Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Z pražského Hlavního nádraží vyjíždí na Moravu běžný rychlík, ovšem tentokrát se zvláštní zásilkou, kterou v poštovním voze hlídá stráž Veřejné bezpečnosti pod velením poručíka Lenka (R. Brzobohatý). Zásilku tvoří zbrusu nové bankovky, určené do oběhu. Během cesty však dojde na krátkém úseku trati ke dvěma tragickým událostem. Na 196. kilometru je zavražděna mladá žena, o pět kilometrů dál dojde k explozi poštovního vagonu. Případu se ujímá major Kalaš (J. Sovák) s mladým spolupracovníkem Karlíčkem (J. Hanzlík). Prvním podezřelým je právě poručík Lenk, který výbuch jako jediný z ostrahy přežil. Ovšem záhy se ukáže, že Lenk zůstal naživu jen díky tomu, že jej skutečný pachatel omráčil, a že stopy k rozuzlení záhady vedou zpět do Prahy… Tento film ze série o majoru Kalašovi jako jediný nenatočil režisér Petr Schulhoff, jenž stál za filmy Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966), Po stopách krve (1969) a Diagnóza smrti (1979) nýbrž Josef Mach. V tomto filmu si hlavní roli taktéž nezopakoval Rudolf Hrušínský, jako ve zbývajících, ale Jiří Sovák. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (184)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Souvislosti, Karlíčku!“ Na kolejích obvykle čekává sebevrah, ale pokud vlak převáží 5 melounů, je potřeba postoje přehodnotit.. Dnes již televizní klasika s majorem Kalašem, který směrem ke snaživému elévovi Hanzlíkovi pronáší bonmoty s kadencí zbraní svého ruského skoro jmenovce, mravenčí pílí skládá puzzle důkazů a občas vyzkouší Karlíčkův postřeh náznakem úderu do podbřišku. Neříkám, že jsem přímo začal trpět příznaky narkolepsie, ale nějaká gradace příběhu v poslední půlhodině by třeba zvedla z lůžka i Ráďu Brzobohatého.. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Druhá nejslabší kalašovka, hned po jediné barevné a normalizované Diagnóze smrti. Sovákův major Kalaš je trefou vedle, oproti Rudolfu Hrušínskému nemá potřebné charisma, ani herecké umění, na vážné role nebyl velký komik stavěný, nefunguje ani chemie mezi ním a mladým Hanzlíkem alias Karlíčkem. Občasný vtipný moment detektivku ani nezachraňuje, ani nespasí. Schulhoffův koncept i režie fungovaly bezezbytku, oproti tomu Josef Mach chtěl zřejmě sérii odlehčit a jeho rozhodnutí nebylo šťastným krokem... ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Úkol zní: Uděláte přesný soupis všech šroubů velikosti půlcoule." Vážný major Kalaš změnil tvář, proměnil se ve velkýho srandistu, hýřil sarkasmem a dokonce svýho bývalýho kolegu npor. Vargu (Vrah skrývá tvář) oslovoval por. Lenku. To jen jako, že jsem si všiml. Jinak mě hodně zaujal Kalašův sarkasmus, ponižování ppor. Karlíčka či účesy obou dam. A tradičně jsem se poučil - nejdůležitější na práci v terénu je nenastydnout a VB musí zabránit tomu, aby slečny spaly nahý. Provedu! ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Vcelku banální zápletka je tady překvapivě slušně rozvedena a "zašmodrchána". Sovák sice není možná tak dobrý Kalaš jako Hrušínský, ale s případem se potýká dobře, i díky Hanzlíkovi (ten mi trochu připadal jako Radar z MASH, taky všechno udělal ještě dříve, než mu Kalaš řekl :) ). Vyústění příběhu sice asi překvapí jen opravdové naivky, ale zase tak průhledné to od počátku není. Snímek staví (kromě hereckých výkonů) na postupném budování atmosféry a pomalém odhalování pravdy kousek po kousku, ale místy se objevuje i náznak humoru (viz Tosimem uvedená citace). ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

"Gabinovský" pojetí majora Kalaše v podání Rudolfa Hrušinskýho vystřídalo podání ve stylu "já jsem českej Lojza" v podání Jirky Sováka. A tohle je právě na tom všem to nejkrásnější. Rudolf Hrušinský zahrál majora Kalaše tak dobře, že jsem si říkal, že někdo další se na téhle filmové postavě prostě musí odepsat, ale pak přijde Jirka Sovák zahraje tu majora Kalaše úplně jinak, ale během mu to prostě věříte, že tohle je ten nejlepší major Kalaš a jsem si jist, že kdybych si těsně po tomhle filmu dal Kalaše v podání Rudolfa Hrušinskýho, tak bych zase ihend věřil, že právě tohel ztvárnění Kalaše je to nejlepší. Tohle je prostě neopakovatelný herecký mistroství obou panů, dokázat žít danou rolí. Ono vůbec herecký výkony nejen v podání Sováka, ale i Hanzlíka, Kolářový, Brzobohatýho to je prostě....... na fotbale, když se hráči podaří akce lidi začnou spontálně tleskat, kdyby podobný zvyky byli i při sledování filmu na adresu herců , tak by tenhle film pro samý potlesk nebyl slyšet, protože tohel byla herecká krasojízda. K tomu se jště přidal velmi dobře gradovaný film s neuvěřitelně dokonalou atmosférou, které pomáhala vynikající hudba a bylo na světě takový napětí, že filmu promíjím jednu zbytečnou scénáristickou botu, která divákovi až příliš zužuje okruh podezřelých, ale stejně co bych za takovýhle kriminálky dneska dal. To je fakt tak nemožný natočit dneska poctivou kriminálku, při který budeme mít strachy sevřenou prdel a z temný atmosféry budeme mít takovou depku, že by jsme se neusmáli ani nad výhrou první ceny v Sazce ? ()

Galerie (17)

Zajímavosti (25)

  • Natáčelo se v pražské Ústřední vojenské nemocnici. (Winster)
  • Přepadení vlaku se zúčastnili dva pachatelé, představovaní Bohumilem Šmídou a Josefem Bláhou. Přesto v záhadných telefonátech, týkajících se Lenka (Radoslav Brzobohatý), ani jednoho z těchto herců neslyšíme, ani jejich komplice Trojana (Oldřich Velen), přestože telefonovat musel jeden z nich. Pokud bychom v telefonu slyšeli představitele jednoho z pachatelů, případ by byl pro nás vyřešen. Stejně se však jedná o chybu, zjevně úmyslnou. (pjotri)
  • Vůz, ve kterém se přepravují peníze, exploduje a začne se z něj kouřit, ale ve vcelku kompaktní podobě jede dál po kolejích. Při příletu mjr. Kalaše (Jiří Sovák) na místo výbuchu je však vyhozen z kolejí a navíc z větší části rozmetán. (Robbi)

Reklama

Reklama