Polární expres

The Polar Express

Polárny expres

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Béčko s Vánoční tématikou. Projížďka zasněženou krajinou ve vlaku na Severní pól. Hezké, milé, docela zábavné. Přesně to, co člověk od takového filmu čeká. Ten, kdo v tom bude hledat nějakou hlubokou myšlenku bude asi značně zklamán. Je to přeci jen pohádka pro děti, tak to tak musím hodnotit.. a mně se docela líbila. 70%(22.12.2009)

Není to zlé, ale postavené pouze na technologii a příběh jde do pozadí a je zjednodušen na maximum. Některé scény jsou zde záměrně, aby se ukázala "dokonalost" motion capture technologie, která pro mě osobně není ničím tak úžasným. Tom Hanks je fajn herec, ale v každém filmu mi stačí jednou a ohánět se "My máme 8krát Toma Hankse nemusí být zrovna výhra. Robert Zemeckis měl dlouhou režisérskou pauzu a trochu se bojím, že stejně jako on dopadne i James Cameron. Škoda, že za každou cenu musel být Polární express trailer na technologii, která by (tvůrci se v to jistě modlí) jednou mohla být prohlášena za stavební kámen digitálního herectví. Digitální pohádka, nad kterou i malé děti budou možná ohrnovat nos.(5.7.2007)

• Bauer

Když tento snímek byl v kinech, tak jsem na něj chtěl moc jít ale naštěstí nebyl čas a kdybych na něj šel, tak bych snad i litoval těch peněz, co bych za to vyhodil. Možná, že mé hodnocení někoho zarazí, ale mně tenhle film opravdu nebral. Nehorázně stupidní zhovadilost bez jakéhokoliv vtipu a akce. Příšerné dialogy. Hrůzostrašný český dabing ale pochybuju, že v původním dabingu by to bylo lepší, když vemu v potaz hnusný hlas ( mého oblíbence ) Toma Hankse. A strašně ale strašně nudný film. Jediné co mně na celém filmu zaujalo, tak je ta animace, která nemá vážně chybu. A to je tak vše, co se mi na tom líbilo. Ať hledám jak hledám, tak nic víc nemohu najít. Koukal jsem na to na Štědrý den a ani o tu vánočníí atmosféru mně to nedostalo a to je co říct. Takové duo jako je Robert Zemeckis a Tom Hanks, tak bych vskutku čekal něco jiného. Takže pánové, vemte si ten svůj polární express a odjeďte s ním na Severní pól a ať vás tam Santa Klaus pořádně ztrestá za tento film a nedá vám žádné dárky!(27.12.2007)

Americká kultura je ve všem jiná, svým evropským kořenům během pár století samostatného vývoje vzdálená. Neměl jsem rád ruského dědušku Mráze a stejně tak rád nemám Santu Klauze. U nás zkrátka vždy chodil Ježíšek. Oproti dvěma výše zmíněným do červeno-bílé oděným břichatým fousáčům má tu obrovskou výhodu, že je neviditelný. Nejde jej tedy prznit komercí, dávat na výlohy a točit s ním či o něm reklamy... V tom bude vždycky nedostižný (naštěstí). Amerika má holt svého Santu v trikotu Coca Cola a tak jeho marku využívá co to dá každé vánoce. Dětem je pak předkládán příběh o ponožkách na krbu, komínu, sobech a sáních včetně základny na Severním Pólu... Polární expres na toto téma navazuje, avšak originálním způsobem a se spoustou poselství. Vybrané děti veze na pól parádní americký expres jak vystřižený ze čtyřicátých let (Zemeckis nebo Hanks se asi trochu vrátili do svých dětských let)... Děti se pak po řadě dobrodružství dostanou až k Santovi, vidí jak skřítkové třídí dárky. I hlavní hrdina, který už v Santu nevěřil znovu uvěří v kouzlo vánoc.. Ano kýč jako hrom. Kýč, jako celý Santa. Přesto jsem se zaujetím cestu vlakem sledoval, pól už mne tak nebavil. Něco to ale v sobě vánočního přeci jen mělo (občas jsem se zachvěl i dojal). Zaujalo mne i pár písní s celkem slušného soudtracku. CZ dabing se povedl. Ve 3D to mohlo být zajímavé, zejména ty horské dráhy... Zaujala mne postava hobo cestující na střeše expresu, jak vystřižená ze Steinbeckových románů! Synovi jsem po skončení pohádky vysvětlil, že v USA a i jinde ve světě si myslí si myslí, že to tak nějak je... Syn mi řekl, že náš Ježíšek je lepší a já se s uspokojením musel usmát. Ano. Ježíšek totiž lepší je. * * *(10.12.2011)

americká pohádka o vánocích, S. Clausovi a hlavně o dětech, určená těm, kteří umějí snít. závidím všem, kteří měli možnost zhlédnout toto výtvarné dílo v IMAXu, protože to musí být fantastická jízda. i pro dospěláka. přesto musím poznamenat, že dětem se film líbil i takhle. a oni by možná dali hvězdy čtyři. a tak já je dám, vždyť je to film pro ně!(11.12.2005)

• - Ve scéně, kdy průvodce ukazuje dětem místnost na "zahozené, poničené hračky", lze spatřit hlavni postavu filmu Vánoční koleda (2009). (Clarie)

• - I když se Polární express od začátku označuje jako vysněný projekt dua Hanks/Zemeckis, původně se měl objevit v roce 2002 pod režijním vedením Roba Reinera. (imro)

• - Lokomotíva, ktorá ťahá polárny expres je Baldwin 2-8-4 S-3 a bola postavená v roku 1931 výrobcom Baldwin Locomotive Works. Do obehu sa dostalo celkom 35 kusov. (Raketoplan)