Polární expres

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

• Phobia

Asi mám v rodokmenu Grinche, protože já prostě nesnáším vánoční tématiku - ať už v knihách nebo ve filmech - a zvláště alergická jsem na americké pojetí: vatou obalený houkající pupkáč v rudé uniformě, s frňákem alkoholika, sáně tažené severským turem, skřítci ve vesničce na Severním pólu... brrr, vyrazily se mi osypky. Moc nadějí jsem tedy v "Polární expres" nevkládala. Už líbivá, kýčovitá animace mi lehounce hnula žlučí, postupující děj přivodil kožní alergickou reakci a závěr v Santově továrně, městě či co to bylo, mi způsobil anafylaktický šok. Odešla jsem si dát pár elektrošoků, přímou masáž srdce a ke sledování posledních minut jsem se už nikdy nevrátila. Jsem silně na rozpacích, za co vlastně dávám ty dvě hvězdičky... asi kouzlo Vánoc, jinak si to nedokážu vysvětlit. DaViD´82 to shrnul dobře: Je to jak ta vánoční reklama na Coca-Colu... jenže ta trvá snesitelnou půlminutku. 35%(31.5.2010)

Když jsem na Štědrý den ze zvědavosti pustil televizi, kde zrovna dávali Polární expres, nebylo mým cílem koukat až do konce. Pravdou však je, že jsem od té tuze dementní pohádky (a to takovým hodně vlezlým způsobem) nedokázal odtrhnout oči. Povrchnost, hloupost, moralizování – to vše zamaskované coby vizuální hostina, kterou nelze odmítnout. Určitě ne na Vánoce. :-) 65% Zajímavé komentáře: kleopatra, CheGuevara, DaViD´82, Vitason, Indy, Phillo(1.1.2008)

Nemôžem si pomôcť, ale mne sa to páčilo. Ma to skvelé "dobrodružné akcie" s prekvapivou príjemnou Vianočnou atmosférou. Stopáž je krátka a o to je to viac "akčnejšie". Scény kde poletuje lístok medzi vlkmi, orlami, horami, vodopádmi alebo ako vlak jazdí hore a dolu po koľajniciach sú scény, ktoré sa fakt vydarili a na ktoré je radosť pozerať. Rovnako tak aj na peknú animáciu. Soundtrack od Alana Silvestriho je už len ako stužka na darčeku. Odporúčam vidieť v 3D. Obľúbený soundtrack: Suite From The Polar Express. 90% - 5*(27.12.2010)

Někde se něco stalo špatně. Vedle velezvučných jmen Roberta Zemeckise nebo Toma Hankse tu něco nesedí – ano, skutečně špatný scénář. U Polárního expresu pečlivě vyčkává průvodčí Tom Hanks a pro děti bude tahle jízda znamenat řadu neuvěřitelných zážitků, korunovaných cinkáním rolniček. Všichni doputují ke své vlastní vizi Vánoc. Jenže dokonale zvládnutá vizuální stránka (plus bravurní práce zvukařů) k celkovému úspěchu nevede. Zemeckisův svět nabízí řadu možností pro jeho fantazii, realizuje záběry, které by v hraném filmu ztroskotaly na fyzikálních zákonech, srší nápady, ale.. Emoce tu zapůsobí jen na pramálo diváků, průhledným příběhem se budou bavit tak akorát ti nejmenší, humor schází a ústřední trio si u mě získalo sotva nějaké sympatie (ta holka mě doslova rozčilovala). Tom Hanks si zřejmě spolupráci na filmu užil, stejně jako většina postav ale i on působí jaksi „neživotně“. Kouzlo Vánoc mě tak ofouklo jen z bídných 50%!!(6.8.2007)

Animovaná pecka. Úplně jsem cítila tu snovou úzkost nejen ve vagónu plného rozbitých hraček. Své sny si občas pamatuji a některé jsou podobné. Ne, ještě jsem v nich nejela ve vlaku na Severní pól, ale už mě v nějakém skalním městě honil Mickey Mouse a chtěl mě zabít! Některé hračky jsou fakt nebezpečné ... Polární expres se mi líbil opravdu velmi moc. Žádný sob mi sice nesmí doma přes práh, ale tyhle filmečky plné fantazie mají své výjimečné kouzlo.(18.12.2016)

• - Polární expres byl pro Toma Hankse osmý film, který jen v USA vydělal více než 150 milionů. (imro)

• - Tom Hanks s Robertem Zemeckisem spolupracovali už vícekrát a výsledkem byly skvělé a komerčně velmi úspěšné kousky jako Forrest Gump nebo Trosečník. (imro)

• - Spoiler: Santa (Tom Hanks), jakožto hlavní postava Vánoc v Americe, se ve filmu objeví pouze na pár sekund, a to když předává hlavní postavě rolničku na konci filmu. (freelex)