Epizody(6)

Staré hříchy vrhají dlouhé stíny... Šestidílná série River, kterou pro britskou BBC natočila produkční společnost Kudos, vznikla podle původního námětu a scénáře Abi Morganové, uznávané britské dramatičky a scenáristky, jejíž jméno najdeme mimo jiné pod ceněnými filmy Stud (2011), Železná lady (2011), Sufražetka (2015) či úspěšným televizním projektem Hodinka (2011–2012). Protagonistou série je detektiv londýnské Metropolitní policie John River, vynikající policista a zároveň psychicky křehký člověk, který se nedokáže mentálně odpoutat od obětí vražd, jež vyšetřuje. Série, která sklidila příznivý ohlas u kritiky u i diváků, kombinuje žánr krimi s prvky psychologického dramatu a kromě samotného vyšetřování nabízí zamyšlení nad otázkami lidské osamělosti, vyrovnávání se se ztrátou a duševního zdraví. V titulní roli podává fantastický výkon hvězdný Stellan Skarsgard (Prolomit vlny, Dobrý Will Hunting, Melancholie), jemuž více než zdatně sekundují Nicola Walkerová (MI5, Komplicové, Luther), Adeel Akhtar (Čtyři lvi) či Lesley Manvilleová (Tajnosti a lži, Všechno nebo nic, Další rok), která byla za svůj výkon nominovaná na cenu BAFTA. (Česká televize)

brasek

Príbehom nuda, vizuálom pekná vec. Chýba mi tam dramatizácia deja a atmosféra, ktorá by ma vtiahla do príbehu. ()

karnifex odpad!

WTF?!! Distributor sice seriál řadí do žánru krimi, přičemž hlavní postava má být "vynikající policista a zároveň psychicky křehký člověk", ale já mám pocit, že sleduju absurdní komedii, jejímž hrdinou je zmatený děda ze Simpsonů, který má navíc halucinace - a přesto, že by pro něj patrně byl problém i pracovat v chráněné dílně, tady "řeší případy" a nikomu to nepřipadá divné. Už jsem si bohužel zvykl, že většina současných detektivních seriálů je 5% vyšetřovaní a 95% vztahy na pracovišti, rodinné potíže, "tíživé stíny minulosti" a podobné s*ačky, ale tohle je vážně moc.. ()

sitmin

Stellan Skarsgard v roli, která je mu šitá na míru. Vynikající portrét rozpadajícího se člověka, který se jakž takž drží díky své práci, kterou mu ale chtějí vzít. Poutavě natočeno, ponuré exteriéry v souznění s duševním stavem Rivera a skvěle vybraná melancholická 80's muzika, která na první pohled odlehčuje, na druhý ovšem prohlubuje krizi kvůli neustálé připomínce nenaplněné lasky. Srdceryvná sonda do duše jemného člověka, který je rozbitý za hranicí záchrany, ale naučil se s tím žít. ()

Radim100

Po prvním díle jsem byl z té "duchařiny" v rozpacích a více než měsíc mi trvalo se k seriálu vrátit a začít od znova. Nicméně od druhého dílu jsem tu úžasnou podívanou už nechtěl vypnout, slupl to za dva večery a dávám tedy jednoznačně palec na horu. ()

Hombre8

Singularita mezi psycho-krimi. Netradiční námět, skvěle propracovaný scénář, výborně zahrané, poslední díl natřískaný emocemi až po strop. Není co řešit. ()

ziizalka

Sverazni detektivove Stellanovi vzdycky sli. Vzpomenme jen na na detektiva ve filmu WAZ nebo v Insomnii. A vubec mu ty zadumcive, melancholicke postavy nejak vice sedi. Ja se bavila, napeti od zacatku do konce, motanice se bezky pomalu rozpletala, k tomu skvela hudba.... tomuhle pribehu by klidne slusel i celovecerni film.Velka spokojenost. ()

dalia

Vynikající herecké výkony, spletitý příběh - jak kriminální, tak lidská rovina přinese mnohá překvapení, a to až do konce, který mne překvapil neméně a zrovna toto vyústění jsem nečekala. Výborný divácký zážitek, vše včetně hudby, celkové atmosféry i psychologické roviny a herecké ztvárnění neobyčejně přirozené a přesvědčivé. Nelze než doporučit. ()

karelhura

No nevím hrknout tomu 5. Když je někdo pako tak by u polismenů neměl co dělat. Táhne se to jak med a ty běsy okolo mě moc nebrali, ale na druhou stranu Stellan Skarsgård je výtečný. ()

pedruska.n

Celkom zaujímavá "detektívka", ale s pribúdajúcimi epizódami mi viac a viac vadili Riverove psychokonverzácie. Po odhalení vraha som koniec už len preklikávala. Viac vyšetrovania a menej psychoanalýzy by tomu veru prospelo.. ()

KarlN

Tak tenhle seriál mě absolutně dostal, rozebral a už nesložil (trošku mi připomněl původního Wallandera s Branaghem)...odteď to pro mě bude už jen předtím a potom. Nejen proto, že konečně se někdo zabývá hlavou a myšlenkami policisty v tomto směru a duchu, nejen proto že vyrovnat se se smrtí kolegy, který s vámi denně riskuje zdraví ale i život (což dobře osobně znám) je stejné jako v rodině, nejen proto, že více než jiné seriály naprosto pragmaticky a pravdivě ukazuje, jak je novinářům a médiím naprosto fuk kde je pravda, důležitá je sledovanost a kvůli tomu překroutí kde co, zasahují neustále do vyšetřování a operativního šetření (za což asi není stále dost trestů i žalob, čemuž by se měl konečně někdo v reálu více věnovat) ale především kvůli skvělému vykreslení celé situace kolem závadových a problémových osob, jež sice dealují drogy, otravuji lidi na ulicích, obtěžují je, mlátí, bez přestání kradou a také zabíjejí, ale v médiích se z nich vždy okamžitě stávají svatí s gloriolou kolem hlavy. Fakt k zblití Velebnosti. Ale pravda je špatný potápěč a vždy se někde vynoří, aby se nadechla. A proto tleskám. ()

mdf

Při druhém dílu jsem se přistihl,že mě to vůbec nebaví, tak jsem si nestandardně pustil až poslední díl, abych věděl jak to všechno dopadne.River má v hlavě trošku bramboračku, prostě nevíte s kým se baví jestli je to realita nebo to není realita, pro mě utahané a nudné vyprávění. ()