Polární expres

Polárny expres

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Animačně zajímavý film. Pro děti jasný úlet do říše snů. Pro kritiky ideální prostor pro arénu negativních názorů ohledně scénáře. Pro mne příliš kýčovitá pocta tragické postavičce, která vznikla kdysi dávno k propagaci Coca Coly. Nebýt toho Santa Clause, mohl to být zajímavý vánoční příběh. Ale oni ho stejně budou vánoce co vánoce směle vysílat, takže o nic nejde.(15.6.2011)

Někde se něco stalo špatně. Vedle velezvučných jmen Roberta Zemeckise nebo Toma Hankse tu něco nesedí – ano, skutečně špatný scénář. U Polárního expresu pečlivě vyčkává průvodčí Tom Hanks a pro děti bude tahle jízda znamenat řadu neuvěřitelných zážitků, korunovaných cinkáním rolniček. Všichni doputují ke své vlastní vizi Vánoc. Jenže dokonale zvládnutá vizuální stránka (plus bravurní práce zvukařů) k celkovému úspěchu nevede. Zemeckisův svět nabízí řadu možností pro jeho fantazii, realizuje záběry, které by v hraném filmu ztroskotaly na fyzikálních zákonech, srší nápady, ale.. Emoce tu zapůsobí jen na pramálo diváků, průhledným příběhem se budou bavit tak akorát ti nejmenší, humor schází a ústřední trio si u mě získalo sotva nějaké sympatie (ta holka mě doslova rozčilovala). Tom Hanks si zřejmě spolupráci na filmu užil, stejně jako většina postav ale i on působí jaksi „neživotně“. Kouzlo Vánoc mě tak ofouklo jen z bídných 50%!!(6.8.2007)

Velmi sporný film. Na jednu stranu je to cukrkandlovitější než nejsladčí výrobek Willyho Wonky, na druhou to dokáže zvláštně okouzlit a vyvolat družné vzpomínky na veselé reklamy společnosti Coca-Cola. Jde si však Polární expres opravdu zamilovat? Odpověď by jeden pohledal. Dobře, jedním jsem si jist: Silvestriho hudba mě velmi pozitivně poznamenala. Skládejte tak všichni a na Zemi bude Ráj a mír a klid a všechny zbraně se promění ve vysílačky!(6.4.2007)

Postavičky "dokonale" animované, až pripomínajú živých ľudí. Ale divne, neprirodzene hýbajúce sa, ako nejakí fakeoví ľudia. Čo je na rozprávku tradične desivá vec. Len asi nie úmyselne desivá. A scenár chabý, ako keby ho autor stihol napísať v osobáku na ceste z bratislavskej hlavnej stanice do Ivanky pri Dunaji. Alebo ako 100-minútová reklama na Coca-Colu. Lenže na rozdiel od nej, tu neboli vysvietené kamióny, ale vlak. A tie mám rád. V Polárnom exprese som sa síce nudil, ale aspoň som to robil vo vhodnom dopravnom prostriedku s atmosférou. Videné v rámci Season Challenge Tour (týždeň s vianočnými rozprávkami).(25.12.2015)

Těm, co se jako malí chodili dívat na vláčky a pouštěli si doma svoji maličkou krásnou lokomotivu se Polární expres asi bude líbit. Já osobně jsem se první polovinu – nekonečně dlouhá jízda vlakem - hodně nudila. Překombinované, rádoby napínavé momenty se ztracenou jízdenkou a jízdou vlaku po zamrzlém jezeře mě dost otravovaly. Navíc všechny tyhle animované postavičky mi spíš připadaly jako vlak mrtvých dětí, které recitují nádherné výchovné ideály Ano, výchovných momentů to mělo víc než dost a ponaučení na závěr bylo nepřehlédnutelné a dětsky krásné. Vánoční atmosféru jsem pocítila, až když vlak dorazil na severní pól a objevili se skřítci nahuštění v továrně na dárky a na náměstí. Bohužel nevydržela dlouho a do pěti minut po odchodu z kina byl celý vánoční dojem ten tam(11.12.2004)

• - Spolu s reklamní kampaní stál snímek ohromných 270 mil. dolarů, a proto byl první víkendový výsledek 23,3 milionu obrovským zklamáním. Filmu také nepomohlo, že byl uvedený více než měsíc před Vánoci, resp. 10. listopadu. Nakonec se z něj stal vytrvalý běžec a v top 10 zůstal až do konce roku, přičemž nasbíral více než 140 milionů. (imro)

• - Tom Hanks s Robertem Zemeckisem spolupracovali už vícekrát a výsledkem byly skvělé a komerčně velmi úspěšné kousky jako Forrest Gump nebo Trosečník. (imro)

• - Lokomotíva, ktorá ťahá polárny expres je Baldwin 2-8-4 S-3 a bola postavená v roku 1931 výrobcom Baldwin Locomotive Works. Do obehu sa dostalo celkom 35 kusov. (Raketoplan)