„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

• angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

gumbo

85% No pane Camel. Jen mě tak zaujal, když na tento film opět po letech koukám, název země, kde se odehrává děj, Bonzánie. Že by malá narážka na normalizační poměry :-D ()

ivamka

Bez paní Rosůlkové by tato komedie neměla ten správný náboj:" Ale já už nemám žádný ručník. Mýdlo bych tam ještě nějaké měla, ale myslím, že tenhle ručník je už poslední." Tuhle větu by nedokázal říct jen tak někdo. ()

Akana

Brilantní parodie ze zlatého věku tohoto žánru u nás. Vyzdvihl bych hlavně scénáristickou práci, díky níž do sebe všechny gagy a peripetie dokonale zapadají a vytváří neodolatelně praštěný kontrolovaný chaos. Obsazení, to je herecké nebe a i ti, kdo nemají tolik prostoru, jsou nezapomenutelní(Zázvorková, Řehoř atd.). A co teprve šišlající Kemr, cholerický Filipovský nebo nezapuditelná Rosůlková. Skvost. ()

gombarix

Jedinečná příležitost vidět Filipovského, jak Funèse nejen dabuje, ale i hraje. Jinak jeden z vrcholných produktů české zaslíbené doby pro neškodné a o to cáklejší a technicky vytříbenější komedie. Fféna va ffechny: http://www.youtube.com/watch?v=eDhSI6i4X7g Ale co bych se tu dál rozepisoval, my jsme všichni Gogo... a šéfe... já bych si chtěl koupit kytáru... ()

char_t

Nemám rád komedie, jejichž jedinou podstatou je kupa omylů a neskutečná hloupost hlavního hrdiny... Celkově jeden ze slabších Lipského kousků (takže jenom asi za 65% ;-))... Hlášek se sice pár objevilo, ale jinak tu nevidím nic kultovního - například s "Marečkem" se to nedá srovnávat. ()

Evander

Další z českých klasik, která mě totálně míjí. Pokud by momenty, které mají být vtipné, skutečně vtipné byly, dalo by se na film dodívat. Takto to v polovině vzdávám. Vtipné to skutečně není a opravdu ani místy, prostě vůbec. Zdejší neskutečně vysoké hodnocení přičítám době vzniku filmu a tedy hlavně tomu, že prostě moc nebylo na výběr + nostalgii hodnotitelů. Jsou to silné 2* nebo slabé 3*, vidím to přesně na pomezí. Nejhorší na celém filmu jsou naprosto nehodící se kreslené vsuvky, které jsou skutečně nanejvýše otravné. 50% ()

Raziel_cz

"Mám v Michegu nožířství." Lipského fantasmagorická parodie na noirovky. Macourek se s počtem vražd nepáral a i když bych nedal ruku do ohně za to, že sto procent příběhových kliček tu má příčinu a/nebo následek, stejně je to asi nejkomplexnější česká krimi. A taky je to dost zábavná komedie. Bohdalová je sice otravná (a pasáź v koupelně vyloženě trapná) a zamrzelo, že automobilová honička byla řešena prostřednictvím Saudkových kreseb, ale následná přestřelka je luxusní a plejáda herců jako Lipský, Filipovský, Peterka nebo Kemr (nebo... vlastně se zdá, že si tu zahráli snad všichni tehdy aktivně působící hvězdy) to táhne nahoru. První polovina je lepší než druhá, režisér i scenárista mají lepší filmy, ale jo, je to pecka. A citovat ji budu asi do smrti. ()

Rathalos

Dalsia nezabudnutelna komedialna pecka Oldricha Lipskeho,ktoreho povazujem jednoznacne za najlepsieho rezisera v celom Cesko-Slovensku,nema konkurenciu,nech mu je zem lahka,skvely film a zabava pre celu rodinu,bavil som sa...:-) ()

Ydrosten

Utečem přes kuchyň, tam jich bude míň, já bych to tu vzdal ... Rušily mě ty "komixové" okénka a sem tam viditelná "kaskadérská" stránka (bitky a pády) ale jinak je to za 5. Koupelnová scénka v té době musela působit neskutečne sexy. Libíček je nádherně tupý a Filipovský si konečně mohl na plátně střihnout "Funese" Mafiáni jsou vrchol herectví a fiflací scéna je snad to nejlepší co kdo mohl vymyslet "Fo to fnamená ?" ()

Besyn

Podle mého názoru spolu s Limonadovým Joe nejlepší česká bláznivá komedie s komixovou příchutí."Pošlete posily STOP hlavně nenápadně STOP". ()

yossarian-

Bravo já tleskám. Tenhle nápad na vytvoření komiksové absurdní komedie o jednom učiteli a šeku, dvou bandách a čtyřech vraždách je prostě super.A ty kecy v těch reklamách není co dodat. Navíc skvělé herecké výkony. Za všechny jmenuju Filipovského, který skvěle zahrál to ( nebo toho) co tak skvěle daboval. ()

Véronique

Oldřich Lipský to prostě uměl. Spolu s Vorlíčkem byl jediný, kdo měl u nás čich na komedie tohoto druhu. Báječné herecké obsazení - dr. Camel, Sabrina, madam Harringtonová či Gogo. Herecká partička si sedla víc než dobře, jde vidět, že se ve filmu vyřádili - a přenesli to i na filmové plátno, což si může televizní divák vychutnat plnými doušky. Filmu asi nejde opravdu nic vytknout, vše do sebe zapadá. Vtipné - a neobvyklé v tom dobrém slova smyslu - jsou kreslené reklamy, ať už na lázně Springtown či cigarety a podvlíkačky. Opravdu příjemná zábava, ke které se i v budoucnu budou určitě vracet další generace. ()

Yojimbo

Člověk musí obdivovat tvůrce za zručnost a vtip, s jakým natočili tuto poctu brakové literatuře a komiksům. ()

PavelZava

Některou komedie si zaslouží zopakovat, zvláště když Vám z ní zbylo v hlavě jen My jsme všichni GOGO a Pánové nesmíte se tolik mýt, patří k dobrým. Divím se, že se pan O.Lipský nebojí otevírat dveře :o) ()

yamk5

Tento film neprávom ostal v zabudnutí. Možno je to trochu žánrom gangsterky, ktorý masové publikum tak "nežere" v komédii, ale ja ho môžem pozerať stále dokola. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let