Velký

Big

Veľký

Komedie / Rodinný / Fantasy / Romantický / Drama

USA, 1988, 100 min (SE: 130 min)

Takové filmy už se dneska netočí. Když už dnešní hollywoodská mašinérie vyprodukuje nějakou tu rádoby kvalitní rodinnou komedii, je to nechutná přisprostlá sračka, plná slaboduchých vtipů a ukřičených, hloupoučkých situací. Ne tak Velký režisérky Penny Marshall. Tento snímek je miloučká podívaná do každého počasí, obalená krustou nevinnosti a hezkého humoru. Není to sice žádný scénáristický trhák, ale rozhodně skvělá zábava na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Krom toho se lze celý film kochat vynikajícím výkonem Toma Hankse, hrajícího (ve svých dvaatřiceti) třináctiletého kluka naprosto fantasticky!(16.9.2012)

Díky Velkému se Hanks stal miláčkem diváků po celém světě. Určitě mu role třináctiletého kluka otevřela dveře k dalším rolím - a to hlavně k Forestovi. Nejenže film obsahuje několik nezapomenutelných scén (skákání na piánu nebo závěrečné loučení u automatu), ale po třiceti letech je místy film pořád milý a zábavný. Možná jen současná cílová skupina už by pro film byla dost odrostlá. A mladší diváci zase spoustu věcí nepoberou.(22.1.2019)

"Proč mě mlátí, když se mě bojí?" Já si tedy myslím, že každý kluk by se měl přibližně ve dvanácti letech stát viceprezidentem, aby si mohl do sytosti užít trampolíny v pokoji, zaboxovat si s tyranosaurem, zaskákat si s šéfem na obřím pianu nebo alespoň štvát kariéristy svým pracovním postupem. Mně se to kdysi nepovedlo, protože tento snímek v mé době ještě neexistoval a já jsem o té možnosti nevěděl. Jinak bych to samozřejmě dokázal. Takhle mi nezbývá než se občas pobavit s Joshem, protože ten kluk ve mně pořád odmítá dospět.(29.1.2018)

Přiznam se, že jsem o existenci tohohle filmu neměl tušení a narazil jsem na něj úplnou náhodou a o to to bylo větší překvapení.. miluju filmy, kde se někdo převtělí do těla někoho jinýho a Velký je pro mě ten nejlepší.. když se sejde skvělej hereckej výkon Toma Hankse, super scénář a originální námět tak je to prostě paráda..(5.2.2018)

Po par rokoch zhliadnute opat a podobne pocity ostali ako prvykrat. Vyborny napad, vela vtipnych a trefnych scen. Hlavne ma pobavila a vycarila usmev obchodakova scena s hranim na klavir. No posledna tretina, prilis romanticka, tomu nepridava. Vacsina filmu je u mna na 4* , no pomale tempo a presladeny zaver ubera hviezdu a film hadze do priemeru. Ale aj tak ako oddychovka po dlhom pracovnom dni neublizi.(12.12.2016)

• - David Moscow nosil barevné kontaktní čočky, aby se barva jeho očí shodovala s očima Toma Hankse. (HellFire)

• - Penny Marshall se stala první režisérkou-ženou, jejíž film vydělal více než 100 miliónů dolarů. (HellFire)

• - Na scénáři spolupracovala Anne Spielberg - sestra Stevena Spielberga. (Terva)