Blíží se Vánoce, děti se těší na dárky, jen malý chlapec Chris přestává věřit na Santu Clause. O štědrovečerní noci ale nastoupí do Polárního expresu, který zastavil před jejich domem, a vydá se na cestu k severnímu pólu. Když tam dorazí, uvidí na hlavním náměstí velký vánoční strom. Santovi pomocníci už mají napilno, protože se blíží půlnoc, kdy má Santa nastoupit do svých saní a vydat se do světa rozdávat dětem dárky. Na kouzelných saních už krásně zvoní rolničky, jediný Chris je ale neslyší. Dokud nedokáže sám sebe přesvědčit, že Santa opravdu existuje. Když si má přát dárek k Vánocům, požádá o jednu rolničku. Dostane ji, ale na zpáteční cestě vlakem zjistí, že ji z děravé kapsy vytrousil. Vrací se domů, a když pak pod stromečkem rozbaluje dárky, najde tam krásně zvonící rolničku. (TV Nova)

Matty

Když jsem na Štědrý den ze zvědavosti pustil televizi, kde zrovna dávali Polární expres, nebylo mým cílem koukat až do konce. Pravdou však je, že jsem od té tuze dementní pohádky (a to takovým hodně vlezlým způsobem) nedokázal odtrhnout oči. Povrchnost, hloupost, moralizování – to vše zamaskované coby vizuální hostina, kterou nelze odmítnout. Určitě ne na Vánoce. :-) 65% Zajímavé komentáře: kleopatra, CheGuevara, DaViD´82, Vitason, Indy, Phillo ()

Galadriel

Kýč, pozlátko a rádoby efektní záběry - jestli to mělo být pro děti, tak ty technické hračičky nemůžou ocenit. Dospělí, kteří by možná nad efekty zaplesali, ale těžko najdou na příběhu nebo přezlacených záběrech něco zajímavého. Zemeckisova snaha jít s technikou pořád dopředu se cení, ale je třeba jí aplikovat s nějakým vkusem. ()

Isherwood

Možná, že svým hodnocením Polárnímu expresu křivdím. Jenomže už nepatřím do kategorie těch nejmenších, Santa Claus je mi vcelku volný a navíc jsem jej nesledoval ve vánoční atmosféře, nýbrž pohodě letních prázdnin. Nelze mu určitě upřít to, že pro malé děti a fanatické uctívače digitální animace, bude působit jako vánoční dárek. Režisér Robert Zemeckis přesně ví co chce a výsledek tomu taky odpovídá. Vše je dotáhnuto do nejmenších detailů, ať už se jedná o vizuální stránku samotnou, tak i o dějovou jednoduchost, která v sobě skrývá mnoho mravních ponaučení pro malé caparty – a rozhodně to není jenom to, že Santa Claus existuje. Tom Hanks svých X rolí hlasově zvládnul skvěle a to je taky jeden z důvodů, proč se svým hodnocením nejdu níž. Proč to ale opravdu nedělám, je tedy, krom Hankse, špičková audiovizuální stránka. Už vzpomínaná animace, ale taky poctivě odvedená práce zvukařů, kteří se opravdu vytáhli. Duní to opravdu skvěle, sníh „křupe“ přesně jak má no, je to prostě radost poslouchat. A hudební doprovod Alana Silvestriho je zase radost poslouchat, i když ani tady (ve filmu pro děti) si Silvestri neodpustil své obvyklé „uřvané“ pasáže – ale je pravda, že se to do těch „akčních“ scén vcelku hodí. Inu, Polární expres není špatný film, rozhodně ne, ale je to můj subjektivní názor na to, že jsem se u něj nepobavil tak dobře, jak tomu bývá například u výtvorů z Pixaru nebo u (těch lepších) kusů studia DreamWorks. ()

T2

Rozpočet $165miliónovTržby USA $187,800,000Tržby Celosvetovo $314,200,000Tržby za predaj od roku 2009 Blu-ray v USA $34,769,688 //počet predaných kusov 1,354,996Tržby za predaj od roku 2006 DVD v USA $108,022,830 //počet predaných kusov 10,686,391║ Krásny Vianočný počin, ktorý treba jednoznačne vidieť v podobe 3D v IMAX-e, lebo pre tento priestorový rozmer to bolo stvorené a poviem že to bol najlepší zážitok s IMAX-u čo som zažil. /videl v kine IMAX 3D verziu: 100%/ /videl v kine 2D verziu: 90%/ ()

kleopatra

Přepadl mě jakýsi závan infantility a chtěla jsem vidět něco miloučkého, slaďoučkého, kde budou děti a rolničky a písničky a ...... viděla jsem. Strašně se mi líbila ta ztracená jízdenka, jak poletovala mezi smečkou vlků a jak ji pak chytil do zobáku orel a letěl s ní nocí mezi horami a kolem vodopádu, a taky ten fičák, když vlak nad sebou ztratil kontrolu. Musela jsem si teda vzít svetr, jaká mi byla z těch chudinek jen v pyžámku na severním pólu zima a taky jsem nadskočila, když se tam jako Elf objevil Steven Tyler, ale mé potřebě vrátit se na chvilku do dětství bylo učiněno mile zadost. ()

• Snímek byl natočený podle stejnojmenné, asi třicetistránkové knížky Chrise Van Allsburga, který je také autorem předlohy k Jumanji (1995). (imro)
  • V scéne, keď si hlavný hrdina dáva do vrecka rolničku, je možné počuť, ako mu z vrecka vypadla. (Raketoplan)
  • Režisér Robert Zemeckis chtěl původně natočit Polární expres s živými herci, nikoliv animovaně. Bránil mu v tom však vysoký rozpočet, který by film měl a také herecké obsazení chlapce. Podle jeho slov by musel najít dětského herce, nějakého nového Haleyho Joela Osmenta, který by celý ten obrovský snímek utáhl. (Karlos80)