Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Homer.p

Paráda. Na jedné straně ukázaný krásný a upřímný humanismus a na druhé straně to, že někteří lidé jsou prostě svině. Skvělé herecké výkony uplně všech zúčastněných. Velice dojemné, všem doporučuji. A to i těm, kteří mají obavy z Davida Lynche. Tento film se zcela jeho další tvorbě vymyká a je krásně srozumitelný pro všechny. ()

Ergon

Pozoruhodné a dojemné. Těžko uvěřit, že někdo takový skutečně žil a nikdo z nás si ani trochu nedokáže představit, čím si John Merrick musel projít. Film je jen zlomkem, jakousi exkurzí do jeho života, ale skutečnost musela být daleko horší. ()

ppetrnosek

Výborný Hurt i Hopkins. Lynchova cesta k prozření skrz nádherné zpracování jednoho nenadherného pravdivého příběhu. Jen kdybych neměl celou dobu pocit, že film je prakticky založený jenom na jedné vlastnosti člověka, a to empatii. ()

bono22vox

Lynchův snímek nominovaný na osm Oscarů, je opravdovou uhrančivou podívanou pro silné nervy. Příznačně syrová atmosféra, černobílá kamera, to vše vystihuje Londýn konce devatenáctého století jako temný svět, v němž ,,peklem jsou ti druzí´´. ()

danny_21

Tenhle chobotnatec je snad jediným počinem Lynche, který má hlavu a patu a humanismem přetékající a člověk po skončení nevejrá jako sova. I tady sice David využívá své typické bizardnosti, ale i díky námětu používá umírněně a snesitelně. Herecké výkony výborné, atmosféra Londýna se povedla, hodně pomohla černobílá podoba. Škoda, že to nešlo, Davide, udržet ve stejných ucelených kolejích i do dalších "kusů" - 80 % ()

Wann

Neskutečně silný a emociálně nabitý film. Lynch je geniální a Sloní muž je podle mě jeden z jeho nejlepších filmů. Je to krutý ale zároveň krásný film o "člověku", který má opravdu těžký život, kvuli jeho "znetvoření". Anthony Hopkins je zde naprosto skvělý ale John Hurt v roli Sloního muže je zde excelentní. Lynch na mě znovu udělal ohromný dojem a já mu děkuju za nezapomenutelný filmový zážitek! ()

diodoros

Film podľa skutočných udalostí o znetvorenom mužovi, ktorý je zo všetkých strán využívaný ako "kuriozita" - či už v cirkuse, kde ho majiteľ finančne zneužíva a fyzicky týra alebo v medicíne, keď ho nájde istý doktor, ktorý ho najprv predstaví kolegom ako vedeckú zvláštnosť a až "potom" sa začne zaujímať, čo v ňom je, čo je za osobnosť - a tu sa začne príbeh o ich netradičnom priateľstve a snahe ukázať svetu, že výzor prípadne fyzické postihnutie nie je všetko, čo samozrejme pochopí iba minimum ľudí, kým zvyšok vidí a hodnotí každého človeka podľa zovňajšku - ako nádheru alebo ako príšeru. Konanie postáv však ukáže, kto je tu skutočná obluda... Výborný film s dobrou hudbou, skvelými hereckými výkonmi (jednak Hopkinsa, ale najmä Johna Hurta, ktorý namaskovaný na nepoznanie dokonale vystihol povahu a fyzický aj psychický stav hlavnej postavy), výbornou kamerou a najmä humanistickým posolstvom o ľudskom materializme a o tom, že vonkajšok (akokoľvek fyzicky odpudivý) nezodpovedá skutočnému psychickému vnútru človeka. ()

Alexandre

Jelikož jsem od Davida Lynche viděl nejprve takové ty filmy, jejichž vysvětlení jsem si musel hledat posléze na internetu, tak to byl pro mě nezvyk. Ale naprosto krásný a dokonalý nezvyk. Vynikající Hopkins, dokonalá atmosféra a několik vskutku silných scén, které mi až vyhnaly slzy do očí, to mluví naprosto za vše. Nepopsatelný zážitek. ()

Dzvandzi

Vynikající příběh o lidské hlouposti,strachu a předsudcích.Tolik špatných lidských vlastností jsem v tak krásně vyobrazeném filmu ještě neviděl a asi ještě dlouho neuvidím...opravdu strhující zážitek,všem doporučuji shlédnout a zamyslet se,člověk si při tomhle ledacos uvědomí.Jsem dojat a ani na chvíli neváhám s hodnocením,které mi potvrdila ještě výborná hudba a také herecký výkon Hopkinse.. ()

0L0V0

Uvidíte, čo ste ešte nevideli! Príbeh spočiatku je o lekárovi, ktorý náhodou narazí na slonieho muža. Muž ktorého stretne, vystupuje v cirkuse ako najstrašidelnejšia atrakcia. Je zneužívaný a nemá žiadne právo so svojim životom nakladať nijak zvlášť slobodne. To sa však zmení, keď ho lekár vezme pod svoju ochranu a postupne zisťujeme s ním, že pod škaredým mužom sa skrýva krásna duša. Krása. Veľa ľudí si pod týmto slovom predstavuje časti ľudského tela, so symetrickou proporciou. Málo však je takých, ktorí pod týmto slovom hľadá vnútorný charakter a čistú dušu. To sú prvé znaky Lynchovej životopisnej drámy menom Sloní muž. Silný príbeh s emotívnym koncom. Film sa odohráva v Londýne, medzi rôznymi vrstvami spoločnosti, kde ľudia sa miestami správajú ako zvieratá a nie ako civilizovaná spoločnosť. Vraždy, korupcia, krádeže, alebo takzvaná smotánka, ktorá si predovšetkým zatvára oči a správa sa povrchne. Film je taktiež nakrútený čiernobielo, kde však sa krásne pracuje s osvetlením. Miestami mi táto snímka pripomínal film Kabinet doktora Caligariho. Celý film je postavený na strachu. Hlavnou myšlienkou filmu je ako je vnímaná kuriozita vo vyspelej konzumnej spoločnosti. Postava slonieho muža sa ocitá v kadejakých situáciách, ale tak aby stále tam bol akýsi kontrast, či už ľudí, alebo okolia. Ku príkladu hovorím o divadle, alebo posedení pri čaji. Lynch túto postavu spočiatku veľmi opatrne ukazuje divákovi. Doslova nás naťahuje, aby sme boli zvedavý aj my, čoho sa tak herci boja. Sú to len fragmenty, časti tela, na krátke okamihy, no napokon v druhej tretine filmu vidíme celok slonieho muža. Ľutujeme túto postavu, ako sa osud zahráva s touto osobou. Nenávidíme ľudí, ktorí sa mu vysmievajú. Podľa mňa presne o to išlo Lynchovi. Vzbudiť emócie. Ukázať spoločnosť akou sme. Síce sa nám to nepáči, ale sami by sme sa asi rovnako zachovali. Lynch v nás podvedome vzbudzuje nenávisť a začíname sa viac empaticky vciťovať do postavy slonieho muža. Spočiatku v nás buduje strach, neistotu, zvedavosť, napätie, v závere filmu sa tieto pocity otočia. Zo slonieho muža, ktorý bol akési monštrum, vzniká osobnosť menom John Merrick. Postupne mení túto postavu a taktiež aj naše pocity k nej. Režisér sa dôkladne zameral len na postavy a ich vzťahy. Hudba v tomto filme vzbudzuje druhu vlnu emócii a tak rámuje veľa emotívnych sekvencií do ešte silnejších momentov tohto filmu. Každej ďalšej scéne sa niečo viac dozvieme kto je sloní muž. Postava lekára nám tieto informácie ťahá z hlavnej postavy. Vzbudzuje v ňom rešpekt k sebe samému. Ani lekár však nie je žiaden svätec. Aj on skúma muža, len aby urobil objav anatómie a tak sa obohatil, dostal významne ocenenia. Takže sa tu prezentuje na oko ako láskavý lekár, no tiež spočiatku nejedna s úmyslom pomôcť. Keď však príde najavo, že pod zdeformovaným výzorom sa skrýva chytrosť a inteligencia, ľudia sa k nemu postavia inak. No neprenesú sa cez výzor aj keď má čo ponúknuť. David Lynch je známy so svojimi snovými filmami, ktoré nesú v sebe istú poetiku a zahrávajú sa s ľudskou mysľou. Tento film je z jeho tvorby iný. Je hlavne vyrozprávaný štandardne, bez rožných metafor, snových sekvencií, surrealistických obrazov a podobne. Áno ma síce úvod a záver v takomto ponímaní, no jadro pôsobí tak trochu inak.Sloní muž je podľa mňa najlepší film od Davida Lyncha. Nesie v sebe veľmi silné emócie a myšlienky na zamyslenie sa a rozhodne má jeden z najkrásnejších záverov filmu. () (méně) (více)

Smejki

Masturbace nad díly "nedotknutelných" tvůrců nemá konce, jak vidím. Film s perfektní výpravou, viktoriánskou pachutí těžkou jak Newcomenova parní pumpa a skvělými výkony všech klíčových postav. Jen škoda, že je to nuda k uzoufání a po první velice dobré circa půlhodince poodkrývání závoje nad monstrem se zastaví čas a všechno, co dělá dobrý film dobrým filmem a dobrý příběh dobrým příběhem, se začne točit na místě, aby to nakonec ukončilo jedno velké nabubřelé nic. Povrchní a doslovné až hrůza ve všem, co téma nabízí nejzjevněji, zatímco k čemukoliv komplexnějšímu je film němý a dutý jak John Merrick v počátcích svého nového života v nemocnici. Žádný spád, příběh na 5 holých vět, vývoj všech a všeho buď zakrnělý v počátku nebo vůbec žádný. Leda že by Lynch chtěl filmu vybudovat další rovinu symbolismu podle vzoru "život je sračka, tak natočím sračku", což teda rozhodně neumim ocenit. A co měl jako znamenat ten zmatenej střih? Za tohle nominace na Oskara? Tyvole... ()

junxi91

Ano, je třeba se z tohoto snímku jasně poučit - i my hnusáci jsme lidské bytosti a zasloužíme si, aby tak s námi bylo zacházeno! ()

neo93

Výjimečný film Davida Lynche. Kam může zajít lidská chamtivost, krutost či bezohlednost? Má nějakou hranici? Tak právě na to se ptá a odpovídá kontroverzní tvůrce ve svém filmu. V něm nám představuje Johna Merricka, muže, který je díky své zohavené podobě přezdívaný Sloní muž. Je majetkem hamižného pouťového chlápka se jménem Bytes, který ho využívá jako svoji atrakci a hračku. Když náhodou jde kolem Frederick Treves, chirurg londýnské nemocnice a nalezne ho v zubožených podmínkách, odvede ho pryč a poskytne mu potřebnou základní pomoc. Jako doktor ho samozřejmě vyšetří a se svými novými poznatky se podělí také se svými kolegy. Zanedlouho poté odhalí, že to není žádné monstrum, ale zdeformovaný člověk, intelektuální lidská bytost, která je schopna myslet, mluvit a číst a tudíž si zaslouží veškerou úctu jako každý jiný. Ovšem ne všichni těmto názorům rozumí. Pozoruhodný obraz znetvořeného člověka, jenž po celý svůj život zakouší jen urážky a hrubost od ostatních, ale který zároveň najde porozumění a laskavost od doktora Trevese, tak následně od ošetřujících v nemocnici. Obdivuhodný výkon předvádí John Hurt v ústřední roli, pro něhož to muselo velmi náročné natáčení. Taktéž Anthony Hopkins v roli Trevese poddává jak jinak než skvělý herecký výkon. Vůbec atmosféra filmu je velmi podmanivá a ve spolupráci s přesnou kamerou a černobýlím obrazem vytváří opravdu vynikající dílo, které musíte prostě vidět. ()

killian007

Naprosto perfektně film.Né nadarmo získal 8 nominací na Oscara. Jak již mnozí napsali, jedná se o příběh o odvaze a lidské důstojnosti. ()

MManual

Zopar slabsich momentov vychadzajucich z realnej udalosti dotvarovanych do udesnych dejovych preklepov a inych monstrozit nedokazu potopit tento kardinalny pocin od jemne psychopatickeho rezisera, ktory si dokazal vytvorit kult vsade inde len nie vo svojej rodnej zemi kde je povazovany za preplacaneho prehypovaneho showmana schopneho urobit vsetko preto len aby sa v novom cisle pravidelneho bulvaru objavili jeho fotky ako pitva netopiera vo svojej obyvacke, ktoreho neskor stravi spolocne s flasou bieleho vina. Elephant Man je to co by sa dalo povazovat u Lyncha za vrchol jeho kariery, na ktory sa dokazal vysplhat velmi rychlo a z ktoreho kvapku lezernym tempom stale pada kamsi do bajnej Atlantidy. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce