Brexit (TV film)

James Graham

Danny Cohen

Kostýmy:

Matthew Price

,,CO SE OBVYKLE DĚLÁ, KDYŽ SELŽE SYSTÉM? RESETUJE SE. NEDĚLÁM NIC JINÉHO. RESETUJU. CO UDĚLALI ONI? CO JSTE UDĚLALI VY VŠICHNI? ZNOVU JSTE NAHODILI STEJNÝ OPERAČNÍ SYSTÉM, TU SAMOU, OŠOUPANOU STAROU POLITIKU S KRÁTKODOBÝMI CÍLI A SEBESTŘEDNÝMI, OMEZENÝMI KECY...“ /// Hodně slov a ještě víc politiky. Tý zákulisní… Zapomeňte na vděčný hrátky jako je House of Cards, nebo oslavné životopisy. Tady jde o podstatu vedení kampaně. REÁLNÝ kampaně! Prostě tohle není pro obyčejnýho člověka, co se chce bavit. Tohle je popsaném sled událostí, který ovlivnili Británii a zřejmě celou Evropu. Kladně? Záporně? Každopádně i naši opoždění političtí dinosauři se můžou poučit. Jestli to ovšem pochopěj… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nečetl jsem ani „Unleashing Demons: The Inside Story of Brexit“ od Craiga Olivera, ani „All Out War: The Full Story of How Brexit Sank Britain's Political Vlase“ od Tima Shipmana. 2.) Furt přemejšlím, jak změnit běh dějin. 3.) Thx za titule „need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(22.1.2019)

V podstatě encyklopedické shrnutí voleb Brexitu hlavně z pohledu těch, co chtěli odejít. To vše s hereckým áčkovým, ale též očekávatelným obsazením. Například pro Benedicta Cumberbatche jde opět o roli chytrého magora, kterého nikdo nemá rád. Nicméně celý film je hodně dialogový. Klidně to mohla být i rozhlasová hra, nejen televizní snímek. Kecá se tu fakt hodně. Alespoň je ale toto kecání zajímavé. Překvapení a zvraty tu však nečekejte. Jde o přeříkání věcí, které znáte, tak jak byste si je nejpřirozeněji dokázali představit. Nic originálního jako Sázka na nejistotu to není. Ani tak dobře zpracováno. Prostě žánrový průměr. 70%(20.1.2019)

Velmi dobrý film, na němž si cením několika věcí. Především je to odměřenost, v dnešní době u filmů pojednávajících o politice spíše nezvyklá. Potěšilo mne, že strana prosazující odchod z EU nebyla démonizována, ale byla ukázána motivace jednotlivých politiků i obyčejných lidí, která vedla k prosazování Brexitu (ekonomika, migrace, frustrace z vývoje v posledních letech či třeba touha po zisku jak politickém, tak finančním u některých politiků). Zároveň se film velmi zručně věnuje metodám, které jsou využívány v moderních politických kampaních, a možnosti jejich zneužití (Cambridge Analytica apod.). Dobře zobrazena je též krize a vyprázdněnost současné (nejen západní) politiky, populismus a absence morálky. K zamyšlení je rovněž fakt, že zatímco systémové strany prosazující liberálně-demokratické pojetí politiky a prvky zastupitelské demokracie dnes musí vážit každé slovo, odvolávat se (často bezúspěšně) na dohledatelná data, strany či představitelé populistické politiky hlásající často nesmyslné a těžko uplatnitelné prvky přímé demokracie si mohou dovolit takřka cokoliv a lidem v dnešní zrychlené době nedělá problém naletět.(16.1.2019)

Je mi z toho všeho kolem Brexitu už velice nevolno. Ale pokud se vyhnu politologickým problémům, které mám vzhledem k svému oboru na stole každý den a zmíním pouze film samotný, resp Benedicta Cumberbatche, který si opět (například po Patricku Melrosovi) vyhlídl roli přímo na tělo a po anglicku jej vystihl dokonalým způsobem, budu až na nějaké scény (jakoby vytržené úplně z hlavního konceptu) veskrze pozitivní. Nutno říct, že ambice tu nejsou nijak větší než je u televizního filmu (HBO) pro danou oblast (hlavně EU, v US to nikoho zajímat nebude) obvyklé, ale jako takové levnější a dobře zrežírované drama plně dostačující. A samozřejmě velice poučné. BTW : Film končí tam, kde má nastoupit Theresa May a pokud sledujete aktuální dění, jistě byste se nedivili, kdyby za pár let přišel sequel. Bude to totiž ještě divoké.(17.1.2019)

Precizně odměřená záležitost, která přidanou hodnotou i způsobem natočení hraničí až s hraným dokumentem, ačkoliv je to ryzí film. Zastánci brexitu sice pokrývají většinu stopáže, ale ani jedna strana zde není tlačena jako ta správná, takže zaujatý divák nemusí dostávat předem mdloby, pokud tedy je pouze zaujatý a není nekritický fanatik. Velmi těsná většina voličů si odhlasovala stanovisko v rámci nejdebilnějšího možného způsobu, který k tomu lze v demokratickém systému využít (referendum v otázkách složitějších než: "Má se v naší vesnici pokácet ten dub u potravin?"). Jakmile utichly bujaré oslavy rádoby nezávislosti, rázem se zjistilo, že proklamované důvody k danému stanovisku byly o nic opřené lži, samotní podporovatelé daného stanoviska byli obětí manipulace, hry na nejnižší pudy a součástí největšího šmírování soukromí, které si neuměl představit ani Orwell. Hlavní buřiči se vypařili jak pára nad hrncem před náhle se objevnou odpovědností a všichni po hystericky proběhlé kampani s úžasem zjistili fantasticky paradoxní skutečnost, že jednak nemají žádnou vizi jak s výsledkem naložit, výsledek nejvíce ublíží těm, kteří se na něm podepsali, ale především, že by hlasování dopadlo úplně opačně, pokud by hned druhý den mohli hlasovat znovu. Velice hodnotný snímek nejenom pro Brity, protože naprosto totožné postupy v ovlivňování voličů a ochcávání volebních zákonů se dějí po celém světě. Trump ten samý rok téměř identicky vyhrál prezidentský úřad, ačkoliv byl na začátku kampaně jen směšný kašpar pro pobavení bez sebemenší šance přelézt primárky vlastní strany. Cynik sice může pochybovat jak chce, ale pokud na několik milionů klíčových lidí namíříte miliardu cílených reklam díky nelegálnímu šmírování jejich soukromí, světe div se, chytnou se, stejně jako se chytají reklam na vložky nebo fakt kůl balení čipsů k fotbálku. A proč jsem ve většině komentáře nepopisoval ani tak film? Protože Cambridge Analytica působila i v České republice, kde spolupracovala s ruským Lukoilem. Kdo má historicky i v současnosti blízko k Lukoilu a měl v té době před důležitými volbami, to asi zmiňovat nemusím. O to víc bolestivý je pohled na Brexit (film i skutečnost), protože v tom člověk až nepříjemně nachází sám sebe, respektive tuzemské politické kampaně a hysterické společenské nálady, které vyvolávají. 90 % Nejvíce ochcaný nebyl ve výsledku britský volič, ale celé (proevropské) Skotsko, které si těsnou většinou odhlasovalo "zůstat v Británii" ve vlastním referendu o nezávislosti, i díky tomu, že nezávislost by pro něj znamenalo ztrátu členství v EU, o které by muselo znovu žádat samostatně. A o dva roky později je z té EU nedobrovolně vytáhli výhradně Angličané, kteří Skoty dříve úpěnlivě prosili, ať samostatnost nevolí a oni si mohli v Londýně i nadále ve své malé obdobě Unie hrát na to, že Británie je stále Velká. (12.1.2019)