Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

Pierre

Zajímavé, že záhy po revoluci vznikly po sobě rovnou dva   úspěšně filmy podle knižní předlohy odlehčeně pojednávající o službě v československé lidové  armádě v 50.letech . včetně několik stejných prvků (pasáž s lidovou osvětou.)   Spojujícím prvkem je taky Miroslav Donutil.  Z podobných Baronů jsem jsem měl lepší pocit (co teprve z vážněji pojaté Tiché bolesti.)  Knižní předlohu neznám, takže nevím, jak moc byla vlastně doopravdy zploštěna, ale hlavní postava Smiřického mi přišla taková nevýrazná, stejně jako vyprávění jeho osobního milostného  příběhu  (často formou různých rychlých flashbacků) a výkon Lukaše Vaculíka.    Ani jiné scény se samotnými vojáky mě zrovna nebraly,  stejně jako celá ta ušmudlaná stylizace a v některých momentech naprosto nevhodná hudba.  Stejně jako v Baronech zde ale dobře funguje zesměšnění všech těch kapitánů, poručíků atd., jejich frází a hlášek, z nichž některé jsou vážně povedené (abyste se neučil navazovat spojení ještě rok navíc. V ženě dnes vidíme především, co? Především soudruha, soudruzi) a v podstatě především za ty a Donutilovo legendární ,, Cože?" je ta třetí hvězda. ()

Vojcl

Asi nejlepší film režiséra Víta Olmera.. Ještě o něco drsnější než Černí baroni, ale přinejmenším stejně zábavné!!! Některé hlášky prakticky zlidověly.. Miroslav Donutil i Roman Skamene jsou úžasní.. ()

gogos

Neskutečně nahláškovaný a zábavný film z porevoluční doby, která vojenským komediím o bývalém režimu jen svědčila. Donutil a Skamene si film kradou pro sebe, hlavní hrdina Danny Smiřický v podání Vaculíka je sice tak trochu odstrčen na vedlejší kolej, nicméně jeho intimní linka s Janinkou funguje také skvěle. Tankový prapor má skvělou výpravu, parádní herecké obsazení, slušný námět a nezapomentulené hlášky... Je to prostě kult. ()

suicide

Když jsem šel do toho, že bych se kouknul na Tankový prapor, tak jsem čekal, že podobně jako v knižní předloze budeme někde na výi. Tak trochu to nevyšlo, takže jsem přemýšlel o třech hvězdičkách, ale pak jsem tak nějak zjistil, že existuje mnoho horších českých filmů, a tady jsem se alespoň bavil. Přeci jenom nás filmaři tolik nezklamali a zakomponovali pár věcí - pohádku o měsíci v prdeli nám v parafrázi rovněž předali... ()

topi

Nejlepší film Víta Olmera. Nezapomenutelné hlášky. Vynikající atmosféra. Výborně ladící hudba. Skvělá a dokonalá kamera. Perfektní herecké výkony. Humorný, přesto občas mrazivý film. Spolu s Černými barony nejlepší film o vojenské pakárně v 50. létech minulého století. Jeden z nejlepších porevolučních snímků. ()

rt12

Olmerovu ,,tvorbu" nemusím. Sázka na hrubost, která nedělá potíže Skamene ani Jandákovi. Vše završují nudní herci Chytrová a Vaculík. Přečtěte si raději knížku. ()

Maq

Promarněná šance. John a Olmer nedokázali adaptovat předlohu v něco, co má zřetelný tvar a smysl. ()

Damiel

65 % - Tak Černí baroni mě tedy pobavili mnohem víc, ale i toto mělo své klady. zejména tedy úžasně ujetého Miroslava Donutila :-))) ()

L_O_U_S

Poměrně zábavná komedie popisující radosti a strasti vojáků za dob vrcholící komunistické tyranie, kdy proti sympatickým tankistům stojí pološílení důstojníci. "No jistěěěěě..." (338.) ()

Aleee89

Tenhle film jsem dokoukala asi až na třetí pokus. Jsou v něm vtipné hlášky a situace a třeba Donutil je prostě skvělý. Danny Smiřický je hotová legenda. No i přes tohle všechno prostě existují lepší filmy a Tankový prapor mě nezaujal natolik, abych mu dala více hvězd. ()

Anglie

Hořký pohled na vojnu na začátku 50. let. Ve srovnání s Černými barony prohrává, ale "soudruh Jirásko" a Žižka se samopalem, to se nezapomíná. Nicméně to moc nezaujme. ()

BoredSeal

Tenhle film se svíjí mezi Olmerovskou porevoluční demencí a Olmerovým talentem. Na jedné straně film otravuje primitivností (budiž to poučením pro lidi neznalé, k čemu mladé muže vede vojna) a tradičně suchou Simonovou Chytrovou, na druhou stranu to zachraňuje příhodně ponurá vizuální atmosféra a tým Jandák, Donutil a hlavně Skamene válcují bránice - tohle je prostě pomsta všem debilním lampasákům a pošahaným komunistům, bravo!!! ()

ilemas

Výborné herecké výkony M.Donutila a R.Skamene, pár skvělých hlášek, ale celkový dojem se po čase vytrácí. Přesto se v tv pokaždé na to podívám. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků