• Tosca

Mezi slepými je jednooký králem... Čili v té naší produkci tohle přece jen trochu vyčnívá. Ale my ty kriminálky prostě neumíme. První díl navnadil (a velké plus za neokoukanou Ostravu a některé herce), ale druhý to strašně pokazil. Děravý scénář, roztahané, zbytečné motivy, neschopní gauneři, absolutně žádné napětí jsem necítil a jen se modlil, aby to už nějak skončilo. A popelářský vůz zastavující policajty, jako vážně? A proboha proč si ten Švehlík nechává ten neslušivý rezatý plnovous?(20.1.2020)

Pravdou je, jak tady spousta lidí uvádí, že první polovina filmu je výborná, druhá je podstatně horší, uspěchaná a ne úplně zvládnutá. Dokonce si myslím, že by tomu slušela tak 8-10 dílná série. Nevím, jestli na to nebyly prachy nebo proč z toho vznikl jenom dvojdílnej film, ale chtělo by to víc rozvézt. Některý linky nebyly úplně nebo vůbec ukončený, nepochopitelná byla milostná zápletka v druhé půli, to tam snad vůbec být nemuselo. Na druhou stranu takový krimi thrillery u nás zatím nejsou moc zvykem, už vůbec ne ukazovat nějaký drastický nebo nepříjemný scény (např. v závěru scéna s krumpáčem). D. Švehlík je opět výbornej a celkově není nikdo, kdo by nějak herecky zaostával. Pokud má tohle být krůček ke zlepšení tohoto žánru u nás, pak říkám jen tak dál.(20.1.2020)

První díl velmi dobrý - temný a mrazivý a velmi mě zaujal. Ale druhý byl po "americku" akční a nereálný, vůbec se to nehodilo k tomu předchozímu, dosledoval jsem abych věděl, jak to skončilo. Konec je otevřený a nechává prostor pro vlastní interpretaci a domněnky, některé události tu být ani nemusely, ale chápu, proč zde byly (i když by to šlo natočit jinak). Stockholmský syndrom je zde sice použit, ale spíš bych uvítal film o jeho vzniku než, že tu prostě je. Herecky mě nejvíc zaujala Zuzana Mauréry.(24.1.2020)

50% — Zpočátku jsem si myslel, že příběh bude postaven na konfliktu dvou mužů – bývalého kriminalisty Mojžíše a vozíčkáře Oseckého. Sice jsem tam neviděl důvod pro stockholmský syndrom, ale čekal jsem, jak se to vyvine. Začátek byl docela nekompromisní – část viny byla na obou a každý mohl být na toho druhého nikoliv neprávem naštvaný. Příběh se však vyvinul jiným směrem, a to k obchodu s bílým masem, jehož obětí se stala i dcera Oseckých. Osečtí nakonec požádali Mojžíše o pomoc a ochranu před mafiány, kteří chtěli jejich dceru zlikvidovat. A zde už se stockholmský syndrom prodral na povrch velmi zřetelně. Proč ne. Z hlediska dramatického nebyl dvoudílný film špatný, ale působil nedotaženým dojmem. Co měla znamenat linka s nevěrou Osecké a tím, že na to manžel přišel? Čekal jsem, že to bude nějak řešit, ale nakonec z toho nic nebylo. A v závěru to vzdala i Osecká sama. Stejně tak linka nového přítele Mojžíšovy bývalé ženy a jeho agresivity vyšuměla bez výraznějšího zájmu. Že by takový člověk, navíc policista, opustil pole bez boje? A nakonec divně vyšuměl i titulní syndrom – holka se na konci zachovala dost nelogicky, pokud tedy nemělo jít o to, že se netrefila. Nepochopil jsem taky, co dělali na Lukášově pohřbu Osečtí, tohle bylo nejspíš pouze k tomu, aby divák chvilku tápal, čí že to pohřeb vlastně je.(20.1.2020)

• Ozzy2

Už to téma je naprosto out.Tohle patří tak do 90. let, včetně kostýmů.Další do očí bijící rozdíl mezi podobnými kriminálkami ze zahraničí je ten, že .zatímco tam i vedlejší figury jsou profesionální herci, i ty, co mají sebemenší štěk, u nás se obsadí neherci..viz. holky z gymplu, šlapka, v bordelu je opravdová silikonová šlapka, To s sráží snahu těch ostatních.Naprosto nesmyslné scény, kdy pasáček okresního formátu ukazuje uprostřed bordelu plného lidí fotky nového zboží majiteli a řvou u toho jak na lesy...Všichni se tady můžou zbláznit z Vondráčka..jasně, zajímavej, neokoukanej xicht na roli podvodníčka,ale jakmile promluví, zázrak končí a kostýmy těch pasáků, to je jako proč?Aby bylo každému jasné, čím se živí?Vše je zase vystavěno na sérii náhod a zachraňují to jen herecké výkony Švehlíka, Fingera a Mauréry.Vyloženě špatné to není, prostě klasická detektivka z ČR, jakých je jak smetí. Po 2. dílu: Češi, netočte kriminálky, když to neumíte.FVážně mám věřit, že kriminálka jde jen po poskocích a šéfa celé bandy nechá bez povšimnutí?Vážně mám věřit, že Luky je na fízlárně jak doma a on za ním osobně chodí a vyhrožuje mu?To, že se ženská vyspí s někým, kdo jí zmrzačil manžela, tomu jedinému bych věřil, ženská logika je neuvěřitelná, jinak jste to totálně zpackali a natočili naprostý brak, herci už ani nehrají, jen cosi markýrují a odříkávají tupě repliky.Viz neherecký výkon Lukyho, když mu ten legrační mafiánek vyhazuje milovaného psa z okna:))(13.1.2020)

• - Roli pronajímatele bytu si střihl spisovatel Josef Formánek, kterého hrál David Švehlík ve filmu Úsměvy smutných mužů (2018) podle jeho vlastní knihy. (jerrysone)

• - Spoiler: Pohřeb Lukáše Kulhánka (Vojtěch Vondráček) se natáčel v krematoriu ve Slezské Ostravě. Scénu provázela píseň „Jednoho dne se vrátíš“ zpěvačky Věry Špinarové, která je s Ostravskem také neodmyslitelně spjata. Samotná zpěvačka, která zemřela 26. března 2017, pak měla pohřeb ve stejném krematoriu. (RadimHavl)

• - Diagnóza „Stockholmský syndrom“ skutečně existuje. Poprvé byl popsán psychiatrem Frankem Ochbergem v roce 1973. Stockholmský syndrom je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti (např. rukojmí) na pachateli (např. únosci) vyskytující se též ve vztazích některých vězňů a jejich vyšetřovatelů. Často se Stockholmskému syndromu nesprávně říká Helsinský syndrom. (Van_Stajpen)