Pásky z Nagana

• USA The Nagano Tapes (více)

Reanimated

Osobně jsem čekal větší focus na zákulisí turnaje, nějaké zábavné historky z olympijské vesnice... ale i tak to bylo neuvěřitelné, husina po celou dobu. Když jsem loni přesedal na nádraží v Naganu, tak jsem cítil hrdost, když jsem viděl vlajky připomínající nadcházející 20. výročí zimních her. Kluci, yoku dekita. Arigato! ()

Maynard.

Perfektní "dokument" o neskutečný cestě za "svoboudou" a hlavně za vítězstvím. Dokument přišel v pravý čas, sice po bramborové Olympiádě, ale co se dá dělat. Co je hodně zajímavý, tak rozhovory se zahraničními novináři a hokejisty. Je to napůl mluvený česky napůl anglicky, což je taky hodně netradiční. No, ale hlavně je to o NAGANU, na který už nikdo nikdy nezapomene. Takle hrdých čechů u nás dlouho nebylo. Kdybychom to letos vyhráli, tak by se už 100% neopakovalo to celonárodní šílenství. Já se na finále díval u Láci v garáži na černobílou telku s dalšíma nadšencema a našenkyněma :o). A pak sme to jeli oslavit do Nováče na bruslení. Škoda Ivana Hlinky, takovejhle formát nám na lavičce chybí. A dokud nezačne trénovat Jágr nároďák, tak nebude překonán. Parádní práce tenhle dokument!!! ()

Soweek odpad!

Tak zaprvé. Dokument je naprosto průměrný, možná až podprůměrný. Ono vysoké skore je tu proto, že 99% lidí zde hodnotí událost jako takovou a vzpomínky na ní. Samotný dokument opravdu ničím nevybočuje. Zadruhé, své hodnocení dávám demonstrativně, protože celé to vzpomínání na Nagano českému národu spíše škodí, než prospívá. Český hokej je dávno za zenitem, ale díky 20 let staré události se pořád považujeme za hokejovou špičku a nejlepší národ na světě. Každý rok začíná IIHF turnaj s tím, že nám po tisícáté Robert Záruba připomene, že jsme v roce 1998 vyhráli olympiádu, případně zmíní zlatý hatrick 1999-2001 a že teda letos doufáme v další zlato, abychom potvrdili naší světovou dominanci. Český národe, je čas probudit se ze sna roku 1998 do reality 2018! ()

Sdoom

Skvělý dokument. Perfektně natočený, sestříhaný, obsahově vyvážený. I když pominu to, o čem pojednává, tak je to velká pecka - tzn. i naprosto nezaujatý a věci neznalý divák bude podle mě chtě nechtě vtažen do děje a na konci bude fandit. Hodně se mi líbilo zasazení do historického kontextu, i pro mě se tam našlo pár věcí, které jsem doposud nevěděl. Sečteno, podtrženo, nejlepší věc z českých luhů a hájů od Hořícího keře. (HD) ()

joora1

Geniálně vytvořený dokument o již legendárním turnaji století. Zpovědi spousty tehdejších hráčů, ale i novinářů a lidí, kteří přidali svůj zajímavý pohled ze zákulisí turnaje. Pro Čecha toto sledovat musí být vrcholem vlastenectví. Já sám jsem měl celou dobu husí kůži. Zejmána v momentě, kdy vypráví na konci Robert Záruba co cítil když jsme vyhráli. Jeho vyprávění těch poctiů je i po letech dojemné a opravdové. ()

bari68

Nagano má v sebe také silné fluidum, že to na diváka musí zabrať. Naviac skvelá práca dokumentaristov, ktorí tento námet spracovali na maximálny zážitok. ()

Zagros

Vlastně by se sem dal zkopíroval komplet komentář dokumentu Nagano 1998 - hokejová turnaj století a byla by to opět pravda. Tady navíc zhodnotím i formu, která byla skvělá. Má "americký" formát a kupodivu to dokumentu svědčí. Komentáře jednotlivých aktérů jsou osvěžující a záběry ze zápasů spíše jen dokreslují atmosféru, která je překvapivě umě načrtnuta hned od úvodu. Hodně se mi líbil i společenský přesah turnaje. V tom pro mě bylo tenkrát to největší kouzlo. Dokument alespoň částečně odpovídá na otázku proč jsme hokejový národ. Navíc se to snaží podat formou, která je pochopitelná i pro cizince. Dodnes jsem si ani neuvědomil tu symboliku gólu právě Petra Svobody ve finále proti Rusku. Kdyby tohle nezrežíroval sám život, byl by to až nechutný happy end. Při sledování Pásků z Nagana jsem byl víc napnut než při sledování letošního olympijského turnaje naživo. Zcela zasloužené maximum. ()

Ondra16

Perfektně vysoustružený kus, kde nic nedrhne, nepřebývá a i když to znáte nazpaměť a tak trochu tímto věčně vyzdvihovaným momentem kolektivního dojmutí vnitřně opovrhujete, stejně vás to přivede k slzám. Lehkost s jakou Nagano Tapes umí během několika vteřin odvyprávět složité věci je dechberoucí. ()

Hanys_

Aby i svět věděl, co pro nás Nagano znamenalo. Konečně rozhovory i s hráči soupeře (Roy neměl čas?), navíc se stihne probrat i politická situace. HD záběry z finále překvapily a celé to běží v fakt svižném tempu. Jen už to i díky nedávným připomínkám nemělo takovou sílu, abych u toho brečel jako ostatní. ()