Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

honz

Stále půvabná, roztomilá a hlavně vtipná pohádková komedie. Řada nezapomenutelných figurek jako rytíř z Brtníku Jiřího Sováka, Černá kronika Věry Tichánkové aj. Film s výborným scénářem, režií, hudbou a plejádou skvělých herců. ()

pytlik...

V dětství na mě tenhle film působil jako zjevení. Strašidelná tématika (pardón, vlastně duchařská) a velmi povedené triky. Zatímco v ostatních pohádkách jsem písničky nesnášel, neb na dechovku jsem ještě nebyl dostatečně mentálně zchátralý, tady se Uhlířovi podařily velmi chytlavé popové melodie. No a Vávrová, to byla moje dětská láska, i když tedy mě tedy zklamala, když jsem se dozvěděl, že je o pár let starší než já. Ále co, stejně by z toho nic nebylo. Ani pusu bych jí dát nemohl, protože pak už bych neměl žádnou, nemohl bych jíst a potupně zemřel hlady. ()

lennyd

Parta pionýrů z malého městečka se nemá kde scházet, a tak se s místním národním výborem snaží dojednat, že by si svépomocí opravili hrad a udělali tam klubovnu. Nebude to ale tak jednoduché, protože o hrad má zájem také vedoucí místní samoobsluhy, který zde chce pěstovat žampiony. Naštěstí je tu ale duch rytíře Brtníka z Brtníku i s dcerou Leontýnkou, kteří ví, kdo to s hradem myslí dobře, a komu mají pomoci ... Jej, to je vzpomínek - poprvé jsem film viděl jako povinnou návštěvu kina někde ve třetí třídě a od té doby ještě tisíckrát, a vždycky jsem si užil báječnou směs humoru (nojo, zase Svěrák), chytlavých písniček (Hajný je lesa pán, zvěří je milován) a hereckého obsazení (Lubomír Lipský, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a spousta děcek). Navíc má tato pohádka pro mne i zvláštní význam, neb jednu vílu Leontýnku mám doma, a vlastně jen díky tomuto pojmenování jsme se seznámili :) ()

Všivák

Všichni jsou tam hrozně akční, uvědomělí, pracovití a ještě to dávají s písničkou na jazyku. Snaží se o trapný humor a bez nějakého vůdce nedají ani ránu. Jděte se s těmahle správňáckýma komediema z minulýho režimu někam vycpat. ()

lykan9

Výborná česká klasika plná skvělých hlášek a písniček. Opět, i když neměl mnoho prostoru, mě nesmírně bavil Tomáš Holý, který mě zas a znova přesvědčil, jaký byl skvělý a vtipný herec. ()

davidek

kucí! počkeje na mě! Hajný je lesa pán. Kuš. Hele! Konečně volant!? Jednou za sto let. Stačí vzít kopretinu. . . . . .. ()

Koryntos

Ať žijí duchové, byl můj nejoblíbenější pohádkový příběh, když jsem byla malá a vlastně je můj nejoblíbenější i dnes. Je to má srdeční záležitost. Vždycky jsem si přála mít šaty jako Leontýnka a i její jméno se mi hrozně líbilo. Navíc chytlavé písničky, které se nedají zapomenout ani po letech, o čemž jsem se před pár lety přesvědčila na Rock for People, když tam se skupinou Tři sestry byl Jarda Uhlíř a začal hrát písničky z tohoto filmu a všichni ti ,,nemachrovaní“ pankáči s ním zpívali a pařili na Zbláznilo se páže, jako o život. Byl jedním ze zážitků, vryjících se mi do paměti. I kdybych Ať žijí duchové viděla po tísící, tak se na něj podívám po tísící prvé zas a budu se těšit na toho malého kloučka, co říká: ,, Strejda dnes nemůže, on dělá melouny.“ Tahle pohádka má v sobě neuvěřitelnou lidskost, což dnešním českým pohádkovým příběhům chybí, neumí chytnout za srdce. ()

Zagi20

Jedna z nejlepších, rodinných, českých pohádek, se spoustou dnes již zlidovělých písniček. "Hajný je lesa pán, je mládeží a zvěří milován ..." co já sem se toho v opilosti nazpíval :D ()

Autogram

Číra budovateľská atmosféra, do ktorej sa musia zapojiť deti, duchovia aj škriatkovia. Na tento film si z detstva nepamätám, my sme už fičali na Návštevníkoch, a veľmi pochybujem, že by ma to oslovilo príbehom o hrade alebo veselými ale nezáživnými pesničkami. Product placement je vo filme na tú dobu priveľmi zjavný a predaj Pribináčikov a Alpy musel stúpnuť tak, že vedúcemu ich nestačilo objednať ani 200 na deň. Filmové triky ešte nemohli byť digitálne, a pracujúci trpaslíci sa celkom vydarili. –––– Leontýnko, dyť je to dlouhý Janek. Zatím jsi jenom Janek, ale dlouhý budeš. ()

D28

Som jediná, ktorá sa najviac rehotalaˇscéne, keď po tom,ako dostal Jouza v plachte po hlave, začne spievať Leontýnka, a chalanisko reaguje:" PILÁTOVÁ....." ? ()

ghatos

Když ty strašidla chtějí opravovat střechy, tak já bych v tom takový problém neviděl....🙂. Jinak Francovka, Pribiňák, skřítci...tak ledžendery to asi je 👍🙂. 81%. ()

vyfuk

Je to film mého dětství, ale v jistých spojitostech to skoro nejde nevidět jako Dnes se bude tančit všude pro děti. A to jen skrze patetické sorela písně. Jednoznačně říkám, že ten film mám rád stejně jako jeho autory, ale tohle je jedna z kravinek, které jsem se rozhodl vypíchnout po letech, co jsem toto neviděl. ()

jenik71

Jeden z našich nejlepších filmů pro děti a o dětech. Nechybí tu kvalitní příběh, humor, pohádkové postavy, kouzla, působivé triky a především vynikající písničky a hudba. Ještě dnes se přistihnu, jak si občas nějakou melodii brouknu. Tahle pohádka se dá vidět opakovaně a určitě neomrzí. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014