Polární expres

Polárny expres

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2004, 100 min

Něco vám řeknu. Já na toho tlusťocha, kterého si ke své podobě upravila jedna nejmenovaná firma, aby se tak jejich Coca cola lépe prodávala, taky nevěřím a ještě si pro mne nepřijel jeho vlak. Místo toho si pro mě přijel vlak, ve kterém seděl strojvedoucí Robert Zemeckis a vzal mě na parádní jízdu plnou skvělých kamerových průletů, které mi málem vyrazily dech. To vše v docela povedené animaci, která se mi možná líbila víc než v následujícím Beowulfovi (prostě jsem víckrát během filmu zapomněl, že je to animované). Jenže jak už to u většiny filmů, které hrají hlavně na efekt, bývá, tak příběh je na vedlejší koleji, kdy jsme opravdu nevěděl, proč hrdinové řeší situaci zrovna takhle, proč pořád pronášejí ty moralitní věty a s hlavním hrdinou jsem se nedokázal sžít ani na jedinou minutu. Pokárat musím ještě animaci samotného Santy, který měl být zlatým hřebem filmu, ale místo toho pokazil celkem slušnou práci animátorů. Polární expres je velice příjemná Vánoční pohádka plná dobré hudby a zajímavých nápadů.(25.12.2007)

Čekáte-li od tohoto dílka jen milý film pro děti s vánoční atmosférou, tak prostě nemůžete být zklamáni. Překrásné animace (až mě napadlo, že se asi už brzy dočkáme doby, kdy nepoznáte, jestli to natočili herci nebo je to jen animovaná iluze), herecký koncert Toma Hankse v pětiroli, překrásné záběry, které až berou dech (ztracená jízdenka, vlak na ledě, jízda na lyžích na střeše vagónu), to jsou obrovské klady Zemeckisova filmu. Malý zápor je opravdu příšerný Santa a to, že jsem to neviděla ve 3D podobě.(19.2.2006)

• Hakha

Pro mě film byl obrovským zklamáním. Nejvíce mě vadila animace (opět jak u Beowulfa) největší mínus tohoto filmu. Polární expres je určen hlavně pro mladší publikum a hodně jsem to cítil, jelikož jsem bohužel zíval lehkou nudou a i když jsem byl ve vánoční náladě, tak mě film moc nezasáhnul. Dvě hvězdičky jsem dal za nápad, zajímavé záběry a za sympatický závěr. Jinak vážně jsem si k postavám a k tomuto filmu nevytvořil žádný vztah a tak tuhle jednohubku hodnotím 2 hvězdičky...(25.12.2007)

Mám dojem, že z filmů, co jsem zatím v IMAXu viděl, Polární expres nejvíce využil jeho možností - obraz je skvěle 3D, což dává "akčním" sekvencím úplně nový rozměr... totiž třetí :-) Proto říkám, že jsem se bavil. ___ Ale kdybych měl hodnotit Polární expres jako obyčejný film, byly by to zdrcující 2*. PE je prostě blbina pro nejmenší děti a tudíž obsahuje vše, co takový příběh obsahovat má: poučení, že máme být hodní na chudé lidi, že malá černošská šprtka je fajn děvče, že máme věřit na Santu Clause (zajímalo by mě, jak na Santu mají věřit rodiče, když všechny dárky si musí koupit sami a Santa jim nic nedá...) a že Vánoce jsou prostě ten nejkrásnější čas v roce. Ble. (ovšem Láska nebeská rulez, to jako jo :-)(22.12.2004)

Přepadl mě jakýsi závan infantility a chtěla jsem vidět něco miloučkého, slaďoučkého, kde budou děti a rolničky a písničky a ...... viděla jsem. Strašně se mi líbila ta ztracená jízdenka, jak poletovala mezi smečkou vlků a jak ji pak chytil do zobáku orel a letěl s ní nocí mezi horami a kolem vodopádu, a taky ten fičák, když vlak nad sebou ztratil kontrolu. Musela jsem si teda vzít svetr, jaká mi byla z těch chudinek jen v pyžámku na severním pólu zima a taky jsem nadskočila, když se tam jako Elf objevil Steven Tyler, ale mé potřebě vrátit se na chvilku do dětství bylo učiněno mile zadost.(20.12.2005)

• - Polární expres byl pro Toma Hankse osmý film, který jen v USA vydělal více než 150 milionů. (imro)

• - Během filmu se několikrát změní počet vagonů Polárního expresu. (Gerron)

• - Ve scéně, kdy průvodce ukazuje dětem místnost na "zahozené, poničené hračky", lze spatřit hlavni postavu filmu Vánoční koleda (2009). (Clarie)