Anděl svádí ďábla

Komedie / Hudební / Erotický

Československo, 1988, 101 min

Božidara Turzonovová, Zdena Studenková, Josef Nedorost, Josef Větrovec, Miloš Kopecký, Jiří Korn, Marián Labuda st., Dagmar Veškrnová-Havlová, Jana Paulová, Mayra Leon Garzon, Jana Krausová, Jana Gýrová, Eliška Vitanovská, Dagmar Patrasová, Isabela Soukupová-Siegelová, Eva Jeníčková, Evelyna Steimarová, Radoslav Brzobohatý, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček, Jiří Hálek, Václav Mareš, Eva Asterová, Josef Somr, Jan Přeučil, Pavel Nový, Leoš Suchařípa, Věra Tichánková, Hana Talpová, Zdena Sajfertová, Zora Ulla Keslerová, Daniela Vacková, Jaroslava Kretschmerová, Jan Hartl, Svatopluk Matyáš, Luděk Kopřiva, Jiří Lír, Jan Skopeček, Igor Smržík, Miroslav Krejča, David Schneider, Josef Vokračka, Ferdinand Krůta, František Švihlík, Pavel Vondruška, Pavel Pospíchal, Jaroslav Tomsa, Jaroslav Vozáb, Jan Schmid, Milan Pěkný, Stanislav Šimek, Ludvík Pozník, Raoul Schránil, Marta Richterová, Kateřina Lojdová, Jana Břežková, Pavlína Mourková, Melánie Vančurová, Nina Divíšková, Vladimír Pospíšil, Jiří Krytinář, Miloslav Štibich, Martina Menšíková, Martina Gasparovičová-Bezoušková, Hana Čížková, Michaela Gerbertová, Taťána Hosáková, Michaela Vítková, Václav Vodák, Miloslav Homola, Pavel Bartoň, Helena Brabcová, Marta Pospíchalová, Milan Mach, Lída Nopová, Jitka Vrbová, Kateřina Prosová, Renata Schmiedmaierová, Bronislava Kaloudová, Ernest Valko, Petr Veleta, Marcela Macáková, Naděžda Izakovičová, Naděžda Urbánková, Petr Jirsa, Jana Svobodová-Mařasová, Marta Krampolová, Josef Lakatoš
  • quixote

Vcelku zbytečné a místy dost bezradné pokračování jedničky, které jen opakuje její již osvědčené postupy a vystřílí prach hned na začátku, kdy Madame Gábi osnuje pomstu. Žánr se ke konci láme, což je možná na škodu, smrt jedné z hlavních postav je v lehkonohé komedii dost přes čáru, ale budiž, vzhledem ke "konci starých dobrých časů" je to omluvitelné, vždyť i sám závěr je evidentní poklonou muzikálu "Cabaret", který pojednává o stejné době, ale dělá to jinak a nesrovnatelně lépe. Film za zhlédnutí určitě stojí, hlavě pro toho, kdo ocení profesionální výpravu a kvalitní hudební čísla.(2.9.2013)

Už v Sólu pro starou dámu Matějka dokázal, že širokoúhlé barevné kino zvládá na jedničku. Pokračování Anděla sráží snad jen příliš vleklá produkce, která se neuměla vyrovnat s faktem, že mělo jít o prostřední díl trilogie (proto ty alarmující sirény v samotném závěru). Děj se navíc neodehrává v roce 1933, jak bývá někdy mylně uváděno, ale na přelomu let 1930/1931, tedy pouhý rok po filmu prvním, což trochu komplikuje pro nepozorného diváka celou situaci.(2.3.2009)

Rozmýšlam, v čom spočíva tunajšia neobľúbenosť až averzia k tomuto filmu. Príbeh jednoduchý, ale je to slušná dobová kostýmová filmarčina s excelentným obsadením. Možno práve to obsadenie mladých aj osvedčených charizmatických herečiek v neobvyklých úlohách je problémom. Vlastne ani jedna nemá žiadnu počestnú rolu, a mne to vôbec nevadilo. Mnohé predviedli dokonale tvarované telá a určite si film dnes rady pozrú, vo vedľajších úlohách zvlášť vynikli Vendulka a Patrasová. Polovicu filmu, keď sa nič nedeje, tvoria muzikálové čísla, ktoré zväčša zastrešuje Jirka Korn, takže je z toho Možná přijde i kouzelnice pre dospelých. Tentokrát naozaj príde, v podobe Veškrnovej. –––– Uvážím, jestli můžete zastávat dále místo ředitelky, Stolářová. – A co jsem zanedbala? – Stručně řečeno, máte tu bordel. –––– Doba je k pláči, pánové. Lidi se potřebují smát. A co jim to umožní? Zvukový film, prosím. –––– Praha je nejveselejší město na světê. Máte tu skvělý noční život.(9.6.2017)

Pokračování komedie Anděl s ďáblem v těle začíná přesně tam, kde v nejlepším přestal. Nesmiřitelný souboj Madam a Renáty, která je nyní jednou z nejvlivnějších dam Prahy tvoří základní rámec hry, v níž vyhrát může jen jedna a to i za cenu nejvyšší. Ale nic není zadarmo. Madam zosnuje další bezvadný plán, jak získat zpět ztracené hodnoty, ovšem nepočítá s tím, že šarmantní svůdník Jaroslav sleduje vlastní prospěch. Vedle obou slovenských bohyň Zdeny Studénkové a Božidary Turzonovové získává v druhém díle velký prostor Josef Nedorost coby falešný baron Slawický, z dívčího kolektivu tentokrát zastává významný post německá prostitutka v podání Dagmar Veškrnové - Havlové aneb někdo to rád ostřejší. Samozřejmě nechybí naši stáří známí v čele s Milošem Kopeckým, který mezitím povýšil na ministra, ale narazíme i na nové tváře, kterým kraluje velkostatkář Mariána Labudy. Čímž tradičně nesouhlasím se zdejším opovržením, které je asi tak pravdivé, jako klišé o tom, že obě Matějkovy komedie patří mezi to nejhorší, co kinematografie osmdesátých let vyprodukovala (což lze vyvrátit pouhým letmým pohledem na produkci téhož roku, kde se objevují takové tituly jako Nefňukej, veverko nebo Kamarád do deště). Nezbývá než litovat, že plánovaný třetí výlet do prvorepublikové Riviéry se již neuskutečnil a tak si jen mohu domýšlet, k jakému závěru by tato svůdná story doputovala. Každopádně swing jen nás ing!(17.7.2010)

• BDMarty007

První film byl populární, tak se šlo do dvojky. Spousta atraktivních kostýmů a v době vzniku nejpopulárnějších hereček a herců, hodně zpěvu a tanců a na tu dobu asi jiskřivé erotično. Spíše kostýmní záležitost která velmi dlouho postrádá víceméně jakýkoliv děj a je spíše muzikálem s Jiřím Kornem v hlavní roli. Bohužel to ale ani vůbec nemá atmosféru první republiky a swingové éry, ale spíše tak Televarieté. Až v poslední čtvrtině filmu se najednou snaží dodat nějakou zápletku, ale je to najednou překotné, nepropracované a zmatené. Smutné kino.(30.12.2014)

• - Jediný film, v ktorom sa Božidara Turzonovová (Gabriela) vyzliekla. (Raccoon.city)

• - Za Zdenu Studenkovú (Renáta) spievala Lída Nopová, bývalá členka úspešného vokálneho tria Bezinky. (Raccoon.city)

• - Zhruba v polovině filmu zazní v podkresu melodie, kterou její autor, skladatel Jiří Svoboda, později použil jako hlavní hudební motiv v koprodukčním seriálu Náhrdelník (od r. 1992). (quixote)