Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

Dr. Hawkeye

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože v podstatě jde o historku regionálního formátu: Voják je poslán k jiné jednotce, aby předal zprávu o zrušení útoku. A tak putuje krajinou a nakonec rozkaz předá. Jenomže je tu jedno ale. Celé je to vyprávěné pomocí "jednoho záběru" (až na jednu elipsu způsobenou bezvědomím hlavního hrdiny). Jistě, pozorné oko postřehne, kdy se kamera přiblíží k nějakému objektu natolik, že umožňuje střih, nebo kdy před kamerou přejde voják, nebo kamera sama švenkuje přes jakýkoliv objekt v popředí. Ale všechno na sebe skvěle a hladce navazuje, tempo vyprávění je vtahující (až na epizodu s Francouzskou skrývající se ve sklepě, kde řemen vyprávění poněkud padá). Po obrazové stránce není filmu co vytknout. Chce se říci pelíškovské "To muselo dát práce. A přitom taková blbost," ale já si právě cením té práce, která musela být skutečně pekelná. Výprava, kostýmy i make-up jsou vynikající. Naopak lehce iritující je občas hudba Thomase Newmana, která až příliš často evokuje snahu o napodobení zimmerovské hudby. Na druhou stranu, Zimmer nevymyslel tzv. Shepardův tón, či Shepard-Rissetovo glissando, takže proč by jej nemohl využít i Newman... ()

Remedy

Prapodivná směsice videoherního looku, velkých ambicí a totální scénáristické bezradnosti. 1917 vlastně není ničím strhující a jeho tolik proklamovaná “jednozáběrová výjimečnost“ mu paradoxně velmi škodí. Po celých 120 minut je ten film totiž útrpně stejný, což nezachrání ani účast velkých jmen (která tu mají navíc jen trochu větší cameo role). Bližší napojení na oba hlavní protagonisty tu představuje až nadlidský úkol, protože jejich postavy jsou jednoduše jalové a nepoučitelné. ()

Maq

Audiovizuální dokonalost vnímám, ale neboduje u mě. Nevyžaduji ji. V tomto ohledu jsem ignorant, budiž. Pro mě je celovečerní film především drama. Tohle není dobré drama. Má to triviální průběh a není nad čím se zamyslet. Prostě to proběhne. Jako program v automatické pračce. ()

Philcze

Deakinsův famózní demo reel v místy příliš uhlazený první světový. První půlka spolehlivě prodává tísnivou atmosféru, druhá už přechází od atrakci k atrakci, přitom prakticky bez napětí. Ta čtvrtá hvězda visí na tenounkym vlásku. EDIT: *žuch* 70% ()

major.warren

RECENZE: 1917 jako válečná pohádka. Vskutku překrásná. Sam Mendes je z rodu režisérů, jenž si dokáží poradit s každou látkou. Sám si vyzkoušel rodinné drama Ameriky padesátých let, gangsterku z dob prohibice, či akční podívanou v posledních dvou Bondovkách. Jedná se o filmaře, který dokonale ovládá své řemeslo a každý jeho film představuje událost. Totéž platí i o novince 1917. Jeho debutový majstrštyk Americká krása sice zůstal nepřekonán, ale s jistotou se dá říci, že tímto dílem režisér natočil svůj dosud nejosobnější projekt. 1917 nevyzařuje prvky scenáristické originality. Dva vojáci musí doručit vzkaz s odvoláním útoku. Jednomu je to jedno, bere to jako úkol, povinnost. Druhý má na celé věci osobní zájem, protože v jednotce, jejíž útok má být odvolán, se nachází i jeho starší bratr. Tato prostá zápletka Mendesovi bohatě stačí na to, aby vytvořil nevídanou podívanou. Klíč k 1917 nestojí na obsahu, ale na formě. Film je postaven na třech tvůrčích jednotkách: Vynikající kameře Rogera Deakinse, grandiózní hudbě Thomase Newmana a opravdu mimořádné Mendesově režii. Nápad, že celý děj se bude odehrávat v reálném čase několika hodin, kdy s hrdiny jako diváci ujdeme opravdu každičký krok jejich cesty, je sám o sobě složitý a vyžaduje extrémní přípravy a letité tvůrčí zkušenosti. Právě stálá obrazová perspektiva hlavních hrdinů, vojáků Blakea a Schofielda, dopomůže k tomu, že se po celé dvě hodiny soustředíme pouze na dění na plátně, jdeme s nimi, zažíváme s nimi všechna úskalí. Ne že by se snad tato forma vyprávění tzv. "na jeden záběr" měla stát tradicí, ale při pomyšlení na sílu zážitku nelze nic vytknout. Roger Deakins stárne, ale přesto mi připadá, jako by s každým dalším filmem ještě více objevoval kouzla filmové kamery. Desatero dalších řemesel film skvostně splňuje, ať už se jedná o význačný zvuk nebo dobové dekorace. Líbí se mi, že Mendes navazuje na styl Nolanova Dunkerku, byť ten ještě lépe spojoval rafinovanou strukturu vyprávění s obsahovými prvky, nicméně obdobná stylizace války tzv. v přímém přenosu se mi zamlouvá čím dál více. Rána může přiletět odkudkoli. Čistou podívanou naruší jen pár věcí. Během krátké cesty toho hrdinové zažijí až příliš. Na můj vkus byla zbytečná scéna se ženou a dítětem, popřípadě příliš „bondovský“ skok do peřejí řeky, jenž byl však (z druhé strany) mistrovsky natočen. 1917 zkrátka představuje britskou válečnou „pohádku“ s jasným hrdinou, jenž ve finále musí docílit svého poslání stůj co stůj, i kdyby měl ztratit vlastní život. Navíc vzdává poctu nejednomu muži; nejen vypravěči příběhu Alfredu Mendesovi, který ho kdysi vyprávěl svému vnukovi. 1917 jako pohádka dědy Mendese? Proč by ne? 80% ()

Helo

Proč natáčet film na jeden záběr, když toho pak trestuhodně nevyužiju? Toť v případě tohodle filmu poměrně dost horká otázka způsobující v očích diváka (alespoň teda mých očích) lehký rozčarování, do určitý míry přecházející až ve zklamání. A proč hlavní hrdina, u kterýho je ze začátku zdůrazněný, že už má něco za sebou a neměl by to teda v tý Velký válce už bejt úplnej greenhorn, očividně spolejhá na to, že je jedno, jestli po vás střílí stormtroopeři císaře Wilhelma nebo stromtroopeři císaře Palpatina? Nebejt totiž jejich matláctví... teda ehm, nekvalitních zbraní (Mandalorian mrk mrk), tak film skončí tak o půl hodiny dřív. Jinak je to ale dost solidní prvoválečnej film, kterej rozhodně nenudí, jen zkrátka vzhledem k očekávání lehce zklame. ()

Trevor

Každý film, ktorému udelí Psychor odpad má svoju kvalitu. 1917 začína pomerne svižným úvodom a až do chvile, keď sa dvojica stretne s nemeckým pilotom je film spracovaný viac ako dobre. Od tohto okamihu film však začína trochu tápať a v podstate až v samotnom závere prinesie dramatickejšie momenty a aj o niečo viac emotívny príbeh. Nakoľko som si dnes po sebe pustil dva vojnové filmy vyššie hodnotenie udelím tomu z prvej svetovej vojny, pretože tých je predsa len o niečo menej a nie sú iba o nacizme. Sú aj o ľuďoch. Najslabším momentom filmu je, keď desiatnika Williama Schofielda obstreľuje nemecký snajper. Guľky sa odrážajú na konštrukcii mosto tesne vedľa Willovej hlavy avšak snajper sa nachádza severovýchodne od Willa a tým pádom nemohli priletieť spoza jeho chrbta...Možno použil projektily a lá Matrix, ale pre zvýšenie napätia síce efektné, ale z pohľadu logiky úplne najväčšia diera vo filme. Nehovoriac o tom, prečo nad uzemím nikoho nepreletelo britské či spojenecké lietadlo. Síce by nebolo o čom natočiť film, ale správa by prišla skôr a ako bolo vidieť aj v príbehu, prevahu vo vzduchu mali spojenci značnú... ()

salalala

Vizuálně opojná záležitost, která je naprosto antižánrová, protože od válečného filmu se obecně čeká, že bude vypadat syrově a špinavě, v Mendesově podání je ale nádherný a opulentní. Zdánlivě bezstřihová metoda je dost zajímavá a netradiční, časovou kontinuitu ale vůbec nevzbuzuje, což je asi největší paradox celého snímku. Deakinsova kamera je přenádherná a chvílemi tvoří vskutku opojné obrazy, které by se bez problémů daly vylepit na jakoukoli zeď. I výprava je fantastická a scény ze zákopu berou dech svou propracovaností, načasováním a celkovou realizací. Mendes prokázal technicky velké mistrovství, protože nebýt film točen, jak byl točen, byl by o dost horší, protože příběh je banální, je sledem epizod, které se odvíjí přesně tak, jak je scenárista chtěl, je v něm extrémní množství náhod a navíc mu chybí napětí, což je ale dáno i tím, že celý film sledujeme dvě postavy. George MacKay a Dean-Charles Chapman jsou v hlavních rolích velmi dobří, byť nijak excelentní, účast známých tváří se počítá na vteřiny, ale je poměrně osvěžující. Škoda, že snímek není působivější a zcela mu chybí jakkoli silné a emocionální scény, které by ve válečném filmu být asi měly. Ke konci pak kazí dojem zbytečně epická hudba, která ke spíše komorní atmosféře moc nesedí. 1917 je technicky skoro dokonalý film, jemuž chybí duše a částečně i lidskost. 70 % ()

Blackhand47

Tak tomuhle se říká čistá filmařina. Ne každého napadne natočit film z první světové války, který víceméně ukazuje jeden den obyčejného vojáka a ke všemu je zpracován tak, že vypadá, jako by byl celý dělaný bez střihu. Z počátku si na to člověk musí docela zvykat, jelikož dlouhé záběry s jedoucí kamerou pozpátku nejsou pro oči úplně nejlepší. Když se však hrdinové vypraví na samotnou misi, tak je to už úplně jiné kafe. Celková práce s vizuálem je naprosto vynikající a já jen koukal s otevřenou pusou, co se Mendesovi do jednoho filmu podařilo vecpat. Prosím víc filmů z první světová, jelikož ty ostatní jsou už docela nuda. PS: Docela mě bavily ony checkpointy v podobě velitelů s tvářemi slavných, kdy si mohly postavy vždycky na moment vydechnout. I takhle se dají užít velká jména. 90% ()

Starletka

A víte co? Já tomu těch 5* nakonec přece jen dám. Protože když nějaký film vidím 3x během 6 dnů a stále mě nepřestává fascinovat, tak si to zaslouží. V dnešní době přehlcení digitálním bordelem a green screen je opravdu radost pohledět na jakýkoliv byť jen záblesk ryze čisté, staré dobré filmařiny, kterou byl tento kousek natočen celý. Takže co, že dej je přímočarý, dostaň se z bodu A do bodu B, když technická stránka je tak dokonalá, stejně jako stránka emotivní, protože díky natočení na jeden záběr jste přímo tam, jste jeden z vojáků, jeden z hrdinů, smějete se s nimi a pláčete a hlavně a především se bojíte podívat za každý roh, protože za ním může číhat nepřítel (Němci pravda střílí hůř než stormtroopeři, ale i to dokážu odpustit). A vůbec, když si představím tu neskutečnou práci, jenom kolik úsilí a času muselo dát vykopat všechny zákopy a připravit všechny lokace a kolik lidí a komparzistů bylo na place a už jenom ten holý fakt, že se všechno trénovalo půl roku dopředu, ŠEST MĚSÍCŮ zkoušek toho, co se u jiných filmů zkouší hodinu před zapnutím kamery, aby bylo všechno vypilované do nejmenších detailů. A jde to poznat. Jde to sakra poznat. A práce s kamerou. A se světly. A ten úžasný soundtrack. A skvělí herci (MacKay se mi líbil už v Pride). A inteligentní dialogy (nejlepší je asi vykládání historky v náklaďáku). A jak to všechno působí zatraceně realisticky a lidsky. Opravdu nevím, kdy naposledy jsem byla už jen ze samotné technické stránky filmu tak naměkko. Naposledy možná tak u Mad Max Fury Road a to už je nějaký ten pátek. Takže ano, za mě si to tu plnou palbu prostě zaslouží. A komu se to nelíbí, ať si prostrčí ruku mrtvým skopčákem. ()

Colby Sawyer

1917 je veledílo, které osloví především formou než-li obsahem. Příběh není vůbec špatný, má skvělé momenty a takovou tu hrdinskou atmosféru, ale zároveň v něj jsem menší kiksy a nelogičnosti, které by se daly rozpitvat, ale to já tu dělat nebudu. Děj má sice své chyby, ale ty filmu rád odpustím, neboť to jak je to natočené, tak toto nemá obdoby. Samozřejmě to tvrzení, že jde o jeden záběr je trochu přehnané, je to minimálně na dva záběry a občas jsou ty "střihy" mezi scénami trochu moc do očí bijící. Všechny ty jakoby zbytečné přelety přes stromy, kameny a jiné překážky jsou někdy až moc očividné, ale to v konečném důsledku zas tak moc nevadí, protože jinak je ve filmu tolik fantastických dlouhých a propracovaných scén, že z toho jde hlava kolem. Duo Mendes a Deakins servíruje filmařsky naprosto neuvěřitelné scény, ze kterých se skoro až tají dech. Výprava je zde enormní a celé to působí velmi realisticky, takže imerze je místy skutečně maximální. Až na ústřední dvojici funguje celé obsazení ve formě cameí, takže i když herecká skvadra vypadá skvostně, reálně se jedná spíše o takové marketingové pozlátko, kde jsou hvězdy tak trochu zbytečné. Naštěstí je ústřední dvojice skvělá a dokáže film utáhnout. Nejedná se o nejlepší válečný film, ale rozhodně se jedná o jedinečný počin, který by se měl vidět. Nejlépe na velkém plátně. ()

kajas

Tenhle komentář musím začít stejně jako v listopadu u Emmerichovy "Bitvy u Midway". Mezi moje nejméně oblíbené žánry patří westerny a právě válečné filmy. Mendesův snímek ale už od začátku doprovází výborná pověst, takže jsem si ho prostě nemohla nechat ujít. I když už všichni víme, že ve skutečnosti není natočen na jeden záběr, je rozhodně na co se dívat. Spolu se dvěma řadovými vojáky se ocitneme v zákopech a díky dnes už oscarové Deakinsově kameře běžíme přímo vedle nich (nebo za nimi, nebo před nimi). Prožíváme s nimi jejich cestu nepřátelským územím skoro v reálném čase. Alespoň já jsem to tak cítila. A když mi film dokáže vyvolat mrazení v zádech, rozesměje mě i rozpláče, nemůžu hodnotit jinak. ()

higuain

Lepší než Dunkirk. Technicky brilantní film, který mě v závěru i dojal, ten vygradovaný běh skrze zákopy byl svou zdánlivou beznadějností dokonalým finále příběhu, který je nejen o klasické válečné nesmyslnosti, ale zároveň o odhodlání jednotlivce obětovat se pro záchranu ostatních. ()

Aleee89

Oceňuji, že se objevil další film, který se věnuje první světové, a ne druhé světové válce. Formálně výborně zpracované drama, skvělé záběry, trocha emocí, jen s přibývajícími minutami bohužel snímku mírně docházel dech. ()

Eldrick

PATHS OF GLORY meets SAVING PRIVATE RYAN bez děje. Přechválený válečný film, který trpí právě tím jedním nepřerušovaným záběrem bez viditelného střihu, protože to jen prohlubuje onu dějovou a vypravěčskou prázdnotu. ()

dee-key

Asi se shodnu s každým, kdo by říkal, že příběh byl poněkud plytký až naivní. Nutno jedním dechem dodat, že všechny kulisy a propriety použité pro vystižení západní fronty jsem v novodobém filmu asi ještě neviděl a neocenitelná je taky atmosféra, která mě minimálně v první polovině filmu zarazila do křesla a tím si vysloužila tu čtvrtou hvězdu. ()

Axis

Vtahující sonda do válečného běsnění kdy hlavní roli hraje výborná kamera. Na Stezky Slávy a Modrýho Maxe to však nemá, ale to jsou filmy z jinyho století a dnes by je asi nikdo nedokázal nakoukat. Suma sumárům krásných 8/10 ()

honajz2

Hra na efekt. Opíjení rohlíkem. Forma silně převyšující obsah. Takhle se asi 1917 dá vystihnou nejlíp. Já tohle ale nemám rád, jsem vždycky o dost radši, když je vše vyvážené, ale o tomhle filmu se to bohužel napsat nedá. To, o co se tak strašně snaží dlouhými záběry, funguje skvěle jen v poslední půl hodině, ale zbytek filmu mi přišel takový chudičký. Slabé dialogy, občasná prvoplánovost, žádná silnější atmosféra, dlouhé záběry taky nejsou vždy dostatečně promyšlené... Prostě mě to nevtáhlo tak jak mělo. A obsahově to moc v sobě taky nemá. Ano, chce to co nejrealističtějším a nejsyrovějším způsobem ukázat první světovou válku, ale už jsem viděl víc válečných filmů, které mi tu realitu ukázaly silněji a povedeněji (třeba Gallipoli) než právě 1917. A přitom bych tomu filmu chtěl dát víc, protože ten závěr se povedl fakt skvěle. Ale většina filmu mi prostě přišla slabá včetně té zde hodně vychvalované scény ve vybombardovaném městě, která sice vypadá dobře vizuálně, ale i přes to, co se v ní děje, mě nechala chladným - a to už je s tím filmem něco sakra špatně... 3* ()

ilemas

Mistrovské dílo. Hned od prvních záběrů v zákopech přes spáleniště, zpustošenou krajinu a rozbořená města mě to nesmírně chytlo a hltal jsem každičký záběr. Působivá kamera, vynikající zvuk, hudba, kulisy, to se prostě musí vidět. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů