Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

charles3

Tento film jsem nepobral ani napodruhé, a to jsem na jeho první shlédnutí čekal a těšil se nějakých 20 let. Ale ani po dalších 30 letech jsem mu nepřišel na chuť. A to je Oldřich Lipský jedním z mých nejoblíbenějších tvůrců, režisér dobré poloviny nejlepších českých filmových parodií, který Einsteina natočil mezi svými kultovními snímky Happy End a Čtyři vraždy stačí, drahoušku! Výprava, sci-fi zápletka, přehršel oblíbených herců i v nejmenších rolích + barevný a širokoúhlý formát jsou zde těžce nevyužité, překvapuje také obsazení do té doby spíše nekomediálních herců (Brejchová, Brzobohatý, Čepek). Zaskočilo mě též dosud neznámé jméno dramaturga - Sergej Machonin. Velmi příznačná je v tomto filmu hned třikrát pronesená replika starší dámy "Kdy už konečně začne nějaká ta zábava?". V Lipského filmografii jde prostě o úlet, přičemž následující nejen Čtyři vraždy, ale i Slaměný klobouk a Šest medvědů s Cibulkou jsou o dvě třídy výše, nemluvě o pozdějším Jáchymovi a Marečkovi. Více než Einstein mě dokonce pobavil i jeho Cirkus v cirkuse... ()

Anakikin

Film stejného kalibru jako Zítra vstanu a opařím se čajem, jenže je dle mého názoru ještě vtipnější a do jisté míry i nepatrně více sci-fi. Každopádně rozhodně nezklame ani po téměř čtyřiceti letech. ()

SCarter

Jeden z mých oblíbených. Bohužel mám pocit, že lehce zastrčená klasika se super výkony. Třeba právě "Zítra vstanu a opařím se čajem" a podobné vídám v TV pořád. Na tehdejší i dnešní dobu skvost. ()

P/\/EL

ježiš..to je super..pohodový, odechový..celkem pěkně to vypadá....viděl sem to samože v tv jako malej, a teď po letech pouštim, hlídám si faktor nostalgičnosti a pohoda...ten film mě baví i přes nekonečno filmovejch znalostí a zkušeností, který sem nabyl od posledního zkouknutí.....skvělý herci...vtípky....detajly...možná.....jasně...výpravnost nic extra, ale.....já nevim..Lipskýho strašná škoda.....a všech zúčastněných.....no...přestava, že by v dnešní pokrytecké době se někdo pouštěl do sci-fi komedie....leda retrokomedie......njn......60/70 léta...to byly boží ty český sci-fi komedie.....COž takle dát si špenát, Pane, vy ste vdova, Zítra vstanu a opařím se čajem jsou asi lepší.....teda...tn špenát bych dal na poslední místo.....na 1. pane vy ste vdova, na druhý čaj a tak......a Einstena asi až na 4. ale přesto..........atd..atd.. Na tyhle český filmy jsem pyšnej forever....nj, někomu se to nelíbí....ale vemte si, co se k sakru točí dneska za zrůdnosti...jestli si vystačíte s Ulicí a s něčim, co moderuje Mareš...........no....některý lidi sou suchý a nemaj smysl pro humor...... Jinak, jasně, dynamika kolísá......některý pasáže jsou slabší....SOvák přehrává, Čepek mi tam v roli Einsteina docela iritoval, nevim, jestli byl Einstein ve skutečnosti takovej suchar...ale hodilo se to do filmu......možná nemusel dělat to hehehe....)... ()

Zayls

Příjemná česká komedie s inteligentním humorem a výborným hereckým obsazením. Ale jednu věc nedokážu odpustit, tak strašné logických chyb a paradoxů v dějové lince, že dokonce i Red Dwarf je na tom o mnoho lépe… Však scéna striptýzu s Růžičkovou, Janžurovou a Brejchovou je nezapomenutelná!:) ()

eoj

Nejak si tuhle komedii z mych junackych let nepamatuji - asi jsem ji nevidel, ze by ji komari soupli do trezoru? No kazdopadne jsem se zasmal. Jeste ztrestenejsi nez jsme doufali - chvilema na hranici nemych grotesek. Hvezda navic za zanr a skvele efekty :) ()

Jablkohruska

Jedna z nezapomenutelných komedií přelomu 60. a 70.let, která rozhodně kvalitativně nezaostává ani za relativně známějšími (a také zde lépe hodnocenými) Pane, vy jste vdova a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Stejně jako tyto dva jmenované filmy přináší i "Zabil jsem Einsteina, pánové..." báječný koktejl absurdit, které do sebe však navzdory všemu logicky zapadají. Navíc je velmi zajímavé sledovat, jak si tvůrci v roce 1970 představovali třicet let vzdálenou budoucnost. 90% ()

Sadova302b50

Další dobrá česká sci-fi komedie, sice to není tak natřískané jako některé jiné Lipského filmy a dějově je to možná trochu překombinované, ale musím přiznat, že jsem se u toho docela pobavila. 81% ()

darius1706

Je vidět, že to je jeden z prvních pokusů Miloše Macourka, protože všechny ostatní jsou o řády lepší. Zde pár vtipů bylo, ale jako celek to bylo příliš překombinované a příliš se tlačilo na pilu, až to nakonec moc pohromadě nedrželo. Nejslabší komedie, co jsem od něj viděl. Hodnocení jsou dvě hvězdy, ale zdůrazňuji, že v rámci žánru a tvůrce, jinak by to samozřejmě bylo výrazně vyšší. ()

Filumena

Miluji tento film pro secesní atmosféru, humor, obsazení úžasnými herci. Svlékací scéna kde mne rozsekala Helena Růžičková je dokonalá. Některé repliky mi připadají jakoby si je herci přidali pro osvěžení. Aqua kafra, briliantová drahokamena Stely Zázvorkové nemá chybu. Na tehdejší dobu velmi zdařilé a odlehčené dílko. ()

benden

Trochu zklamán. Snad jenom svlékání alias striptýz tří služek v podaní vynikající Brejchové, Janžurové a Růžičkové mne pobavil. A jestli se nepletu, tak Brejchová své černé punčochy svlékala podobě jako Sophia Loren ve filmu Včera dnes a zítra. Obě dvě velké kočky stříbrného plátna. Tak jen kvůli těm punčochám a spodničkám 3* a pokud se znova někdy podívá., tak na tuhle scénu se budu těšit :-) ()

Petbrab

Až na ty fousaté ženy a prsaté může mě to pobavilo. Skvěle zahrané od Sováka, Lipského, Hlinomaze, Brejchové i Janžurové. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012