Shaolin's the DJ that we call conductor 'cause Shaolin Fantastic is a bad Mother------. HOULY MOULY! This series is THE SHIT maaan! Nebýt politických a ouředních pletich, nářez od začátku do konce. Hudba je pro mě všechno (rozuměj beat mého srdce je sickest beat of them all!) a když zkrachovalej hudební producent mluvil o tom, že hudba je vlastně takovou veřejnou službou, pomáhající lidem song od songu, minutu po minutě, nemohl jsem nic než přikyvovat a jen jsem si uvědomil, že jsem tu správně. Začátky DJingu fascinující natolik, že zítra nabíhačka pro řádný sound system, pak do obchodu s deskami pro ty největší pecky na vinylu a po cestě domů ještě do papírnictví pro voskovku bo já to chci dělat pořádně a od podlahy jako ma mén Grandmaster Flash a Shaolin, ne jak zmrdi z Duplexu, Retra apod. Závěrečný DJ battle mimo planetu...no ustřelilo mi to gatě!!! Pátou hvězdičku si nechávám jako rezervu pro zbylých 6 částí, které se doufám vyrojí hned zkraje příštího roku, jinak mi mrdne! PeS: Mylene má tak nebezpečné křivky, že když by dovalila k lednici, tak moje sýry z Lidlu zezelenaj závistí! Love yoooou...you sexy bitch!:***(17.8.2016)

1. část - Tak tomu říkám jízda.... hodně filmů se snažilo zachytit jen blesk v lahvi, kterým byl New York na přelomu 70. a 80. let. Pro mě dodnes rok '77 představuje hlavně punkovou explozi, ale obecně to byl skvělý rok pro hudbu. Jak bylo řečeno v seriálu, rekordní rok pro nahrávací společnosti. Rok disca. A jak vidíme tady, i rok rozvoje hip-hopu. Stejně jako vznikalo tolik punkových kapel díky tomu, že kradli nástroje v zákulisí zašlým rockovým hvězdám 60. let, které stejně měly tolik aparátů, že se v tom samy nevyznaly, tak černoši zase získávali DJ sety díky slavnému newyorskému blackoutu, což je dost zajímavá souvislost, kterou bych si asi nikdy sám nedal dohromady. Nicméně jak jsem řekl, mnoho filmů a seriálů se snažilo zachytit New York v tomto období. Summer of Sam, které se zaměřovalo hlavně na život menšin, sériového vraha Son of Sam, disco, ale i okrajově punk a boom homosexuality. Jojo, nevinná 70. léta plná života bez AIDS a úžasné hudby. Pak samozřejmě CBGB, který se zaměřoval hlavně na punk. Co se disca týče, nemůžeme opominout klasiky jako Saturday Night Fever, Taxi Driver, Annie Hall nebo Dog Day Afternoon. Připočtěme ještě Scorceseho nový seriál Vinyl, který vznikal společně s Get Downem a který potkal stejný nešťastný osud, tedy zrušení po první řadě (nicméně ještě jsem neviděl, takže zkouknu a posoudím, zdali si to zasloužil). Samotný Get Down je ale skvělý... povedlo se mu zachytit skoro vše... komplikovanou politickou situaci, grafitti scénu, rodící se hip hopovou scénu s legendami jako je Grandmaster Flash, Kool Herc nebo Africa Bambaata (v první části je bohužel jen zmíněn), mafiánské podhoubí Bronxu plné pouličních gangů i velkých ryb, disco scénu, gay scénu i punková scéna je okrajově zmíněna (hm, I Wanna Be Sedated nahráno už roku 1977? Dejme tomu...). Krásná barevná pohádka s nabušeným soundtrackem, jo... možná jsem rád, že vše skončilo po první řadě... nicméně ráda bych viděl pokračování skrze pro rap trochu mainstreamovější 80. léta až po 90. léta gangsta rapu, kdy- je očividně Books veliká hvězda. Books, s hlasem Nase, který má šanci být stejně dobrý jako Rakim a LL Cool J dohromady.... No, to odbíhám... co více říct... ano, vše dopadne tak krásně, až je to neuvěřitelné, ale asi mi to neva... mám rád pohádky. A i tak se stane spousta pěkně hnusných sraček... Bronx byl drsnej. New York celej drsnější. Těším se na zbylých šest epizod. 2. část - Ty krávo, další jízda! Druhá část byla... jiná. Upřímně, měla trochu horší soundtrack... pořád našlapaný, ale nebušilo to tolik jako první část... ale možná to bylo jen tím, že jsem si na ten soundtrack tak zvyknul, že už to se mnou tolik neházelo jako napoprvé. Obrovský rozdíl proti první půlce je v tom, že část každého dílu je kreslená, což... je na jednu stranu směšný, tak na druhou to celkem sedí... přeci jen je to taková pohádka. Fantazie. Poluční sen snílků o týhle době, jak by to kéžby mohlo snad bejt, ale všichni ví, že nebylo. Je to strašně hezká představa, ale není to biografie. Konečně potkáme Zulu Nation, konečně potkáme Misty Holloway, Village People, ty vole, zasranýho Dee Dee Ramona! To jsem se culil od ufa k ufu :3 Drag scéna, hotel Chelsea, všichni DJs sjednocení proti Fat Annie a její likvidaci hip hopu. Jakože, trochu mě už začalo štvát opakování... pořád to samý... Zeke nebo Shao to poserou, ale pak další epizodu jakoby se nic nestalo... to samé Zeke a Mylene... ale jak říkám, je to prostě pohádka. A je to prdel. Hochům vše tak nějak moc prochází, řekl bych... Holt Get Down Brothers! Ne, furt je to jízda... chápu lidi, které to až tolik neoslovilo... Ale já se královsky bavil! Yo!(20.6.2017)

1. Serie: Je to parada. Takovy az pohadkovy pribeh o vzniku djingu potazmo hip-hopu a toto tema me moc zajima. Od prvniho dilu z obrazovky kape atmosfera cerneho Bronxu, kde bych rozhodne nechtel zit ale zabijel bych abych se tam mohl na chvilku podivat. Prvni dil je uzasny. Skvele natoceny, skvela vyprava a Luhrman skvele zacina odvijet nekolik dejovych linek. Skoda, ze dalsi dily kvalit pilotu nedosahuji. Spatne nejsou, ale vysoko nasazenou latku nepreskoci. Moc se mi libili drobnostky jako kung-fu stylizace Shaolina a Flashe, vsudypritomne graffity, uvozovani deje soucasnym raperem (NAS!), nebo prokladani dilu dobovymi zabery. Jsem proste z teto sestidilne miniserie nadseny a smele se v mem zebricku radi vedle filmu Beat Street nebo Scratch.(11.10.2016)

Netflix letos skutečně válí. The Get Down je stylová hudební pecka, kterou si Baz Luhrmann skutečně vymazlil. Po všech stránkách neskutečný zážitek: dokonalý mnoha žánrový soundtrack, skvělá atmosféra, která vás do Bronxu skutečně vtáhne, vizuál typicky pro Luhrmanna na hraně (a za hranou) kýče a skvělý výběr neokoukaných herců v dobře napsaných postavách (i když tady se to klišé najde - např. dceruška upjatého pastora, která chce být popová hvězda). A celé to dohromady pojí energický příběh, který je především o plnění snů a překonávání na první pohled nepřekonatelných překážek. Z herců v hlavní roli vyniká skvělá Justice Smith. Nevím, kde ho vyhrabali, ale pro tuhle roli se narodil. A Mylene zpívá jako bohyně! The Get Down je přesně ten typ seriálu, kdy nespustím ani na minutu oči z obrazovky, protože nechci přijít ani o píď toho, co nám tvůrci servírují. A to se mi naposled stalo u Sense8. Jestli to Netflix takto potáhne i nadále, tak se klasické televize mohou jít zahrabat! PS: Pokud nemáte rádi zpívání, černochy nebo rap, tak raději zvolte něco jiného...(5.9.2016)

Jestli přemýšlíte, na jaký nový seriál se podívat, můj tip je The Get Down z produkce Netflix. Naprosto uvěřitelná atmosféra a story z Bronxu 70. let, vhled do tehdejšího života nejen místních teenagerů, skvělý multižánrový soundtrack a postavy, se kterými je radost prožívat plnění jejich snů. Pozadu nezůstává ani vizuální zpracování. Povinnost zdaleka nejen pro milovníky hip hopové kultury, jejíž hudební počátky jsou tu také zachyceny.(9.1.2017)