Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

swed

Po režijní stránce nesmírně poutavý snímek. Docela mě překvapilo, že v tak dramaticky vypjatém scénáři, se našlo místo i na odlehčení (což vítám). Prvních 60 minut je zvládnuto na jedničku (rytmus, napínavé situace, moment očekávání). V druhé hodině dochází k uvolnění tempa, což sebou přináší spoustu dlouhých scén, z nichž mnohé jsou zbytečné (nejpádnějším důkazem budiž sondy do Sonnyho života). Co se týče výkonu Al Pacina, těžko se dá mluvit o něčem opravdu výjimečném, spíš se jedná o jeho solidní standart. 8/10 ()

Herr_Flick

Pochopitelná sázka na duo Pacino – Cazale (po Alově skvělém Serpicovi a jejich společné účasti na prvních dvou Kmotrech), pochopitelná sázka na reálný základ příběhu, nepochopitelný výsledek. Oba byli dobří, já se i tak celé dvě hodiny vyloženě nudil. Nejzásadnější byl asi Sonny a Leon. Já se mu ani trochu nedivím, že si vzal toho chlapnu, když měl doma takovou megeru. ()

PogoJoe

Výborná atmosféra, která mě vtáhla. Skvělí herci, kteří ztvárňují zajímavé charaktery. Poslední třetina v bance už se mi zdála moc natahovaná a dlouhá, na napínavé vyvrcholení stálo za to čekat. ()

FilmFan24

Nejlepší příběhy píše sám život! K tomu sedmdesátá léta, masakr v Attice, takřka neomezená moc médií, všudepřítomné odbory, homosexualita, jedno zpackané přepadení banky a famózně (jak jinak) hrající mladý Al Pacino! Co chtít víc! Film Sidneyho Lumeta, plným právem řadící se k tomu nejlepšímu, co bylo natočené! ()

Hamaradža

V žánroch mi chýba komédia. Citom pre trápno pripomína Dog day afternoon ranného Formana :) Skvelý tichý John Cazale! "To my darling wife...Leon..." ()

Arcadan

Geniálně absurdní podívaná, kterou bez debat táhne charismatický Al Pacino pod zkušenou režií Sidneyho Lumeta. Z počáteční tragikomedie neschopných lupičů se to celé zvrhne v dech beroucí drama, kdy je každá další scéna blížící se k závěru plná napětí. Navíc diváka čeká hned několik překvapení v ději, které nemají daleko k angažovanému sociálnímu komentáři, obzvláště v kontextu doby 70. let. Řemeslně dokonale zvládnutý snímek, který navíc s telefonní scénou, kdy se odhalí Sonnyho hlavní motivace k loupeži, dostává i silný emocionální náboj. ()

Colonist

Sidney Lumet a Al Pacino podruhé. Pacino opět exceluje (já mu ty emoce prostě věřím a cítím je v každém jeho filmu) a John Cazale mu zdatně sekunduje. Dále tu máme atmosféru, humor, dobové narážky a stále rostoucí napětí a tlak. Žádné dělení na lepší a na horší polovinu jsem nezaznamenal (napínavé konverzačky já můžu, takže mi zvolnění a psychologický boj ve druhé půlce vůbec nevadily). Pár slabších momentů by se ale našlo, to je pochopitelné. Film na mě působil neuvěřitelně uvěřitelným dojmem, a to nejen proto, že byl inspirován reálnou událostí. Lumet to natočil tak, že mi přišlo, jako kdybych sledoval v přímém přenosu skutečné přepadení banky... ()

Vědma

Viděla jsem spousty filmů o přepadení banky. Tohle je jeden z nich a má svou výjimečnost. Spočívá hlavně v tom, že jde o skutečnou událost a jestli to takhle bylo doopravdy, tak šlo o něco tak zpackaného všemi zúčastněnými, že to má můj obdiv. Al je vynikající jako vždy a naprosto mě nadchl John Cazale svou úspornou etudou Sala. Jediné co filmu vytýkám je jeho zdlouhavost. Film jsem viděla 24.4.2010 a ráno jsem zjistila, že Al oslavuje 70. narozeniny. Takže jsme film viděli na jeho počest, aniž jsme to tušili. ()

TominoLa

Výborný film. Velký podíl na tom má excelentní Al Pacino. Jeho postava Sonny táhne skoro celý film a dostat tu roli někdo jiný nemusela by to být taková skvělá podívaná. ()

Aleee89

Sidney Lumet byl pro mě vždy zárukou kvality, ale tímhle filmem si reputaci trochu pokazil. To, že se snímek inspiroval skutečností, většinou laťku hodně pozvedá, jenže Psímu odpoledni tenhle fakt moc nepomohl. Lumet už minimálně jednou prokázal, že umí rozehrát takřka bezchybné drama s pár herci a jednou místností, ale Psí odpoledne, ač má stejné předpoklady, kvalit třeba Dvanácti rozhněvaných mužů zdaleka nedosahuje, což je škoda. Pro mě je to zdlouhavý snímek bez náboje, s chabou atmosférou a nudnými pasážemi. Pacino předvedl svůj standardně dobrý výkon, ale pro mě to nikdy nebyl TEN herec, jehož filmy bych cíleně vyhledávala. Chápu, že v dobovém kontextu mohlo Psí odpoledne vyvolat skoro poprask, dnes ho mnozí uznávají jako výtečnou klasiku, ale já se mezi ně nezařadím. ()

Laurent

Tento snímek jsem sledoval na dvd. Hned od začátku roste silné napětí a dramatičnost, která je občas odlehčena dobrým vtípkem. V polovině jsem si šel odskočit a s napětím ve mně (avšak i ve filmu) byl konec. :-D Ale i přesto tento snímek stojí za vidění. ()

Sheldra

Herecký a režisérský koncert. Už samotný fakt, že se téměř celý film odehrává v uzavřeném prostoru v rozmezí několika málo hodin, a přesto od plátna nemůžete odtrhnout oči, mluví sám za sebe. Leckterý jiný film by se v tom utopil, uspal vás atd. - ne tak tenhle...Dokonale vás to vcucne, a když vás to vyplivne, jen sedíte a vibrujete. V asi nejznámějším momentu, kdy Pacino vyběhne před banku a řve "Attica! Attica!", máte sto chutí vyskočit a ječet s ním - tomu říkám charisma. Co dodat - je to strhující, je to nezapomenutelné, je to...to je fuk, prostě se na to rozhodně podívejte! ()

ibeh

První polovina filmu mě velmi chytla, měla spád a průběh byl tragikomický. Druhá půlka se začala táhnout, děj ztrácel na síle. Snímku by prospěla kratší stopáž. Hvězdu navíc dávám za skvělý herecký výkon Al Pacina. ()

gumli

Majstrovské dielo o bankovej lúpeži.Celý film sa odohráva praktický len v banke a vo vnútri policajného auta.Čo som od neho očakával tak som aj dostal.Výborný film od začiatku do konca.Je to skutočný príbeh o dvoch mladíkov,ktorý na začiatku70.rokov vykradli banku v Brooklyne.Film nie je komédia,aj keď sú tam humorné situácie.Film je zaujímavý aj tým,že rukojemníci v banke začnú sympatizovať s rukojemníkmi a nie s políciou,ako to väčšinou býva.A diváci určite tiež.Al Pacino je v neuveriteľnej forme,obrovský výkon.V skutočnosti bola banka vylúpená presne 22.augusta 1972.Len pre zaujímavosť,režisér filmu Sidney Lumet bol starý marxista a oddaný robotníckej triede. ()

/Pablo

Od "Dog Day Afternoon" jsem očekával svěží lehce komediální jízdu, přesně tak jak byl začátek filmu prezentován. Nicméně v okamžiku kdy Sidney Lumet začal vykreslovat nudý rádoby dramatický vztah Chrise Sarandona k Al Pacinovi, nevěřícně jsem kroutil hlavou a spíše sledoval hodinky než snímek. Zkrátka tahle podivná obžaloba tehdejší společnosti mi v kontextu celého příběhu neseděla a připadala mi tam tak nějak navíc násilně vnucená. Klidně bych místo toho uvítal nějaké další povedené scény s Pacinem nebo Cazalem. Z tohoto důvodu dávám jen tři. ()

Martin741

Sidney Lumet /12 Angry men ..../ proste vie, ako natocit kvalitny film o bankovom lupicovi /vyborny AlPa Cino/, ktory sa zamotava do osidiel planu, ktory prestal vychadzat uz na zaciatku. Aj ked to ma len minimum akcnych scen, film odporucam kazdemu, kto ma rad herecke koncerty Pacina sinuce sa z telky v obyvaku. Ja k takymto ludom jednoznacne patrim. 94 % ()

MrPierc

2,5 chlapa vletí do banky, ale je vidět, že to jsou amatéři. Nechtějí nikomu ublížit, chtějí jen to svoje a v míru odejít. Takto si to představuje každý, ale vždy se něco zkomplikuje. Brooklyn je chudá čtvrť odkud pochází i Sonny ( Al Pacino ) je chudý, frustrovaný, má dvě děti, tlustou hloupou manželku. Tohle stačí na to ,aby jste vykradli banku ( někomu i míň ). Zajímavá je ukázka hloupého davu, který reaguje různě dle chvilkové nálady. Oba zlodějí věří, že se z toho dostanou a že policajtům se dá věřit. Film sice začíná jako loupeží, ale postupně se stane psychologickým vykreslením postavy a společenství = poznáme jací jsou v bance i venku. ()

WoWoW

Už od začátku byl ten film skvěle rozjetý, ale v určitém momeňtě se jeho tempo šíleně zpomalilo a pořád se zpomalovalo a čím víc se blížil ke konci tím víc to ztrácelo moji pozornost. Je pravda, že nakonec se to malinko vylepšilo, ale na víc jak 3 hvězdy prostě ne. Al Pacino sice odehrál to co umí a zase byl skvělý, ale z mého pohledu byla prostřední část toho filmu, příšerně dlouhá. Nadruhou stranu chápu, že to bylo na základě skutečného příběhu, a tak se dá příběh zkrátit nebo pozměnit jen velice těžko. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011