Polární expres

The Polar Express

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Těm, co se jako malí chodili dívat na vláčky a pouštěli si doma svoji maličkou krásnou lokomotivu se Polární expres asi bude líbit. Já osobně jsem se první polovinu – nekonečně dlouhá jízda vlakem - hodně nudila. Překombinované, rádoby napínavé momenty se ztracenou jízdenkou a jízdou vlaku po zamrzlém jezeře mě dost otravovaly. Navíc všechny tyhle animované postavičky mi spíš připadaly jako vlak mrtvých dětí, které recitují nádherné výchovné ideály Ano, výchovných momentů to mělo víc než dost a ponaučení na závěr bylo nepřehlédnutelné a dětsky krásné. Vánoční atmosféru jsem pocítila, až když vlak dorazil na severní pól a objevili se skřítci nahuštění v továrně na dárky a na náměstí. Bohužel nevydržela dlouho a do pěti minut po odchodu z kina byl celý vánoční dojem ten tam(11.12.2004)

Na rozdiel od Vianočnej Koledy zameranej na "staršie ročníky" je Polar Express určený "tým menším". Čuduj sa svete, mne sa to páčilo, animácia bola pekná, celé mi to prišlo milé a nenudiace (možno svoje zohrala aj ešte stále pretrvávajúca vianočná atmosféra). Keby som mal decká, tak ich na to určite zoberiem :)(2.1.2010)

Byla jsem na Polárním expresu v Imaxu a musím říct, že mě dostal. Prvních deset minut jsem byla fascinovaná 3D technologií, protože to, co dokáže, je v pravém slova smyslu zázrak. Jsou tu sice hloupoučké a mravoupoučné dialogy, ale... Ale je to po dlouhé době první film, co mi dal zapomenout na starosti dospělých a já se cítila jako by mi bylo zase deset. Tak kouzelná je atmosféra (nejen vanoční-filmová, ale i vánoční okolo - je dobré si před shléhnutím a nebo po projít vánoční Prahu) a vizuální dokonalost, která vás prostě uchvátí.(20.12.2004)

Americká kultura je ve všem jiná, svým evropským kořenům během pár století samostatného vývoje vzdálená. Neměl jsem rád ruského dědušku Mráze a stejně tak rád nemám Santu Klauze. U nás zkrátka vždy chodil Ježíšek. Oproti dvěma výše zmíněným do červeno-bílé oděným břichatým fousáčům má tu obrovskou výhodu, že je neviditelný. Nejde jej tedy prznit komercí, dávat na výlohy a točit s ním či o něm reklamy... V tom bude vždycky nedostižný (naštěstí). Amerika má holt svého Santu v trikotu Coca Cola a tak jeho marku využívá co to dá každé vánoce. Dětem je pak předkládán příběh o ponožkách na krbu, komínu, sobech a sáních včetně základny na Severním Pólu... Polární expres na toto téma navazuje, avšak originálním způsobem a se spoustou poselství. Vybrané děti veze na pól parádní americký expres jak vystřižený ze čtyřicátých let (Zemeckis nebo Hanks se asi trochu vrátili do svých dětských let)... Děti se pak po řadě dobrodružství dostanou až k Santovi, vidí jak skřítkové třídí dárky. I hlavní hrdina, který už v Santu nevěřil znovu uvěří v kouzlo vánoc.. Ano kýč jako hrom. Kýč, jako celý Santa. Přesto jsem se zaujetím cestu vlakem sledoval, pól už mne tak nebavil. Něco to ale v sobě vánočního přeci jen mělo (občas jsem se zachvěl i dojal). Zaujalo mne i pár písní s celkem slušného soudtracku. CZ dabing se povedl. Ve 3D to mohlo být zajímavé, zejména ty horské dráhy... Zaujala mne postava hobo cestující na střeše expresu, jak vystřižená ze Steinbeckových románů! Synovi jsem po skončení pohádky vysvětlil, že v USA a i jinde ve světě si myslí si myslí, že to tak nějak je... Syn mi řekl, že náš Ježíšek je lepší a já se s uspokojením musel usmát. Ano. Ježíšek totiž lepší je. * * *(10.12.2011)

Velmi sporný film. Na jednu stranu je to cukrkandlovitější než nejsladčí výrobek Willyho Wonky, na druhou to dokáže zvláštně okouzlit a vyvolat družné vzpomínky na veselé reklamy společnosti Coca-Cola. Jde si však Polární expres opravdu zamilovat? Odpověď by jeden pohledal. Dobře, jedním jsem si jist: Silvestriho hudba mě velmi pozitivně poznamenala. Skládejte tak všichni a na Zemi bude Ráj a mír a klid a všechny zbraně se promění ve vysílačky!(6.4.2007)

• - Snímek byl natočený podle stejnojmenné, asi třicetistránkové knížky Chrise Van Allsburga, který je také autorem předlohy k Jumanji (1995). (imro)

• - I když se Polární express od začátku označuje jako vysněný projekt dua Hanks/Zemeckis, původně se měl objevit v roce 2002 pod režijním vedením Roba Reinera. (imro)

• - Tom Hanks s Robertem Zemeckisem spolupracovali už vícekrát a výsledkem byly skvělé a komerčně velmi úspěšné kousky jako Forrest Gump nebo Trosečník. (imro)