Ironický Kalaš sype hlášky, dloube svého sidekicka do žeber a nikdy nezaváhá. Jiří Sovák si postavu, kterou zdědil po Rudolfu Hrušínském upravil podle svého a dodal jí šmrnc, který si udržuje i po více než čtyřiceti letech. Hanzlík zdatně sekunduje, Brzobohatý tomu dodává charakter, amatérský "megret" Bohumil Šmída jistotu, že nic není tak jak jeho teorie naznačují. Nechybí exploze, honička a přestřelka, správně dobově umírrněné a strohé, a všechno to jistí povedený scénář a kvalitní kolektiv vedlejších postav. Jedna z těch klasických českých detektivek, které si občas rád připomenu.(25.10.2013)

Obávám se, že na kolejích většinou nečeká vrah, ale imbecil (či jeho ženský ekvivalent), který se nechá rozčlenit a následně roztahat po dvou kilomerech trati, zacáká okna prvního vagónu, střeva umně namotá na nápravu a způsobí zpoždění jako prase. Ve špajzáku to je vcelku putýnka, ale co když nebohý cestující sedí na sucho někde v nekuřácké dvojce? Takové sebevrahy bych zabil! A to je asi tak vše k tomuto filmu.... Snad jen: snesitelná detektýfka, Sovák ve formě a Hajzlík těsně před ní.(18.9.2012)

Kvalitní zpracování vynikající předlohy. Tvůrci odvedli velmi dobrou práci a knihu převedli na plátno vynikajícím způsobem, i když byli nuceni vypustit některé zásadní pasáže. Zachovali ale napínavou atmosféru, postupnou gradaci a neustávající tempo navazujících obrazů. Děj není proložen ničím zbytečným a v každé scéně se něco odkryje nebo naopak zamotá. Velké plus spatřuji v dobrém skloubení napětí a reality a v zachycení týmového vyšetřování. Kalaš tu tedy není univerzální všeználek, který má patent na rozum, ale zodpovědný velitel drobné armádičky, s jejíž pomocí skládá napínavou a nebezpečnou skládačku.(7.11.2011)

Čtvrté dobrodružství majora Kalaše se taky docela povedlo. Sice už to nemá tu atmošku jako předchozí díly, ale děj je pořád ještě hodně kvalitní. Změna představitele hlavního hrdiny mi vůbec nevadila. Hrušínský byl sice super, ale Sovák si to hraje prostě jako Sovák ... po svým a jinak, ale pořád hodně dobře. Co mi trochu vadilo bylo přeobsazení Brzobohatýho. V prvním díle s Hrušínským hrál totiž jeho asistenta, zatímco tady si zahrál jinou postavu, i když taky pracující u policie, takže mě to chvilku ze začátku trochu mátlo.(7.1.2013)

Fajn kriminálka, kterou táhne především ironický Jiří Sovák sympatický mlaďoch Hanzlík jako jeho posila. Není to tak drsné a atmosférické jako díly s Hrušínským, ale pořád je to sakra dobré řemeslo. Dokonce i výbuch vlaku působí velkolepě a honička na konci je moc pěkná. Za mě spokojenost, ačkoliv je to jiný Kalaš, než jsem zvyklý.(21.6.2015)

• - Helena Dvorská (Daniela Kolářová) vchází do domu, kde bydlí, vedle rozsvícené výkladní skříně Domu módy. Ten byl v Praze pouze na Václavském náměstí, ale podle policejní zprávy kriminalisty Karlíčka má Dvorská bydlet v Žitné ulici. (Robbi)

• - Použití ruční radiostanice bez náhlavní soupravy by nebylo kvůli nadměrnému hluku vůbec možné. Chrániče sluchu jsou vidět pověšené za Karlíčkem (Jaromír Hanzlík). (gug)

• - Pro milovníky železnice se sluší ještě dodat, že sanitní vagón s Lenkem (Radoslav Brzobohatý) při rekonstrukci táhla motorová lokomotiva T 334, které se pro její zelenou barvu přezdívalo "Rosnička". (Robbi)