Dívka v pavoučí síti

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2018, 111 min

Pár lidí nad dalším kusem téhle série ohrnovalo nos a nad výsledkem nadávalo, za mě Fede Alvarez a jeho tým nějaké ty emoce vyvolal a nějakou reakci vymlátil. Ale vesměs se přikláním k oněm kritickým hlasům. Severské trio podle bestselleru Stiega Larssona i Fincherova verze byly stylové, inteligentní a napínavé, navíc s propracovanou psychologií postav a skvostnou severskou atmosférou. To všechno mi tady chybělo. Po zesnulém Larssonovi napsal čtvrtý díl Milénia David Lagercrantz: úkol naší uzavřené hackerky je zase zatraceně těžký. Když se vrátíme k Fincherovi, kriminální zápletka nebyla tím nejdůležitější, co se odehrávalo na plátně. Byly to postavy. Samozřejmě rafinovaně dávkoval informace a nechával diváka v nejistotě, ale s hlavními postavami pracoval znamenitě. Což Alvarez prakticky neumí. Lisbeth nedokázal zlidštit, jakémukoliv nebezpečí je nadmíru odolná. A stejně jako zbytek postav se jen přesouvá z bodu A do bodu B a namísto ostatních má až superhrdinské schopnosti. Problém u mě osobně byl tedy asi nejvíc v tom, že v jednu chvíli někdo naši hrdinku dusí, o pár minut později už vymýšlí, jak někoho hackersky obejít, napálit, oklamat, že i Einstein by se krčil někde v koutě. Přesně ví, co udělat, zdatná je snad ve všech oblastech. A to zdaleka nemluvím jen o tom, že umí airbagy v autě aktivovat na dálku přes mobil. Akci naopak Alvarez zvládá, jen se vytratilo ono drásavé napětí. Každopádně neříkám, že bych se příště zase nepodíval. Mimochodem ale kasovní propadák, takže možná ani žádné příště nebude.(20.1.2019)

Popravdě to vypadá, jako by to točili seveřané. Klasická sněžná nádhera, která se vyskutuje kolem Stockholmu a i uvnitř něj má ohromnou atmosféru. Příběh je napínavý tak, že vás to drží ve střehu a jste zvědaví, co přijde dál. Hlavní hrdinka je skvělá a oblíbíte si jí asi hned, stejně jako všechny postavy. Až se divím, že mi nikdo nevadil. Za mě vážně skvělé.(21.1.2019)

Tam, kde Fincher upútaval úžasne temnou atmosférou a postupný odkrývaním tajomstiev, Alvaréz sa pohybuje skôr v žánri špionážneho thrilleru. A občas poriadne béčkového. Podobný McGuffin sa v súčasnosti môže prepiecť akurát nadsadeným dobrodružstvám Ethana Hunta. V tejto látke pôsobí nepatrične podobne ako zázračné hackovanie, špeciálne ostreľovacie zariadenia, telenovelové zvraty alebo hláškujúci hackeri. Ale ako zábavná blbosť to celkom funguje. Fede Alvaréz je veľmi snaživý remeselník , točiaci s veľkou chuťou. Podobne ako pri jeho predchádzajúcich počinoch sa dočkáme množstva skvelých momentov. Uruguayský rodák vie, aké silné zbrane má v podobe efektnej kamery, snaživého strihu alebo kreatívneho využívania zvuku. A nebojí sa ich využiť. 6/10(13.11.2018)

(75%) Viděno v kině. Filmová adaptace knižní severské série Milénium pokračuje. Abych to zestručnil, tak je to velice svižný a zábavný film s rychlým tempem, že se divák ani snad nezačne nudit. Především je třeba mít přečtené knížky a shlédnuté filmy. Původní švédská trilogie je rozhodně nejlepší a první příběh Milénia, které zremakoval D.Fincher se také celkem povedl. Tohoto pokračování jsem se docela bál. Už i příběh při čtení knížky (již 4.díl) byl o dost slabší. No, celkově mě tento snímek dost bavil. Jen se v tom už nesmí hledat úplná podobnost a duch této severské série. Je to víc akčnější, američtější a to pravé kouzlo se už bohužel vytratilo. Ale největšími 2 klady jsou postava Lisbeth Salanderové (sice je zde z ní ještě větší superhrdinka), ale ta herečka to perfektně ztvárnila. Druhým kladem je skvělá režie F.Alvareze. Dodal tomu skvělou atmosférou spojenou se solidním soundtrackem. Takže tyhle 2 klady dokázali dost zastínit poměrně větší množství nedostatků. Třeba postava M.Blomkvista zde byla strašně odfláklá. Ten herec působil sice jako sympaťák, ale nedokázal to sehrát. I příběhově ta jeho novinářská zapálenost byla pryč. Stejně jako děj, který byl takový moc bez nápadu. Souboje a akce – to vše bylo ale velmi zručně natočeno. A finále bylo docela urychlené a pro hrdiny moc snadné. Ale když se nad tím střízlivě zamyslím, tak po dalším shlédnutí, to už tolik hrotit nebudu. Čekal jsem to horší a naštěstí jsem dostal další solidní filmový přírůstek do téhle série. Snad se ještě dočkáme nějakého pokračování nebo klidně i nějaké další nové verze.(21.11.2018)

Z této krimi série se dá vytáhnout mnohem víc než jen tuctový akční thriller. Ostatně Fincher nás o tom přesvědčil. Foyová prokázala dostatek talentu na to, aby postavu vyzrálejší Lisbeth zvládla. Jen jí je třeba dát více prostoru v psychologickém prokreslení postavy, podobně jako dostala Maraová. Alvarez ale z Foyové udělal pouze nesmlouvavou tvrďačku a neuvěřitelně geniální hackerku, které přijdou její výjimečné schopnosti vhod zrovna vždy v ten pravý čas. Lisbeth je zkrátka vůči jakémukoliv nebezpečí prakticky odolná. Přitom potenciálu na poukázání jejich slabin prostřednictvím sestry bylo víc než dost. Tak možná příště pod taktovkou jiného režiséra, který populární ženskou ikonu trochu zlidští a zbaví jí atributů superhrdinky. Jestli tedy nějaké příště v dohledné budoucnosti bude a série se třeba znovu na dalších sedm let nezastaví...(7.11.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 24. října 2018 v Římě. (Varan)

• - Natáčelo se od ledna do dubna 2018 v Německu a ve Švédsku. (Varan)