„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eda Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

Už nemohu spočítat, kolikrát jsem tenhle film viděl. Při záškoláctví na SŠ jsme na něj chodili pravidelně do kina, a i dnes když jde v televizi nemůžu chybět ! Lipský byl na komedie génius. Ti "hrdobci", kteří hodnotí *** a méně, nevědí co je sranda :)(6.1.2003)

Vynikající¨komedie, možná i naše nejlepší. Spousta kultovních hlášek, bezchybných herců - prostě radost pohledět a bránice potrhat.(29.10.2002)

Nezapomenutelné hlášky a hřejivá lidskost plus herecký koncert všech zúčastněných, tak to mi vychází na výborné čtyři hvězdičky.(13.4.2003)

Výtečná komedie s nezapomenutelnými scénami typu "Inu, nepotěšil jste mě, a ani já vás nepotěším" nebo "Hliník se odstěhoval do Humpolce". Je ještě někdo, kdo to nikdy neviděl a nebo komu se to nelíbí?(10.11.2003)

Jsou filmy, které ani stovkou opakování neztratí nic ze svého kouzla, hlášky z nich se neoposlouchají a my je budeme nadšeně opakovat až do zblbnutí. A toto je jeden z nich. A teď už půjdu metelesku blesku:)(26.5.2005)

Jednoduchý a geniální nápad mistrů Smoljaka a Svěráka. Skoro dědečkové zasednou do školních škamen = pak je na mnoho legendárních scén, tvořících vlastně celý film, jistojistě zaděláno. Inteligentní legrace o dělnících v době normalizace, která snímkem ani na maličkou chviličku neprostupuje. -VY NEKOUŘÍTE? -NE...JÁ KDYŽ KOUŘÍM, TAK ZVRACÍM...(15.4.2003)

Hezký český film. A s hláškama. Zajímavé komentáře: Oskar, winstonik(3.9.2005)

Další z bravurních komedií pana Lipského. Mnoho známých herců a výborný scénář jsou zárukou skvělé zábavy. Některé hlášky se staly legendami, kromě té titulní např. "Hliník se odstěhoval do Humpolce." nebo recitace Jana Nerudy "Jak lvové bijem o mříže...".(17.9.2002)

Zcela nekompromisně plné hodnocení, lépe už to snad ani nešlo.(17.12.2007)

Jedna z nejlepších komedií, které se kdy urodili v rokou Svěráka a Smoljaka, i když fakt je, že každý film, který v jejich rukou vznikl, pokaždé stál za to. Nasmál jsem se, bavil se, pokaždé když jsem tento film viděl, a nic na tom nemění ten fakt, že když se na to podívám znova, opět se budu bavit a opět stejně jako dřív. Není, co bych tomuhle filmu vytkl. Když se stará garda vrací do školy, je to trochu nadsázka, ale s tím Svěrák se Smojlakem nemá nejmenší problém, a proto také nechali vzniknout parádním hláškám, kterým se pokaždé zasměju s radostí, a které často slýchávám kdekoliv a kdykoliv. Tento film u nás prostě zlidověl a tak to taky zůstane. Minimálně u mě rozhodně.(12.2.2005)

Stará dobrá komedie mistra O. Lipského. Klasika, kterou znají snad všichni. Hlášky typu Hliník, Hujer meteleskum bleskum apod. jsou slavné a přežijí ještě mnoho let stejně jako tento český klenot.(6.11.2004)

Geniální hláškoidní scénář Svěráka a Smoljaka a geniální herecké obsazení, které ty hlášky úžasně interpretuje (můj favorit jsou Weigelovy "první vlaštovky"). Vtipných citací by se dalo napsat bezpočet, ale proč? Raději se na to ještě stokrát podívejte sami.(29.7.2003)

Osvědčené spojení Oldřich Lipský (režie), Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak (scénář) vykrystalizovalo ve své nejhumornější podobě a vznikl komediální klenot, charakterizovaný přímo dadaistickou replikou z filmu „Marečku, podejte mi pero! ... Já jsem Tuček, soudruhu profesore...“ Jeden z nejlepších filmů smutných normalizačních let...a živý artefakt, který tu po (svaté) trojici českého filmového humoru zůstane ještě za desítky a desítky let...(17.11.2006)

Nejlepší česká komedie všech dob. Kam se na to hrabe Jáchym. Geniální Sovák, geniální gagy, geniální vedlejší role, geniální megakultovní hlášky, no prostě bomba.(19.5.2003)

Mámo, nalej polífku..... Ja pravdepodobne nemám pochopenie pre české komédie, ale musím uznať, že toto je jedna z tých najlepších.(21.5.2012)

„Daj mu polievku. Viac si nezaslúži“ - a ďalšie kultové vety, hlášky a dialógy („Stretneme sa na cintoríne“ alebo „Hliník!“ - „Hliník sa odsťahoval do Humpolca“ – „To ma nezaujíma, ja mu píšem neprítomný.“) v nezabudnuteľnej (Plhovi rodičia) tuzemskej komédii so špičkovým hereckým obsadením, skvelými postavami a postavičkami (vtierka Hujer, dvojka Slajs & Tuček, Tomáš Hollý, češtinár Hrbolek) a originálnym nápadom vrátiť všetko poznajúcich dospelých do školských lavíc. Klasika televíznych obrazoviek, ktorá vždy zlepší náladu. Smoljak so Svěrákom bodujú. "Dobrý večer." - "Večer."(1.1.2005)

"Kam až sahají Hujerovi?" Führer všech konzervativců Václav Klaus svého času prohlásil, že Mareček je nejhorší český film (to mě nepřekvapilo - smysl pro humor a sympatie k liberální dvojici Svěrák-Smoljak jsou to poslední, z čeho bych Herr Klause podezíral). A v následném průzkumu veřejného mínění vyšlo najevo, že mu dramaticky klesla popularita u voličů (to mě naopak hodně překvapilo a byl to jeden z těch vzácných okamžiků, kdy jsem byl na Čechy hrdý). Poradci dali Velkému Reformátorovi na čepec a jeho další názory na téma film proto vyhřezly až v době, kdy byl historickým dopatřením zvolen prezidentem (nelíbil se mu třeba Shrek, věřili byste takové ignoranci?). Ale k Marečkovi. Co si budeme namlouvat, ten film samozřejmě pár chyb má. Iva Janžurová snad poprvé šlápla vedle a dobový kontext taky nesmažeme. Jenže to pozitivní, krásné a vtipné prostě převažuje. Tak třeba: nikdy u nás neexistoval hvězdný systém, takže skoro o každém českém filmu můžeme říct, že je "hvězdně obsazený". Ale zatímco jinde je to třeba jen z kosmetických důvodů, v této komedii má každý od Sováka až po Trégla v nejmenší roli co hrát, každý má svůj hvězdný výstup a pointu. A z každé druhé repliky vykrystalizovala "hláška". Vyšší index citovanosti mají z českých filmů jen Pelíšky. 80%(12.8.2005)

Dalsi z Lipskyho perfektnich komedii, tentokrat se navic mohl oprit o skvelej scenar Sveraka a Smoljaka. Plati tu vlastne to samy, co u dalsich Lipskyho filmu, takze skvelej pribeh, perfektni hlasky a suprovy herci, ze kterejch nejvic potesi Frantisek Kovarik, ten je naprosto genialni. Zkratka film, na kterej se da divat porad.(11.9.2007)

Už víte proč tento po všech stránkách výborný ale hlavně nesmrtelný a snad nikdy neokoukatelný film, Václav Klaus a jemu podobní nemají rádi:-)? V. Klaus=Hujer:-)(28.12.2007)

Naprostá klasika mezi českými komediemi. Spoustu nezapomenutelných hlášek, vynikající herecké obsazení, originální scénář a to vše pod taktovkou génie komedie Oldřicha Lipského. Výborné, nezapomentulné.....(28.9.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46