„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

NinadeL

Ale hrobnící vědí, co je sranda, jen se už přejedli. Až se ten film dá na chvíli k ledu a objeví se zase až za takových deset let, tak možná. To už i zapomenu na veškeré nechutenství k filmům ze školního prostředí vůbec. ()

sud

(prof. Hrbolek)"Marečku, podejte mi pero!" (Tuček)"-Já jsem Tuček!"(prof. Hrbolek)-"Ano, ano. Hliník je stále nepřítomen." (Srstka)-"Hliník se odstěhoval do Humpolce!!!" (prof. Hrbolek)-"To je mi jedno, já píši nepřítomen." :-) ()

Falko

Jiří Sovák - (Jiří Kroupa st.) +++ Jiří Schmitzer - (Jiří Kroupa ml.) +++ Iva Janžurová - (Týfová) +++ Josef Kemr - (Plha) +++ Ladislav Smoljak - (Tuček) +++ Zdeněk Svěrák - (Šlajs) +++ Josef Abrham - (Janda) +++ Taťjána Medvecká - (Eva Tůmová) +++ Milena Dvorská - (Outratová) +++ Jaroslava Obermaierová - (Ziková) +++ František Filipovský - (Chemikář) +++ Petr Nárožný - (Týfa) +++ Pavel Vondruška - (Svátek) +++ Tomáš Holý - (žák) +++ Hudba: Svatopluk Havelka +++ Namět a scénář: Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak _________________ Tak toto je naozaj klasika, pri ktorej nechapem, ako som ju mohol cely cas tolko ignorovat. Sovák je perfektny, hlavne este to by chybalo, aby syn ucil otca matematiku, to je predsa pod jeho uroven :-) Je tu spusta kvalitnych a humornych dialogov. Najviac sa mi pacila zapletka "Stretneme sa na cintorine". Proste jedna z najlepsich ceskych komedii...................16.10.2008 ()

ClintEastwood

Když nezná někdo dějepis, to je horší, než kdyby neznal... přírodopis! Kroupa, Kroupa ml., Hujer, Plha, Tuček, Šlajs, Týfová, Hrbolek, plus cameo Tomáše Holého a fiktivní legenda Hliník. Tolik geniálních postav, kdy téměř každá má nějakou slavnou repliku, nenajdete v žádném jiném českém filmu. Top 5 z domácí komedie, neskutečná zábava v každé minutě. Máte úhel Beta... - No to nemám! ()

MM_Ramone

"Marečku, podejte mi pero!" je jedna z tých starých, dobrých českých komédií, ktorá si naozaj zaslúži najvyššie hodnotenie. Repliky a dialógy z tohto filmu, v Čechách, ale i u nás na Slovensku, už takmer zľudoveli. Perfektná réžia skúseného Oldřicha Lipského, skvelé herecké výkony všetkých zúčastnených hercov a príjemný humor robia z toho snímku päťhviezdičkovú záležitosť. Videl som ho už mnoho krát a stále sa mi páči. Stále sa dokážem pri ňom s chuti zasmiať. Takže musím dať plný počet hviezdičiek. „Hujer, metelesku blesku!“ ***** ()

Niktorius

Jedním slovem GENIÁLNÍ. Zdeněk Svěrák zase zaválel a stvořil scénář promořený vtipem, který i díky skvělým hercům a padnoucí režii dokáže navodit ten neopakovatelný školní feeling, fungující na 100% i po čtyřsté dvacáté osmé repríze... Jedna z nejlepších českých komedií všech dob! ()

Faustka

Jedna z nejlepších českých komedií. Nezapomenutelné hlášky, které zlidověly. Můžu se na film dívat znovu a znovu a vždy se dobře pobavím. ()

Davies182

Ehm. Tyhle svoje vtipný/smutný filmový resty odmítám jakkoli specifičtěji komentovat, tak jen poděkuju FN Motol za možnost tolika TV programů v bedně na pokoji a víc bych to nerozváděl. Zdar. ()

sepp

"Hujer! Metelescu blescu!" I pres socilalisticky zapach jsem si tuto komedii velice oblibil, hlavne kvuli vytecnemu Jirimu Sovakovi. ()

Phobia

Dívat už se na to nemůžu (přinejmenším v příštím čtvrtstoletí), ale otravnou obehraností filmu se nic nemění na faktu, že mě jako dospělou rozesmál podstatně víc než v dětských letech. Skvělá komedie plná zlidovělých hlášek, skvost české kinematografie. Nicméně: koho to má ještě bavit? Vždyť to celý národ zná zpaměti :-/. 91% ()

-bad-mad-wolf-

Tenhle film má určitě Hujer, žito, chléb i sůl, nebo jak to v tý odrhovačce zpívaj! Hlášky, scénky a fóry někde napůl cesty mezi géniem a idiotem + fabrická karikatura jak sviňa, přesně jak to mám rád. A taky jeden z důkazů, že Svěrák se Smoljakem byli nejsilnější mimo oficiální Cimrmanovský kánon. ()

Hrabka

Možná nejlepší československá komedie. Nezapomenutelné scénky s těmi nejlepšími českými herci. NářezZ. 95% ()

cheyene

I kdybyste mě rozkrájeli na takovýhle nudličky,....tak nepůjdu s hodnocením níž! Klasika, která pobaví i po letech a mnoha zhlédnutích! Troufám si tvrdit, že nás pobaví i ve chvíli, kdy se sejdeme na hřbitově! :) ()

juta

Česká klasika, kterou jsem dlouho dobu přehlížel, protože v telecích letech jsem to ještě nedokázal tak ocenit jako nyní. Nestárnoucí hlášky, které občas slíchávám i u nás v práci, takže je vidět, že tento film dokázal ovlivnit kde koho a může se vidět i několikrát za život. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám