Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

Foxhound#1

Asi jsem divnej, ale tohle je jediná crazy komedie těchto autorů, kde jsem začal chápal polské slovní spojení "czeski film". Začátek jsem vůbec nepobral a nechápal ani zbytek, ani toho humoru jsem tak moc nenašel. Vlastně ta zmatená paní s hláškou "Prosím vás, kdy začne nějaká ta zábava?" vystihuje celý dojem z filmu. Za herecké obsazení a sexy taneček alespoň dvě za snahu. ()

spiritus

Dobrý příběh, na svou dobu hezké triky, kvalitní herci, zkušená režie. To jsou jednoznačné klady této sdi-fi komedie, kterou mám od duše rád. ()

mira007

Česká hravá sci-fi komedie, dneska se něco takového už nenatočí, aby to bylo uvěřitelné. Herecké legendy to podtrhují. ()

filipvrbik

Vtipné, humoru je tu dost a dost, konec skvělý-nicméně příběh lehce ustupuje do pozadí a všechno se mění rychle a zmateně....70% ()

camper

Velmi jsem se pobavil. Aneb co se stane, když se pokusíme změnit historii. U těchhle fimů mě vždycky dostávaj ty stroje, jak to všechno bliká a hraje při tom taková hudba, která má navodit fururistickou atmosféru. Scéna, kdy se snaží najít prsten byla výborná! ()

Hepy13

Upravená špehovací kočka a nebezpečný lustr, v bláznivé komedii s jedním šíleným plánem, který má ovšem své mouchy pánové... Jako tahák tohoto filmu je určitě herecké obsazení. ()

Vesecký

Ne každá komedie se i v těch lepších letech naší kinematografie povedla a Oldřicha Lipského ty vynikající filmy teprve čekaly. V téhle veselohře, která předznamenala pro scénáristu Miloše Macourka mnohem zdařilejší film "Zítra vstanu a opařím se čajem", jde o žánr sci-fi a také crazy, který si však tvůrci zkomplikovali tak nepřehledným a spletitým dějem, který místy značně postrádal logiku, že není divu, že film nebyl ani mezi diváky tak úspěšný. Vadilo mi především uvedení dvou soupeřících stran, přičemž jsem ztratil záhy přehled, kdo ke které patří. Těch strojů času bylo víc? Celé to bylo dost uhozené a dvě hvězdičky za pár dobrých vtipů a koneckonců výtečné herecké obsazení. ()

Gastovski

I když v každičké hlavní i vedlejší roli hraje přehršel známých herců, nezabrání to mému hodnocení jako nejslabší česká sci-fi komedie. Humorné situace lze spočítat na prstech jedné ruky, což je u komedie asi špatně, že? ()

jandula00

Čím jsem starší, tím se častěji a s větším potěšením vracím k starým dobrým českým filmům...Zabil jsem Einsteina, pánové nabízí snad ty nejlepší české herce své doby a už kvůli tomuto faktu stojí určitě za zhlédnutí. Vůbec mi nevadí kvalita efektů, která je samozřejmě, vzhledem k roku výroby, špatná..Trochu mě ale zaskočil děj, který byl v jedné části filmu dost překombinovaný a chvílemi jsem trošku nestíhala..ale třeba při druhém shlédnutí pochopim a trochu to tu poupravim.. ()

zdeny99

Jedna ze vzácných výjímek, kdy mnou československá klasika jen tak proletí a zanechá ve mě jen malinkou část toho, co ostatní hltají. To je případ komedie Oldřicha Lipského vypuštěnou do kinosálů v době jeho nejplodnějšího období. Kromě pár světlých chvil není pro mě tahle komediální klasika vůbec zajímavá. Naopak ji považuji za nesourodý chaos s nelogickým dějem. Pobavilo mne jen přistání rakety na jevišti při představení opery Bedřicha Smetany a následné tvrzení Sováka na Brejchovou: "Jako historička jsi naprosto neschopná!" Ona Brejchová je vůbec to jediné, proč se na ten film dodívat. A to ještě na konci filmu se přídavkem svlékne jen do spodního prádla burlesky z počátku 20. století. [10373. hodnocení, 196. komentář, 75%] ()

Hopkins

vždycky si jako první vzpomenu na scénku jak se tam svlékali do spodního prádla a ta růžičková ach to nemělo chybu :o) ()

MarleyCZ

Podle mě to není ta nejlepší komedie co Oldřich Lipský natočil, avšak hrají zde skvělí herci jako je Jiří Slovák nebo Lipský. 80% ()

Luk Skywalker

Hodně zdařilá sci-fi komedie, která se zabývá cestováním v čase a ovlivňování minulosti a vznikem alternativní budoucnosti. Dále bych vyzdvihl na svou dobu odvážné scény Jany Brejchové a Ivy Janžurové. ()

agassi68

Hm, v tejto komédii bolo všetkého príliš - dobrých hercov, nápadov, farieb, kombinácii a to dohromady nerobilo dobrotu. Iba ak pre šachistov.. ()

Lyžař

Kouzelné dílko. Teprve dnes jsem se detailněji podíval na seznam režijních děl Oldřicha Lipského. No a musím říct, že to jsou samá zvučné názvy. SciFi komedie z roku 1969, Zabil jsem Einsteina, pánové, je díky výbornému scénáři a hereckému obsazení už tak posazena na vyšší úroveň. Hudební složka ani režijní linie ničemu nevadí, dokonce nádherně nerušeně dokreslují fantaskní příběh, který se tu motá v minulosti, tu v současnosti..Albert Einstein sem, Albert Einstein tam. Režie: ****; Scénář: *****; Herci: *****; Hudba: **** ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012