Polární expres

The Polar Express

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Zajisté zajímavý vánoční experiment Roberta Zemeckise v produkci Toma Hankse, jehož snem bylo převést knihu Polární expres na filmové plátno. Výsledek je velmi pozoruhodný. Je to taková vánoční oddechovka o tom, že věřit v nadpřirozeno nemusí být někdy na škodu. Animace je naprosto úchvatná a děj je také velmi pozoruhodný. Mne se to prostě docela líbilo a zaujalo mne to, a proto dávám čtyři hvězdičky. A nezáleží na tom, jestli jste malí nebo velcí, prostě chvilku vypněte myšlení a zakoukejte se do tohoto filmu. Mne to naprosto uchvátilo a velmi se mi to líbilo. Proč se na chvilku nepřeměnit na dítě a nesnít spolu s dětskými postavami filmu tento nádherný sen? Tak přijměte pozvání k nevšednímu výletu do fantazie a určitě se nebudete nudit.(27.12.2007)

Těm, co se jako malí chodili dívat na vláčky a pouštěli si doma svoji maličkou krásnou lokomotivu se Polární expres asi bude líbit. Já osobně jsem se první polovinu – nekonečně dlouhá jízda vlakem - hodně nudila. Překombinované, rádoby napínavé momenty se ztracenou jízdenkou a jízdou vlaku po zamrzlém jezeře mě dost otravovaly. Navíc všechny tyhle animované postavičky mi spíš připadaly jako vlak mrtvých dětí, které recitují nádherné výchovné ideály Ano, výchovných momentů to mělo víc než dost a ponaučení na závěr bylo nepřehlédnutelné a dětsky krásné. Vánoční atmosféru jsem pocítila, až když vlak dorazil na severní pól a objevili se skřítci nahuštění v továrně na dárky a na náměstí. Bohužel nevydržela dlouho a do pěti minut po odchodu z kina byl celý vánoční dojem ten tam(11.12.2004)

Na jednu stranu neustale poucujici mix mezi reklamou na Coca-colu a horskou drahou prakticky bez pribehu, na druhou stranu ale slusna oddechovka s paradni vanocni atmosferou, ktera cloveka nijak nenasere. Animace je paradni, i kdyz to cely furt pusobi lehce umele. No a to je v podstate vsechno, Zemeckis by se na tu animaci uz mel vysrat a dotahnout svoji prdel k natoceni Gump & Comp.(19.9.2009)

• kingik

Chlapec pochybující o existenci Santa Clause je na Štědrý večer pozván průvodčím Polárního expresu, aby s několika dalšími dětmi odjel za Santa Clausem na Severní pól. Tahle jízda, s digitálně vyobrazeným Tomem Hanksem, je docela nuda a v závěru se to tak vleče, že jsem málem usnul. V čase vánočním to nemusí být špatná volba, ale riziko, že se ukoušete nudou, je velmi vysoké.(10.2.2009)

Na rozdiel od Vianočnej Koledy zameranej na "staršie ročníky" je Polar Express určený "tým menším". Čuduj sa svete, mne sa to páčilo, animácia bola pekná, celé mi to prišlo milé a nenudiace (možno svoje zohrala aj ešte stále pretrvávajúca vianočná atmosféra). Keby som mal decká, tak ich na to určite zoberiem :)(2.1.2010)

• - Na konci snímky sa po záverečných titulkoch objaví fotografia a nápis "Venované pamiatke Michaela Jetera". (MikaelSVK)

• - Film využívá 3D motion capture techniku, při které byly nejdříve nahrány výkony herců a poté převedeny do digitální podoby. Všechny dětské postavy ztvárnili dospělí herci za použití kulis uzpůsobených jejich výšce, aby scény byly přirozené. (imro)

• - Spolu s reklamní kampaní stál snímek ohromných 270 mil. dolarů, a proto byl první víkendový výsledek 23,3 milionu obrovským zklamáním. Filmu také nepomohlo, že byl uvedený více než měsíc před Vánoci, resp. 10. listopadu. Nakonec se z něj stal vytrvalý běžec a v top 10 zůstal až do konce roku, přičemž nasbíral více než 140 milionů. (imro)