Ze všech "majorkalašovek" mě tahle příjde nejslabší. Možná mi chybí Ruda Hrušínký, který do role Kalaše maximálně seděl a přispíval tak k zatuchlé atmosféře. A možná mi tam chybí děsivá zápletka...Přiznám se, jak tam chybí zákeřnej mord, tak u mě detektivka postavená na atmosféře ztrácí kouzlo. Ale i tak tyhle filmy byly zlatý časy(4.10.2006)

I přes maximální zabezpečení vlaku, který převážel nové bankovky, dojde k nehodě - vagón s bankovkami je zničen výbuchem, dva strážníci mrtví a jeden v kómatu. Major Kalaš (Jiří Sovák) a jeho pomocník Karlíček (Jaromír Hanzlik) mají ale hned zpočátku podezření, že výbuch mohl být jen fingovaný, aby zakryl krádež bankovek. A když se některé z těchto bankovek objeví na veřejnosti, mají takřka jistotu ... Chce se mi napsat, že by se občas tvůrci novodobých krimi filmů měli podívat na některou ze starších českých detektivek - třeba konkrétně tuto. Poutavý příběh, do kterého se svým vlastním názorem může ponořit i divák, postupné odhalování důkazů, sympatičtí vyšetřovatelé (dvojice to je základ) a k tomu všemu skvělé herecké obsazení (líbila se mi role Radoslava Brzobohatého - tuto bych určitě zfoukl taky :) ). Holt je zde další žánr, který mi až doposud - pod přílivem zahraničních krimi filmů unikal... ale těším se na další filmy podobného ražení..(30.1.2013)

Toto je první vážná role s Jiřím Sovákem kterou jsem viděl a bohužel mi vůbec k němu neseděla... Jeho vidím stále jako pana Bouvarda nebo jako pana Kroupu a bohužel jsem mu v tomto filmu nemohl uvěřit. Stále jsem čekal až to vtipně odlehčí, ale to se nestalo... - 28. 3. 2011 - 65%(27.5.2011)

Je škoda, že režisér a ani jeho svita, nemá pojem o rozměrech a mírách. 1/4" matice je v podstatě matka M 6 je vlastně celkem maličká aby udržela záchodovou mísu, tomuto rozměru (jak ji ukazují mezi prsty) by odpovídala matice 1/2" nebo ještě lépe 3/4" M 12 nebo M 18. Zrovna tak otvor po odstranění záchodové mísy má průměr 18 cm, rád bych viděl umělce, který tímto otvorem protáhne pytel s bankovkami. Rovněž mi není jasné, proč v těchto filmech musí kouřit i zjevní nekuřáci. To vše snižuje hodnotu filmu, protože se snaží vědomě dělat z diváků hlupáky !!!(29.11.2018)

Ona je to průměrná čs detektivka. Ale ta atmosféra! Smyčce a orchestr celý chvílemi burácí, jak kdyby Rumburak měl po otočení prstenu sežrat celou pohádkovou říši kromě Arabely, kterou by posléze osouložil v přímém tv přenosu do světa lidí. Skvělá sestava policajtů (Sovák neustále se škorpící s mladým Hanzlíkem), několik možných pachatelů, namaskovaný Velen, mladičká Daniela a moc fajn kouskování pátrání a hezky poskládaném příběhu. Doporučuji na klidný všední večer místo tv průjmu současnosti.(2.10.2017)

• - Použití ruční radiostanice bez náhlavní soupravy by nebylo kvůli nadměrnému hluku vůbec možné. Chrániče sluchu jsou vidět pověšené za Karlíčkem (Jaromír Hanzlík). (gug)

• - Vlakové scény kromě úvodních sekvencí se natáčely v Cerhenicích, jak zde bylo uvedeno, přesněji na železničním zkušebním okruhu Československých drah. (Robbi)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy Eduarda Fikera "Série C-L". (Terva)