Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

carly

Silný film. skvelé herecké výkony. Hlavne John David a Adam . Čo na mňa zapôsobilo asi najviac - okrem scény, v ktorej Harry Belafonteho rozprávanie o lynčovaní je preložené scénami z iniciácie nových členov klanu, je fakt, že ak si odmyslíme telefóny a staré autá, ten film by sa mohol odohrávať aj dnes. ()

Pajky3

Nebylo to špatný, ale že by mě to nějak extra bavilo se určitě nedá říct. Letos byl na Oscara nominován určitě i lepší zástupce, který si bere na paškál rasismus (Green Book). Čekal jsem to ostřejší a ten dokumentární závěr mi tam úplně neseděl. ()

PavelVanekArt

Hodně v pohodě kriminálka, kde se, jak jinak, řeší hlavně rasismus, ale taky si z něj solidně utahujou. Jak jsem Adamu Driverovi nevěřil ve Star Wars, tak jsem mu tady věřit začal, protože je celkem sympaťák když nehraje přeafektovaný dítě s mečem. 4* a.k.a 80% ()

Juto

,,BlacKkKlansman" je vtipný aj výnimočne priamy film. Toto je nahnevaný film a zároveň mimoriadne zábavný a režisér Lee má úplnú kontrolu nad jeho meniacim sa tónom minútu po minúte. 8/10 ()

BoXBe

Zábavná, i když vlastně dost vážná zpráva o současné Americe. Trochu mi drhlo zpracování, v některých scénách se divoce stříhalo, někdy film ztrácel rytmus a tempo, ale jinak je to pecka. Určitě díky za to, že film vznikl. I s tím dovětkem. Protože ne každý to sleduje a ne každý si to spojí. Určitě ne všechny ty měkké mozky, kvůli kterým se to točí. ()

campix

Spike Lee je mistr v tom, jak natočit vkusnou společenskou kritiku bez jasného pomrknutí na jednu nebo druhou stranu. Prostě nic není černobílé a na všem se dají najít jak pozitiva, tak negativa. BlacKkKlansman láká na neuvěřitelný příběh černošského policisty v utajení, který se stal členem Ku-Klux klanu a dokonce si vyměnil několik telefonů s tehdejším vůdcem tohoto hnutí. Perfektně vyvážená podívaná, která není zbytečně absurdní na to, aby se nedala brát vážně, a není ani natolik dramatická, aby nedokázala pobavit na první dobrou. Takže zajímavý film, který si dokáže užít široké spektrum diváků. John David Washington v hlavní roli příjemně překvapil, přeci jenom se herecký um asi dědí. Zároveǹ jsem také rád, že si Hollywood našel nový prototyp burana v Paulu Walteru Hauserovi. ()

animaxis

Blackkklansman se zabývá společensky velmi důležitou problematikou, na kterou po většinu filmu zahlíží humorně, ale vůbec ji tím nijak nezlehčuje. Vypráví velice zajímavý (z větší části) skutečný příběh, o kterém rozhodně každý den neslyšíte. Co se samotného rasismu týče, film na něj nahlíží vážně, přestože si z členů Ku Klux Klanu často dělá legraci (což je pochopitelné, jinak to asi nejde ani ve skutečnosti). Herecké výkony jsou tu skvělé a celý film vyzdvihují. Především John David Washington by celý film mohl klidně utáhnout i sám. Film také tvoří paralelu mezi časem, ve kterém se odehrává, a současností, což tu působí asi jako největší morální poučení. Nejspíš je dobře, že film vznikl právě v této době. ()

Cedr

Nechutný průměr, který humor s dramatem kombinuje tak neohrabaně až to u diváka vyvolá tzv. secondhand embarrassment. Nerozhodný pohyb mezi tongue-in-cheek nadsázkou a seriózním komentářem zbytečně sráží potenciál solidního obsazení. Super "aktuální" politická agitka v závěru ukazuje sice smutný stav současného světa, ale... proč? Proč to neohrabaně roubovat na beztak už dost neohrabaný film? ()

vnimatkrasu

Zamrzí, že to v BlacKkKlansmanu někde vzadu je. Driverova postava má totiž potenciál civilního sympoše, svět rasistických freaků je fajn a hudba Terence Blancharda připomíná Scarface v tom nejlepším slova smyslu. Stačilo by utáhnout pár kohoutků a zakázat Leemu politickou agitaci, aby se z obtížně uchopitelné látky stala famózní kriminálka. Takhle je těch cestiček a motivů až příliš mnoho. A chybí jedna výrazná hlavní cesta, která by sebevědomě udávala směr. Sorry. ()

chelseaman22

Filmů o KKK by definitivně mohlo být více. Hlavní hvězdou filmu je fanatická tučná manželka jednoho z členů KKK, která chce být tak moc vyslána do akce, až jí vedení této bohulibé organizace vyhoví a vybaví ji výbušninou, kterou má zlikvidovat třídní nepřítele bílého amerického lidu. A výsledek? Spravedlivý. 77% Celosvětový příjem k 18. 1. 2019: $89,407,092, což je 5,96 násobek rozpočtu ()

Triple H

Spike Lee sa na staré kolená zase raz vyhotoval kritizovať systém a v ňom zažratý rasizmus. Evidentne v reakcii na Trumpa, na ktorom si nejeden (pseudo)intelektuál môže prihriať polievočku a nastavovať to príslovečné zrkadlo. Prečo aj nie, kam spoločenský vietor, tam umelecký plášť, ale sociálny či politický podtext sám o sebe na pochvalu nestačí. Ono nápad o černošskom infiltrátorovi Ku Klux Klanu je fajn, poskytuje priestor na nejeden dobrý vtip či napínavú scénu, ale mne osobne ten rasový humor vtipný neprišiel a napätie nula bodov. Proste som sa dosť nudil. Chápem, že v USA film môže pôsobiť údernejšie už len z princípu (aj vďaka záverečnej montáži o protestoch v Charlottsville), ale chýba mu energia, ťah na bránku, negraduje. Herci sú dobrí, ale príliš nevýrazní a striedmi (Driver pôsobí ako keby bol na práškoch na spanie). Proste celé je to akademicky uhladené a konvenčné rýpanie do systému, ktoré je málo ostré aby zanechalo hlbší dojem. Ak mal Lee oscarové ambície (čo sa mi zdá, že mal), mohol si dať viac záležať na tom, aby jeho film aj pobavil a nielen sucho poučoval. ()

Script

Normálně bych dal tomuto filmu 4 hvězdy, ale závěr filmu poukázal na to, že ten problém, který byli u KKK pořád jsou. Hezky ukázali jak se ty problémy nezměnili, a že někteří ti prevíti (ti hlavní ve vedení) jsou stále na svobodě a stále za nimi je následují někteří lidé. Pořád stále nechápu lidi, co mají za problém s barvou pleti lidí. Je to jen barva a nechápu jak ti kreténi mohou jen tak někoho odsuzovat, a že to vede až k takovým fatálním následkům. Kurva lidi!!! Už to pochopte!! Lidi se nemají odsuzovat a už ne vůbec kvůli tomu jak vypadají. Všichni jsme ve finále jeden druh. Vzhled netvoří váš charakter, ale vaše činy! Jestli tohle lidstvo nedovede pochopit, tak si zaslouží zánik. ()

UhLee

(7/10). Opět film, který ukazuje smutnou skutečnost.. Nikdo nemůže za to jak vypadá.. On se tak narodil, tak co má s tím do prdele dělat?? Zabít se, protože se narodil černý, žlutý nebo hnědý?? Ne. Všichni jsme přece lidi. Nezáleží jak vypadáme. Tak se i tak podle toho chovejme. Omlouvám se za můj výlev, můžeme přijít k hodnocení. Film se mi docela líbil. Hlavně teda poslední třetina filmu. Protože se to ke konci neskutečně rozjede a máte z toho nakonec fakt dobrý pocit. Ten ovšem přejde ve zlost a znechucení, když uvidíte ty autentické záběry. Je mi z toho smutno. ()

jedna_vrana

Flip Zimmerman: „Pre teba je to krížová výprava. Pre mňa je to práca.“ Ron Stallworth: „Ty si Žid. Nenávidia ťa. Neštve ťa to? Prečo sa správaš, akoby si nemal v hre prsty?“ Nedokážem posúdiť, aká časť tohto filmu je pravdivá. Ale od prvej do poslednej minúty ma film zaujal. Ten nápad je tak šialený, že mi v popise filmu chýba žáner komédia. Aj keď čierna. Veľmi čierna. (Černoch v KKK!). ()

Helmutek

Facka černochům, facka bělochům - facka komukoli, kdo je idiot nebo rasista; a ty se najdou jak mezi bílejma, tak mezi černejma (resp. mezi kymkoliv dalším). Tam, kde byl Kult hákovýho kříže moc naivní a pohádkovej, tam si BlacKkK žádný servítky nebere a nemilosrdně řeže až na dřeň, až je ve výsledku to vyznění daleko za hranou "obyčejný" černý komedie nebo životopisně-popisnýho filmu (obzvlášť mrazivá je poslední pětiminutovka včetně těch aktuálních, rok starejch(!) Dukovejch žlučovitejch výkřiků v synergii a propojení s tim xenofobnim hulvátem a králem všech zhrzenejch, Donaldem Trumpem), i když i právě ty roviny absurdní komedie nebo příběhovýho dramatu fungujou skvěle. Minimálně pro mě je BlacKkK ani ne tak antirastitckej jako spíš antiidiotskej apel stokrát účinnější než právě třeba ten Kult hákovýho kříže, ten se mi tady vybavoval celkem často. Naprosto zásadní ale je, že jakkoliv je ve výsledku Klansman nanejvýš naléhavej pro kohokoli, koho zasáhne a kdo se nad tim chcem zamejšlet, tak přesto nejde o žádnou agitku (což se o Kultu říct nedá). I díky těm svejm dalším rovinám (předevšim ale díky skvělýmu, i když trochu mrazivýmu humoru) ten film funguje i sám o sobě a nechává prostor pro vlastní výklad, vlastní preference, vlastní myšlenky, vlastní otázky... U takovýhodle filmu se sice nedá očekávat, že by ten masovej dopad mohl mít kdy s Kultem jakkoli srovnatelnej, ale whatever works - i když je podle mě Klansman lepší, silnější, účinnější a mnohovrstevnatější ve všem, v čem fungoval Kult, tak Bohu díky za cokoli, co byť jen jednoho diváka přivede na myšlenky, že je možná lepší snažit se jako ten idiot nechovat - a ta snaha je tady podle mě rozhodující; je to dřina a celoživotní boj, tolerantnim a pokornym člověkem se nikdo nestane sám od sebe a nikdo se tak nenarodí, každej si to musí odpracovat a "odsnažit" sám, snadný to neni pro nikoho (jak o tom nedávno krásně mluvil Hřebejk v rozhovoru v ČRo) - a i když je to trochu sysifoskej boj, tak dnešní doba ukazuje, že jestli to chceme jako (západní) společnost přežít, naučit se to musíme, a každej musí začít sám u sebe. A to Spike Lee ukazuje obdivuhodně mj. i těma záběrama aktuálních situací z USA (xenofobních pochodů, rasovýho napětí a agrese obou stran, napojení na nejvyšší politiku /Trump/ i nestydatý hlášení se davů k neonacistickejm ideologiím...), ale ukazuje to třeba i scénou pro mě jednou z nejsilnějších, byť trvala jen pár vteřin - tou, kde se Adam Driver s kolegou baví o svym židovství, a kde říká, že vlastně neví, co to pro něj znamená, protože nebyl jako Žid vychovávanej, nežije tak ani s tim nemá společnýho nic jinýho - tak co z něj dělá nebo nedělá Žida? Ta komunita, mezi kterou se člověk pohybuje, život, jakej žije, nebo jen čistě to, komu a kdy se narodí? On sám se v týhle scéně rozhod uznat, že před tim možná doteď utíkal, ale ty nevyslovený další otázky a ta absurdita toho, že by to vůbec pro někoho měla bejt věc v jakymkoli pohledu na člověka určující, to z týhle scény prýštilo neuvěřitelnou silou. Pro mě ta výpovědní hodnota celýho filmu je maximální a asi si neumim představit, že by se podobná věc dala natočit líp a účinnějc. Ta hlavní "životopisná" linka o černym policajtovi infiltrujícím se do KKK je sama o sobě tak absurdní a komická, že těžko věřit, že to neni jen filmařská fikce - tu absurdní rovinu si ale film nakonec drží celou dobu (začíná to už hned v první minutě tim Baldwinem dštícím naučený obviňující konstrukty a slova, kterejm sám vlastně pořádně nerozumí nebo nevěří), ať už jde o tu jednu danou situační chvilku (černoch používající takový nenávistně xenofobní nadávky na svou vlastní rasu, až to vlastně zaráží; dál taky obrovský množství situačních gagů) nebo ať jde o ten "obyčejnej" absurdně černej humor (jak černo-bílý tématiky, tak na obecnější úrovni - jako třeba scéna, kdy se samozvaní obránci rasový nadřazenosti sami odprásknou náloží určenou pro ty podřadnější). Naprosto nádhernym způsobem a na úrovni se ale Klansman pouští nejen do Black Panthers nebo KKK, ale do celý tý frakšovitosti podobnejch hnutí - plytkosti jejich motivů, krásně ukazuje malost a pokrytectví jak těch bigotních východisek zainteresovanejch omezenců, tak tu až dětinskou potřebu těchhle lidí někam patřit - a vytvářet různý Klany, Rytířstva, Řády a podobně, tvářit se u toho tajemně a dělat okolo toho štráchy, velký iniciační obřady a přijímací řízení a zdůvodňovat si všechno nějakou zjednodušenou ideologií (a je "jedno", jestli jde o Black Panthers nebo KKK, jestli bránim čistotu naší rasy nebo se mstim za lynč na někom z mejch lidí, výsledek je stejnej na jedný jak na druhý straně). Film ale zároveň nezesměšňuje, ne v tom hnusnym, ponižujícím slova smyslu. Těch lidí by vlastně nakonec člověku mohlo bejt i líto, protože to jsou jen poškozený a nešťastný lidi, často z neúplnejch rodin, který chtěj bejt důležitý a chtěj bejt taky jednou součástí něčeho velkýho - nebejt teda toho, že v USA i ten největší dement má u sebe aspoň pět kvérů; a to je pak na problém zaděláno. Klansman krásně ukazuje absurdní rozpory mezi kázanym a reálnym ("Klan byl dycky výhradně nenásilnej" vs. připravovaný útoky s cílem jen zabíjet, ničit a škodit), ukazuje absurditu jakejchkoliv rasovejch zobecňování (kdy Carmichael na přednášce reaguje na letitý přehlížení bílejma tim, že naopak černý prohlašuje za jediný nositele tý pravý krásy a jedinečnosti a nepřímo vyzývá k násilnostem, a tak se absurdní kruh vzájemnech pokřiveností uzavírá) a ukazuje taky bez jakýhokoli pohádkovýho zkreslení tvrdou realitu složitosti boje s timhle způsobem myšlení - a to i v rámci těch orgánů, který by to měly mít jako jednoznačnou prioritu (viz odebrání případu, jeho skartace a zametení pod koberec na policii). Mrazivá je ta pasáž ke konci filmu, kde se Dukovy patetický žvásty o domnělý rasový privilegovanosti (jak to hezky formuloval JFL v recenzi pro ČRo) prolínaj s vyprávěnim starýho pamětníka lynče psychicky retardovanýho černošskýho kluka - jen aby nakonec vybízel k téměř stejnýmu násilí, jen z druhý strany. Film nestraní nikomu, respektive všem - předevšim krásně ukazuje, jak je jakejkoliv extrém (natož xenofobie) nebezpečnej a zhoubnej. Zvlášť v dnešní době, kdy se tadyta rasisticky idiotská rétorika nedrží jen v extremistickej kruzích na okraji společnosti, ale kdy je vlastně posvěcována lidma jako Trump - tedy z pozic nejvyšších. I tohle Spike Lee ukazuje naprosto explicitně a bezskrupulózně - za to klobouk dolů, protože ne každej by měl koule takhle natvrdo se pouštět do současnýho prezidenta USA. Za mě je BlacKkKlansman vrcholem žánru a jeden z nejpodnětnějších, nejpotřebnějších a nejsilnějších filmů, který jsem viděl za hodně dlouhou dobu. () (méně) (více)

Tosi

Rejžovi se povedlo natočit film, kterej je vtipnej jen na těch správnejch místech, ale když čerpá z paralely mezi svým příběhem a dnešní Amerikou, umí tvrdě a přesně zasáhnout. Rasisty zobrazil trochu jako hrozivé, ale ty z Klanu převážně jako hloupé lidi a já mám díky tomu z filmu příjemnej, trochu bláznivej zážitek. ()

Dado

To, čo nám BlacKkKlansman predostiera, technicky funguje bez rušivých zádrhov, či už hovoríme o rovine vážnej alebo odľahčenej. Rovnako tak herci stvárňujú rozmanité charaktery skutočne kvalitne, v prípade Washingtona a predovšetkým Drivera dokonca pôsobivo. Prečo teda iba tri hviezdy? Vysvetlenie je prosté - nedokážem sa zbaviť pocitu, že samotný námet postráda filmový rozmer. Prefíkaná infiltrácia černošského policajta do miestnej pobočky Ku-klux-klanu (hoci také ťažké to zrejme nebolo, keďže väčšinu členov očividne tvorili vidláci s vyššou telesnou teplotou než hodnotou IQ) sa na prvý pohľad javí ako pútavý materiál. Pokiaľ však verím v schopnosť Spika Leeho vierohodne zachytiť historické reálie, potom tieto udalosti nesprevádzalo nič natoľko výnimočné a pamätihodné, aby si vyslúžili viac než jednu zaujímavú reportáž v novinách. Najhoršie na tom v konečnom dôsledku je, že divákovi tak pravdepodobne najvýraznejšie v pamäti utkvejú záverečné zábery zo Charlotsvillu, ktoré sú samy osebe nesmierne silné, no vo filme pôsobia ako päsť na oko. (60%) ()

Liznic

Vůbec nerozumím tomu hypu… Bylo to dobrý, strašně dlouhý a popravdě jsem to nedokoukal. Chybí mi asi 15 minut a ne, podruhý dávat nebudu. Až udělají „audience cut“, který bude mít 90 minut, možná si doplním. ()

Lachtaan

U nás se momentálně oslavuje Palach kvůli naší pohnuté historii, Amíci se opět zase chopili nejdiskutovanějšího problému jejich společnosti a tentokrát se na to šlo nečekaně dobře. Ze začátku mě to nechtělo pohltit, ale rozjezd se dostavil, přestože se nejedná o akční film. Za což jsem rád, i za to, že snímek není komedií. Nechápu, proč si na tento fakt mnozí stěžují, první striktní film o slavném Ku Klux Klanu by měl být takhle autentický a poutavý. Tu neúplnou pátou hvězdu přidávám za Adama Drivera, kterého mám čím dál radši. A Halfdan z Vikingů mě po svém seriálovém odchodu potěšil další skvělou rolí. Vlastně dávám plné hodnocení převážně kvůli tomu, jak hrozivě nesouhlasím s tím, co BlacKkKlansman soustředěně zobrazuje. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz