Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka... Výsledek bitvy o Guadalcanal za druhé světové války měl výrazně ovlivnit postup Japonska na tichomořské frontě. Jako posila pro bitvou vyčerpanou námořní pěchotu je roku 1943 nasazena Spojenými státy divize mladých pěšáků, jež mají zlomit poslední odpor Japonců. Vyčerpávající boj o strategicky umístěné letiště, které umožňuje kontrolu nad tisícikilometrovým perimetrem, připraví mužům ze střelecké roty Charlie peklo. Hrůzy války zformují vojáky v semknutou smečku, emoce přerostou do rodinných vazeb. Důvody války se pěšákům vzdalují, jak se svět pro muže stává nicotnějším, až se jejich boj změní v pouhý boj o přežití. Na činy divize se díváme z mnoha úhlů pohledu; patří k nim válkou vyčerpaný seržant, plukovník bažící po moci, vojín, který poznal jen dezerci, a kapitán bojující se svými vůdcovskými schopnostmi... Jedno z nejlepších válečných dramat, které obdrželo sedm nominací na ceny Oscar, natočil zasloužilý americký tvůrce Terrence Malick, jenž se Tenkou červenou linií vrátil na režisérskou židličku po celých dvaceti letech. A nebyl by to Malick, kdyby nepřistoupil k válečné látce zcela svébytným, psychologickým způsobem, opět rozbil tradiční žánrová schémata a nabídnul bytostně rozvětvený pohled, v němž lidský svár hraje jen jednu z rolí na širším kolbišti přírodního dění, pojednávajícím o věčném koloběhu života a smrti. Nevybíravě realistické scény bitevních vřav se proto mísí s poetickou obrazivostí tak, jako se mísí krev s vodními toky. Nechte se i vy unést tvůrčím tokem jedinečných vizí o nesmyslnosti a současně nevyhnutelnosti válečné mašinérie, obětavosti a osobním hrdinství. (Česká televize)

Xgeno

Film zobrazující důležitý milník v 2.SV. Není tak emočně silný jako Zachraňte vojína Ryana, ale je to další ukázka výborné tvorby bez nutnosti tuny umělé krve a ostatků. Úplnost dodává nádherné melodie Hanse Zimmera ()

ohinek

Ani jsem to nedodíval. A z toho co jsem viděl, tak jediný důvod proč to nazývat válečným filmem jsou zelené uniformy, helmy a občas nějaká zbraň. Vojínu Ryanovi. Hvězdu dám za těch pár výstřelů, které jsem stačil postřehnout. Režisér zřejmě neměl vůbec potuchy jak to na Guadalcanalu vypadalo. Podívejte se na Pacifik. ()

Zergs

Asi v půlce filmu kdy byla bitva to bylo bez chybičky, byla dlouhá, a napínavá, zbytek stál za nic, nezkutečně dlouhé, a strašně plno blbých keců, jedna velká bitva to nenahradí...3* ()

stroke

Zbytečně dlouhé,minimálně půl hodiny tomu šlo ukrojit .Hlavně 1h se tam vůbec nic neděje. Vsemi opěvovaná Tenká červená linie mě zklamala. Hlavně kvůli utahanosti filmu dávám nízké hodnocení jinak tomu nejde nic vytknout. Hodně se mi líbily myšlenkové pochody hl.postavy a pak některých dalších. Kdyby to mělo tak 2h a zmizely by nudné scény mohl to být od Malicka nádherný kousek. Velká škoda 3-3,5* ()

spawn866

Hrozna nuda tenhle film, na Zachraňte vojína ryana to nemá ani z půlky, celou dobu jsem se u filmu tak nudil, že jsem z toho usínal, nechápu jak tento film mohl mít tolik nominací na oskary, 7 nominací, když zrovna neválčili tak tam mektali jenom furt nějaký svoje stupidní moudra a nebo se bavili o blbostech jako že válka vás nespasí apod., no když jim ta válka tak vadí tak proč do ní lezou... ()

Alister

Tento film nachází svého nadšeného diváka v kroužku poněkud senzitivněji zaměřených lidí; a tolikrat omílaný fakt antagonie ke Spielbergovu Ryanovy je zajisté na místě, neboť Tenká červená linie se tváří značně neamericky, zatímco Spielberg status soudobé mainstreemové amereciké kinematografie několika svými filmy přímo utvářel. Zachraňte vojína Ryana je jedním z oněch filmů, a vyznívá vůči revizionistickému přístupu k tématu války Tenké červené linie zanačně archaicky, připitoměle a snad dokonce i urážlivě. V osobě Terrence Malicka je skryt podivuhodný tvor, který - jako u mnoha umělců dob minulých - jakoby nezapadal svým pohledem na svět do světa, jež se děje dnes. Jeho filmy jsou touto nekonvenční optikou romantika značně poznamenané. Linie samozřejmě z filozofického hlediska nepřináší nic nového, jelikož ideově vychází především z preromantického Roussoaua, tedy Malickův fim je myšlenkovým návratem do minulosti. Jelikož hořekování nad moderní civilizací, jež vynalezla moderní válku a jež značně deformuje citovost lidské rasy, je sotva něčím nevšedním jako spíše stokrát omletým tématem, daleko více zaujme Malickova inspirace pro vynález medikamentu hubícího zhoubný nádor výdobytků bezohledné civilizace v pokojných společenstvích přírodních národů, do jejichž skrýše uniká i Witt, jež je v Malickově filmu smutným vidoucím básníkem života,který je postaven právě skrze svou schopnost cítit a věřit do příchozího z jiného a méně šíleného světa, jež zde stejně jako Malick existuje z nějakého nepatřičného důvodu, ale jakožto vidoucí má schopnost vést slepé, je tedy metaforicky mesiášem. A Malick spolu s Wittem nás tedy za ruku vedou do chýší, kde se prý umírá jen dle řádu přírody. Je na uváženou do jaké míry je ještě člověk tvorem přírodním. přírodním bude nejspíše jen tehdy bude-li schopen vnímat přírodu, bude-li se cítit být jí podřízen stejně jako bohu, nemůže usilovat o vlastní řád a agresivně jej prosazovat na poli válečných konfliktů. Ne. Malick nemá rád automobily, televize, mobilní telefony a už vůbec ne zbraně, Malick by si nejraději zalezl do oné chýše a žil v míru, jak by řekl klasik z prostředků své duše, a nás tiše vybízí ke stejnému a říká: není všechno to válečné běsnění, které vám zobrazuji, dostatečným argumentem k revizi naší civilazace ? Takto doslova vnímat Malicka by bylo samozřejmě značně idealistické, záměrem jistě bylo vytvořit protipól v podobě zrcadel šklebící se přírody na své syny k jakémusi překotnému civilizačnímu běhu za pokrokem a touhou vlastnit nevidouce, že v sobě topí krásu člověka jak jí spatřuje Malick, tedy člověka ukotveneho pokorně v řádu přírody. Jen tak může lidstvo nalézt harmonii. Skvělý film, který oslovuje a oslovovat bude...i když v mém případě nutno podotknout, že Malickova veskrze levicová východiska a ideály příliš nesdílím.. ()

krijka

Rozhodně to není obyčejný a obvyklý válečný film. Otázkou je, zda to vůbec je válečný film, přestože válečné scény jsou natočeny s přehledem a výborně, vždyť tvoří tu prostřední třetinu filmu, kde jde v podstatě jen o dobývání jakéhosi bezejmenného kopce a kde dochází ke střetu mezi zupáckým plukovníkem Nicka Nolteho, který tvrdí, že ve válce lidé umírají a propaguje zásadně jen čelní útok a vcelku lidským kapitánem, který chápe, že lidé ve válce umírají, ale tvrdí, že by neměli umírat zbytečně. Nakonec jeho názor zvítězí, ale protože žádný dobrý skutek nezůstane bez trestu, je pak ze své pozice odvolán. Jenže o válku nejde, dokonce nejde ani o to, že je hnusná a nespravedlivá ke všem svým účastníkům. To je jasné a Malick nemá potřebu to nějak moc připomínat. Ten film je v největší míře o vztahu člověka k Bohu. To se promítá v celém filmu. Malick neřeší, zda Bůh je, či není, pro něj je prostě existence Boha nezpochybnitelná, ale jde mu o to, kde je Boží místo ve vší té hrůze války. A pak je to o vztahu člověka ke smrti, která musí přijít a přijde pro každého. Malickovi postavy se jí nebojí, i když to napětí před vyloděním, nebo před útokem na opevněnou kótu je téměř hmatatelné, přesto smrt chápou a nevyhýbají se jí. Malick je také, oproti knize, ke svým postavám milosrdnější, jsou sympatičtější, než v knize. Tento film je pro mě ale opravdu nádherným zjevením, právě proto, že se zabývá filozofickými otázkami a dělá to po čertech dobře. A navíc, taková koncentrace hvězd, jako je v tomto filmu, kdy se třeba Travolta spokojí s pěti minutami, to je něco nevídaného a svědčí to, co si asi herci o režisérovi myslí. ()

Nocturnum

Asi jsem přišel na to, podle čeho řadím filmy do top10. Viděl jsem TČL pěkně v HD s dobrou reprosoustavou. Nadpozemský zážitek. A nechci jej alespon rok vidět znova. Je tak skvělý, že si tento film šetřím. Jeden z nejlepších filmů všech dob. Terrence Malick je PAN rejža. Místo toho, aby sázel jeden blokbástr za druhým aka Cameron, natočí po dvaceti letech pauzi tři hodiny skvělosti, které strčí do kapsy cokoliv jiného. ()

Shaman::..

Viděl jsem tento film až v roce 2012, tedy poté, co jsem viděl Malickovy dvě poslední díla. V tenké červené linii vidím spoustu paralel, podobných, krásných přírodních záběrů, jaké byly ve Stromu života. S ohledem na válečnou tématiku, je tohle úplně jiný film o válce, zcela jiné uchopení válečného konfliktu. Dílo stojí přímo dát do konfrontace se Spielbergovým vojínem Ryanem ze stejného roku. Oba popisují "válku všech válek", oba ji však zachycují naprosto odlišně. ()

mine.slayer

Tady je vidět, že válečný film je možné natočit tak, že vystihuje reálný příběh a přitom to není nuda. Vojín Ryan ale vede. ()

cajda77

Hm...sedm nominací na Oskara. Na a co? Poměrně tuctové válečné drama. Bitva o Guadancanal, válka v Pacifiku. Kromě několika zajímavých myšlenek a obvyklé antimilitarní kritiky nic zajímavého. Akce se nedočkáme a části děje s potenciálem by mohly být více rozvity. ()

Otan

Podle mne lepší vojenský snímek.Tentokrát toleruji i jeho délku, no i když ...Film mě přinutil si představit sebe ve válce a odpověď,jestli bych to ustál,nebo se podělal po mě nechtějte.Chlapi to zahráli skvěle,před parádní kamerou a hudbou.90% ()

Andy.222

Rozhodně se mu nedá upřít silný realismus (chaos v japonském táboře, zoufalost situace při dobývání kulometů), vybranné herecké obsazení (včetně malých rolí Travolty a Clooneyho) a i atmosféra která umí získat pozornost. Přesto ale (možná to bude tím, že válečné filmy nejsou zrovna můj oblíbený žánr) mě film nezaujal na víc než 3*, ale přesto se mu nedá upřít, že jde o velmi dobře odvedený kus práce ()

Yokto

Celý film postrádá akci. Příběh popisuje voják, který z něj ve 170 minutách udělá parádní, na city hrající, dokument. Tento příběh na "dlouhé lokte" nezachrání svými výkony ani dobré herecké obsazení. ()

kotrlak

Tenhle film je pro mě mystery....viděl jsem ho několikrát, a pokaždé na mě zanechal úplně jiný dojem. Jednou mi připadal jako hluboce lidský, filozofický pohled na lidi ve válce, jindy pouze jako ztráta času... ()

dickens

Vynikající film a čím víckrát ho vidím, tím víc mě v tom utvrzuje. I přes opulentní délku, která chápu nemusí sedět každému se u něj nenudím a nadšeně sleduju filozofii "války uvnitř každého z nás." Vytýkat cokoliv režii, scénáři či hercům si nedovolím a jen poznamenám, že soundtrack je opravdu výtečnej. Podle mého subjektivního názoru se jedná obecně o mnohem kvalitnější (anti)válečný film než oscarový "Saving Private Ryan". P.S.: Jeden z mála válečných amerických filmů, kde Japonci nejsou vraždící šílenci, co si kulku okamžitě zaslouží, ale vcelku normální vojáci - viz. epitaf postavy Jamese Caviezela. ()

Poga

Slušný Malickov film, nie až moja šálka kávy, ale je to silný príbeh, herecky úplne oukej, vizuál taktiež. Napriek tomu nemôžem dať viac, niečo tomu skrátka chýba, väčšia vnútorná sila, pohnutie divákom. Lepší priemer. 65% ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Už je tomu téměř rok, co studio Disney dokončilo akvizici studia 20th Century Fox a všech jeho odnož. Od té doby se mnohé změnilo, několik filmů bylo zrušeno, pár titulů čeká reboot a menší nezávislá… (více)

Malick workoholikem

Malick workoholikem