Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

Johnny.ARN

Jooj ako rád by som videl ksichty Akademikov, keď to pozerali. V skratke. Jedna aj druhá skupina su ozbrojení, jedna aj druhá skupina chce vyvolať revolúciu, prví obviňujú druhých a medzi nimi behá afro, čo sa hľadá a rozohráva veľmi nebezpečnú hru. Buď to nepremení ani jednu sošku alebo zobere tie najlepšie. Rozhodne viac výpovedný film ako niečo, z čoho by ste pri pozeraní mali pôžitok. 4 z 5 ()

Mrkvič

Na jednu stranu zábavná historka, kterou ale krutě podtrhuje dovětek filmu, že se i v roce 2017 dějí pořád podobné věci. Na druhou stranu černoškám to afro ve většině případů slušelo. Škoda že cikáni u nás nenosí taky nějakou takovou srandu. Hned by s nimi byla větší zábava. ()

JimmyII

Spike Lee tentokrát tne hluboko do živého masa. Pro svou kritiku si vybral dokonale absurdní skutečný námět, který odhaluje americký bělošský rasismus, který se nám tu může zdát směšný. Ale vsunuté doku montáže ze současné Ameriky a obžaloba Trumpa ukazují, jak je téma aktuální, což nakonec teď pociťujeme i u nás v Evropě. Lee vzdává hold blaxploitation filmům a vhodně využívá typické záběrování a rámování filmů 70. let, které dokonale vtahuje do doby i děje. Nadto přesně vede skvělého Washingtona a Drivera a ve správnou chvíli vytahuje absurdní humor a jindy zase přitlačí na pilu. Blackkklansman je skvělý film, který využívá žánry pro zdůraznění důležitého obsahu. ()

elanius

(68/2018) / John David Washington, bývalý hráč amerického futbalu, ktorý sa poriadne dostal k hraniu až v roku 2015 (Ballers) dal BlacKkKlansmanovi presnú tú tvár ktorú film potreboval. Inak šikovne natočné a v správnych momentoch odľahčené s viac ako aktuálnou témou. Záver zložený z reálnych záberov mal silu a tým viac si človek uvedomí, že toto bol veľmi potrebný film. Rád by som videl nomináciu za réžiu a hlavnú rolu, uvidíme. (8/10) ()

Pavlínka9

Trošku jsem po shlédnutí měla problém to vlastně zhodnotit. Rozhodně to není komedie. Dlouho jsem přemýšlela, zdali je to drama, snaha něco "ukázat" lidem, ale ne zrovna tím nejlepším způsobem a nebo taky někoho vyděsit? Dost nevím doteď. Z celého filmu mě hlavně tedy zaujaly poslední minuty, kdy tam byla ukázána "realita" v roce 2017. Ten film poukazuje samozřejmě na silné téma, které se více než kde jinde objevuje právě v USA - to sice ano, ale nejsem si jistá, zdali tento film něčemu "pomůže". Jsem z něj popravdě dost zmatená a vlastně se mi nelíbil. Já jsem ta, která by stála na straně s těmi "černými", šla bych s nimi a byla bych pro ně "sestra". Nejvíce podle mě film opravdu dává tím závěrem, kdy poukazuje na to, že se to dooprady děje a není to jen výmysl...a to, že to není vymyšlené a ty postavy opravdu existují...to je to, co mě nejvíce zaujalo po celých 2hodinách... ()

venison

Přiznám se, že jsem od "BlacKkKlansman" čekala úplně něco jiného.. Trailer sliboval spíše ujetý druh komediální zábavy, než relativně kvalitně zpracované vážné téma černošských lidských práv.. První velkou chybou Spika Lee je, že se v té problematice až příliš patlá místo, aby kladl důraz na rychlejší tempo filmu.. Druhou velkou chybou je, že nezůstal ve vážných vodách relativně přívětivě vystavěného krimi dramatu, ale sklouzává u některých postav v přílišném odlehčení až grotesce.. I když téma bylo vážně dost zajímavé, tak způsob provedení bohužel nenadchl, i když se jednalo o velmi pěkný filmařský kus práce.. ()

hroubek

Spike Lee umí točit takovýhle filmy. Když, jsem viděl trailer na BlacKkKlansmana, tak jsem se hodně moc nasmál, a když jsem se dozvěděl, že je to na motivy skutečných událostí, tak jsem to prostě chtěl vidět. A mohu říci, že jsem hodně spokojený, jelikož jsem dostal hodně silný film, jenž je zajímavým mixem komedie a parádního dramatu, ze kterého mrazí v zádech. Lee velmi hezky balancuje na hraně vtipu a dramatu. Spoustu scén dohání do extrému, takže jsou velmi vtipné, do doby, než nad nimi začneme přemýšlet z jiného úhlu pohledu, a ten úhel je dosti nepříjemný a smutný. A o to Leemu šlo. A je to jeho zásluha, že to funguje a nerozpadne se mu to pod rukama. Tohle téma, kdyby se uchopilo vážným způsobem, tak by to bylo nepříjemná podívaná(což svým způsobem je i teď). Lee měl velmi dobrou ruku při výběru herců, jelikož odvádí skvělé výkony. John David Washington je velmi talentovaný a dobrý, a zde si užívá každou scénu, krásně prodává křivdy, hrdost a radost, z dobře odvedené práce. Adam Driver znovu dokazuje, že je výborný herec, a zde mu ta role sedla. Topher Grace dostal zajímavou roli a krásně jí zahrál a jeho výkon se mi líbil. Hodně moc se mi líbil výkon dvojice Ryan Eggold a Jasper Pääkkönen, který byl hodně povedený a místy správně děsivý, a rozhodně to nebylo snadné, ale oni to zvládli moc dobře. Film má parádní retro atmosféru, která se mi hodně líbila, sedla mě i stylizace. A osobně si myslím, že čím více divák zná o rasismu, kultuře v USA, politické situaci, tak si film dokáže vychutnat mnohem více. Lee nám ukazuje svůj názor na současnou situaci, a je to dost tragický a smutný pohled. Jak už jsem psal, film je hodně vtipný, ale ty pointy jsou místy až neskutečně děsivé. BlacKkKlansman je zajímavý a povedený film, který dokáže velmi silně rezonovat, a já mám radost, že jsem měl možnost ho vidět v kině. ()

Eleanor05

Tepání do stále aktuálního tématu rasismu a tepání do Trumpa (včetně jeho nejznámějších politických hesel pronášených zde přímo členy Ku Klux Klanu), k tomu zábavně, mnohdy nápaditě natočené, sympatické hlavní postavy, pomezí dramatu a komedie. Příjemně nepříjemný film, ale možná mi scházelo více kladných ne Afroamerických postav (skoro všichni "bílí" jsou líčeni jako špatní, retardovaní nebo obojí) a taky syrovější vyústění situace s bombou. 3*. ()

sskrblik

A ten znáte?! Přijde čerňoch na policiejní stanici a řekne:"chci dělat pro policii a stát se členem Ku Klux Klanu". Odpověď náčelníka na sebe nenechá dlouho čekat: "Jasně, jen to chce mít ještě žida, kterej tě bude zastupovat fyzicky - přece jenom by to ti kluci jedni ušatí poznali, že seš černej. Tak blbý už zase nejsou". Asi takto bych shrnul s nadsázkou celý film, který mě zaujal svým tématem a jeho zpracováním. Jen ten závěr už je takovej natahovanej a popravdě jsme si myslil, že uvidíme více kukel a nejenom narážky na kukláky, že jsou vylízaní zabíječi afro niggů. Závěrečné reálné střihy, byť prvoplánované, byly efektním zakončením. ()

VanTom

Až úsměvnou absurditu výchozí situace napsal (spolu se scénáristy) sám život a po většinu času zručně balancovala na "nečernobílém" rozhraní (kromě rasistických gum i militantních bratrů tu byla majorita lidí/kolegů nečekaně normálních). To ovšem neplatilo o (snad trojitém) natahovaném nedotaženém konci, v němž se Spike Lee již plně angažoval a namísto lehkého, jakoby mimochodem odsuzujícího i burcujícího materiálu řekl vše na plnou (politickou) hubu - nemusel to dělat, přestože ze směřování "vyspělé (americké) společnosti" a událostí 2017 zamrazilo. ()

Sany33

Nič som neočakával ale toto bola dosť nuda. Kde tu sa objavila hláška alebo akčnejšia scéna, ktorá mi zabránila zaspať ale inak 80% filmu je šedivý priemer a film som o sebe je veľmi zabudnuteľný. Čierneho humoru je tu kopa a celkom som fandil aj hlavnému hrdinovi s tým jeho mega afrom. Však kto by už len fandil tým fanatickým zvieratám. Film, ktorý opäť hovorí, že netreba súdiť ľudí podľa farby kože ale hlavne podľa ich správania a skutkov. Škoda že to bolo podané tak lacne, ak by to malo trocha viac šťavy je to určite zaujímavá téma a do kariet tomu nahráva aj skutočnosť že sa táto bizarnosť skutočne stala. 44% ()

Timak

Shit, this is f*cking deep. Spadla mi brada. Briliantní. Duo Washington Driver - úžasná symfonie. Must see záležitost. A jak aktuální ... smutné ... velmi smutné! ()

vyfuk

Ku-Klux-Klan je věc, která mě vždycky zajímala. Idea nacistického smyšlení v 21. století je neuvěřitelná. Zvlášť někde, kde ani nacismus neoperoval. K tomu přičtěme dobovou atmosféru a jede to samo. Film je natočený takovým stylem, který mi jasně ukázal, že se mi film bude líbit. A tématem to nakonec ani tolik nemuselo být ovlivněno. Film se někdy tváří místo určité brutálnosti, která v něm mohla být, spíše naivně a až moc sluníčkářsky. Film je nicméně zpracován skvěle s paralelami na dnešní dobu, které jsou poté i vysvětlena se samotnou Virginií. Smutná záležitost, která je vesele a dobře zpracována. A další rest z Varů. ()

blackJag

Zpracovat takové téma aniž by z toho konzument měl bolení nebo křeče, to chce talent. Spike Lee ho má. Skvěle si dokázal poradit s tématem, které je normálně příjemné jako žiletka na jazyku, a úplně se přitom vyhnul parodii. Díky tomu může tato satira fungovat desetiletí. 80% ()

Tft

Pro průměrného Čecha asi není nic vzdálenějšího než rasová válka v Americe, jak ale kdysi řekl někdo chytřejší než já, filmy jsou okna do světů jiných lidí, jde tak jen o to, jak dobře dokáže daný režisér přenést diváka do své hlavy. BlacKkKlansman bych rozebral netradičně od konce. Konec tohohle Leeho “jointu” je totiž to, co diváky rozděluje asi nejvíc. Velmi odvážná volba pustit na konec snímku záběry z reálného světa, která by byla často kamenem úrazu, tady ovšem podle mě funguje a dokáže film zakořenit v realitě. Těch pár lidí co bylo přítomno v sále semnou po skončení filmu ani nedutlo a seděli jako opaření a to už je co říct, když to takhle zafunguje na nezaujaté evropské přihlížeče, co to asi dokáže udělat s publikem v Americe? Spike Lee ať už je jaký chce a je jasné, že jeho filmy nejsou pro všechny, musí se mu ale nechat, že prostě má koule na to vyjádřit svůj názor a nebojí se vystoupit nejen z řady, ale jde ještě o krok dál. BlacKkKlansman je možná jeho nejzábavnější film a to je co říct, vzhledem k tématu jakým se zabývá. Film se odehrává pro Leeho v naprosto netradičním prostředí, vypráví neuvěřitelný příběh, založený na knize, která je založena na reálných událostech a Ron Stallworth je opravdový člověk, který jako černoch s klidem infiltroval Ku-Klux-Klan přes telefon. Když se nad tím člověk zamyslí, je na světě jen málo režiséru, kteří by tohle dokázali natočit a po ještě větším zamyšlení, je Spike Lee upřímně opravdu ta nejlepší volba. John David Washington spolu s jeho afrem a Adam Driver znovu s klidným a soustředěným výkonem, jsou skvělá dvojka a jen těžko se dá rozhodnout, kdo z nich podal lepší herecký výkon. Stejně tak dobře jako herci hrají se Leemu daří vyobrazit Ku-Klux-Klan jako bandu redneckých idiotů, ale není toho dosaženo klasickou zesměšňovací metodou, ale spíš tím, že se jim Lee nebojí dát prostor na plátně a prostě je nechá ze sebe ty idioty udělat. Co mě trochu mrzí, je že film se na začátku trochu moc nadechuje a slibuje možná trochu víc infiltrační a undercover drama, pak se ale postupně přehoupne na trochu jinou vlnu, vzhledem k tématu filmu pochopitelnou, ale místy BlacKkKlansman působí jako kdyby trpěl žánrovou rozpolceností. Spike Lee ale nakonec ukazuje svou zkušenost a nedovoluje filmu se rozpadnout, v tom má určitě ruce i jeho dvorní střihač Barry Alexander Brown. Rozhodně to není film bez žádné mouchy, ale je to zatraceně dobrá zábava, je to pohled na rasovou válku originálníma očima a především je to film s posláním a skutečným dopadem na reálné dění ve světě a takových filmů je pomálu. 86% ()

mkubalikova

Tohle jsem absolutně nečekala. Dvě hodiny jsem se skvěle bavila (některé vtipy vyloženě smrtící😆😆), Driver a mladý Washington jsou výborní, režie precizní a scénář velmi chytrý. Pak ale přijde návrat do reality a člověk si uvědomí, že na skutečnosti není nic chytrého ani zábavného. 😔 90% ()

Gurtha

Škoda, že se to tak vleče, po dvou hodinách poctivé práce pak celý dojem převálcuje posledních pět minut. ()

JohnSmith

Začátek byl velice dobrý, jak se policajti infiltrovali. Pak už to byla standardní záležitost, která se ničím nevymykala. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz