Jak už to tak často bývá, dramatické události začínají většinou velmi nenápadně. Mladý a ambiciózní manažer Lockhart (Dane DeHaan) dostane od nadřízených jednoduchý úkol. Přivézt ze sanatoria pana Pembrokea, nepostradatelnou hlavu jejich společnosti. Léčebna, kam se před časem uchýlil a podle posledního odeslaného dopisu se z ní ani nechce jen tak rychle vrátit, se nachází v zastrčeném koutě švýcarských Alp. Její personál zde poskytuje životem a prací vyčerpaným boháčům speciální očistnou léčbu. Ale nabízené zázračné procedury možná nejsou tak úplně běžné a pobyt zde až tak úplně dobrovolný... (CinemArt)

eLeR

Toto bola potecha pre moje oči aj uši. Úžasný vizuál a skvelo zvolená hudba. Goreho atmosféra na jednotku a Dane a Mia výborne hrajúci. Príbeh nestratil moju pozornosť ani na malý okamih, tiež mám potrebu ofrfľať ten prirýchly záver ... Lockhartov úsmev na konci viac než podivný. ()

Happens

Tak strašně strojený, smysl nedávající a slepený z jednotlivých dílků klišé. Máme tu ústav, zblázněné pacienty, zámek, který historicky vyhořel kvůli šílenému baronovi a jeho pokusech na lidech, holčinu, která si brouká tu nejznámější hororovou melodii z hlubin minulého století a pochopitelně jakéhosi kvazi hrdinu, který si jako jediný drží kritické myšlení a nezapomíná na úkol svojí mise, tedy až do poslední scény, kde po poražení zla atd., mu přepne a ztratí to kritické myšlení a zkratkovitě zešílí. Nic neodpovídá flow charakterů a životu. Křečovitá slátanina. ()

classic

Už bude tomu asi mesiac, čo som videl aký - taký, poriadny film, ktorý by som kategorizoval, ako NOVINKA. Stáva sa mi často, že po videní trailerov ( filmových ukážok ), sa začínam tešiť, na prichádzajúci film, ale začínam zisťovať, že je to len obyčajný OKLAM, keď určité štúdio zostrihá z filmu nechronologických dvoch minút, a pár desiatok sekúnd, čím má v záujme prilákať divákov do kín, ktorí sú zvedaví práve z klasickej rutiny, ktorá je aktuálne úplne bežná. Bohužiaľ, opäť som sa nechal nachytať na hruškách, lebo výsledne filmové dielo, Gorea Verbinskiho, je síce i vizuálne prospešné, režisér s kameramanom si potrpia na špeciálne uhly kamery, ktoré sa po istom čase, začnú opakovať, alebo, ak by som mohol ešte udeliť pochvaly, tak učiním v prospech výpravy, ktorá poriadne graduje, a pritom sa nachádzam len v akýchsi kúpeľoch, kde praktizujú zvláštnu kúru. Množné číslo, plurál, pridávam taktiež dynamickému a výraznému zvuku, ako hrom, a tak kamera, výprava a zvuk, zachraňujú už tak rozpačité dojmy, ktoré sú predzvesťou toho, čo má prísť : Opozitum vidím zrejme vo výbere hercov, myslím si, že Lockhart, čiže jeho predstaviteľ, Dane DeHaan, NIE JE dobrý herec, liezol mi na nervy, v castingu nevidím ani jedno meno, ktoré by mi utkvelo na dlhšiu dobu v pamäti, film sa svojim štýlom snaží štylizovať na snímok Martina Scorseseho - Prekliaty Ostrov, ale ten mal viacero pozitívnych vlastností, oproti tomuto. Kto mi láskavo vysvetlí, prečo film zostrihali do monumentálnych 2. hodín a pol ? Veď je to BEAUCOUP ! A scenár obsahuje toľko absurdít, že sa musí človek chytať za hlavu ! Napríklad vychádzka na pivko, či prehliadka u zubára + takých je oveľa viac. Som sklamaný, pretože tento tvorca ma pred rokmi upútal KRUHOM, v ktorom bola tak dusná atmosféra, že som mal normálne problémy sa z toho pozviechať. Čo bolo v roku 2002, nemusí byť dnes ?! ()

Arsenal83

Jedna z najslabších vecí, akú som mal tohto roku možnosť vidieť, a má 146 minút... Niektorí ľudia hovoria, že film má zlý záver, mne sa zdal celý zlý. Film sa snaží tváriť ako seriózna psychologická dráma, avšak obsahuje množstvo zbytočných scén, ktoré nezanechávajú žiadny dojem. Tvorcovia akoby chvíľami strácali kontrolu nad samotným príbehom. V divákovi to môže vzbudiť len rozporuplné emócie, ak vôbec nejaké, a hlavne úplný bordel v ponímaní filmu. Navyše herecké obsadenie je na dosť priemernej úrovni. Vo všeobecnosti ide o pokrivenú napodobeninu Prekliateho ostrova. ()

korbitch22

No sice slušný psycho s parádním vizuálem, na které dal někdo Verbinskému hromadu peněz, ale na Prokletý ostrov to kouká z pořádné dálky, co se áčkových vod teda týče. Pointa je předvídatelná celkem rychle a jestli u toho byl nějaký divák napnutý a v očekávání, tak je mi ho upřímně líto, jelikož jsem si zase řekl pointu od A do Z asi po 45 minutách, kdy se DeHaan dozví něco málo o sanatoriu. Verbinski má kliku, že to má vizuálně podmanivé, na přehnanou stopáž zábavné a herecky perfektní. Jinak je to pointou předražené béčko jako hrom. Film na jedno podívání, slabší 4* a producentská sebevražda a předpokládám, že Livingdead u toho měl nejeden orgasmus.65%. ()

Chrustyn

Silně atmosferické s úžasnou výpravou a příšerným hlavním hrdinou. Z DeHaanem mám problém jen ho vidím a Lék na život to určitě nezmění. Každopádně, výsledná podoba není v tomto případě pouze jeho vina, protože mu zdatně sekundují přestřelená délka a podivný scénář. ()

heyda

Mysteriózní vizuální pecka, jejíž největší slabina je, že jde až za hranu reálna a snaží se být příliš bizarní. Kamera a hudba je naprosto geniální, herecké výkony jakbysmet, jen tomu chybí prostě lepší scénář - vodit diváka za nos lze jen do určité míry. 80% ()

BMW12

Tenhle typ filmů ze sanatorií a léčeben mám rád. Příběh se hezky postupně rozvíjí, zjišťujeme další a další fakta, celý film přemýšlíte, jak to ve skutečnosti je, co se tam opravdu děje. Dane DeHaan hlavní roli zvládl skvěle a Verbinski jako režisér potvrdil svoji kvalitu. ()

poz3n

Spoiler alert. Už úvodní audiovizuální kombo Polanski (jasná parafráze melodie k Rosemary má děťátko) + Fincher (skvělé úvodní titulky k Úkrytu) dává najevo, že Lék na život bude ambiciózní podívaná, která se nebude bát různých citací a parafrází ze všech možných inspiračních koutů. Upřímně by mě zajímalo, kolik z těch filmových odkazů, které jsem ve filmu našel, jsou úmyslnými, a které vidím jen proto, že chci. Ale Verbinski nám předkládá tak moc hravou zálěžitost, že si o to přímo říká. Primárně v podstatě 2 hodiny sledujeme Prokletý ostrov. Není to jen o ději. DeHaan svoji podobou i hereckou polohou DiCapria téměř vykrádá, Verbinski neváhá hlavní postavu i stejně obléknout a rámovat do podobných situací (sirka zapalovač, hodinky holínky). Nejinak je tomu i se záběrováním třeba při úvodním příjezdu do léčebny. Dále tu máme několikero pomrknutí na atmosferické opusy Stanleyho Kubricka. Příjezd do hor (Osvícení), uspokojený chtíč ženou, obličejem mladého vzezření, ale tělem staré a vrásčité babky (Osvícení) , nedobrovolné vyšetření u zubaře (Mechanický pomeranč), či závěrečná sekvence svíček, masek, bálu a smilstva (Eyes Wide Shut). Rybí oko při vstupu do kanceláře zas může dát vzpomenout na skleněnou kouli Občana Kanea. Celkový vizuál je po většinu snímku úchvatný a toulání po sterilně vykachlíkovaných sklepeních mě neomrzelo ani po těch 2 hodinách. Důvodem, proč nedám alespoň ty 4 hvězdy je bohužel závěr, který vše výše popsané háže do béčkového vyznění a Lucius Malfoy tak bohužel není jediný, kdo ztrácí tvář. Navzdory tomu jsem se vlastně moc bavil a celé si to docela slušně užil. 6,5/10 ()

Jinny

Verbinski vykouzlil působivou divnou atmosféru a docela pěkně si hraje se náznaky. Co je to ale platné, když film začne tématicky u jedné věci a skončí někde diametrálně jinde. Od zamyšlení o kariérismu a moderním způsobu života se přehoupne... v gotický horor? Je škoda, že tohle Verbinski nedokázal nějak zkombinovat, takhle film vyznívá jako příliš dlouhá ujetá pohádka o záchraně princezny ve věži. ()

honajz

Asi bych napsal to samé, co flanker.27. Začátek jinak zaujme, je napínavý a nabízí jakousi premisu, která pak ale není naplněna. Zdá se, že půjde o satiru na konzumní způsob života bez větších přesahů, ale překlopí se to do 200 let staré legendy, která by byla směšná i v době hororů ze 30. let a z podobných si utahoval film Tajemství hradu v Karpatech. Tohle by se vlastně parodovalo docela dobře, protože se to bere tak vážně, až je to směšné. Navíc ty dvě a půl hodiny jsou moc. No a nakonec z toho vyleze cosi podivného pro milovníky incestů. Ani logika se v tom nedá hledat. ()

TheEvilTwin

Tip do kina. Totalne luxusni film. Kamera použitá skvostně, hudba tomu dodava napjatou a tíživou atmosféru, trochu se podobá E A Poe - Eliza Graves (Podivný experiment). Šilený nápad a ještě lepší zpracování. Nervy drásající atmosféra a syrovost (i já jsem se doslova cukal bolestí při některých scénách filmu) 2 a půl hodinového filmu vás nenechá ani na chvíli vklidu a přidejte zajímavé dialogy a překvapivé zvraty a máte tady chuťovku pro fandy tohoto žánru. Předčil mé očekávání a určitě stojí za to. ()

SOLOM.

Poslední dobou mám opravu „štěstí“ na těžkotonážní nálože v podobě předlouhých délek filmů. Na tento jsem se ale docela i těšil, protože Gore Verbinski patří mezi ty oblíbenější režiséry (zatím jsem od něj viděl asi čtyři filmy a ani jeden mě vyloženě nezklamal). A ani v tomto případě se nejednalo o špatný film, jen byl prostě jiný, než bych si asi přál. Zvláště pak, když jsem se dozvěděl, že mělo jít o jakousi formu „pocty starým gotickým hororům“. No nevím, jak daleko se tohle tvrzení zakládá na pravdě, nicméně zachytit jsem i spoustu i jiných připomínek k tomuto filmu a s některými musím souhlasit. Zvláště pak s tvrzením, že celková stopáž byla opravdu nesmyslně přepálená. Našel jsem tu hned několik nudnějších pasáží, bez kterých bych se klidně obešel – zvláště pak ve druhé polovině filmu. Přitom začátek vypadal velice slibně. Nádherné záběry německých hor i samotný hrad Hohenzollern se ukázali býti výbornou lokalitou k natáčení (srát na to, že nešlo o Švýcarsko…). Tvůrcům se navíc podařilo vytvořit velmi působivou atmosféru, která mě svou ponurostí a skutečně až „gotickým nádechem“ dokázala doslova vtáhnout do děje. Líbilo se mi společně s hlavním hrdinou odhalovat všechna tajemství tohoto zařízení a bojovat s vlastní představivostí i zachováním zdravého rozumu vůči nekalým praktikám zdejšího personálu. Zhruba po polovině však přišel jakýsi zlom a já už se tolik nebavil. Začal se vytvářet jakýsi chaotický patos, mnohdy některé věci nedávaly moc smysl a do toho všeho začala více prostoru dostávat i Mia Goth. Sorry, já tuhle herečku zrovna moc nemusím a je pro mne takovým „antisymbolem/ protipólem“ pěkné a atraktivní ženské. Jen když jí vidím, tak se mi dělá zle. A když se začala, jakože sexy vlnit v hospodě na píseň Spliff od skupiny Bilderbuch, chtělo se mi blít…Navíc se začalo srát na logiku, ale šlo jen o vizuální požitek (všude samí úhoři, vycuclé mrtvoly…), na to kolikrát jim hlavní hrdina zdrhl nebo ho načapali na zakázaných místech, tak měl pořád volný pohyb po celém areálu a dokonce i zapalovač…). No prostě jsem začal nacházet stále více chyb a děj samotný mě už tolik nebavil jako zezačátku. I tak si však myslím, že Lék na život si alespoň to průměrné ohodnocení zaslouží. Byla tu spousta pěkných momentů, atmosférických scén i po vizuální a trikové stránce to nebylo vůbec špatné. Jen škoda, že postupem času začaly některé věci docela drhnout a skřípat, stejně jako se tu dalo najít dost nelogických a chaotických prvků. 60% ()

Janek

Gore Verbinski je klasa a laťku tohoto horroru nasadí hrozně vysoko (a drží ji celkem dlouho). Pak to ale postupně (záměrně) vykolejí a z těch přepálených 146 minut zůstane jen rybí pachuť. Pocitově srovnatelné s Get out, které je ale kratší, údernější a ve finále zábavnější. ()

ARI50

Průměrný film který nepotěší ani neurazí prostředí filmu příjemné herci normál a nejlepší moment vrtání vrtačky do zubu síla pohled. ()

luka4615

Hypnoticky vtahující vizuální jízda, jejíž působivě načrtané jednotlivé záběry spolu s výborně vykreslenou tísnivou atmosférou činí z A Cure for Wellness, stejně jako ze snímku "Get Out", vysoký nadprůměr v rámci žánru. Této teze se film drží alespoň do doby, než se před úmornou stopáž "dobabrá" k velmi předvídatelnému plot twistu, který velice nešikovně balancuje na hraně sci-fi a fantasy žánru. Tento atribut společně s finálem, které snad v každé scéně obsahovalo nemalou dávku "WTF" momentů, můj výsledný dojem vcelku sráží. Je velká škoda, že toto atmosfericky působivé tempo neudrželo svou laťku ve stejně vysoké poloze po celou délku filmu. Kdyby tak režisér Gore Verbinsky učinil, už by zde vážně nebyl pochyb o plném hodnocení. Tak snad příště! „Do you know what the cure for the human condition is? Disease. Because that's the only way one could hope for a cure.“ ()

JASON_X

Kdyby žil Franz Kafka dnes, dost možná by místo svých povídek a novel psal takovéhle scénáře. Aspoň tedy na mě minimálně první půle působila jako příjemně tradiční až ukázková kafkárna. A že s postupem času přibývá víc a víc bizarnosti a horrorovosti, je plus navíc. Další plus je za stránku estetickou, ve filmu je totiž spousta opravdu nádherných výjevů a obrazů (hranice mezi kýčem a krásou je samozřejmě individuální) a doprovází ho i hodně příjemná hudba. A třetí plus patří za herce - Mia Goth je hodně zajímavá a dlouho jsem přemýšlel, jestli se mi jenom líbí, a nebo zároveň líbí i hnusí (dospěl jsem k názoru, že jenom líbí). A DeHaan je naprosto úžasný týpek, jeho neduživý a nezdravě vyhlížející zevnějšek je obrovsky osvěžující v době, ve které se to na plátnech i obrazovkách hemží samými namakanými, potetovanými a vysolárkovanými hezouny, snad sériově vyráběnými. Silné čtyři s výhledem na pátou po případné druhé projekci. ()

Beastmaster4

Ve zkratce: kvalitní látka, celkem překvapivé herecké výkony, místy napínavé, ale i nudné a opravdu odfkláknuté rozuzlení :-) ()

Morholt

No tak já nevim. Moje topka vesměs jásá nad Verbinskiho originalitou, ale já jí tam nevidím, protože sanatorií, kde se děje něco špatného, by se člověk asi nedopočítal. A když sanatorium na hradním kopci, tak tu samozřejmě musí být nějaká ta strašidelná báchorka, která je podaná tak "šikovně", že prakticky hned na začátku odhalí celou zápletku. A ani to, co vyvádí zlobivý doktor uvnitř lázeňského komplexu, není nějak inovativní. Ale abych jen nehanil tak musím uznat, že reálie jsou nádherné, herci, až na stvoření jménem Mia Goth, výborní a sem tam se tu najde i scénka, při které přeběhne mráz po zádech, což platí zejména pro vrtání zubu. Jenže na ty dvě a půl hodiny je toho všeho strašně málo, takže celkově mi to vychází jako čistý průměr. 50% ()

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt