Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

strelenaL

Opravdu velmi dojemný film. Na začátku to tak nevypadá ale u konce jsem začla brečet jak želva. Velkým plus jsou zde emoce. Velmi mnoho emocí a úžasná hudba. ()

mcleod

Drama ve starém stylu o lidské důstojnosti a neschopnosti normálního přístupu k lidem, co se odlišují od "normálnosti". Lidé považují fyzicky znetvořeného člověka za zvíře a ponižují ho (kvůli zábavě a vydělávání peněz, ale ve vědeckých kruzích také kvůli vlastní vědecké práci a uznání). Posléze se snaží Johnu Merrickovi pomoct, avšak pomoc je stále vedena sobeckými zájmy. Mít, či být? John je však vděčný i za takový přístup (jehož kritika je svým způsobem také sobecká, neberoucí v úvahu pocity člověka, kterému je pomáháno). Můj život je krásný, protože mě alespoň někdo má rád. Je to zajímavě natočený film plný humanistických otázek o přístupu k odlišným lidem a pomoci bližním. ()

vyfuk

Strhující drama v režii Davida Lynche se mi líbilo. Lynch však není přímo moje parketa. Ale byl to hezký zážitek a Anthony Hopkins se mi v tomto filmu velmi líbil. ()

Roseinka

Takové emoce jsem opravdu nečekala. Lidé bez lidskosti jsou zrůdy a někdo, kdo jako zrůda vypadá má v sobě více lidskosti než... všichni. Opravdu smutný a dojemný příběh. Nemůžu uvěřit, že tohle se fakt stalo a že lidé jsou tak krutí (proč mě to pořád překvapuje?)... Dokonce mi nevadilo, že film byl černobílý. Normálně to mým očím nedělá dobře, ale u tohohle filmu se to nedokážu představit nijak. Opravdu krásný film..... "Já jsem lidská bytost..." :,( ()

TheRoller

"I'm not an elephant. I'm not an animal. I'm a human being" 1.) Už nikdy nebudem mať slony tak rád, ako predtým. 2.) Ľudia (nie) sú až takí zlí. ()

Autogram

Nepozeralo sa to teda ľahko. A nielen kvôli pohľadu, keď sa človeku podvedome chce odvrátiť zrak, ale aj pre ten nával zloby, čo musel sloní muž zniesť a nielen od svojich trýzniteľov. Aj keď sa to chvíľami obráti, vzápätí príde nový zlom. Týmto striedaním pocitov napína režisér atmosféru až do úplného konca. Každá scéna je zakončená netradične nie ostrým strihom, ale pomalým pohasnutím akoby uzatvorením jednej kapitoly života a nasleduje nová. Čiernobiele podanie tiež umocňuje pocit, že to všetko je už minulosť a dnes by to malo prebiehať celkom inak? -- Kéž bych mohl spát jako normální lidé. ()

Ludivitto

Ještě nikdy jsem se v kině nerozbrečel... Barbers Adagio for Strings stačí k breku samo o sobě - na konci tak silného filmu je to emocionální dělo ()

Almásy

viete co je sila? ked vas vykon herca dokaze rozplakat aj pri tak banalnej vete akou je: Dobry den, volam sa John Merrick. ()

manonfire

Film číslo jedna na mém žebříčku filmových prožitků. Chvála bohu nejlepší Lynchův film je nelynchovský. Způsob procitnutí tragického hrdiny, který jako pes osvojený z ulice pozná i ty lidské stránky člověka v naprosto chladně profesionální, přesto ale korektně humánní a upřímné péči Hopkinsova lékaře. A ten konec....jednou prosím usnout v leže jako lidé. Patos který mohu, jelikož ho nevzbuzuje režisér, ale samotný příběh Johna Merricka. 100% ()

Pecival

Dojemný, citlivý příběh o lidskosti a její odvrácené podobě. Postavy jsou sice v zásadě černobílé, ale k ukázce klasicky xenofobního modelu chování lidí to plně postačuje (čímž nechci říct, že já bych reagoval nějak o moc lépe). Velmi dobrá atmosféra konce 19. století, při čemž černobílé ztvárnění, jak ho nemám moc v lásce, mi tu vysloveně sedlo. John Hurt sice nemohl předvést téměř žádnou mimiku, ale zato si to vynahradil úžasným hlasovým projevem a držením těla. Také pohledem na Hopkinse, když prvně spatří sloního muže jsem byl fascinován. ()

pugs

I am not an animal! I am a human being! I am... a MAN! Majstrovské dielo D.Lyncha. Neskutočne emotívny príbeh Vás zamotá do svojho deja a nenechá vás odtrhnúť sa od neho. Do teraz som Zelenú Míľu a E.T.-ho považoval za jediné filmy, pri ktorých mi na konci vyronila slza. Pri Elephantovi mi stekali slzy skoro celú dobu. Úžasný A. Hopkins vás presvedčí, že aj keď nemáte výzor na 100%, dá sa žiť naplno a John Hurt stvárnil Johna Merricka výborne. Všetky postavy boli vyšperkované do posledného detailu. Pri tomto filme si každý uvedomí, akú robí chybu, keď súdi knihu podľa obalu. 10/10 ()

rubik1

Tak toto milé dielko ma teda veľmi príjemne prekvapilo. Príbeh plný ľudskosti a priateľstva na jednej strane a krutosti a nehumánnosti na strane druhej. Ani neviem prečo ale tento film mi trošku pripomenul Poslednú štaciu (1924). Možno tým ako je človek schopný ponížiť iného človeka. A čo sa týka Anthonyho Hopkinsa a jeho "čo sa deje " výrazu tváre - vynikajúci herec... ()

blixadovan

Pozoruhodný příběh. O tom, že film je založen na skutečné události, není třeba spekulovat, takových vývojových anomálií muselo být v minulosti mnoho, leč tyto osoby byly ale patřičně uschovávány před zraky veřejnosti. Světě div se, podobné tendence přetrvávaly do doby nedávno minulé a v menší míře přetrvávají dodnes. Zpět k filmu, vizuálně i lidsky hluboce působivý snímek, jen jsem se místy nachytal v nedbalkách, jinými slovy - ke konci už trošku nudil. ()

Philoun1

Můj první a zatím jediný film od Davida Lynche co jsem jakš takš pochopil a možná právě proto na mě nezapůsobil tak silně jak bych čekal. ()

Jigsaw88

Ačkoliv tento film byl velice zajímavý, poutavý dá se řící i skvělý. Vím, že ho nikdy už nechci vidět, velice smutný příběh o zvláštní bytosti, která nakonec získala přátele. Jsem rád, že jsem tento film zhlédl, ale nikdy už se k němu nevrátím a doufám, že na něj ani nenarazím. ()

ZinedineCR7

Ty nie si Sloní muž, ty si Rómeo! Neskutočný príbeh ľudskosti. Pristihol som sa, ako pozerám s otvorenými ústami. Som úplne emocionálne vyčerpaný. Lynch ma nešetril a každé jedno slovo John Merricka som hltal s vlhkými očami. Neskutočný film, som úplne hotový. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce