Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

danny_21

Kam se poděli všichni ti řečtí Bohové a mystika, která Tróju a Achillea obklopuje v Homérových knihách ? Co měl znamenat ten milostný Pittův románek, Paridova připosranost a vůbec tady nějak dostala historie na prdel. Neříkám, že to byla nějaká hrůza, třeba výprava a bitka Hectora s Achillem ( mimochodem oba dva byli velmi přesvědčiví, narozdíl od Orlanda ) byly super, ale těch místních 70 % je tak akorát. Škoda, ale zkusím mrknout na director cut, třeba změním názor. ()

Brinkley

Grandiózní nic. Dávám body za pohled na flotilu na moři, souboj Achillea s Hectorem, důstojný i dojemný herecký projev P. O'Toolea a pár minut se Seanem Beanem. ()

amim

Brad na trampolíně smečuje jak Michael Jordan, akorát na místo basketbalové míče dřímá v ruce meč. Hmm, ne díky. ()

Hashirama

Jeden z blockbusterů zlatého začátku milénia, který stojí na bedrech monstrózní výpravy a neomezených produkčních možnostech Hollywoodu. Velkolepé. ()

Doski

Mohli jste z toho, milí filmaři, vymlátit mnohem více i bez Holywoodských hvězd. Díky svkělému obsazení prostě čekáte mnohem víc a to je slabina tohohle snímku. Výprava dobrá a i herecké výkony ještě ujdou, ale scénář, režie a hudba už pokulhávají, bohužel. 65% ()

Pathrose

Homérovy, feromony nabité, avšak ovšem mnohdy kompletně mimo mísu, eposy. Jak už to tak bývá u amerických "historických" velkofilmů - peníze, kvantita a útok na nejzákladnější lidské city dostávají přednost na úkor scénáře/předlohy. Ale jo. U scény Hector vs. Achilles jsem se bavil. ()

diodoros

Film nakrútený na motívy (iba na motívy) Illiady a Odyssey vo veľkolepom hollywodskom štýle plný celebrít. Hudba Jamesa Hornera je výborná (aj keď z veľkej časti "vypožičaná"), kostýmy sú prepracované a naoko výborné (aj keď v pár scénach je vidieť, že sú gumové), scenár si pôvodný príbeh výrazne upravil, ale zniesť sa to dá (predsa len je to fikcia nakrútená podľa fikcie...). Najväčším ťahačom filmu sú ale obrovské a krvavé bojové scény, ktoré sú natočené výborne a samozrejme súboje, ktorým vedie súboj Achilla a Hektora (hoci o realite bojov by sa dalo polemizovať). Scenár a celkové vyznenie filmu nie je vyslovene hollywoodsky a americky tupé, je tu aj priestor pre nejakú tú myšlienku (stretnutie Achilla a Priama je jednak najlepšou scénou filmu a jednak otvára iný pohľad na tupé zabíjanie + Hektor, jeho žena a syn sú ukážkou utrpenia rodiny vo víre udalostí) a priestor pre emócie je vytvorený a aj využitý (hoci v pár miestach možno až prehnaný). Slabinou scenára sú skôr romantické linky medzi Paridom a Helenou (aj keď tu ide skôr o zobrazenie mladíckej naivity a tuposti, z ktorej sa v závere preberú) a Achillom a Briseidou (ktorá je iba romantická, nič viac). Kino-verzia je veľkolepým americkým akčňákom s výbornou "sandálovou" atmosférou akurát s pár vadami na scenári. Oproti nej Režisérsky zostrih prináša vystrihnuté a kvalitné dialógy, ktoré lepšie približujú konanie postáv a ich myšlienkové pochody a zároveň viac bojových, ešte krvavejších scén vrátane rozšíreného vypálenia Tróje, plus pár erotickejších a v tomto ohľade tento zostrih kino-verziu určite prekonáva. Jeho nevýhodou je ale kompletne zmenená hudba - pár Hornerových skladieb je tu nechaných celých, ale mnoho je upravených, exotické spevy výborne dotvárajúce atmosféru sú takmer úplne preč a niektoré pasáže sú úplne vymenené, napr. súboj Achilla a Hektora, kam sa novo použitá hudba vôbec nehodí a celý zápas stráca dynamiku a emočný rozmer. Hodnotenie teda za obidva zostrihy zostáva na 4*. ()

Acrobat

Spájam sa s vami, dávni bohovia. Je až zvláštne, že šikovný Petersen kašle taktiež na bohov. Žiadne miesto pre hlavy hore. Miesto činu, hrdinstva, odhadu, avšak obalené v zbytočnosti. Čo tu vlastne máme vážení priatelia. Homéros a pokusy o literatúru. Ílias je ten pamflet, on je ten námet. Nemôžme príliš vymýšľať, len sa pohybovať na osi stanovenou Homérosom. Sranda, že celá zápletka je kvôli tuctovo vyzerajúcej dáme. Schliemann kope a vykope miesta, ktoré zúria, plačú, sú v pomykove, za čo sa vlastne bojuje. Legenda menom Trója ponúka nulový exkurz do histórie, lebo toto nie je Gordický uzol, ktorý posúva smerovanie polky sveta. Ježííš. V dobe tak málo početných miest a ľudí, kde chodíte pustatinou dlhé dni (Rím mal v 1100 roku 10.000 ľudí), chcete uniesť sexsymbol doby. Nič proti Diane, ale večera a to je všetko. Héctor je nasraný. Vie, že toto nie je dobré, ale žiadne vnuknutie ako Noe nemá. Vráť ju ešte v 7-dňovej lehote späť a bude pokoj. Nebude a už o niekoľko dní sa musí popasovať so Superstar druhej strany. Nezlyhá, len má menej šťastia či síl. Pre mňa v najlepšom starovekom boji muža proti mužovi v histórii kinematografie padá a Achillesovi to na pokoji nepridá. Ten čo káže je hlupák, ten čo koná stáva sa hrdinom. Priestor pre človeka, pre tých čo hynú, tých čo zachraňujú. Homéros na kopci a sleduje pätu, kedy to padne. Jackpot Trójanom padol, no predjedli ho a konské mäso prestáva chutiť. Nechutnosť. Vnútornosti koňa sa vysypú na dvor a hemžia sa, vraždia, lúpia. Homéros na minarete sleduje vidí. Zlomený šíp už letí a strieľa ho slávna Paríž ešte s gayovským výzorom. Kto a čo vlastne vybojoval dodnes nevyriešené. Patriotická propaganda nevyšla. Krútia hlavou všetci, kto bojoval, za čo. Literatúra faktu ako vyšitá s päťminútovky. Čo som dostal dostal? Päť. To nie je možné. Žiak Petersen? Jedna , nie pre porno, lebo Diana, ale pre totálnu akciu, hektické boje, exceletnú taktiku, silu muža, a oddanosť sfilmovať nezmysel s menom Trója. Bez rúk, nôh, očí, hláv. Lístok pri nohách pomaly dvíham. Do boja chlapče hor sa ber, po ženu ísť dotyk jej pier. Blonďavé štice vpred sa ženú, Homérosa v putách odvádzam. You must be like a Troy. ()

Polnoch

Tróju ako takú zbožňujem, prečítal som množstvo kníh o Trójskej vojne a preto som mal veľké očakávania aj od filmu. Viac by ma potešilo keby sa spracovala knižná predloha od Davida Gemmella ale myslím si že aj toto spracovanie je veľmi dôstojné a výborne zahrané, nemám čo vytknúť. ()

Likan7

Nemůžu koukat na historické nepřesnosti, protože bych tomu musel dát odpad. Ten film si z historie asi tolik, jako Rychle a zběsile ze závodů formule 1. Petersen je prostě klipař. Jeho filmy jsou na podívají skvělý, ale uvnitř prázdný jak opuštěná skořápka. Troja využívá Pittovo charisma na maximum, tlačí ho do popředí celý film a Brad je jak ryba ve vodě. Jeho fighty jsou parádní, bitka s Banou vrchol filmu (ta choreografie, ta hudba!), jeho "speciální" úder dostatečně cool a celý to prostě vypadá hezky. Kdyby měl film 2 hodiny a víc akce, byl by to téměř dokonalý velkofilm. Takhle je tu až příliš vaty a až příliš nesnesitelnýho Blooma. ()

Klajondr

Jasně mohlo to být mnohem lepší. Mohlo to být kratší, víc se podobat originálu atd. Ale podle mě se jedná o dost slušně natočený film o příběhu, který zná snad každý maturitní student u nás. Pitt odvedl skvělou práci, i když mě teda mrzelo, že se ve filmu neobjevil víc a hrál spíše vedlejší postavu (mluvím teď o středu filmu, který se spíš točil okolo Hectora), ale to je jen můj osobní názor. Jinak mi ani další herci vůbec nevadili a perfektně se hodili do svých rolí. Souboj Achilla s Hectorem je pro mě snad nejlepší moment filmu, už jen díky své výborné choreografii. Ale jako náhradu za knížku bych to určitě nebral. Škoda, aspoň jsem si mohl odškrtnout další položku z kánonu. ()

rublik05

Hodnotit léty prověřený megafilm je asi jako nosit sovy do Athén. Nicméně zde je pár mých postřehů. Předně je nutno zmínit, že původní námět si tvůrci hodně poupravili, proto nemá smysl nějak moc bazírovat na historických přesnostech. Tvůrci uchopili děj tak, aby byl velmi poutavý, pořád se něco dělo, a měl tak divákovi pořád co nabídnout. Mě osobně to vůbec nevadí, ba naopak oceňuji, že i přes poměrně dlouhou stopáž 157 minut je zde minimum hluchých míst nebo nezáživných momentů. Musím pochválit vynikající práci s kamerou, snímek má perfektně natočené souboje a záběry působí na oko velmi působivě. Skvělé herecké obsazení zaručuje solidní výkony všech herců, postavy působí velmi realisticky a bavily mě i povedené dialogy. Nejvíc zde vynikal asi samotný Brad Pitt, jehož postava je neuvěřitelně sympatická a je naprosto bezkonkurenční. Scénám přidává na atmosféře i skvostný hudební doprovod, který v některých scénách vytváří velmi silné momenty. Ostatně celý film má velice povedenou atmosféru, nejvíce to jde poznat asi v závěru, který se tvůrcům moc povedl. Souboje jsou natočeny velmi efektivně, dá se říct, že jsou největší devízou celého filmu. I po 14 letech stále platí, že Troja je právem považována za jeden z nejlepších historických filmů vůbec. 10/10. ()

fallanga

Na velký válečný epos to má značně málo epiky a příšernou válku. Většina postav je tady jen kvůli tomu aby nějak rozpohybovala zápletku (a unudila diváka k smrti), a celý film táhnou Hektor, Achilles a jejich duel, který osobně považuji nejenom za vrchol tohoto filmu, ale i za vrchol bojové choreografie. Ale kromě toho? Hektor tady má zajímavý arc kritizující náboženství (kdo by to tušil, že sny nějakého pomatence nejsou dobrou strategickou radou?), a Achilles se pokouší o arc kritizující válku. Ten však příliš nevychází, protože ačkoliv Achillův vývoj postavy stojí za jeho pádem, tak onen vývoj je nekonsistentní. Jednou je to naprostý svatoušek s morálními imperativy současnosti, potom chce v záchvatu emocí všechny vraždit, pak znova obrátí a stane se z něj ochránce veřejných práv, a nakonec zcela nepochopitelně se chopí vypalování Troji. Jestli mělo být cílem jeho příběhu to, že válka je zbytečná a nechutná, tak se to příliš nepovedlo. Čert vem historické nepřesnosti, je to koneckonců natočen na základě fikce, ale dejte mi zajímavé postavy s promyšleným vývojem. Skvělý Hektor, nekonsistentní Achilles, a spousta extras s pseudodramatickými pohledy mi v nejznámějším válečném eposu všech dob jaksi nestačí. ()

BigBang

V době vzniku, r. 2004, to byl nevýrazný konvenční velkofilm na historické téma. Když jsem se na něj podíval dnes znovu, bylo šokující, jak i na takovém běžném komerčním výrobku jsou vidět změny, které v mezidobí nastaly v důsledku kulturní revoluce v Hollywoodu. Dnes by již v této podobě tento film nemohl vzniknout: vždyť nejen, že všichni nejagresivnější a nejsilnější bojovníci jsou muži, ale ženy jinak ve vojsku nebojují! Nemluvě o tom, že otcové milují své děti a nezrazují je. A to nemluvím o ... a .... . Jinak k filmu tolik: jelikož neznám Illiadu, nevadí mi zjednodušení děje ve filmové adaptaci. Nejsilnější stránkou jsou pro mě herecké výkony téměř všech hlavních protagonistů: Hector, Agagememnón i Priamus - i ten Brad Pitt tu byl v zenitu. Herečky tu v ženských rolích neměly úplně příležitost více vyniknout, ale zhostily se úloh se ctí. Měl jsem film v paměti jako dost nudný; při novém aktuální shlédnutí jsem ocenil scény před započetím bojů v Tróje, které mi novým pohledem připadají jako série skvělých hutných dialogů. ()

Hellknight12

Za mňa je to kvalitný film, ktorý je však miestami pekne natiahnutý. Pri dĺžke 157 min mohli to zostrihať alebo natiahnuť. Áno máme tu veľmi dobre napísané postavy, skvelé herecké výkony, hudbu aj masky a efekty ale ak by to malo 130 min tak by to bohate stačilo. Film sa venuje niekoľkým témam, ktoré sú síce zaujímavé a celkom dobre spracované ale môj názor je, že by sa mal venovať buď maximálne 2 témam ako je vojna a vzťahu Heleny s Parisa alebo pri toľkých témach to poriadne roztiahnuť a vykresliť o niečo lepšie vzťah Parisa a Heleny, keďže je to len v rýchlosti, vojnu a dôvod prečo vlastne začala, keďže máme síce začiatok ale nie úplný. Pri tom ako mohla byť vykreslený začiatok, tak by sa lepšie chápal aj vzťah medzi oboma kráľmi. Film môžem odporučiť každému kto má rád historické drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

Johny

Trója není Illiada. Pokud se smíříte s tím, že není pouze převyprávěním báje ochuzeným o nadpřirozené síly, ale spíš příběhem takříkajíc "na motivy", bude se vám sledovat daleko lépe. Naopak je třeba ocenit realistické pojetí ve stylu "tak se to skutečně mohlo odehrát". Každý asi čekal velkou podívanou s dobrými hereckými výkony zvláště u hlavních rolí Pitta a Bany jako Achillea s Hectorem, než velké umělecké dílo. To se také skoro naplnilo. Vadou na kráse je především hudba která k filmu nesedí a nedokresluje potřebnou atmosféru. V neposlední řadě si také mohli tvůrci odpustit kýčovitý závěr s pobíhajícím čarostřelcem Bloomem. Chyběly už jen špičaté uši... Celkem nadprůměrný až velmi dobrý film. 3,75* ()

Threepwood

Něco jako Kleopatra z Hallmarku.Není to nudné,něktré souboje ujdou.Celkově mě to příliš nezaujalo a i hudba je celkem bezvýrazná.Gladiátor,Poslední samuraj,ale i Souboj Titánů jsou lepší volba. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole