Dívka v pavoučí síti

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2018, 111 min

Když se totálně oprostím od původního severského milénia s Rapace a Nyqvistem (americkou verzi jednoho z dílů, byť od Finchera, jsem neviděl a vidět nechci) a budu tenhle film brát jako další z řady akčních, pak ok, je to možná lehce nadprůměrná a napínavá podívaná. Bohužel mě ale Claire Foy moc nezaujala, totéž převzatý román zesnulého Larssona panem Lagercrantzem - nemá to ty správné severské koule, škoda.......................moje hodnocení = 6 z 10.(12.3.2019)

• Krasus

Ani by mi tolik nevadilo, že se film skoro v ničem nedrží předlohy, takže se jedná spíše o volné pokračování na motivy stejnojmenné knihy. Co mi ale vadí hodně, je nedodržení jakýchkoliv logických rámců, na kterých je příběh o Lisbeth Salanderové založený. Dívka v pavoučí sítí mohla je stylová a příběhově plnohodnotná podíváná, která bohužel postrádá jakýkoliv hlubší rozbor postav, neumí pracovat s dějem tak, aby se člověk ptal, proč se to děje zrovna tak, jak je to vyobrazeno a naprosto selhává v návaznosti na předešlý a následující díl. Zkrátka jeden velký mišmaš, který se dostal na plátna asi jen kvůli aktuálnosti tématu a hypu okolo Milleinum universa. Pokud se plánuje zfilmování i následující knížní předlohy, tak to bude působit jako pěst na oko. Je to škoda, protože Claire Foy si svou roli velmi úžívá a Stockholm působí přesně tak, jako v knize. Hvězda navíc za povedený Ducati product placement.(21.1.2019)

Lidově řečeno - Jason Bourne hadr. Lizi je nejen (skoro) neprůstřelná elitní hackerka, ale už také jako dobře cvičená agentka, až téměř superhrdinka. Téměř jsem mávl rukou nad některými nesmysly ve filmu a nechal jsem se unášet na vlnách akce k očekávanému vrcholu. Tam mě nepotěšila nepřehledná bitka, velice potěšil zásah (tedy zásahy) zvenčí a navíc si ještě holky dvakrát pokecaly, abychom věděli všechno. Z původní série a tajemna se vyklubala velká akční jízda, ale z tohoto pohledu byl film uspokojivý. Fanoušky Stiega Larssona možná potěšil méně.(14.11.2018)

• NinadeL

Je Lisbeth Salanderová nejzajímavější evropskou hrdinkou poslední dekády? Možná je a možná není. Nicméně sledovat tolik let všechny pokusy o adaptace jejích příběhů, to je docela utrpení. Noomi Rapace měla k dispozici trilogii i seriál, Rooney Mara bohužel jen americký remake prvního dílu a teď tu se čtvrtým (!) dílem přichází Claire Foy. Skutečnost, že Hollywood nemá dvojku a trojku je docela legrační. Mě osobně ještě víc baví, že v době Noomi Rapace byla Claire Foy známá jen jako Dickensova Amy Dorritová, což opravdu nevytváří nijak konzistentní práci s kariérou. Co bude příště? Bude nějaké příště? A bude v pátém dílu hrát opět nějaká jiná herečka, která dnes teprve vytváří klasiku v seriálu na BBC? Bylo by to kouzelné, protože takhle už dávno stejně nevěřím na ty plusy, které Milénium mohlo nabídnout. A přitom potenciál té látky je tak velký.(31.3.2019)

Nejdřív Ňoouma Rampičová, pak Roomová Můra, a teď Klér Fuj … Jsem zvědav, kolik těch Bydžovských ještě do budoucna najdou, když právě kompletně vybrakovali nejzrůdnější panteon světového hereckého obludária a Milénia se chytil nějaký parazit, mezi nímž a Larssonem je sice literární propast asi jako mezi Rohlíkovou a Zolou, ale to filmování zjevně nezabrání. Ač potištěný hajzlpapír, dokázal z něj ostřílený Štefan Rytíř setřít to nejméně hnědé a zpotvořit vcelku snesitelný scénář, který má atmosférou rozhodně blíž ke švédským originálům, než k dementnímu a zblitečnému Finčrovu hranému dabingu. A tak dostáváme další trampoty obskurně odporné babochlapské lesby, nyní v dětství citlivě píchané romantickým tatínkem, od níž by se nenechaly vylízat snad ani vyhnisané cigošky v krymu, která během pěti vteřin v pohodě hakne i Pentagon, a to z hloupé Nokie 3310 bez modemu, a jež by díky svému militantnímu feminismu a potlačovanému PMS v pohodě rozkope držky i celé kohortě po zuby ozbrojených vysteroidovaných speciálních jednotkářu, protože ti při pohledu na ni radši panicky zavírají oči, aby jim její krása nevypálila sítnice. Ale jebat, bylo to jinak celkem popiči. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „Ač s despektem ke kvocientně limitovaným presumpcím ležérní matrice, zcela neodpovídajícím intelektuálním postulátům percepčně rigidního diváka, šlo o naračně fluentní a kulantně agilní disport, konsternující jen marginálně“.(3.2.2019)

• - Na mostě po honičce v autě (cca v čase 56:00), když Lisbeth (Claire Foy) zastaví, tak první auto stojí na mostě pokaždé jinak. Jednou stojí rovně a podruhé napříč přes silnici. (Záry)

• - Celosvětová premiéra proběhla 24. října 2018 v Římě. (Varan)

• - Při výbuchu v bytě Lisbeth (Claire Foy) skáče do vany plné mléčně zbarvené vody, ale v následujících záběrech ze dna vany na Lisbeth je voda krásně průzračná. (Twyer)