Polární expres

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

• Galadriel

Kýč, pozlátko a rádoby efektní záběry - jestli to mělo být pro děti, tak ty technické hračičky nemůžou ocenit. Dospělí, kteří by možná nad efekty zaplesali, ale těžko najdou na příběhu nebo přezlacených záběrech něco zajímavého. Zemeckisova snaha jít s technikou pořád dopředu se cení, ale je třeba jí aplikovat s nějakým vkusem.(24.12.2007)

I přes tenhle typ animace, který zrovna 2x nemusím, je "Polární expres" kouzelný, dojemný (ano, brečím) a má krásný hudební doprovod. Stoprocentní zážitek se ale nekoná a mohou za to nedotažené postavy; jedinou opravdu zdařilou postavou je Duch (tuláka? vlaku? Vánoc?), ovšem pochybuji, že jeho filosofičnost některé z dětí pochopí...(17.12.2013)

Od jeho vzniku je Polární expres nedílnou součástí mého trávení Vánoc a vždy mi dokáže navodit tu správnou atmosféru. Hlavně po příjezdu na Severní pól upouští režisér Zemeckis uzdu své fantazii, skvěle vykreslený koncept skladování dárků mě opravdu dostal a srdce všech( tedy hlavně amerických) dětí muselo plesat radostí, že viděly domov a ostatně i samotného Santa Clause. Animace je jako obvykle u dnešních animáků výborná a příběh je navíc vyplněn především v první půli zábavnou a bláznivou akcí, která možná do daného tématu tak úplně nezapadá, ale rozhodně ještě umocňuje působivost celé podívané.(7.5.2011)

Animovaná pecka. Úplně jsem cítila tu snovou úzkost nejen ve vagónu plného rozbitých hraček. Své sny si občas pamatuji a některé jsou podobné. Ne, ještě jsem v nich nejela ve vlaku na Severní pól, ale už mě v nějakém skalním městě honil Mickey Mouse a chtěl mě zabít! Některé hračky jsou fakt nebezpečné ... Polární expres se mi líbil opravdu velmi moc. Žádný sob mi sice nesmí doma přes práh, ale tyhle filmečky plné fantazie mají své výjimečné kouzlo.(18.12.2016)

Soundtrack Alan Silvestri: 1. The Polar Express -- Tom Hanks ,2. When Christmas Comes To Town -- Matthew Hall and Meagan Moore ,3. Rockin' On Top of the World -- Steven Tyler ,4. Believe -- Josh Groban ,5. Hot Chocolate -- Tom Hanks ,6. Spirit of the Season -- Alan Silvestri ,7. Seeing is Believing -- Alan Silvestri ,8. Santa Claus is Comin' To Town -- Frank Sinatra ,9. White Christmas -- Bing Crosby ,10. Winter Wonderland -- The Andrews Sisters ,11. It's Beginning to Look Like Christmas -- Perry Como ,12. Silver Bells -- Kate Smith ,13. Here Comes Santa Claus (Right Down Claus Lane) -- Bing Crosby and The Andrews Sisters ,14. Suite From the Polar Express -- Alan Silvestri ,(15.5.2011)

• - Spolu s reklamní kampaní stál snímek ohromných 270 mil. dolarů, a proto byl první víkendový výsledek 23,3 milionu obrovským zklamáním. Filmu také nepomohlo, že byl uvedený více než měsíc před Vánoci, resp. 10. listopadu. Nakonec se z něj stal vytrvalý běžec a v top 10 zůstal až do konce roku, přičemž nasbíral více než 140 milionů. (imro)

• - Tom Hanks s Robertem Zemeckisem spolupracovali už vícekrát a výsledkem byly skvělé a komerčně velmi úspěšné kousky jako Forrest Gump nebo Trosečník. (imro)

• - Film využívá 3D motion capture techniku, při které byly nejdříve nahrány výkony herců a poté převedeny do digitální podoby. Všechny dětské postavy ztvárnili dospělí herci za použití kulis uzpůsobených jejich výšce, aby scény byly přirozené. (imro)