Velký

Big

Veľký

Komedie / Rodinný / Fantasy / Romantický / Drama

USA, 1988, 100 min (SE: 130 min)

Ty jo, celou dobu si říkám, že to bude jen fajnová komedie a ten konec mě rozsekal víc než Titanic, opravdu mě mrzelo, že Susan se nakonec nerozhodla omládnout a bylo to vážně dojemné, ale jinak opravdu slušně natočené, přestože mi námět poprvé zněl jako jedna velká kravina. Takže vyzdvihnout si zajisté zaslouží Rossův scénář a Hanksův výkon nemusím zmiňovat. Plusem je i příjemná délka, ne jako dvou a půl hodinové novodobé komedie.(31.1.2016)

• Lacike

Mam rad Toma Hanksa v dramach ale nikdy mi nepripadal vtipny ako komik. Tentoraz prvykrat dostal prilezitost predviest sa aj vo vaznej polohe ale väcsinu casu sa aj tak sprava ako otravne decko. Takze aj ked je namet celkom zaujimavy, tak prevedenie ma vôbec nebavilo a cely cas som sa nudil. Namiesto nejakych rozomilych scen som sa dockal len trapnosti. 4/10.(26.6.2016)

Takové filmy už se dneska netočí. Když už dnešní hollywoodská mašinérie vyprodukuje nějakou tu rádoby kvalitní rodinnou komedii, je to nechutná přisprostlá sračka, plná slaboduchých vtipů a ukřičených, hloupoučkých situací. Ne tak Velký režisérky Penny Marshall. Tento snímek je miloučká podívaná do každého počasí, obalená krustou nevinnosti a hezkého humoru. Není to sice žádný scénáristický trhák, ale rozhodně skvělá zábava na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Krom toho se lze celý film kochat vynikajícím výkonem Toma Hankse, hrajícího (ve svých dvaatřiceti) třináctiletého kluka naprosto fantasticky!(16.9.2012)

Krásný a příjemný rodinný film. Absolutně skvěle zahraná role, malého třináctiletého klučiny, který se dostává do nemilosrdného světa. Nejvíce se mi líbily ty okamžiky, kdy Josh vymýšlel a kritizoval hračky a seznámil se ze Susan, kde nastávaly v celku vtipné okamžiky, u kterých jsem se i zasmál. Nápad tady byl a líbil se mi !(7.9.2011)

Co říct na úvod? Neumím si představit, že by hlavní roli hrál kdokoli jiný než Tom Hanks. Jemu podobné role opravdu svědčí. "Velký" je chytlavý nejen svým námětem, ale také celkovým podáním, v němž není nouze o humor, romantiku (když se nad tím zamyslíme, tak lehce zvrácenou - pedofilně gerontofilní), ale také dávku fantasy či sci-fi.(19.2.2017)

• - Film měl končit scénou, kdy sedí Josh v třídě, do níž vstoupí nová žákyně. Podle její podoby s Elizabeth Perkins a reakce Joshe poznáme, že je to Susan, která také omládla. Na testovacím promítání se však tento konec nelíbil, a proto nebyl použit. (HellFire)

• - Role Joshe Baskina byla nabídnuta Tomu Hanksovi, ale ten ji musel odmítnout, protože právě točil filmy Zátah a Pointa. Hlavní role tak měla připadnout Robertu de Nirovi, ale ten požadoval honorář 6 miliónů dolarů, což bylo nepřijatelné. Mezitím Tom Hanks dotočil oba filmy a za 2 milióny dolarů roli přijal. (HellFire)

• - Počítačová hra "Cavern of the Evil Wizard", kterou hraje Josh (Tom Hanks), byla vytvořena speciálně pro film. (Hpatrik)