60% — V pořadí čtvrtý film s majorem Kalašem byl tak nějak „vsunut“ do původní série. Místo Petra Schulhoffa ho natočil Josef Mach a Kalaše v něm místo Rudolfa Hrušínského hrál Jiří Sovák. Tato konfrontace „na dálku“ mezi oběma protagonisty má ještě tu pikantní příchuť, že to byl podle Sováka právě tehdejší národní umělec Hrušínský, který se později svým nesouhlasem spolupodílel na tom, že Sovák nebyl po zotavení se z úrazu přijat zpět do souboru Národního divadla. Co se týká majora Kalaše, skončila tato konfrontace podle mého názoru nerozhodně. Oba filmy i oba Kalašové jsou tak rozdílní svým pojetím a zároveň tak svébytní, že mají oba nárok na existenci. Narozdíl od Schulhoffovy série, která je pojata víc vážně, je film Na kolejích čeká vrah natočen trochu odlehčeněji a s určitou nadsázkou, jejímž nositelem je především Jiří Sovák se svými hláškami. Přitom se nejedná ani o komedii, ani o parodii, ale o seriózní detektivní příběh s některými na tehdejší poměry velkoryse pojatými scénami (explodovaný vlak). Co se mě týká, líbí se mi oba Kalašové, i když u toho sarkastičtějšího v podání Jiřího Sováka se bavím o trochu víc.(2.3.2016)

Velmi příjemná detektivka o velmi nepříjemném případu, tak nějak odlehčeně a přitom důrazně natočená. Celé to mělo ještě lepší průběh díky Sovákovi - Kalašovi, ovšem nedovolím si tu porovnávat s mistrem Hrušínským, Hrušínský byl takoví radikálnější, což mělo pro film svoje, Sovák zase odlehčenější, což ale mělo pro film také svoje.(3.5.2016)

Další skvělá "kalašovská" krimi. Nemám co dodat, opět drsná atmosféra podkreslená skvělou hudbou a mírně odlehčená roztomilým Sovákem v majorově kůži a jeho podřízeným Hanzlíkem. Konec opět nemá chybu, jedná se o to nejlepší z naší Zlaté české kinema. České detektivky-krimi nemají konkurenci nikde ve světě, snad jen a pouze lehce na Britských ostrovech a to díky prokresleným psychologickým profilům postav a lidskosti.(17.7.2008)

• Godhaj

,,Možná, že to byla sonda vod marťanů a bouchla rovnou do toho vagonu.“ Změna obsazení sérii filmů s majorem Kalašem vůbec neprospěla. Tichého a naslouchajícího profesionála Hrušínského zde nahradil typicky vtipný a bručounský glosátor Sovák, který jakoby vypadl z Chalupářů. Ten působí dojmem, že ho vyšetřování vysloveně nebaví a nudí. Hanzlík se v roli šprta snaží a získává spousty informací, jen aby ho Sovák zase sprdnul a udělal si z něj legraci, což mě vytáčelo. Jenom Brzobohatého výkon mě potěšil, byl sice v jiné roli, ale to mi nevadilo. Ta tam byla také ponurá atmosféra předchozích filmů. Tento film byl veskrze civilní, jen občas se povedlo udělat napínavější scénu. Také rozuzlení případu nebere dech, je nepřekvapivé, v ději obecně chybí nějaký zvrat. Tohle byl rozhodně krok špatným směrem.(18.12.2016)

Kvalitní detektivka (no, to označení thriller mi na československé filmy opravdu nesedí). Hlavní mužské trio filmu (Sovák, Hanzlík, Brzobohatý), zajímavá zápletka a napínavý příběh pomohly tomuto filmu se zařadit mezi opravdu dobré detektivky. Nejraději mám ty scény s jízdou vlakem a následné rozpomínání na tehdejší událost. 4*, nadprůměrný snímek.(19.2.2008)

• - Vlakové scény kromě úvodních sekvencí se natáčely v Cerhenicích, jak zde bylo uvedeno, přesněji na železničním zkušebním okruhu Československých drah. (Robbi)

• - Kalašova hláška "pic kozu do vazu" zazní ve filmu celkem čtyřikrát. Zajímavé je, že tu poslední pronese elév Karlíček. (Robbi)

• - Točilo se v Cerhenicích a Praze nebo v ulici Radimova v Praze 6 Břevnově. (M.B)