Pásky z Nagana

• USA The Nagano Tapes (více)

bobstock

Skvěle sestříhaná a obsáhle pojatá cesta do vysněného turnaje. Cesta přes bolševicko/komunistický režim až po nejasnou budoucnost v očekávání v novém demokratickém světě, nabídl první a poslední souboj největších hokejových hvězd tehdejší doby. S úsměvem odhaduju, že někde tam vznikla jakási vnitřní nelibost pana Reného Fasela k českému hokeji. Přesto, že zde pro dokument mluví, jak se patří slušně a nezaujatě, někde uvnitř ho to svědí, že zlatou medaili ukradl tým z Česka, né zrovna určenou jim. Na druhou stranu z ní malá republika vymáčkla, co se dalo, a že nastane i období stagnace po odchodu jedné z největších hokejových generací tušil i sám René. Ale to je přece sport. O čem jsem se také chtěl zmínit nebo spíše zeptat, jsou asi tři několikasekundové záběry zpoza branky Dominika Haška v ultra krásné kvalitě a mě strašně zajímalo, jestli by se nedaly takhle doupravit komplet zápasy nároďáku? Vypadaly jako by Nagano nebylo v roce 1998, ale v roce 2018. Nádhera! A odpovím si, ano všechny v HD kvalitě existují, ale bohužel schované v archívu...´´Svoboda znamená v angličtině Freedom?? To si ze mě děláte srandu?!´´ novinář Tal Pinchevsky :) 95% ()

aLPaC

Samozřejmě kdo zažil, nelze se ubránit nostalgii. Mě v té době bylo 10 let, ale moc dobře si pamatuju na sledování všech tří vyřazovacích zápasů. To prostě nejde vymazat z hlavy. Tohle byl zkrátka turnaj, který už se nikdy nebude opakovat a byla v něm fantastická parta ze zlaté éry našeho hokeje. Ale i když se odprostím od těch věcí, musím uznat, že dokument je vynikajícně zpracován, ze začátku je pojat trochu zeširoka a dokonce jsou v něm i některé rozhovory z turnaje, které jsem předtím nikdy neslyšel. Zpovídaní hokejisté či trenéři skvělí, škoda jen že chybí Wayne a buzerant Fleury stále nedokáže spolknout prohru na nájezdy :D. ()

Ollie235

,,Přepište dějiny!" Když se hrálo v Naganu, byly mi 4 roky a žil jsem v jiné zemi. I tak ve mně tento dokument vyvolal tolik pocitů štěstí a dojetí, jako asi žádný před ním. Každý sportovní (ani ne nutně hokejový) fanoušek v zemi na vzpomínky na turnaj století čas od času narazí a tehdejší euforie je cítit i po tolika uplynulých letech. A Hudeček ji vládl zachytit naprosto skvěle. Opravdu povedená záležitost. ()

Strike

Výborný dokument, který zaujme skvělým výběrem mluvících hlav (hlavně Theo Fleury). škoda jen, že se nepodařil současný Wayne Gretzky. Jeho pohled by tomu asi ještě přidal. ()

Shagrath19

Tady nejde jinak než dát za pět.Vrátit se nostalgicky o 20 let zpátky a znovu tento vyjímečný turnaj prožít v takto pozoruhodném dokumentu.Vidět kanadské hráče jak je prohra i po 20 letech stále žere ve mě vytváří takové to zdravé uspokojení jak jsme je krásně vyřadili v čele s Hašanem.A přiznám se taky jako ostatní tady.Při těch krásných vzpomínkách ,které ve mě vyvolávají národní hrdost jsem bulel taky.A nestydím se za to!!!Pro mě Nagano navždy zůstane nejemocionálnější sportovní zážitek. ()

waits

"Dominikovi nejde dát gól. Zkoušeli jsme to čtyři dny na trénincích a nejde to. Všechno chytí." Hudečkova dokumentární smeč. V rozsahu 73 minut ukázal kompromisně jen část toho, co se dalo, ale to co vybral a jak to poskládal, to se povedlo dokonale. Pásky z Nagana mají parádní tempo, výborně sestříhané známé i neznámé záběry, historie (hokejová i politická) letem světem a její propojení s turnajem je osvěžující, záběry z utkání s povětšinou anglicky mluvenými komentáři (Fleury, Lindros, Hull, Jágr, Hašek, Hamrlík, Svoboda aj.) a davy lidí na náměstích jsou emočními granáty. Jako bych znovu seděl v sedm ráno u vypnutého počítače, přenosnou televizi na stole a střídal se s kolegy ve vyřizování zbloudilých telefonátů, že tohle dopoledne se nepracuje. (Proč? Divil se volající Angličan. Škoda slov:)) ()

Brylin

Skvělý dokument Ondry Hudečka o jednom z největších momentů nedávné české nejen sportovní minulosti! Od špetky historie a dobového kontextu, přes pozadí olympijského turnaje a vyvážené vstupy všech důležitých aktérů, až po historické vítězství se všemi jeho dopady kulturními i společenskými. Líbilo se mi rozčlenění snímku do kapitol podle videokazet, stravitelnost pro opravdu jakéhokoli zahraničního (i nehokejového) diváka a řemeslná preciznost režiséra. Nádherné chvíle, dojemné vzpomínky a velmi silné čtyři hvězdy. ()

kluk z Na

Solidní práce , která potěší. Bohužel se to zaměřovalo spíše na pohádkový příběh hlavně Petra Svobody a několika dalších vyvolených. A můj oblíbenec Jirka Dopita nic. Pro mě nekomplexní, ve sportovních datech slabý, ale zajímavý dokument. ()

nonick1

Tenhle zcela mimořádný úspěch na olympijském "turnaji století" v Naganu je z kategorie hokejových zázraků a hned tak se opakovat nebude (pokud vůbec kdy). Kdo to zažil, je mu jasné, proč tento povedený dokument dokáže vyvolat emoce i po tolika letech. A jak vidno - nejenom na české straně. ()

ddf76

Nikdy nezapomenu, co jsem delal pri finale i po nem. Osvezil jsem si vzpominky, aspon na chvilku jsem to zazil znovu. Nagano bude jen jedno navzdy. Vybornej dokument. ()

djfun

Bomba!!! Dokonalé prolnutí hokejové historie a poválečných českých dějin! Mnoho neuvěřitelně zajímavých faktů a neskutečných záběrů, některé v dechberoucí kvalitě (uvolněno z archívu MOV!). A samozřejmě, především parádní vzpomínka na největší sportovní úspěch v našich dějinách, při které se totálně "rozteče" každej fanda! Nejhustší je, že to Fleury, Gretzky a spol dodnes nerozchodili... ()