Jak už to tak často bývá, dramatické události začínají většinou velmi nenápadně. Mladý a ambiciózní manažer Lockhart (Dane DeHaan) dostane od nadřízených jednoduchý úkol. Přivézt ze sanatoria pana Pembrokea, nepostradatelnou hlavu jejich společnosti. Léčebna, kam se před časem uchýlil a podle posledního odeslaného dopisu se z ní ani nechce jen tak rychle vrátit, se nachází v zastrčeném koutě švýcarských Alp. Její personál zde poskytuje životem a prací vyčerpaným boháčům speciální očistnou léčbu. Ale nabízené zázračné procedury možná nejsou tak úplně běžné a pobyt zde až tak úplně dobrovolný... (CinemArt)

Psychor

Jakožto největší hororový expert na csfd.cz jsem dosáhl úspěchu, o jakém se nikomu ze zdejších uživatelů ani nesnilo. Přesto se v žádném případě nepotýkám s nedostatkem motivace. Neustále hledám nové výzvy a netajím se například svými režisérskými ambicemi. Začal jsem pracovat na hororu, který mi otevře bránu do Hollywoodu. Pracuji s omezeným rozpočtem, takže se každou získanou korunu snažím vynaložit co nejefektivněji. Kolegu Verbinskiho bych tedy nejraději vytahal za uši, jelikož obdržených 40 milionů dolarů zcela bezostyšně vyhodil do koše. Již od úvodu jeho snímek působí jako gotická kopie Shutter Island, jemuž se však může rovnat pouze zdařilou mysteriozní atmosférou. Za pochvalu stojí ještě znamenitá kamera, ale jinak Cure for Wellness ve všech ohledech výrazně zaostává. Po scénáristické stránce se jedná o učiněnou tragédii, k čemuž přispívá i přítomný bezpohlavní symbolismus či na vodě stojící prvky kubrickovského zrcadlení. Verbinski chtěl evidentně navodit dojem inteligentního snímku, jenže ve výsledku připomíná spíše přemoudřelého studentíka, jenž se snaží ohromit profesora lingvistiky cizími termity. Přepálená stopáž, odpudivá Mia Goth a otřesný závěr, který by se hodil spíše do nějakého céčkového monster hororu, sráží hodnocení Cure for Wellness na slabší tři hvězdy. ()

xxmartinxx

Byl jsem přesvědčený, obzvlášť podle ohlasů, že se mi Lék na život bude líbit. Ale bohužel cítím jen respekt k tak svéráznému dílu, i když mě místy ukrutně nebavilo a rozhodně mám pocit, že všechno, tedy co do scénáře a struktury, v něm mohlo být lepší. Verbinského režie samozřejmě skvělá, i když jen na úrovni zvládnutí jednotlivých scén. ()

Marceloo

Mladý manažér je poslaný do sanatória v Alpách, aby priviedol späť dôležitého člena komisie. Po príchode na miesto sa nečuduje, že jeho nadriadený netúži odísť, pretože sanatórium je nádherné. Zhodou okolností však začína zisťovať, že aj keď je zvonku nádherné, vo svojom vnútri ukrýva množstvo temných tajomstiev a že možno aj on je jedným z tých, ktorí potrebujú vyliečiť. - Pre mňa bol A Cure for Wellness jedným z najočakávanejších hororov za posledné roky a mal som už niekolko mesiacov nachystaných pre tento horor päť hviezdičiek, ale výsledok je ovela menej uspokojivý, než som očakával. Velké očakávania som mal hlavne preto, že mám rád, keď sa tvorcovia, ktorí začínali u hororu, k tomuto žánru vrátia, aj keď medzitým natočili mnoho nezmyslov, čo je zrovna prípad pána Verbinskeho. Rovnako ma zaujal aj marketing, aj keď som samozrejme trailer nevidel, ale z posterov a podobne som mal pocit, že si to medzi divákmi drží akúsi mystickú atmosféru. Táto atmosféra sa preniesla aj do výsledného produktu, pretože už na začiatku je jasné, že priestory obrovského sanatória poskytnú mnoho možností na vystrašenie diváka a psychologické hrátky s ním. Priestory toho nemeckého zámku sú jednými z najkrajších miest, ktoré som v stovkách hororov videl, a už sa nemôžem dočkať, kedy sa na tento zámok pôjdem pozrieť, pretože vyzerá dokonale. Dane DeHaan mi v jeho úlohe vyhovoval, pretože vyzerá presne ako tí dnešní manažéri. Skeletoni vážiaci šesťdesiat kilogramov, ktorých drží pri živote len káva a ich túžba po úspechu, ktorý sa nakoniec väčšinou aj tak nedostaví a oni zistia, že sa dlhé roky hnali za ničím a zničili si zdravie. Dane DeHaan má však v tomto prípade šťastie, pretože dostane možnosť liečiť sa. A liečebné metódy a procedúry sú tu špeciálne. Bavilo ma to aj napriek tomu, že stredobodom sú väčšinou dôchodcovia, ale z toho miesta akosi vyžarovala pozitívna energia. Pre Jasona Isaacsa je to v podstate prvá väčšia úloha v hororovom žánri a dokáže pôsobiť dostatočne nepríjemne. Mia Goth parádna a zrovna ona je tou, ktorá má podla mňa v tomto žánri najväčšiu šancu uspieť, pretože vyzerá, ako keby mala 14 rokov a je drogovo závislá, takže pre Exploitation horory je podla mňa ako stvorená a v týchto úlohách by dokázala hrať velmi uveritelne, takže som zvedavý, ako sa jej zadarí v novej Suspirii a v Marrowbone. Scenáristicky je to trochu slabšie, pretože dej je až príliš predvídatelný a divák si dá až na malé detaily velmi jednoducho dokopy cielovú myšlienku. Záver je asi najmenej vydarenou časťou, pretože sa všetko odohrá velmi rýchlo a niektoré dôležité veci zostanú úplne neobjasnené, pričom sa tá fajnová atmosféra a napätie úplne vytratia, čo je velká škoda. Vizuálne sa tomu dá vytknúť snáď len to, že sa toho v exteriéroch neodohrávalo viac, ale inak je práca s kamerou hravá a v niektorých momentoch som pozeral s otvorenými ústami na tie krásy v Alpách. Hudobná stránka sa tiež velmi vydarila, z čoho mám asi najväčšiu radosť, pretože pán Benjamin Wallfisch je podla mňa velmi talentovaný a som nesmierne rád, že si ho po televíznom projekte The Enfield Haunting, na ktorom pracoval v roku 2015, všimli tvorcovia z väčších štúdií a teraz už pracoval na A Cure for Wellness, Lights Out, Crawlspace a momentálne chystá hudbu pre Annabelle: Creation, kde bude opäť pracovať s Davidom Sandbergom, a pre It, ktorý je jedným z najočakávanejších hororov roku 2017. Po dlhšej dobe som sa trochu rozpísal, ale tento horor je tak zvláštny, že som jednoducho musel, a myslím, že keď si to pozriem na Blu-ray, tak bude ten komentár ešte dlhší. A taktiež sa teším na ten spomínaný výlet na miesta, kde sa natáčalo. A v prvom rade na zámok Hohenzollern. A Cure for Wellness odporúčam každému, pretože napriek tomu, že to je dosť dlhé, sa neustále niečo deje a je to jednoducho pastva pre oči, ktorú v hororoch zase tak často nevidíme. + herec z Life After Beth + herečka z Goodnight Mommy + herec z Victor Frankenstein a Residue + herec z The Atticus Institute () (méně) (více)

flanker.27

Může obsahovat spoilery. Tak drahý sanatorium, a přitom tam za těch 200 let ani nevybudovali pořádnej protipožární systém. Inu, film nám ostatně představí Švýcarsko jako zemi, kde žijí buď šílení dlouhověcí doktoři se sklony k incestu nebo pologramotní retardovaní vesničané, co poslouchají Rammstein, nic mezi tím, takže co se divit. Tvůrci si neujasnili, jestli má být film kritikou konzumu a honby za penězi, (ne)sofistikovanou kritikou světa bez boha, atmosférickým thrillerem se záhadou, hororem či sci-fi. Nakonec je to takové všechno a nic, přičemž se tu míchají prvky dost nechutného artu s těmi nejprofláklejšími klišé hororu/thrilleru, a to včetně těch genderových (takže nakonec "princezna v nouzi" musí být ta, kdo zasadí poslední ránu a podobně, protože představa, že by to bylo naopak, by asi znamenala okamžitou žalobu od spolku přátel babího hněvu). Pátrání po čemsi shnilém v navenek dokonale vyhlížejícím sanatoriu je prosté jak bulharská striptérka, přičemž ústřední (ne)hrdina, jenž je takovým mladším klonem Leonarda DiCapria (i když, vzhledem k jednomu ze závěrečných zjištění, kdo ví :) ), prochází přes četná klišé po více než dvou hodinách ke zjištění, které je jasné někdy v polovině filmu. Personál od poslední recepční až po samotného ředitele se tváří tajemně jako fotbalový svaz před výběrem trenéra národňáku, jenže i když je od první chvíle jasné, že jejich myšlenky nejsou tak bílé jako jejich úbor, nevyřeší záležitost tak, že by dotyčného jednoduše klepli něčím po hlavě. Místo toho ho nechají trajdat všude možně, do všeho strkat nos a nikdo ho pořádně nehlídá. Vím, že se logika ne vždy dá od podobného filmu čekat, ale přece jen, když to porovnám s takovým Shutter Island, tam všechno zapadne na své místo a všechno divné má logické vysvětlení. Mám radši právě ten přístup jmenovaného filmu, kde je krásně vidět, že lidská mysl stižená stihomamem má problém přijmout obyčejnou realitu. Tady si tvůrci (kromě neskutečně přemrštěné délky) ubližují tím, že se tváří strašně chytře a sofistikovaně, a přitom si pomáhají vysvětleními z nejlacinějšího braku. Jestli v něčem excelují, pak v nechutnostech, přičemž se chvílemi opravdu pohybují až na hraně specifického artu typu Miluji tě k sežrání. Film je místy opravdu nepříjemné sledovat. Až jsem si tu a tam říkal, že tak řemeslně brilantně ztvárněné ohavnosti musí o Verbinskim a spol. něco vypovídat, protože mi to přišlo spíš až jako forma masturbace (kterou ostatně ve filmu uvidíme taky, aniž by měla v ději nějaký hlubší smysl). Uznávám, že film není v poměru k rozpočtu sterilní atrakcí, takže tady můžu přiznat tvůrcům i studiu jistou odvahu. Na druhou stranu pro mě osobně zrovna tohle není ten způsob, jak bych tu odvahu při tvůrčím rozletu požadoval. Tak co s tím. Odpad to není už za lokace a nemůžu říct, že by to bylo odfláklé či vysloveně špatné. Na druhou stranu je to vlastně dějově hloupé a místy opravdu nechutné až trochu perverzní, takže tomu nemůžu dát ani tři body. Tedy za dvě a za sebe nedoporučuju. Ovšem pokud máte dojem, že krámy a úhoři v jednom záběru z pod hladiny bazénu jsou to pravé, klidně si pár hvězd přidejte. P. S. Myslím, že jsem se vypsal celkem zbytečně. Takový uživatel Sentido v několika prostých slovech film popsal přesně a naprosto výstižně. () (méně) (více)

TheRaven

Původně jsem se zlobil, protože jsem čekal, že mi žena po celodenní túře zlomyslně pouští dvou a půl hodinovou konverzační romantickou komedii. Jelikož to je zjevně to, co mě napadne při spojení "incestní Mia Goth v tom nejbližším, co má Bioshock k filmové adaptaci". ()

Kaka

Shutter Island 2 - pod vlivem drog. Verbinski vyloženě maluje. Jeho umělecká optika, cit pro dlouhé záběry a vizuálně strhující stylizaci je pro fanoušky formy velmi uspokojivá záležitost. A první polovinu minimálně, se daří i zdatně budovat napětí a pocit něčeho lehce bizarního mimo realitu a naprosto nepředvídatelného. Bohužel je těch surrealistických vjemů trochu moc, což zákonitě musí v rukou negeniálních scénáristů skončit brakovým fiaskem mimo mísu. Scorsese měl i odzbrojující psychologii postav a fantastickou pointu, což tady chybí. ()

Spiker01

Okej, budu v menšině a zrovna u tohodle filmu to rozhodně chápu. Gore Verbinski si soukromě natočil svojí velkou poctu Hammer-hororům s Christopherem Lee a samozřejmě mu na to nikdo nepřišel, jelikož už to dnes moc nikoho nezajímá a ten zbytek spíš zabloudil, jelikož všichni lžou a zvlášť ti, co stříhají trailery. Kdo mu na to dal 40 mega vážně nevím. Nechci působit elitářsky, že sem přináším nějaký svěží vítr a zbytek cinefilů film nepochopilo, je totiž pravda, že Cure for Wellness rozhodně není úplně přístupný kousek. Já vůbec netušil, co od toho čekat, měl jsem snad menší než žádná očekávání, mohlo mě to jenom překvapit. A náhle se od začátku rozezní osudová hudba, podkreslující nudný stereotyp vytíženého manažera s tváří Dane DeHaana, kterého okolnosti přivedou do tajemných lázní kdesi ve švýcarských Alpách. Co čert nechtěl, samozřejmě s temnou historií. Většina lidí si asi řekne, že na 150 minutovou nudu je život až příliš krátký, jenže já ve chvíli, kdy náš hlavní hrdina začne rozprávět se sympatickým ředitelem Jasonem Isaacsem a poprvé ve sklenici narazí na předmět organického původu, který by tam asi být neměl, pracoval s myšlenkou, že koukám na pohodovou devádestiminutovku. A jako první, co mě během nervózního sledování vyvstalo na mysl a už se nerozčeřilo, byla alegorie s pár let starým a stále neméně výborným Scorseseho Tajemným ostrovem. Jelikož jsem ale už pár filmů viděl, tak jsem se nenechal tak snadno zblbnout a pravdu jsem si v tom najít dokázal a to jsem to měl ke spánku za pár. Na překvapivých zvratech to však tolik nestojí, ačkoliv několik scén z finálního aktu dokáže pěkně zamotat hlavou a u slabších jedinců i žaludkem, ale důležitá je tu především forma vyprávění, ve které je Verbinski naprosto nekompromisní a mohl by si potykat s raným Shyamalanem. Velice démonické dílo...9/10 ()

akisha

Byla by škoda Cure For Wellness zavrhnout kvůli překombinovanosti, protože minimálně první dvě třetiny jsou naprosto lahodný. Co se týče mých oblíbených "něco divného se děje na odlehlém místě v podezřelé nemocnici/sanatoriu atd." tak to teda funguje na 100%. DeHaan se mi líbil hodně, když pak přišel o přední zub, tak už trochu míň, ale hrál pořád dobře. Jason Isaacs je luxusní a Mia Goth hraje tak skvěle, že jsem zírala. Výborná atmosféra a hudba a vizuál - až na některý nepovedený CGI scénky jako jelen nebo ten úlet na konci, haha. Nebýt toho přehnanýho konce, dávám pět. Ale filmu by prospělo, kdyby bylo rozuzlení trochu "skromnější." A teď už SPOILER: Bylo tam toho prostě moc. Úhoří, divná voda, legendy s baronkou, neplodnost, filozofování nad uspěchanou dobou = samotná podstata "léku..." a pak na konci to sloupnutí ksichtu tomu nasadilo korunu, to už jsem měla fakt WTF výraz. Tak se to mělo zaměřit jen na jednu, dvě věci. Ale všechno dohromady evokuje konec z nějaký nepovedený komiksový adaptace. Líbil se mi tak leda útěk a kole. Kdyby se vypustila zápletka s baronem a baronkou a rozhodně sloupávání ksichtu, víc se rozvinuly úhoři a na to navázat nějaký ty elixíry života nebo co, přihodila bych i tu pátou hvězdu. KONEC SPOILERU. Kvůli atmosféře, tajemnosti, napínavosti, bizarnosti a hereckým výkonům Danea "fakt vypadá jako DiCaprio" DeHaana, Isaacse a Goth stojí za to vidět. ()

*CARNIFEX*

"Shutter Island", len bez ostrova a na Bojnickom zámku. Áno, je to sčasti kopírka iných, uz mnohými spomínaných filmov, no skutočne premýšľam nad tým, komu sa čo zas nepáči. Obzvlášť keď sa samotný tvorca, uberá vlastnou cestou, preukazuje vlastný pohľad na mysteriózno a tajomno, ktoré je navyše obohatené o pomerne originálne vsuvky a nápady. Síce sa nikto nedočká mimoriadneho násilia či gore, no tá záhadnosť v novom šate v obdobne spracovanej story, v ktorej exceloval Di Caprio, mňa osobne veľmi potešila - 75% ()

D.Moore

Přímo úchvatně natočená podivnost - po Purpurovém vrchu další pro současného diváka ne zrovna obvyklý horor (ani zdejší žánrové zařazení si s ním neví moc rady :)), který si mě ale dokonale omotal kolem prstu. Především mě tedy každou chvíli dokázal něčím překvapit, což bylo asi ze všeho nejlepší. Priessnitzovi se o takové vodoléčbě nesnilo, a mně, kterého Prokletý ostrov tolik nudil, o takovém bijáku asi také ne. ()

Davies182

Vizuální slast ověnčená vypravěčskými finesami, za které by se nestyděl držitel Oscara, to vše hýřící stylovou dark fantasy atmosférou s herci, kteří si příběh evidentně užívají a dokáží jej prodat. Verbinskiho odloučení od podmořského Rapture bolí zase jednou víc, Bioshock by totiž podle mého nenatočil líp snad ani Villeneuve. ()

pepo

U mňa podobné ako Verbinskeho predchádzajúci Lone Ranger. Neuveriteľná štýlovka trpiaca nadmernou dĺžkou a nekonzistentnosťou. Úžasná forma načisto prebíja obsah, a aj keď je pravdou, že druhá tretina sa kruto vlečie, tak som sa nenudil ani chvíľočku. Mám proste rád Hammerovské horory aj Verbinského štýl. Takže celkovo je to tých mojich podivných 7/10, kde oceňujem obdivuhodnú realizačnú a remeselnú stránku na úkor reálnej kvality filmu . ()

Xmilden

Pustil jsem si Lék na život projistotu dvakrát za sebou, protože se mě zprvu zdálo že se mě někdo snaží pěkně opít rohlíkem. Snímku se musí nechat krásné kulisy, budovaná atmosféra "něco není v pořádku", navíc i Dane DeHaan se snaží seč mu síly stačí a člověk lituje že Jason Isaacs nehraje ve velkých produkcích záporáky zase o něco častěji. Jenže, když on je ten film trošku zbytečně dlouhý a při druhé projekci toho nabízí o něco méně než prvně. V době kdy jsem viděl Prokletý ostrov bych možná hýkal větším nadšením. Tedy solidní kousek a alespoň po delší době jeden z těch zajímavějších Verbinskiho kousků. 60% ()

Tom_Lachtan

Podivná léčebna, tajemné tajemství, temná temnota a tak podobně? Ok, to je prostě vždycky dobrá kombinace, obzvlášť, když tvůrci odolali použití trapných obezliček, jako jsou třeba lekačky, a tak vsadili všechno na perfektní atmosféru, kterou podporuje hlavně naprosto famózní kamera. Vážně, skoro každá scéna je nějakým způsobem vizualně zajímavá. Obrovská škoda, že je to tak přebujelé, vystříhat by se dalo klidně půl hodiny a konec by se pro změnu dal přetočit celý, je bohužel hrozně laciný a dokázal zabít veškeré mysteriozní tajemno a servíruje béčkovou nudu - nebýt toho, je to za pět, navzdory šablonovitosti, se kterou se tu ale docela dobře pracuje. ... A ano, je to variace na Prokletý ostrov od Scorseseho, ale... Ono mu bude podobné všechno, co se o tohle téma otře. ()

darkrobyk

Tušil jsem, že se mi Lék bude líbit, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Ano, všechna ta podobnost s jinými snímky (Léčba šokem, Smrtící léčba, Prokletý ostrov, E.A.Poe:Podivný experiment...) tu je, blízkost mystery a horrorům italským, španělským, francouzským, podobnost s kanadskými filmy rodiny Cronenbergů i podobnost s osudy barona Frankensteina...Mně to však nevadilo. Skvělý vizuál, atmosféra, napětí, tajemné sídlo, děsivé podzemí, touha po věčném životě. Lehce zadumaný film, kdy z letargie vytrhne až jelen přes cestu nebo závěrečný boj. Ano. Ten už spadl do horroru - ale pro mne fajn. V podstatě artový snímek sedne zřejmě jen menšinovému publiku...a já bych se s chutí vydal na hrad Hohenzollern. ,,Už jste měl v zadku třiceticentimetrové čérné péro?",,?",,Jestli už jste byl někdy ve vězení...?" ()

Fiftis

A Cure for Wellness už od počiatku zaujme sústredením na detail. Púta vonkajšom zrkadliacim snímaním rýchlovlaku, pôsobivým natočením celej autonehody. Neskôr sa nebojí krvi ľudskej ani zvieracie, kamera zaberá nechutné vŕtanie zubov z centimetrovej vzdialenosti. Kameraman tak výborne vyvoláva napätie a vyzdvihuje tento skvelý film. Vďaka tomu nie je Verbinskeho film hlúpym hororom, ale thrillerom inteligentne vyvolávajúcim napätia. Aspoň v prvej polovici, a to aj napriek pomalému rozjazdu a uvedeniu do víru diania v sanatóriu. A Cure for Wellness môže vďaka výbornej kamere, efektnému filtru a zvoleným exteriérom a scénografiou kúpeľov, v ktorých sa pred sto rokmi zastavil čas, zaradiť medzi to najlepšie, čo v rámci žánru vzniklo. Gore Verbinski si svojich divákov rozhodne získa. Skvelá výprava a kamera snímke zasadenej do krásnych švajčiarskych hôr sú hlavným plusom príbehu, inak stojaceho na dobrých výkonoch hercov. ()

TedGeorge

Ta atmosféra, nádherný švýcarský zámeček ukrytý hluboko v horách a fantastické kulisy, které jakoby nakreslil H. R. Giger... Všechno je pro mě až moc svůdné a jsem ochotný tvůrcům odpustit i délku a toho Dana DeHaana, kterej mě nebere snad v ničem. ()

lamps

Čekal jsem buď kolosální průšvih, nebo zlatej důl nedocenitelné retro atmošky a suverénní režie. Že jsem dostal něco mezi, to je tak trochu zatracenou záhadou. Verbinski má podobně jako v The Ring jistou řemeslnou ručičku a kameraman Bazelli by si za tuhle výstavu úžasných a efektivních obrazů z fleku zasloužil smlouvu s největšími režijními velikány, ale Lék na život přece není nijak originální ani soběstačná filmařina, které chybí přesně to, čím disponuje například Kubrickovo Shining - nepředvídatelnost, žánrová čistokrevnost, odvaha jít ještě dále za rámec toho, co je aktuálně divácky žádané a očekávané. Některé scény se zaryjí do paměti a celkovému vzhledu není moc co vytknout, stejně jako hercům a chvályhodným záměrům, ale pořád je to málo, tempo začne po nějaké hodince kolísat a závěr je dopředu bohužel odhadnutelný. Zachovat si scénář unikátnější charakter, bylo by zadělána na solidní hororovou šlehu. ()

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt