Polární expres

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

• kingik

Chlapec pochybující o existenci Santa Clause je na Štědrý večer pozván průvodčím Polárního expresu, aby s několika dalšími dětmi odjel za Santa Clausem na Severní pól. Tahle jízda, s digitálně vyobrazeným Tomem Hanksem, je docela nuda a v závěru se to tak vleče, že jsem málem usnul. V čase vánočním to nemusí být špatná volba, ale riziko, že se ukoušete nudou, je velmi vysoké.(10.2.2009)

• Phobia

Asi mám v rodokmenu Grinche, protože já prostě nesnáším vánoční tématiku - ať už v knihách nebo ve filmech - a zvláště alergická jsem na americké pojetí: vatou obalený houkající pupkáč v rudé uniformě, s frňákem alkoholika, sáně tažené severským turem, skřítci ve vesničce na Severním pólu... brrr, vyrazily se mi osypky. Moc nadějí jsem tedy v "Polární expres" nevkládala. Už líbivá, kýčovitá animace mi lehounce hnula žlučí, postupující děj přivodil kožní alergickou reakci a závěr v Santově továrně, městě či co to bylo, mi způsobil anafylaktický šok. Odešla jsem si dát pár elektrošoků, přímou masáž srdce a ke sledování posledních minut jsem se už nikdy nevrátila. Jsem silně na rozpacích, za co vlastně dávám ty dvě hvězdičky... asi kouzlo Vánoc, jinak si to nedokážu vysvětlit. DaViD´82 to shrnul dobře: Je to jak ta vánoční reklama na Coca-Colu... jenže ta trvá snesitelnou půlminutku. 35%(31.5.2010)

Technicky po všech stránkách dokonalý film ať už jde o samotnou animaci, herecké výkony či virtuální kameru. Tvůrci si práci rozhodně neulehčovali, naopak je tu celá řada věcí, které by byly v podstatě zbytečné, kdyby tak skvěle nevypadaly. Bohužel, příběh samotný je daleko slabší stránkou. Dokud vlak jede, je všechno v nejlepším pořádku a elfí továrna na severním pólu je také přinejmenším zajímavá. V závěrečné zhruba desetiminutovce jsem ovšem byl málem utlučen sérií pozitivních ponaučení nejtěžšího kalibru balených do cukrkandlu. Závěrečné titulky jsem vnímal jako vysvobození. V tu chvíli sotva za dvě hvězdičky, čtyři za IMAX, jinak by to bylo za tři.(20.12.2004)

Zajisté zajímavý vánoční experiment Roberta Zemeckise v produkci Toma Hankse, jehož snem bylo převést knihu Polární expres na filmové plátno. Výsledek je velmi pozoruhodný. Je to taková vánoční oddechovka o tom, že věřit v nadpřirozeno nemusí být někdy na škodu. Animace je naprosto úchvatná a děj je také velmi pozoruhodný. Mne se to prostě docela líbilo a zaujalo mne to, a proto dávám čtyři hvězdičky. A nezáleží na tom, jestli jste malí nebo velcí, prostě chvilku vypněte myšlení a zakoukejte se do tohoto filmu. Mne to naprosto uchvátilo a velmi se mi to líbilo. Proč se na chvilku nepřeměnit na dítě a nesnít spolu s dětskými postavami filmu tento nádherný sen? Tak přijměte pozvání k nevšednímu výletu do fantazie a určitě se nebudete nudit.(27.12.2007)

Něco vám řeknu. Já na toho tlusťocha, kterého si ke své podobě upravila jedna nejmenovaná firma, aby se tak jejich Coca cola lépe prodávala, taky nevěřím a ještě si pro mne nepřijel jeho vlak. Místo toho si pro mě přijel vlak, ve kterém seděl strojvedoucí Robert Zemeckis a vzal mě na parádní jízdu plnou skvělých kamerových průletů, které mi málem vyrazily dech. To vše v docela povedené animaci, která se mi možná líbila víc než v následujícím Beowulfovi (prostě jsem víckrát během filmu zapomněl, že je to animované). Jenže jak už to u většiny filmů, které hrají hlavně na efekt, bývá, tak příběh je na vedlejší koleji, kdy jsme opravdu nevěděl, proč hrdinové řeší situaci zrovna takhle, proč pořád pronášejí ty moralitní věty a s hlavním hrdinou jsem se nedokázal sžít ani na jedinou minutu. Pokárat musím ještě animaci samotného Santy, který měl být zlatým hřebem filmu, ale místo toho pokazil celkem slušnou práci animátorů. Polární expres je velice příjemná Vánoční pohádka plná dobré hudby a zajímavých nápadů.(25.12.2007)

• - Na konci snímky sa po záverečných titulkoch objaví fotografia a nápis "Venované pamiatke Michaela Jetera". (MikaelSVK)

• - Skutečné jméno hlavního hrdiny (malého chlapce) není ve filmu zmíněno. Nicméně podle knihy se jmenuje Chris. Je pojmenován podle autora románu Chrise Van Allsburga. (freelex)

• - I když se Polární express od začátku označuje jako vysněný projekt dua Hanks/Zemeckis, původně se měl objevit v roce 2002 pod režijním vedením Roba Reinera. (imro)