Pásky z Nagana

• USA The Nagano Tapes (více)

Junglista

I kdybych si minimálně jednou ročně nepouštěl hodně fousatej dokument z ČT1 o tom největším, čeho naše země za posledních 30 let dosáhla (což dělám, protože na 22.2.1998 se prostě nezapomíná), tak tohle aspiruje na nejlepší dokument natočenej od roku 89. Palec nahoru Fleurymu a Crawfordovi za to, že měli koule na tu bolest zavzpomínat. O dokonalosti hovoří i to, že ten den ráno, jak se to objevilo na Olympic channelu, tak jsem poprvé přišel do práce pozdě :-) ()

cab

Přesně vím, kde jsem při každém zápasu byl a to už je dvacet let. To se opravdu nezapomíná! Krásná práce. Česká špička. 100% ()

krtek138

Samozřejmě úžasně udělaný dokument, který připomene moment, kdy jsme v hokeji ještě něco znamenali. Přesto mám problém s hlavní pointou, a to se soubojem Češi vs Rusáci, když nám zlato vystřelil Petr Freedom. Upřímně, v době Nagana jsem chodil do první třídy, ale o “Turnaji století” mám, myslím, dost nakoukáno. A nikdy mi nepřišlo, že to bylo postavené tak, že zrovna tady byl nějaký politický kontext. 90. léta v Rusku za vlády Jelzina byl relativní klid a vrchol turnaje byl jednoznačně semifinálový duel s “neporazitelnou” Kanadou s Gretzkym v čele. Když se tento zápas povedl, bylo s trochou nadsázky jedno, jak finálový duel s Ruskem dopadne. Proto mi pointa přijde trochu vycucaná z prstu. ()

Warle

"při přípravě na Nagano vybral Ivan Hlinka 8 hráčů Litvínova pro český národní tým s nadějí, že jejich propojení vytvoří soudržný tým" .. obrovská pocta Ivanu Hlinkovi a celé partě, která vyhrála zřejmě to nejcennější zlato v české historii. ()

mclenin

Iste by sa dalo ísť viac do hĺbky, takto sa kĺže iba po povrchu, ale je to viac než efektné. Tak efektné, že to vo mne dokázalo vzbudiť českú národnú hrdosť. A to som pritom Slovák. ()

filipvrbik

Mně to příjde jako chlubení se cizím peřím- ano Česká republika vyhrála turnaj století-ale století minulého, co teď- teď málem vyhráli Němci a už osm let se na MS čeká na titul. Film OK, vzpomínky vyplavaly na povrch- ale už je na čase dovést něco i současné generaci fanoušků a ne se pořád ohlížet do minulosti... ()

DannyBoy80

Pro příznivce hokeje must have. Propojení s politikou moc nemusím, ale něco z toho asi muselo zaznít. Byl jsem celkem mladý, takže to, že to mělo vliv na deprimovanou společnost mi uniklo. Zároveň doteď je z Kanaďanů číší ta frustrace doteď. Vůbec neberou v potaz, že byli většinu zápasu horší a to brečení nad nájezdy bylo taky komické. ()

Wishkah

Profesionálně zpracovaný dokument o jednom obrovském zázraku, který každý, kdo měl možnost ho zažít, bude navzdy noait ve svém srdci ()

angloumene

Pan Hudeček se opravdu předvedl. Americký styl mu zjevně dost sedí a tak tehle rychlo exkurz mezi hokejové hráče a nějakou tu okupaci uteče jako voda. Citlivě představuje určitý amatérismus našich hráčů, vyřazení favoritů a první porevoluční národní vzedmutí. Jsme sice malinký národ, ale i tak máme být na co hrdí a tady se to podařilo vyjádřit velice pěkně. ()

Ještěřák

Dokument je naprosto skvostný, k problematice nájezdů: Gretzky (37letý) rozhodně nebyl žádný spasitel ani expert na nájezdy, ty se nejezdí podle toho, jak je kdo slavnej, ani že jeho gólový statistiky vypadají jako nápor od začátku do konce (naprostou většinu gólů dal Wayne v superútočném Edmontonu hluboko v 80. letech, a to většinou stylem, irelevantním pro výběr v nájezdech... jinými slovy, Gretzky nebyl střelec :). On ve své knize (té co vyšla kolem r. 1990) dokonce píše, že ho v tom na charitativních turnájcích, benefičních pičovinkách apod. porazil kde kdo, dokonce je prohrál s "nějakým knězem". Nájezd by rozhodně měl jet Lemieux (geniální střelec, rok předtím docela impulzivně skončil), Sakic (který myslím nedohrál nebo nehrál), či Recchi, o kterém sám mluvil Hašek; ale ne Gretz. Právě z Haškova popisu (kniha Chytám svůj život), který má z logiky k věci k tématu asi nejvíce co říci, zajeli Fleury s Neiuwendykem a Shanahanem průměrné nájezdy (Hašek je de facto dostal do pozice, kde je chtěl mít, o zbytek už se postarala jeho brilantní brankářská technika), vysoko naopak zhodnotil Bourqueův nájezd (dobový mistr terčů na all-star games), který trefil sice pomalu, ale jako obvykle naprosto přesně, Haška však zachránil fakt, že výstroj gólmanů tou dobou již utěšeně bobtnala (což se začalo posléze řešit), takže to vykryl nějakou výstelkou na rameni. No a Lindros Haška va podstatě překonal... Jinak dokument podle mně správně nechává Kanaďany retrospektivně poukázat na to, že netýmové ("po Evropsku individuální) rozhodování v nájezdech je, samozřejmě spolu s velkým ledem jak na Vítkovicích, z jejich pohledu tak trochu pojeb. Pamětníci na druhou stranu vědí, že toto je nepřesné. Např. na Canada Cupu 1987 se rozhodovalo ve vyčerpávajících overtimech (prodlouženích pod systémem náhlé smrti), což pro změnu neuměli Rusové, jak ostatně napsal Wayne ve své knize, "věděli jsme, že pokud Rusy dostaneme do prodložení, tak vyhrajeme, protože jejich systém to nezná." Tudíž jsme víceméně skončili u krátkozrakých výmluv :) Btw Patera (pan nahrávač) podle Haška také neměl jet a podle toho se s tím nájezdem Pavel také popasoval... Jinak Kanada & USA byla v té době v asi největším výkonnostním "dipu" vůči evropským soupeřům a neúspěch na OH nebyl náhodný a rozhodně nevzešel z nějaké banální chyby v nájezdech, NHL byla dlouhodobě flůdována Evropany (hlavně Rusáky, Čechy a Švédy), kdy postupně přejímala moderní evropský styl hokeje, načež jej zdokonalila a stala se opět téměř neporazitelnou (viz situace 2018), osobně tyhle "staré kanadské hrdiny z Nagana" pokládám za cosi jako poslední oldschool kanadskou generaci (pochopitelně až na výjimky, Gretzky & Oilers hráli v podstatě evropsky už před 15-20 lety). ()

kill-tec

Jestli mě něco dokáže jistojistě dojmout a rozplakat, tak je to právě Nagano. I po tolika letech! Hoši děkujem... ()

Prochy38

Všichni jsme tím tehdy žili a tento dokument to nádherně vrací zpět. Skvělé rozhovory především s těmi, co stáli na druhé straně barikády. Výborná práce a moc dobře natočený dokument! Díky moc za ten úvod!! Pro mě důležité historické milníky a srovnání si reálií především těch politických dohromady s hokejem. Fakt dobré! ()

cmenda

Do dneška si pamatuji to nadšení jak všichni si natahovali budíky na ráno aby stihly zápas nebo si braly dovolenou popřípadě se koukalo i ve školách nebo do ni ani nešli a když jsme vyhrály tak se slavilo fakt dlouho a pořádně pár známých jsem nevyděl díl jak týden a ta radost z turnaje století v nás přetrvala do dnes nebo alespoň ve mě a všech co to tenkrát sledovaly navíc to ohromně stmelilo národ a byly jsme na sebe alespoň jednou hrdý . ()

Mimomisu

Snazil jsem se nad to povznest jak to jen slo a stejne za tu nostalgii dam trochu navic. Ale ta troska k te pate hvezde neni moc, maximalne bych to jeste prodlouzil a prohloubil prvni pulku a pronikani Cechu do NHL, protoze 90 minut by tenhle film snesl a plus se tam natuklo spousta zajimavych udalosti. Ale i bez toho by to byly tak silne ctyri hvezdy, ze s trochou nostalgie (bylo mi tehda 14) tomu min, nez pet dat nemuzu. Vlastne ne. Tu hvezdicku navic si to zaslouzi za ceskyho rezisera a to tempo a tu technickou zdatnost a za skvele podani tohodle pribehu tak, ze to musi dojmout i cloveka, ktery je hokejem nepolibeny. V tom Hudecek ukazal velkou silu a vubec bych se nedivil, kdyby brzy dostal moznost za morem i moznost nejakeho vetsiho filmu. ()

Matt Raider

Nagano nikdy nebude výstřel vedle, ale to jak obratně si Hudeček poradil se zpracováním je obdivuhodné, ne-li pompézní. Lepší dokument jsem neviděl. (95%) ()

kuckaAFC

Skvěle podáno, potěšilo mě, hlavně pro zahraniční diváky přínosné, zasazení do historického kontextu. Theo Fleury byl naprosto vynikající, dlouho jsem neviděl nikoho tak autentického. Jediná věc, na kterou jsem marně čekal, bylo uzavření kruhu v podobě Svobodových neúčastí na vítězných party, o tom mohla být krásně poslední kapitola. 90 % ()

Garch

Skvěle udělaný dokument. Ukazuje i podstatné souvislosti mezi mezi hokejem, českou náturou a obdobím po uchvácení státu komunisty. Dobře poskládáno. ()