Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiální text distributora)

slami

Výborní herci, krásná hudba, tenhle fim má smůlu, že je ve stínu Zachraňte vojína Ryana. Pro mě je to ale jasná volba. ()

PRASÁK

Na Vánoce 2001 jsem dostal vynikající román „Tenká červená linie“ (první český vydání uzřelo světlo světa v roce 2001), kterej původně pod názvem „The Thin Red Line“ vyšel v USA dne 17. září 1962. Jeho autor, americkej spisovatel James Jones (6. 11. 1921 – 9. 5. 1977) byl přímým účastníkem tohoto válečného masakru a vykresluje v něm události bitvy o ostrov Guadalcanal, která se odehrála od 7. 8. 1942 do 9. 2. 1943. Knihu převedl na stříbrné plátno pod názvem „The Thin Red Line“ s americkou premiérou v Los Angeles 22. prosince 1998 (česká filmová premiéra proběhla 18. března 1999) zodpovědnej americkej režisér, scénárista a producent Terrence Malick (nar. 30. listopadu 1943). Byl to jeho první filmový počin po 20 letech, když Malickovo předchozí filmové dílo „Nebeské dny“ mělo svou premiéru 13. 9. 1978 v New Yorku. Podobně jako v případě románu/filmu „Spáči“ i toto vskutku umělecké dílko je fascinujícím zážitkem na stránkách knihy i na plátně. Málokdy je totiž filmová podoba stejně tak skvělá jako knižní předloha. A o tomto uměleckém díle to platí dvojnásob. O co vlastně na Guadalcanalu v jižním Pacifiku šlo? Spojenecké vojenské síly USA, Austrálie, Nového Zélandu a Velké Británie se snažily vyhnat Japonce z tohoto ostrova, což se jim nakonec podařilo. James Jones i Terrence Malick zobrazují nejen válečné hrůzy v kontrastu s nádhernou bující přírodou tropického pásma, ale i tzv. průvodní hlas, který se v průběhu celého díla ptá, K ČEMU JE DOBRÁ VÁLKA, kde se bere všechno to zlo, zanechávající půdu nasáklou lidskou krví, zda to tak na tomto světě musí být, aby se lidé vzájemně masakrovali atd. Dalo by se říct, že jde o elementární otázky lidského bytí, o životě a o smrti. Můžete se na mě zlobit, ale pro mě tento válečný film/román vyznívá silně pacifisticky. „Tenká červená linie“ je můj nejoblíbenější válečný film/román vůbec a nic na tom nezmění fakt, že snímek byl nominován celkem na 7 cen Americké akademie a nezískal ani jednu sošku. Celosvětová premiéra válečnýho dramatu „The Thin Red Line“ se konala 22. prosince 1998 v Beverly Hills, česká premiéra pod názvem „Tenká červená linie“ proběhla 18. března 1999. ()

Jimbodini

Četl jsem pár komentářů a napadlo mě jediné. Není možné porovnávat filmy Zachraňte vojína Ryana a Tenká červená linie. Jsou to dva naprosto rozdílné snímky. Zatímco první dílo mi předložilo jednoduchý příbeh (typický americký happyend - hurá naši vyhráli!) zabalený do vychytaných akčních scén jedinečným a geniálním Stevenem Spielbergem, ten druhý se mi snažil dát něco víc. Věřím, že tak nějak vypadala skutečná válka. Žádný hrdinský kusy jen proto, že na mě zrovna míří kamera, ale luxusně namíchaný mix odvahy, strachu, přátelství, pocitu sounáležitosti a mnohem víc dalších vlastnosti. Výkony herců jsou téměř za hranicí mého chápání. Hudební doprovod byl také na jedničku. Film byl opravdu trochu delší, zato dokumentární intermezza, která se občas dala vidět, byla úchvatná. ()

stuj

Můj nejoblíbenější válečný film. Dokonalá atmosféra a skvělá hudba. O akci v něm tolik nejde a tím je výjimečný. Škoda, že ve stejné době všichni papali vojína Ryana. V porovnání s Ryanem je pak další válečný film, ovšem natočený odlišným způsobem, najednou takový divný a pomalý. / Rok 2022: Jop, stále super zážitek. Válka v kontrastu s nádherou přírody. Psychologické pojetí s rozjímáním jednotlivých postav. Vojáčci nejsou žádní "Hua! Jo, jdem na to, hua!" machýrci. Je to blíže realitě, tzn. každý se před útokem opravdu klepe strachy. A každý si uvnitř řeší to svoje. ()

norionn

Ještě jsem neviděl hlubší a syrovější válečný film, který má co říci, než je Tenká červená linie. Chápu, že někoho může i nudit, protože to není rychlý válečný film, i když bojové scény nepostrádá a jsou velmi kvalitně natočené. Trošku mě zklamalo na takový film slabých 79 %, ale ne všichni docení poselství, které tento film sebou nese. Ke vší úctě k panu Spielbergovi: se Saving Private Ryan se běžte schovat do stínu The Thin Red Line. 99 % s přehledem. ()

padlar

Asi největší filmové zklamání v posledních týdnech. Na film jsem se doslova těšil, ale doslova u mně propadl. Je to k uzoufání rozvleklé a ukecané. ()

coldrexx

Až na scénu s dobýváním bunkru a vesnice, byl tento film až otřesně nudný..romantické flashbacky byli dle mého zbytečné a spíš rušili a nic neříkali..Navíc se dalo v postavách špatně orientovat a člověk rychle ztratil pojem kdo komu rozkazuje atd...Jistě, že nešlo o typický válečný film plný akce, ale touhle nudnou skoro 3 hodinovou břečkou cesta nevede..Nejhorší však byli pokusy o jakousi filozofii o životě a nestálé modlitby k bohu..Koho to ve filmu zajímá a baví? ()

Lincool

Tenká červená línia pre mňa skrýva niekoľko superlatívov. Zimmerova hudba je pre mňa zatiaľ neprekonateľný soundtrack. Len v málo filmoch je vidieť pokope toľko skvelých a známych hercov, ktorí aj majú čo hrať. Vykreslenie správania sa ich postáv vo vojnových podmienkach vyzerá veľmi hodnoverne. Takisto bojové scény, aj keď tie tu hrajú až druhoradý význam. Prím tu hrá vnútorný svet, zobrazenie kontrastov medzi životom a smrťou, čo dokáže najdôveryhodnejším spôsobom podať asi len vojnový film. Ale nie hocijaký vojnový film. Jediným sklamaním je, že tento nedostal ani jedného oscara. ()

clep

Jedním slovem vynikající! Skvělý scénář, herecké výkony, hudba. Vždy, když tento film vidím, mrazí mě v zádech, ta konfrontace válečného besnění s krásou tichomořské přírody mi prostě bere dech. Film, jenž nám představuje válku, ne z pohledu rotrhaných těl, ale roztrhaných duší. Diky, pane Malicku! ()

martan1

Tohle mě moc neoslovilo. Ani pohled na tichomořskou přírodu nezachrání fakt, že film jako celek mě spíše nudil. I tak tři hvězdy mimo jiné za krásnou hudbu. ()

sbinda

Kvíz: "Co se stane, když modrooký citlivý Američan, s duší nevojáka, je naverbován do první linie?" A) projde drezurou a s vymydleným mozkem, rambo stylem, zruší celou džungli se všemi zvířátky i Japonci. To vše na jedno nabití... B) romantickou formou konvertuje celou rotu k hinduismu, kromě dvou, kteří již kopou za jehovisty. To celé zakončeno chlapáckým objetím s parťáky a záběry na rodinu a vítajícího retrívra a před titulky mu ještě stihne rodina padlého kamaráda (bydlí ve vyprahé části Států) otevřít dveře a dozví se pravdu... C) převypráví svůj krutý příběh zádumčivou formou. Každou vystřelenou kulku probere se svým svědomím. Zn: Jen pro vnímavé, slzy vítány. ANO, "C" JE SPRÁVNĚ. A podle svého zaměření bude každý hodnotit - a tak tedy, milovníci Johna ("áčkaři") se místy nudí, "béčkaři" jsou šokováni závěrem a mě, jako "Céčkaře", oslovují nejednoznačnosti a kontrasty typu: dokonale useknutá noha vs pohled nevinného netopýra či perfektně reálné bojové scény vs vnitřní myšlenkové pochody jednotlivců (místy až příliš pro náročného diváka, za to si sobě dávám hvězdu dolů). 50:50 a přitom žádná blbost, naopak. Výborně dokreslující hudba. Make Love Not War 80% ()

Monco

Hodně lidí říká, že je Ryan lepší než Linie, ale já k tomu musím dodat, že Ryan je o něčem jiným. Ryan pojednává o krvavé bitvě skěle natočené, ale bez děje. Ale Tenká červená linie mě jako by zhypnotizovala od začátku do konce. Herecké výkony jsou nadstandartní, režie, která měla dostat oscara stejně tak celý film. Tenká červená linie je jeden z filmů, které se natočí jednou za pár let a už jí nic nepřekoná. Neříkám, že to je nejlepší válečný film, ale je to jeden z těch výborně natočených o válce v Pacifiku. ()

raca

Na tady tom filmu mě nenadchlo vůbec nic a na to kolik tam hraje skvělých herců, tak ani herecké výkony nejsou žádná extra třída. Někdy neznamená že spousta renomovaných herců zachrání film. Nuda schovaná za umění. ()

zdenek1973

VYNIKAJÍCÍ VÁLEČNÉ DRAMA!!! VELICE BOLESTIVÉ VÁLEČNÉ DRAMA KTERÉ SE NEDÁ POPSAT...VYNIKAJÍCÍ OBSAZENÍ HERCŮ,VYNIKAJÍCÍ HUDBA,VÝPRAVA,KAMERA!!!! ()

billcarson

Zapomeňte na Ryana, tohle je úplně jiný a odlišný film. Válečný, možná, ale hlavně psychologický klenot, který se zabývá problematikou války a existence jedince v tomto světě vůbec. Ono to mnoha lidem vůbec nesedne a já se vůbec nedivím, relativně roztahaný, bojových scén poskrovnu, stopáž dosti dlouhá, ale pro mě to byl ten pravý Earl Grey. Malick spolu se Ciminim vytvořili ten nejlepší pohled do nitra vojáků ve válečné vřavě. A ta hudba, tady Zimmer trefil čistou desítku. Journey to line neskutečně graduje, k tomu všemu parádní kamera, skvělé obsazení hereckých es až na Travoltu, na toho jsem absolutně alergický. A tak jako Caviezel i já někdy vidím jiný svět díky Malickovi. ()

DJKubeeCzech

Pro mě nejlepší film o válce i válečný film. Zvláštní pomalost děje, která ale mě připadá jako brilantní timing pro to, aby každá myšlenka, pohnutka i čin hrdinů měly možnost zapadnout do divákovy mysli a zapůsobit do hloubky, geniální soundtrack, jehož některé skladby poslouchám pro nabití chodíce po ulicích ve chvílích dna sinusoid.... Film nekalkuluje, netlačí, nevydírá, přináší. A má co. Viděl jsem je tehdy v kině s Ryanem v jednom týdnu a ten dopad byl nesrovnatelný, a je pořád. Díky za film, který mě donutí přemýšlet a necpe mi polopatické mainstreamové odpovědi ani rozřešení . ()

alphatown

Tento film nemohu doporučit.V půlce jsem ho musel přerušit,ale už mě ten zbytek ani nezajímá.Sice perfektní výprava ano všechno hezké,ale mám sto chutí tohoto režiséra zařadit do odpadu.Viděl jsem i jeho strom života,ale myšlenkové pochody tohoto režiséra jsou mi natolik cizí,že si o něm nic dobrého nemyslím.Strašně dlouhý film,který se nesnaží vyjevit žádnou ideu,jen si klade dokola a dokola opravdu hloupé,hloupé otázky,proč je na světě utrpení.Ani těch pár dobrých akčních scén nevyrovná tu ztrátu tohoto utahaného příběhu bez odpovědí,ale s množstvím fakt hloupých otázek,které si režisér asi klade sám sobě a tento film není určen divákovi,ale funclubu Terrence Malicka a dost možná jen jemu samotnému.A to že má ten film nějaké nominace,tak ale ne u mě.Ode mě by dostal černou hvězdu za unudění diváka a otrávení ho hloupou filozofií. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Už je tomu téměř rok, co studio Disney dokončilo akvizici studia 20th Century Fox a všech jeho odnož. Od té doby se mnohé změnilo, několik filmů bylo zrušeno, pár titulů čeká reboot a menší nezávislá… (více)

Malick workoholikem

Malick workoholikem