Polární expres

The Polar Express

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Něco vám řeknu. Já na toho tlusťocha, kterého si ke své podobě upravila jedna nejmenovaná firma, aby se tak jejich Coca cola lépe prodávala, taky nevěřím a ještě si pro mne nepřijel jeho vlak. Místo toho si pro mě přijel vlak, ve kterém seděl strojvedoucí Robert Zemeckis a vzal mě na parádní jízdu plnou skvělých kamerových průletů, které mi málem vyrazily dech. To vše v docela povedené animaci, která se mi možná líbila víc než v následujícím Beowulfovi (prostě jsem víckrát během filmu zapomněl, že je to animované). Jenže jak už to u většiny filmů, které hrají hlavně na efekt, bývá, tak příběh je na vedlejší koleji, kdy jsme opravdu nevěděl, proč hrdinové řeší situaci zrovna takhle, proč pořád pronášejí ty moralitní věty a s hlavním hrdinou jsem se nedokázal sžít ani na jedinou minutu. Pokárat musím ještě animaci samotného Santy, který měl být zlatým hřebem filmu, ale místo toho pokazil celkem slušnou práci animátorů. Polární expres je velice příjemná Vánoční pohádka plná dobré hudby a zajímavých nápadů.(25.12.2007)

americká pohádka o vánocích, S. Clausovi a hlavně o dětech, určená těm, kteří umějí snít. závidím všem, kteří měli možnost zhlédnout toto výtvarné dílo v IMAXu, protože to musí být fantastická jízda. i pro dospěláka. přesto musím poznamenat, že dětem se film líbil i takhle. a oni by možná dali hvězdy čtyři. a tak já je dám, vždyť je to film pro ně!(11.12.2005)

Čekáte-li od tohoto dílka jen milý film pro děti s vánoční atmosférou, tak prostě nemůžete být zklamáni. Překrásné animace (až mě napadlo, že se asi už brzy dočkáme doby, kdy nepoznáte, jestli to natočili herci nebo je to jen animovaná iluze), herecký koncert Toma Hankse v pětiroli, překrásné záběry, které až berou dech (ztracená jízdenka, vlak na ledě, jízda na lyžích na střeše vagónu), to jsou obrovské klady Zemeckisova filmu. Malý zápor je opravdu příšerný Santa a to, že jsem to neviděla ve 3D podobě.(19.2.2006)

Fantastická jazda takmer porovnateľná z CHARLIEM A TOVÁRŇOU NA ČOKOLÁDU. Len malý chlapec ide na prehliadku severného pólu a nie továrne. Akčná nabušenosť bola asi na hranici vhodnosti pre deti, ale ja som si napínavosť a skvelý zvuk užíval. O to väčšie kladivo ma ovalilo vo finále... Záver je totiž nudný ako Carmen Elektra v skafandri. Ale aj tak na 4* sa to vyškrabalo...(13.2.2006)

• Deimos

VHS/// Obsazení 4/10 Děj 4/10 Hudba 4/10 Efekty 6/10/// +Tom Hanks, vhodné pro IMAX, výborný film pro děti, výborný film na vánoce -IMAX doma nemám (béé), dítě nejsem (ach jo) a Vánoce ještě nejsou (aspoň že tak), hudební kulisa/// Tak teď budu asi hodně kritický, ale předně jsem rád, že film od vás nepřekračuje 80kovou hranici. Ode mě jako pro dospělehé diváka, jsou to 2* a to především za: Obsazení, až na Toma Hankse je opravdu slabé. Zato tedy český dabing je jako vždy výborný. Ale na co dabing, když samotné chraktery jsou nepropracované, tudíž nezajímavé a ani nejsou zábavné. Děj je skutečně slabota, jako road movie je to fain, ale to je vše. Takže je to celkem málo na animovaný celovečerák. Dále hudební stranka. Sorry, težko hodnotit, která z posledně tří jmenovaných částí mého hodnocení jsou nejslabší, ale asi to vyjde nastejno. Hudba mě neupoutala, taneční čísla jsou vyloženě opruz (ještě, že jsou tři a ještěže v českém dabingu.) Mno a to nejdůležitější, samotná animace. Jasně tady není co vytknout, snad až na důležitý fakt, a to vámi zmíněný IMAX, pro který je to jasně určeno a pokud ne, tak mělo být. Takže ode mě 2*, ale POZOR, pokud jsou vánoce, přohoďtě si na 3*, pokud sedíte v Imaxu jsou to jasné 4* a je-li vám dokonce pod 12 let (nebo snad stále věříte), tak si přihoďte tu pátou * a máte film určený přímo pro vás. pro mě však tento film není, nesedím v IMAXu, je mi více jak 12 a do Vánoc mám daleko. Ve výsledku tedy nejslabší animák, je mi líto děti./// Celkem 44%/// Pozn. Po přečtení musím upozornit na stručnost jednotlivých vět a rovněž na to, že prvně hodnotím plusy a mínusy a za "///" píšu samostanej komentář.(19.10.2006)

• - Skutečné jméno hlavního hrdiny (malého chlapce) není ve filmu zmíněno. Nicméně podle knihy se jmenuje Chris. Je pojmenován podle autora románu Chrise Van Allsburga. (freelex)

• - Polární expres byl pro Toma Hankse osmý film, který jen v USA vydělal více než 150 milionů. (imro)

• - Během filmu se několikrát změní počet vagonů Polárního expresu. (Gerron)