Velký

Big

• slovenský

Veľký

Komedie / Rodinný / Fantasy / Romantický / Drama

USA, 1988, 100 min (SE: 130 min)

Keď sa pozerám na tunajší plagát k filmu a čítam jeho dej, neveril by som, že by som mohol dať tomuto filmu viac ako dve hviezdy. Hanks je proste nesympatický. Už od začiatku jeho kariéry. Ale vie si dobre vyberať scenáre. Big je komédia, ktorá má šarm, je vtipná a Hanks je v nej presvedčivý. Len akosi neverím, že keď má už trinásť, tak ho stále viac zaujímajú počítačové hry, ako telo Elizabeth Perkins. To ma napadlo, keď som videl film ako 14 ročný. Ale je to rodinná komédia, tak nebudeme zbytočne hľadať chyby.(10.8.2012)

Docela naivní komedie, která mě ale potěšila, protože jsem čekala konec ve stylu "svět dospělých je hrozný, je lepší být dítětem", ale ani se moc nic takového nestalo. Nakonec docela dobrý nápad to mělo! Tedy že každého, kdo není jako ostatní a má trošku radost ze života, je potřeba nějak zařadit a uklidnit. A je to od Toma Hanske moc hezké, že to vzal i jen za dva miliony, když ten zlý, zlý DeNiro to chtěl za šest!(11.1.2016)

Po par rokoch zhliadnute opat a podobne pocity ostali ako prvykrat. Vyborny napad, vela vtipnych a trefnych scen. Hlavne ma pobavila a vycarila usmev obchodakova scena s hranim na klavir. No posledna tretina, prilis romanticka, tomu nepridava. Vacsina filmu je u mna na 4* , no pomale tempo a presladeny zaver ubera hviezdu a film hadze do priemeru. Ale aj tak ako oddychovka po dlhom pracovnom dni neublizi.(12.12.2016)

Tom Hanks byl v téhle komedii jednoduše okouzlující. Je možný, že mu v době natáčení bylo dvaatřicet?!? Komu z nás se v dětství nesnilo o tom přes noc dospět a zase naopak - kdo z nás by nechtěl aspoň na chvíli vyměnit své nudné pracovní místo za pár bezstarostných školních dnů? Tenhle film je prostě příjemný, nekomplikovaný, odpočinkový, úsměvný a milý.(7.6.2007)

Je zajímavé sledovat jak dušičku nádherné Elizabeth Perkins přímo pohladí každý pohled na mladíka, který nedisponuje obvyklým arzenálem cynismu a vypočítavosti dospělého muže. Tyto vlastnosti pak je nucena odložit i ona sama a vzniká tak prostor pro romantiku jež působí překvapivě skutečně romanticky a ne jak to u romantického žánru bývá, že nudně opisujíc několik stále stejných vzorců chování pro milostnou dvojici. Hanks měl spoustu prostoru potěšit diváka svou dětskou bezprostředností a využil ho naplno. 80%(25.12.2007)

• - David Moscow nosil barevné kontaktní čočky, aby se barva jeho očí shodovala s očima Toma Hankse. (HellFire)

• - Roku 2008 dosazen Americkým filmovým institutem v žebříčku 10. Nejlepších filmů v kategorii Fantasy na 10. místo. (HellFire)

• - Muzikál Big měl premiéru v divadle Shubert, 28. dubna 1996 a proběhlo 193 repríz. (HellFire)