Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

Tiiso

Opět herecké obsazení a nasazení, komediální zápletka se sci-fi prvky, pevná ruka režije, to jsou pilíře na kterých je tento film postaven a tyto pilíře jsou natolik dobré jako základy, že se zdařilo vytvořit solidní budovu příběhu, který mě ani nenudí, ani nezlobí, ale naopak dokáže mě pobavit, rozesmát a potěšit. ()

sornilka

Sci-fi moc nemusím, ale u tohoto filmu mi nevadí, ba naopak, je to ftipně natočeno ...prostě opět pan Lipský v akci :o) ()

Godhaj

,,Ruku líbám, milostpaní, tak už to neseme.“ ,,No, konečnik!“ Tento film mi více než vtipnou crazy komedii připomínal trapné snůšky vtipů alá Kameňák. Nejvtipnější místa tvoří různé šklebení postav či padání do dortů. Zbytek je strašná nuda. Ženy s fousy, muži s prsy, srandovní akcent Zázvorkové a neustálé výměny lustrů, to vše má asi způsobit řádné záchvěvy bránice, moje však zůstala zcela v klidu. Striptýz Jany Brejchové měl tendenci zvednout kvalitu tohoto filmu, leč byl trestuhodně utnut někde v půlce. ()

topi80

O poznání slabší než jiné filmy z dílny mistra Macourka a jeho oblíbených režisérů. Ač se film může pochlubit takovým vizionářstvím, jako je vynález selfie tyče, a přestože první přistání je hodně vtipné, poté film ztrácí grády. ()

Rattlehead

Zlatý fond to podle mě přece jen není, ale pořád se jedná o solidní zábavu. Aby také ne, když ji zastřešují jména jako Lipský, Macourek, Sovák, Janžurová, Hlinomaz. Jana Brejchová tu dokazuje, že je po Olze Schoberové asi nejhezčí herečka v historii našeho filmu. Zajímavé jsou kulisy budoucnosti či třeba kočka špión. Povedený film. ()

Hollister

I přes výborné herecké obsazení a tvůrce, kteří v 70. letech produkovali vynikající komedie se tato tolik nepovedla. Vtipy a pointy bohužel tentokrát nefungují v takové míře a místy je děj poněkud rozvláčný a zbyteně posouván do absurdity. Co je i z hlediska dnešní doby potřeba ocenit jsou dekorace, jejich styl, propracovanost a "velkolepost". ()

Stejšn

"Skupina Nukleárních Fanatiků" vedená Libíčkem :) BTW američani později natočili na stejné téma remake, jmenovalo se to Terminator... ()

boombang

Ty socialistické komedie (a filmy vůbec) o záchranách lidstva před čímkoliv působí velmi trapně - a ne že by v tom ty dnešní (americké) byly lepší... Ale v tomhle excelují Janžurová a Sovák, Čepek se hrůzně směje a Růžičková se musí svlíknout... a vůbec je to celé strašně úchylná a prdlá ptákovina - a já mám ptákoviny rád. ()

Olafsson

Klasika... Kde jsou ty časy... Když se podívám na současný český film, a hlavně "komedie" tak je mi spíš do pláče.. ()

Jehan

Jedna z bezpočtu zábavných hovadin natočených koncem 60. let. Je dozajista mučivé se tázat, proč se u nás dnes netočí takové filmy. Jeden by si řekl, že takovýto pošahaný film je sranda natočit. Čepek posunul Einsteina věru nečekaným směrem. ()

kubilov

Nevím no, filmy Oldřicha Lipského mám moc rád, ale Zabil jsem Einsteina mi až tolik nesedl jak jsem to předtím očekával. Sci-fi komedie o cestování v čase v hlavní roli se zvláštně nesympatickými Jiřím Sovákem a Janou Brejchovou... no moc mi to nesedlo. ()

AgnesDee

I když jsem zapomněla, proč ženám rostou vousy, protože jsem to ze začátku neslyšela, tak i tak jsem si film velmi užila a velmi jsem se zasmála, hlavně při striptýzu Heleny Růžičkové. ()

PlayEasy

Po úžasném "Pane vy jste vdova" jsme se na podobný film se Sovákem, Brejchovou a hlavně s Janžurkou jsme si nemohli nechat ujít a nenechali, díky bohu. Inu dobrá verze toho jak by to vypadalo kdyby zabili Einsteina a striptýz těch tehdejších krásek jsme si též nemohli nechat ujít.... Samozřejmě skvělé triky a sranda dělají z této obyčejné komedie poněkud neobyčejnou komedii!!!! 75% ()

brzozin

Celkem chápu, že tahle šílená doba přála potřeštěným komediím a sci-fi parodiím. Ale mám-li si vybrat, mám mnohem raději Zítra vstanu a opařím se čajem. V Einsteinovi bylo té ztřeštěnosti trochu moc. Navíc mi tam absolutně nesedl Čepek coby Albert Einstein ve svých nejlepších letech. Jediná opravdu vtipná scéna je hromadné svlékání služebnictva. Zbytek je taková slátanina, která je navíc na můj vkus až moc futuristická. ()

ostravak30

Tentokrát se s uživateli neshodnu. Film je totiž dle mého málo humorný, ale především ve své podstatě nesmyslný a nelogický. I když se ve snímku objevuje jedna komediální legenda za druhou, přesto mi patálie se zabitím Alberta Einsteina přišly povědomé z filmu Zítra vstanu a opařím se čajem, kde hlavní hrdinové neustále opakovali svůj vpád do nacistického Německa. Opakovaný vtip, zde navíc lehce chybý, není vtipem. Za zmínku ovšem stojí, že v úvodu filmu se líbá muž s vousatou ženou, což ale v prvopočátku působí, jako by se líbali chlapi. A navíc zde vidíme nahou ženu. V roce šedesát devět odvážný začátek. Také Josef Hlinomaz se dopustí vulgarity, když při zatýkání Radoslava Brzobohatého slibuje Stelle Zázvorkové: "Však on si to ještě odsere!" A konečně...když postava Brzobohatého odřezává botu ze židle, dotkne se jí rukou, ale překvapivě se nepřilepí. To jsou ovšem detaily. Nejpřekvapivější je fakt, že přeživší Einstein se živý objevuje v současnosti, z divákova pohledu v budoucnosti, načež Sovák omdlívá. To je ale velký nesmysl, protože v té době by mu muselo být hluboce přes sto let. ()

MyrnaAlec

Janžurka a Brejchová v prádle (super figura, dámy) první světový nápad na selfie tyč. Jinak moc vtipu nebylo, jen gagy s lustrem a posunem času. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012