Velký

Big

Veľký

Komedie / Rodinný / Fantasy / Romantický / Drama

USA, 1988, 100 min (SE: 130 min)

Je zajímavé sledovat jak dušičku nádherné Elizabeth Perkins přímo pohladí každý pohled na mladíka, který nedisponuje obvyklým arzenálem cynismu a vypočítavosti dospělého muže. Tyto vlastnosti pak je nucena odložit i ona sama a vzniká tak prostor pro romantiku jež působí překvapivě skutečně romanticky a ne jak to u romantického žánru bývá, že nudně opisujíc několik stále stejných vzorců chování pro milostnou dvojici. Hanks měl spoustu prostoru potěšit diváka svou dětskou bezprostředností a využil ho naplno. 80%(25.12.2007)

Dospívající Josh se se svým kámošem Billym poflakuje po ulici, hraje basket, kouká učitelce pod tričko, a tak - to co dospívající kluci obvykle dělají. Ale když se zamiluje do své spolužačky a (jak už to tak bývá) zjistí, že ta chodí s o několik let starším borcem (protože ten už má káru), netouží po ničem jiném, než co nejrychlejc dospět. Náhodou se dostane na pouť, kde v rohu stojí starý nepoužívaný (to by mě zajimálo proč :) automat na lidská přání. Hoďte čtvrťák, přejte si a ráno je hotovo. Místo třináctiletého kluka tu stojí dospělej chlap (ehm, Tom Hanks). Najednou zjišťuje, že to není tak jednoduché a tak za pomoci Billyho se snaží najít cestu zpátky do dětství (aby měl z čeho žít, udělá revoluci v hračkářském průmyslu - kdo jinej rozumí hračkám líp než samo dítě)... Dneska již provařená rodinná komedie, která udělal z Toma Hankse hvězdu první třídy. Jeho vyjukanej kukuč je k nezapomenutí, stejně tak jako některé hlášky. Skoro bych řekl, že v době natáčení ještě Hanks nebyl tak úplně dospělej. Film se sice dočkal několika napodobenin, ale žádná jej ani zdaleka nepřekonala...(2.7.2008)

Přiznam se, že jsem o existenci tohohle filmu neměl tušení a narazil jsem na něj úplnou náhodou a o to to bylo větší překvapení.. miluju filmy, kde se někdo převtělí do těla někoho jinýho a Velký je pro mě ten nejlepší.. když se sejde skvělej hereckej výkon Toma Hankse, super scénář a originální námět tak je to prostě paráda..(5.2.2018)

• Webb

[5/10] (Fox, Gracie) (Barevný /// Produkce: James L. Brooks, Robert Greenhut /// Scénář: Gary Ross, Anne Spielberg /// Kamera: Barry Sonnenfeld /// Hudba: Howard Shore /// Nominace na Oscara: Gary Ross, Anne Spielberg (scénář), Tom Hanks (herec)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](12.5.2013)

Tak tohle jsem nečekal. Hodně uživatelů tady píše, že je to film jejich dětství,a proto se jim líbí. Já ho viděl až teď (v 18), ale stejně jsem byl nadmíru spokojen. Je fakt, že původně mi vadila dějová linka se Susan, ale nakonec jsem ji sežral i s navijákem. Konec byl velice dojemný ( i díky hudbě, kterou složil Howard Shore) a mě se moc moc líbil. Tom Hanks je mým oblíbencem a tady to jenom stvrdil. Elizabeth Perkins se mi ale líbila nejvíc. Nevím proč, ale svým chováním a mimikou mě prostě dostala. Celkově to byl milý film, který se zařadil velice rychle mezi mé oblíbené.(11.5.2008)

• - Počítačová hra "Cavern of the Evil Wizard", kterou hraje Josh (Tom Hanks), byla vytvořena speciálně pro film. (Hpatrik)

• - Scény z Joshova sousedství se natáčely v Cliffside Parku v New Jersey. Scény ze zábavního parku potom v Rye Playland ve Westchester County (New York). Natáčelo se od 10. srpna do 29. října 1987. (HellFire)

• - Dle slov herce Roberta Loggia si společně s Tomem Hanksem v den, kdy točili slavnou scénu s piánem, všimli, že jsou na place dva dubléři oblečení stejně jako oni pro případ, kdyby se jim to nedařilo. Rozhodli se, že celé taneční číslo odehrají sami bez pomoci dublérů, a to se jim povedlo. (Hpatrik)