou jednotlivých scén lebo si ten film neužijete...a skvelí herci...no jedna satirická báseň =D pre mňa takých 85-90% ()

Eleanor05

Originální a chytrá konspirační komedie. Neřvete u toho smíchy, ale zato scénář ani na okamžik neodbočí někam do nevkusu. Jen tomu chybí velkolepější závěr, 3* a půl. :) ()

Krosmen

Vrtěti psem aneb jak se tvoří mystifikace, z lidí dělají loutky a zakrývá skutečnost. Film doporučuju pustit ve chvílích, kdy ve zbytku republiky případně jiného státu, probíhá volební kampaň. Pak už si nebudete jistí ani tím pověstným nosem mezi očima ()

klima777

Tak nevím. Celý film působí rádoby aktuálně, absurdně a vtipně, ale výsledek je poněkud rozpačitý. Nejde nakonec pouze o vykřičenou komunální satiru, ozdobenou výkony výborných herců? Ale každému, což jeho jest (osobně preferuji Burn After Reading). ()

Autogram

Bola by to nesmierna sranda, keby to všetko niečo nepripomínalo. Niečo nedávne aj dávne, nenájdem vo filme ani jeden moment, ani jeden trik, ktorý by v politike nebol aspoň raz použitý, kdekoľvek na svete. Akoby sa politici ani nenamáhali hovoriť pravdu a stači im k životu tento film a jeho nápady. Ešte pár takých filmov a snáď uverím aj tomu, že Američania zinscenovali aj pristátie na Mesiaci. –––– Popierať, popierať, a ešte raz popierať. –––– To vám nepomôže, prezident pretiahol trumpku. – Bola to skautka. –––– Náš starý sa zaslúžil o mier. – Ale veď vojna nebola. – O to väčšie umenie! ()

vyfuk

Hodně zajímavě provedeno. Něco co dává "vrtěti psem" lehce jiný význam. Bláznivý význam. Význam i vcelku zajímavého filmu. Dvojka Hoffman a De Niro vytváří také skvěle doplňující se páreček. Film co se mi asi podruhé moc pravděpodobně do rukou nedostane, ale hádám, že jde o zkušenost. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche