Freddy versus Jason

• Itálie

Freddy proti Jasonovi

Horor / Thriller

USA / Kanada / Itálie, 2003, 97 min

Báječné po všech stránkách a já se těším na pokračování. Freddy je jako vždy vtipálek, Jason mlčenlivý zabiják. Nejlepší je tak souboj na závěr, kdy všechno lítá, voda stříká, plameny šlehají a obě postavy se snaží nadělat z toho druhého sekanou, což se jim docela daří. Zábavná party v kukuřici (co by byl americký horror bez kukuřice, že), Paula Shawová, létající mačeta a blýskající se čepele kožené rukavice. O krev není nouze, lítají prsty, ruce i celé hlavy...a ktomu žádné disco, ale kapely jako Type 0 Negative, Machine Head, Ill Niňo, Chimaira nebo Killswitch Engage! Viděno 4x...(25.1.2017)

Jo tak tohle je zkratka rezba jak hovado. Pribeh filmu je docela slusnej, navic to vicemene dava vse smysl a dostat tyhla dva kingy k sobe byl genialni napad, taky proto, ze kazdej ma uplne jinej styl, Jason proste jde a seka, kdezto Freddy machruje a hlaskuje. Vetsinu casu sice jede kazdej sam za sebe, tu zabiji Jason, tu Freddy, ale je to neskutecne krvavy, sekaj se vsemozny udy a mrtvoly jdou do desitek. Navic perfektni atmosfera, fungujici lekacky a na hororovej zanr solidni herci. No a kdyz se pak tyhle dva masakratori postavi proti sobe, tak nastanou totalni hyper jatka, ze cloveka zamrzi, ze se k sobe dostali az ve finale, akorat trochu to u Freddyho prehnali, misty vypada jak nakej wrestlingovej tajtrlik a Jason oproti nemu jak nehybna hora. Jinak triky jsou na hodne slusny urovni a hudba je pekelne drsna. Tohle se Ronnymu fakt povedlo.(4.4.2007)

• Morien

Tak jsem byla zvědavá, jak moc meta se filmařům podařilo být - a bohužel moc nepodařilo. Z mého úhlu pohledu (a teoreticky může být špatný, i to už se stalo) je tohle totiž film (nebo by měl být) z podobného ranku jako Vřískot a ne z toho, jakým byly původní Pátky a Můry. Teenageři sice přijdou na obě mytologie a zkusí je cíleně použít k řešení problému, ale jinak nejsou moc self-aware ani oni, ani film jako takový. Což je smutné. Ale na druhou stranu jsem nečekala, jak velkou satisfacki budu cítit u toho titulního versus. Protože já mám obecně velký problém, když vidím trpět nevinné. Strašně kvůli tomu nesnáším například Pošťák vždy zvoní dvakrát, a velmi proto strádám u všemožných vyvražďovaček. Takže moje srdce se opravdu zalilo spokojenou radostí, když jsem viděla pachatele ochutnávat svoji vlastní medicínu a že je to doopravdy bolelo a že doopravdy také trpěli. Ačkoliv tedy, když jsem o tom říkala sestře, tak říkala, že bych si takovéhle svoje myšlenky měla nechat spíš pro sebe.(23.9.2016)

" Jedna dvě, Freddy jde... " a za ním Jason; obaja lační po krvi a proti nim banda nesympatických deciek, nevýrazná blondína v hlavnej úlohe, Kelly Rowland, a ten invalid z prvého Scary Movie. Môže byť výsledok vážny horor? Určite nie. Nočné mory sa mi trochu zlievajú dohromady; detailne si pamätám iba jednotku a päťku, a než si ich všetky pozriem znovu, radšej sa zrovnávaniu vyhnem. Zato Piatky mám čerstvo v pamäti a zrovnanie nenachádzam. Freddy vs. Jason balancuje niekde na hranici hororu a fantasy komédie, pričom tá druhá zložka je podstatne výraznejšia. Možno vzdialene pripomenie Piatok šestku a trochu aj devinu a desinu (tj dve najhoršie časti); je tu ale jeden podstatný rozdiel. Scenár nie je úplné bahno, herci práve nevyšli z castingu na porno, a Ronny Yu strčí do vrecka väčšinu predošlých piatkových režisérov. A ešte rozpočet 25 mega - na horor slušné (rozpočet, ktorý si na seba zarobil a teda nechápem, prečo nenasledoval rovno sequel, ale ten divný Nispelov restart). Samozrejme sa nejedná o dobrý film a už vôbec nie o dobrý horor; tentokrát ide skorej o zábavu; a keď to tak aj beriem, priznávam, že som sa smial a neveriacky krútil hlavou, v zhruba troj minútových intervaloch. V rámci žánru, ktorý neviem definovať (je trash žáner?) hodnotím ako hodnotím a som so svojim hodnotením spokojný.(14.3.2013)

Tajné prianie sa stalo skutočnosťou, dočkali sme sa. Sú tu, hrdinovia nášho detstva, naše idoly, tí, ktorým sme sa vždy chceli vyrovnať, tí, ktorých stopy krvi sme chceli nasledovať. Hrdinovia, ktorí sa nám nikdy neobrátili chrbtom - práve naopak. Sú späť a spolu. Krajší odchod zo scény sme si ani nemohli priať. Teda mohli, aj keď scenár prekvapivo poskytuje originálny príbeh, jeho prevedenie do hávu akčného hororu je už o poznanie horšie. Digitálne efekty sú vyslovene otrasné a akcia je tu na úkor atmosféry. Tá z Elm Street je tvorená starou kotolňou a striedajúcimi sa farebnými filtrami a po fantazijnej atmosfére dielov 3-5 niet ani stopy. Kemp Crystal Lake dopadol o poznanie lepšie, ale aj tu by to chcelo ubrať z digibordelu. Ale zase bol rok 2003, slasher bol de facto mŕtvy, diely 8-10 Piatku 13 a šestka Elm Street boli mizerné, takže je to tak či tak vlastne malý zázrak.(29.5.2007)

• - První premiéra proběhla v Americe 13. srpna 2003, třináctého byla ale tentokráte středa. (Stocki)

• - V původním scénáři figurovaly i další postavy a sice Tommy, Jarvis a Kelly. Roli Jarvise měl hrát Jason Bateman, protože se ale scénář ukázal být až moc dlouhý, byly tyto postavy rovněž eliminovány. (Stocki)

• - Jedenáctý film, kde se děj točí kolem Jasona Voorheese, má nejvyšší rozpočet z celé série, která čítá “prozatím“ dvanáct filmů. Rozpočet činil 25 miliónů dolarů, celosvětově se pak snímku podařilo vydělat bezmála 115 miliónů dolarů. (Stocki)