Smrtonosná past 3

Die Hard: With a Vengeance

Smrtonosná pasca 3

Akční / Thriller / Krimi

USA, 1995, 131 min

Soundtrack Michael Kamen: 1. Summer In The City - The Lovin' Spoonful ,2. Goodbye Bonwits ,3. Got It Covered - Fu-Schnickens ,4. John And Zeus ,5. In Front Of The Kids - Extra Prolific ,6. Papaya King ,7. Take A-nother Train ,8. The Iron Foundry ,9. Waltz Of The Bankers ,10. Gold Vault ,11. Surfing In The Aquaduct ,12. Brahms: Symphony No.1 ,13. Beethoven: Symphony No.9 ,(14.5.2011)

Po dvoch mimoriadne vydarených, ale tématicky prakticky identických dieloch už muselo pokračovanie prísť s nejakou zmenou, aj keď tiež len v určitom ohľade, už to nepôsobí tak uzavreto a dokonca k sebe John McClane dostal aj partnera, ale predsa len stále stojí proti skvelo organizovaným a schopným zločincom s veľkolepým plánom, ktorí operujú na čoraz väčšej ploche a tak miesto budovy a letiska je to tentoraz celé mesto. A opät je to nesmierne vydarené. Prvá polovica mi v rámci žánru príde aj dosť originálna a síce neponúka klasickú akciu a ani protivníci nie sú ešte známi, ale John McClane je tu jednoducho vynikajúci a podľa mňa najlepší z celej série, možno aj preto, že tu už nemá osobný motív a tak je uvoľnenejší a tie jeho reči a prístup ma nikdy neomrzia, atmosféra celkovej paniky a ruchu, kedy hlavne polícia je mimoriadne zaneprázdnená je zachytená veľmi dobre a všetky tie úlohy a behanie po meste je aj tak nadmieru zábavné. A v druhej polovici to už prejde viac do klasického štýlu, teroristi a ich plán sa už vyjasní, ale stále si to zachováva niečo z tej netradičnosti prvej polovice, len už McClane nie je ovládanou bábkou, ale začne postupne obracať mincu. Tu skutočne jedine to hľadanie bomby v školách mi moc nesedelo a bez toho by som sa obišiel, ale predsa len aj to má v príbehu svoje miesto a tak ma to mimoriadne bavilo od začiatku až do konca. To finále mi síce prišlo trochu narýchlo skončené, mohli sa s tým pohrať aj viac, ale ani toto nie je zlé. Sťažovať si nemôžem ani na zvyšné obsadenie, Samuel L. Jackson už síce predviedol aj lepšie výkony, tá postava slušného otca k nemu až tak nesedí, ale aj tak ma dosť bavil, výborné sú aj všetky vedľajšie postavy prevažne z radov polície a opäť výborní záporáci, či už Jeremy Irons, jeho dvaja hlavní podriadení, teda expert na výbušniny a vražedkyňa, ale aj tí radoví. Akcia sa tiež veľmi vydarila, je nadmieru rozmanitá a nápaditá, veľkolepá a technicky prvotriedne zvládnutá, nechýbajú naháňačky na všetky možné spôsoby, efektné explózie, ale aj štandardné prestrelky a nejaký ten súboj, aj keď táto zložka opäť zaostáva. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, všetka akcia je skvelá, ale najviac som si užil asi tie krátke, ale efektívne prestrelky, ako scéna vo výťahu alebo rozstrieľanie osádky nákladného vozidla s hláškou o santovi. Režijne sa tu nedá absolútne nič vytknúť, John McTiernan opäť predviedol dokonalú žánrovú prácu, takéto filmy už dnes nikto nenatočí. Takže ani pri tomto diely nemôžem inak, než plné hodnotenie, dvojka sa mi síce páčila trochu viac, ale aj toto je jednoducho prvotriedny akčný film, na ktorý sa dá pozerať stále. 89%(5.1.2011)

Třetí díl si se svými předchůdci (co se týče humoru a akce) v ničem nezadá, ale bohužel má i nejjasnější slabiny. První je zbytečně ztlumený soundtrack. Tou druhou slabý závěr a tou třetí (nejpodstatnější) ubohý Jeremy Irons, který chtěl vystihnou chladnokrevného teroristu za pomoci jemných gest, ale bohužel ve výsledku vypadá jako velmi zženštilý terorista. I přes tyhle nedostatky je to však stále vynikající pokračování...(24.8.2002)

Ať žije bruce a jeho tentokrát nevánoční dobrodrůžo.(31.3.2004)

Mě to sedlo stejně dobře jak předchozí dva díly. Samuel L. Jackson mi tam nevadí a Willisovi nijak nepřekáží v jeho coolovosti. A Jeremy Irons mi coby démonickej Němčour sedne víc, než třeba záporáci ze dvojky.(1.6.2006)

• - Jeremy Irons sa prvýkrát objaví vo filme v 45 minúte a 19 sekunde. (hudy78)

• - Zeus (Samuel L. Jackson) spomenie na policajnej stanici 110. ulicu. Jedná sa o ďalšiu narážku na film Quentina Tarantina Jackie Brown. Na začiatku tohto filmu hrá pesnička "Across 110th Street", čiže "cez 110. ulicu". (207)

• - Smrtonosná past 3 je jediný díl série, ve kterém John McClane vysloví hlášku "Yippe ki yay motherfucker" až po smrti hlavního záporáka. (tamadas)